Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

cistenie stareho objektivu.

richardhierweg
richardhierweg 2010-11-10 22:53:45+01
ahoj, mam dalsiu mozno hlupu otzku. mam pred sebou rozobraty pancolar ktory mal zamastene a zaprasene skla zvnutra. mozem predny a zadny element ocistit pod tecucou vodou?
 
bonifacko
2010-11-11 15:52:46+01
príspevok od: rbr69
som rad normalnym beznym praktikam, nie len tipom nahravajucim predaju noviniek, znackovych mikrovlaknovych handriciek a super roztokov ... i ked nezatracujem vyvoj a nove technologie, ak vsak ma niekto best practices s niecim starsim osvedcenym, tak sem s tym
Trh v segmente čistenia optiky a snímačov nie je nezanedbatelny a stale narastá. Dať ročne niekolko desiatok eur za tie veci sa mi zda zbytočne.
 
polal
2010-11-11 15:55:08+01
Kúp toto a máš po starosti.

VEPLUS čistiaci roztok na optiku
 
richardhierweg
2010-11-20 03:51:18+01
ste vsetcia strasne mudry. skusil som veplus aj 96% alkohol, bavlnenu handricku, aj handricku na okuliare. asi som prilis pedantny ale nejake smuhy tam proste vzdy ostali. objektiv som uz zlozil naspat aj so smuhami, ale hneva ma ze to neviem vycistit na 100%.
a papier alebo hocico ine z celulozy by som sa asi bal pouzit na vnutorne casti objektivov nakolko tam niesu tvrde MC vrstvy.
 
attila.farkas
2010-11-20 07:17:55+01
príspevok od: richardhierweg
prosim ironiu si odpustte. aj ked tam nanesiem 96% alkohol a potom jemne zotriem handrickou na okuliare, osavaju tam take tie ciary.
po tecucej vode ti tam zostanu chlorove mapy... pripadne haluzky a listy ak by to bola voda tecuca v potoku...
pouzi roztok na to urceny... skus nieco od HAMA a dbaj oby handricka bola mikrovlakno a nemusis to utierat zas tak jemne... normalne to potom prelesti. ale nech je ta handricka cista
 
attila.farkas
2010-11-20 07:28:24+01
ak to ides cistit tak musis mat cistu aj handricku... kup si fungl novu mikrovlakennu handricku od hama zvlast na objektivy, najlepsie dve. ked to ides cistit umy si ruky mydlom a pri manipulacii s handrickou dbaj aby si sa skla dotykal len povrchom handricky ktoreho si sa predtym nedotkol prstom (uz len vypary potu obsahuju organicke castice)... nepouzivaj dedovu 96% slivovicu... kup si od HAMA cistiacu tekutinu na optiku. jednou handrickou to riadne vydrhni za mokra a druhou vysus a vylesti ... medzi vymenou handriciek nepoloz sklo na stol napriklad do mlaky kavy... nedychaj na sklo... pri manipulacii nerdz sklo holou rukou, drz ho cez handricku a to sposobom podobnym ako sa ma drzat CD ak ho nechceme poskriabat teda prstami protilahlo po okraji... neviem co ti mam este napisat... kua... neni mozne ze to nedokazes
 
attila.farkas
2010-11-20 07:31:43+01
príspevok od: bonifacko
Trh v segmente čistenia optiky a snímačov nie je nezanedbatelny a stale narastá. Dať ročne niekolko desiatok eur za tie veci sa mi zda zbytočne.
´nieje nezanedbatelny´ = ´je zanedbatelny´ :D toto mi spravilo naladu
 
bonifacko
2010-11-20 08:51:56+01
Maš pravdu, prekombinoval som to. :-)
 
araf1
2010-11-20 15:04:31+01
Ahoj Richardhierweg, jeden z dôvodov prečo som prestal pravidelne navštevovať túto stránku ja aj arogancia ktorú tu niekto už spomínal. Vodu vôbec nepoužívaj, ak sú tam tmelené členy optiky (pancolar poznám ešte z dôb NDR ale už si nepamätám presne či ich má) môžu sa ti roztmeliť šošovky. Na dokonalé vyčistenie použi iba tri veci - detské tyčinky na čistenie uší najpelšie z bavlny lebo tá saje, obyčajný alkohol kúpený v lekárni a trpezlivosť. Spôsob pohybov tu už niekto spomínal. Akurát neviem kde zoženieš jemný olej na namastenie clony, obyčajný riedky bicyklový ti ju zlepí. Ak sú otázky napiš mi kľudne. Araf1
 
Imiy
2010-11-20 16:39:39+01
Vata , Alpa , u mňa výborné výsledky ,,, mozes viac krát aplikovat , nakoniec dolestit suchou vatou -
funguje splahlivo.
 
Mondos
2011-06-06 13:33:49+02
príspevok od: ShaneSVK
Voda je vhodne riesenie iba na prvy krok kedy by si zmyl pieskovisko z objektivu potom by som odporucal v pripade silneho zaspinenia gel co sa pouziva v optikach resp alkohol a jednoznacne nezaprasena mikrovlaknova handra a robit v neprasnom prostredi. Nedavno som si daval dokopy Carl Zeiss Jenu ktora mala na vnutornom clene necistoty. Mne osobne velmi pomohol tento blog
http://k10dpentax.blogspot.com/search/label/Repair
Ako vidis on pouziva benzin do zapalovaca na cistenie ja osobne pouzivam Izopropyl alkohol ktory som pouzival v starej praci na cistenie lakernickej techniky. Ak by si mal otazky som na PM(SS).
Neviete niekto, koli comu na sosovky natiera ten krem?? Pise ze koli cisteniu....ale aky to ma specialny vyznam? ...este som nepocul aby na sosovky niekto daval odlicovaci krem
 
AnnoMally13
2011-06-06 15:54:03+02
odporucam Carl Zeiss cleaning kit(najdes na ebay) ten roztok mi ako jediny vycistil plesen z popod predneho clena

http://cgi.ebay.co.uk/AF-Zeiss-Lens-Cleaner-Cleaning-Kit-Binoculars-Camera-/140516657522?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item20b7720972
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()