Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

cistenie stareho objektivu.

richardhierweg
2010-11-10 22:53:45+01
ahoj, mam dalsiu mozno hlupu otzku. mam pred sebou rozobraty pancolar ktory mal zamastene a zaprasene skla zvnutra. mozem predny a zadny element ocistit pod tecucou vodou?
 
sparks05
2010-11-10 22:55:14+01
preboha, to nemas lieh,alebo cistic na optiku?
 
Marcel Rebro
2010-11-10 22:59:52+01
Odporúčam ten oný ... čo je na šporáky v tej reklame ... ´CIFF - tekutý prijášok - vyčisťí a nepoškrijábe´
 
richardhierweg
2010-11-10 23:10:52+01
prosim ironiu si odpustte. aj ked tam nanesiem 96% alkohol a potom jemne zotriem handrickou na okuliare, osavaju tam take tie ciary.
 
inkubbus
2010-11-10 23:14:42+01
pozor na vodny kamen, to je previt :D
 
kecal
2010-11-10 23:24:13+01
príspevok od: inkubbus
pozor na vodny kamen, to je previt :D
treba v liehu rozpustiť Calgonit ...
 
drummer54
2010-11-11 07:58:22+01
tuto kominarov treba zavolat, ale no srandy bokom, kup si cistiaci prostriedok na cistenie optiky a prelesti handrickou na optiku
 
ShaneSVK
2010-11-11 08:30:46+01
Voda je vhodne riesenie iba na prvy krok kedy by si zmyl pieskovisko z objektivu potom by som odporucal v pripade silneho zaspinenia gel co sa pouziva v optikach resp alkohol a jednoznacne nezaprasena mikrovlaknova handra a robit v neprasnom prostredi. Nedavno som si daval dokopy Carl Zeiss Jenu ktora mala na vnutornom clene necistoty. Mne osobne velmi pomohol tento blog
http://k10dpentax.blogspot.com/search/label/Repair
Ako vidis on pouziva benzin do zapalovaca na cistenie ja osobne pouzivam Izopropyl alkohol ktory som pouzival v starej praci na cistenie lakernickej techniky. Ak by si mal otazky som na PM(SS).
 
wayne
2010-11-11 08:35:36+01
ja mam zas spinku medzi sosovkami vo vnutri objektivu, a netusim ako sa tam dostala... vidno ju aj v hladaciku :(

odnesiem ho do predajne kde som ho kupil cez vikend a skusim sa nejak dohodnut co dalej, kedze je este v zaruke.

a podla mna ocistit pod tecucou vodou ho mozes, aj umyt jarou na odmastenie, akurat bude problem ho nejak vysusit aby na nom neostavali smuhy ;) ale da sa to s tymi handrickami, ja si tak bezne umyvam okuliare raz za cas :)
 
ShaneSVK
2010-11-11 09:36:52+01
príspevok od: wayne
ja mam zas spinku medzi sosovkami vo vnutri objektivu, a netusim ako sa tam dostala... vidno ju aj v hladaciku :(

odnesiem ho do predajne kde som ho kupil cez vikend a skusim sa nejak dohodnut co dalej, kedze je este v zaruke.

a podla mna ocistit pod tecucou vodou ho mozes, aj umyt jarou na odmastenie, akurat bude problem ho nejak vysusit aby na nom neostavali smuhy ;) ale da sa to s tymi handrickami, ja si tak bezne umyvam okuliare raz za cas :)
Tie handricky su mikrovlaknove vhodne na podobne cistenie. Spinka medzi sosovkami je zvacsa v pohode a na vyslednu foto nema vplyv ak to nie je pieskovisko ale ak je v zaruke pekne im to bez ukazat. V novom to nema co hladat ak to nie je plastak.
 
wayne
2010-11-11 09:48:46+01
príspevok od: ShaneSVK
Tie handricky su mikrovlaknove vhodne na podobne cistenie. Spinka medzi sosovkami je zvacsa v pohode a na vyslednu foto nema vplyv ak to nie je pieskovisko ale ak je v zaruke pekne im to bez ukazat. V novom to nema co hladat ak to nie je plastak.
:) no je z plastu, je to 35/1.8 a pisem, ze ju vidno v hladaciku a prekaza mi tam :) pocita sa 11 mesiacov za novy? ;))
 
ShaneSVK
2010-11-11 11:07:18+01
príspevok od: wayne
:) no je z plastu, je to 35/1.8 a pisem, ze ju vidno v hladaciku a prekaza mi tam :) pocita sa 11 mesiacov za novy? ;))
To je taky lepsi plastak :) Aj ja ho mam. Cez polroka nie zrovna prijemneho zaobchadzania ale prach sa mi tam asi nedostal. Popravde som sa na nho nekukal ak je cisty zadny clen a predny a fotky cistucke. Uprimne si myslim ze je to len tvoj pohlad cez hladacik nie je to vidno na fotkach ale 11 mesiacov sa povazuje v podstate za novy sup s nim na reklamaciu a daj info ci bez problemov vybavili :) Hehe si spominam na stare zrkadlo co som fotil a na matnici aj vo vnutry hladaciku som mal pieskovisko a povedal som si ze zvyknut sa da na vsetko ale zrkadlo co ma 40 rokov ma narok na nejaku smietku prachu ze ano. :)
 
wayne
2010-11-11 11:19:47+01
príspevok od: ShaneSVK
To je taky lepsi plastak :) Aj ja ho mam. Cez polroka nie zrovna prijemneho zaobchadzania ale prach sa mi tam asi nedostal. Popravde som sa na nho nekukal ak je cisty zadny clen a predny a fotky cistucke. Uprimne si myslim ze je to len tvoj pohlad cez hladacik nie je to vidno na fotkach ale 11 mesiacov sa povazuje v podstate za novy sup s nim na reklamaciu a daj info ci bez problemov vybavili :) Hehe si spominam na stare zrkadlo co som fotil a na matnici aj vo vnutry hladaciku som mal pieskovisko a povedal som si ze zvyknut sa da na vsetko ale zrkadlo co ma 40 rokov ma narok na nejaku smietku prachu ze ano. :)
zaujimave, ako niekto dokaze vyvodzovat zavery na zaklade svojich dohadov o ktorych je presvedceny ze su pravdive :)

ale obcas robim to iste, hoci sa snazim s tym prestat...
 
ShaneSVK
2010-11-11 11:26:01+01
príspevok od: wayne
zaujimave, ako niekto dokaze vyvodzovat zavery na zaklade svojich dohadov o ktorych je presvedceny ze su pravdive :)

ale obcas robim to iste, hoci sa snazim s tym prestat...
Co tym teraz myslis? :) To ze to je alebo nie je vidno na foto? Ja som netvrdil ze urcite to nevidno na fotkach. Do urcitej velkosti to za beznych okolnosti neovplivnuje a aj tak som ta hnal do shopu kedze je to v zaruke.
 
wayne
2010-11-11 11:28:37+01
príspevok od: ShaneSVK
Co tym teraz myslis? :) To ze to je alebo nie je vidno na foto? Ja som netvrdil ze urcite to nevidno na fotkach. Do urcitej velkosti to za beznych okolnosti neovplivnuje a aj tak som ta hnal do shopu kedze je to v zaruke.
keby to bolo zrnko, tak neriesim, nevidno to nijak dramaticky, to je fakt, ale dost spati v hladaciku a beha mi mraz po chrbte ked otvorim clonu a pri pohlade do objektivu tam take velke zrnko. a kludne ma zen, aj tak pojdem az ked budem mat cas ;)
 
ShaneSVK
2010-11-11 11:34:45+01
To s casom poznam sam. Ak sa ti podari tak este pred utekom zdokumentuj to zrnisko. Som na nho celkom zvedavy. A jasne ze ked sa ti ladovce na chrbte robi tak to bude robit zlobu. Pieskovisko v objektive nemam co hladat :D
 
bonifacko
2010-11-11 14:23:21+01
Trochu som robil s optikou, v civile a na vojenčine. V prvom rade doporučújem clin - čistič na okna. Nezanechava šmuhy. Vo vyrobe resp.montaži sa používaju uplne ine prostriedky na čistenie optiky a to asi nezoženieš (tzv.aether miešany s liehom asi v pomere 9:1). Na tyčinku si namotaj trochu vaty, idealne chrbtom ruky. Namoč koniec tyčinky do do oho roztoky a od stredu šošovky rob kruživé pohybu ku kraju šošovky. Ak je nečistota odstranena, tak si namotaj (na inu tyčinku) už iba suchu vatu a povytieraj do sucha identickymi pohybmi šošovku, tak, aby tam nezostali šmuhy. Ako posledna operacie prichadza do uvahy ofukovaci balonik, ktory použijeme na odfuknutie zabudnutych vlakien vaty. Ak bude treba, môžem to čistenie zdokumentovať, nejaky članok+video. Možno sa to niektorym zide.
 
majster333
2010-11-11 14:39:56+01
príspevok od: bonifacko
Trochu som robil s optikou, v civile a na vojenčine. V prvom rade doporučújem clin - čistič na okna. Nezanechava šmuhy. Vo vyrobe resp.montaži sa používaju uplne ine prostriedky na čistenie optiky a to asi nezoženieš (tzv.aether miešany s liehom asi v pomere 9:1). Na tyčinku si namotaj trochu vaty, idealne chrbtom ruky. Namoč koniec tyčinky do do oho roztoky a od stredu šošovky rob kruživé pohybu ku kraju šošovky. Ak je nečistota odstranena, tak si namotaj (na inu tyčinku) už iba suchu vatu a povytieraj do sucha identickymi pohybmi šošovku, tak, aby tam nezostali šmuhy. Ako posledna operacie prichadza do uvahy ofukovaci balonik, ktory použijeme na odfuknutie zabudnutych vlakien vaty. Ak bude treba, môžem to čistenie zdokumentovať, nejaky članok+video. Možno sa to niektorym zide.
jasné, to by si určine mnohých potešil. A mňa určite tiež
 
rbr69
2010-11-11 14:57:35+01
príspevok od: bonifacko
Trochu som robil s optikou, v civile a na vojenčine. V prvom rade doporučújem clin - čistič na okna. Nezanechava šmuhy. Vo vyrobe resp.montaži sa používaju uplne ine prostriedky na čistenie optiky a to asi nezoženieš (tzv.aether miešany s liehom asi v pomere 9:1). Na tyčinku si namotaj trochu vaty, idealne chrbtom ruky. Namoč koniec tyčinky do do oho roztoky a od stredu šošovky rob kruživé pohybu ku kraju šošovky. Ak je nečistota odstranena, tak si namotaj (na inu tyčinku) už iba suchu vatu a povytieraj do sucha identickymi pohybmi šošovku, tak, aby tam nezostali šmuhy. Ako posledna operacie prichadza do uvahy ofukovaci balonik, ktory použijeme na odfuknutie zabudnutych vlakien vaty. Ak bude treba, môžem to čistenie zdokumentovať, nejaky članok+video. Možno sa to niektorym zide.
som rad normalnym beznym praktikam, nie len tipom nahravajucim predaju noviniek, znackovych mikrovlaknovych handriciek a super roztokov ... i ked nezatracujem vyvoj a nove technologie, ak vsak ma niekto best practices s niecim starsim osvedcenym, tak sem s tym
 
cmato
2010-11-11 15:45:07+01
Ako handricku pouzivam, jemny nerecyklovany toaletny papier, alebo hygienicke papierove vreckovky..., odmastovadlo som skusil, Alpu, technicky lieh, ale zanechavali smuhy. Medzi tym som vycital, ze izopropyl alkohol sa neviaze na vodu az v takej miere ako bezny lieh, preto je vo velkom vyuzivany aj v elektrotechnike, kde po jeho odpareni neostava voda, tym padom nevznika ani oxidacia... Tak som ho kupil (v obchode s elektro suciastkami) a smuhy su minimalne, alebo az ziadne. Akurat s ´handrickou´ musim velmi opatrne aby som ju nezamastil prstami, aj ked ju navlhcim izopropylom tak sa ju snazim drzat len za jej suchu cast, alebo dam hrubu vrstvu, aby mastnota z prstov ´nepretiekla´ az na sklo. Kazdu handricku pouzijem iba na zopar ´utieracich tahov´, potom je uz tendencia vznikania smuh... Prach ktory ostane po handricke je lahko ofukatelny balonikom.
Mikrovlaknova handricka by bola urcite lepsia, neprasi, ale toaletaku mam za par korun kilometre :D

 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()