Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Skúsenosť s fotolabmi - poslať radšej neupravenú fotku, alebo upravenú?

2008-08-18 21:35:13+02
Ahojte, chcem pre kamošku dať vytlačiť väčší formát, cez nejaký lab. Zaujíma ma čo je lepšie - trápiť sa doma s úpravou fotky (myslím tým odtiene, jas, kontrast atď), alebo im poslať radšej ropiamo len orezaný súbor a farebnosť a tieto veci nech urobia oni? Aké s tým máte skúsenosti? Napadlo ma, dať si vytlačiť najprv malú fotku, skontrolovať farbenosť a tak a potom zväčšeninu, ale čo keď zväčšenina bude úplne iná ako malá?
 
Fotograf77
2008-08-18 22:45:03+02
to co ta napadlo ta dobre napadlo. . . a ak bude vacsi ina ako mala? reklamuj. . . . ale nemala by byt. . . ale ide aj o fotolamb. . . ja uz len profilaby vyuzivam. . . :-)
 
nacito
2008-08-18 22:47:21+02
No ja som si teraz dával robiť pár fotiek na skúšku do Fuji ostrosť a kresba fajn, aj farebný rozsah ale foto ťahá príliš do žlta. Ale myslíš, že tvoja kamarátka si to všimne? Daj si urobiť zmenšeninu a ak nie sú úplné lamy tak tá zväčšenina bude rovnaká.
 
nacito
2008-08-18 22:48:28+02
príspevok od: Fotograf77
to co ta napadlo ta dobre napadlo. . . a ak bude vacsi ina ako mala? reklamuj. . . . ale nemala by byt. . . ale ide aj o fotolamb. . . ja uz len profilaby vyuzivam. . . :-)
a kde je nejaký profilab v BA?
 
Fotograf77
2008-08-18 23:24:32+02
napriklad www.everestfoto.sk . . . inak ja som si dlho daval robit fotky vo fuji v Petrzalke v OC Danubia pri Carrefoure. . . a super, ani s farbami som nemal problem :-)
 
2008-08-18 23:43:50+02
no tak ja mam neprijemnu skusenost ze pipenka otvorila fotky v photoshopraw a prepisala ju na 3888x3888 a dala tlacit takze si viete predstavit ako to vyzeral a zacala sa somnow hadat ze raw sa nepouziva a ze vo fotaku v rawe sa zevraj ukladaju nastavenia jas kontrast a taketo veci co som len kukal s otorenov pusov a musle somsa pousmiat .. ale an druhy kra sa jej to uz podarilo ke dosm jej to doniesol v BMP ale aj s tym mali problem
 
nacito
2008-08-19 20:24:50+02
Ja som si dal robiť na skúšku vo Fuji v auparku. Ostrosť, sýtosť farieb excelentná akurát foto malo nádych do žlta
 
nacito
2008-08-19 20:26:03+02
V Evereste by že vraj mali mať v blízkej budúcnosti njaký nový špičkový minilab. Tak možno ten nám dá odpoveď :o) Ale možno je to kačica
 
attik2
2008-08-20 00:39:47+02
príspevok od: nacito
V Evereste by že vraj mali mať v blízkej budúcnosti njaký nový špičkový minilab. Tak možno ten nám dá odpoveď :o) Ale možno je to kačica
Ježiši, už zasa ty?! Zostáva iba dúfať, že na tom špičkovom minilabe nebude robiť nejaká tebou už opisovaná peroxidová blondína.
 
attik2
2008-08-20 00:40:15+02
príspevok od: nacito
Ja som si dal robiť na skúšku vo Fuji v auparku. Ostrosť, sýtosť farieb excelentná akurát foto malo nádych do žlta
Ešte Ti niečo pošepnem: V Poluse v hornom FUJI ti tie isté fotky spravia modrozelené a keď ich pošleš do HAPPYFOTA, tam zas budú modré.
 
attik2
2008-08-20 00:43:34+02
príspevok od:
no tak ja mam neprijemnu skusenost ze pipenka otvorila fotky v photoshopraw a prepisala ju na 3888x3888 a dala tlacit takze si viete predstavit ako to vyzeral a zacala sa somnow hadat ze raw sa nepouziva a ze vo fotaku v rawe sa zevraj ukladaju nastavenia jas kontrast a taketo veci co som len kukal s otorenov pusov a musle somsa pousmiat .. ale an druhy kra sa jej to uz podarilo ke dosm jej to doniesol v BMP ale aj s tym mali problem
Aký to bol formát?
 
attik2
2008-08-20 00:59:48+02

Ahojte, chcem pre kamošku dať vytlačiť väčší formát, cez nejaký lab. Zaujíma ma
čo je lepšie - trápiť sa doma s úpravou fotky (myslím tým odtiene, jas, kontrast
atď), alebo im poslať radšej ropiamo len orezaný súbor a farebnosť a tieto veci nech
urobia oni? Aké s tým máte skúsenosti? Napadlo ma, dať si vytlačiť najprv malú
fotku, skontrolovať farbenosť a tak a potom zväčšeninu, ale čo keď zväčšenina
bude úplne iná ako malá

Tvoja dedukcia je správna, môže byť iná. Na rôzne rozmery sa v minilaboch používajú rôzne emulzie papiera a nie každý stroj si to vie automaticky pretestovať, nehovoriac o tom, že môžu mať na každý rozmer aj iného výrobcu /Kodak, Fuji - majú rôzne podanie farieb/ Niektoré labáky majú dokonca aj rôzne stroje na rôzne rozmery. Aký formát to má byť? Ak to chceš vačšie ako 20 x 30, tak ti asi doporučím tlačiareň. Vačšie rozmery ako A4 ani bežné minilaby nespracujú. Ešte máš možnosť velký labák, ale treba vyskúšať. Pri jednej fotke ťa to nezabije. V Košiciach tuším máte FUJI imaging, skús pozrieť
FDI Fuji Color Foto Baláž Hlavná 102 Košice
 
PeterMarek
2008-08-20 07:56:38+02
príspevok od: nacito
V Evereste by že vraj mali mať v blízkej budúcnosti njaký nový špičkový minilab. Tak možno ten nám dá odpoveď :o) Ale možno je to kačica
Kačica to nie je (aspoň dúfam :-) ) ale ten stroj bude v EU oficiálne uvedený až na tohtoročnej Photokine, takže ešte musíme chvíľu počkať.
 
PeterMarek
2008-08-20 07:59:13+02
Uf! Množina nepresných tvrdení. Drvivá väčšina labov A4 v pohode spracuje. A viac ako 66% spracuje aj A3+
 
PeterMarek
2008-08-20 08:01:29+02
príspevok od:
no tak ja mam neprijemnu skusenost ze pipenka otvorila fotky v photoshopraw a prepisala ju na 3888x3888 a dala tlacit takze si viete predstavit ako to vyzeral a zacala sa somnow hadat ze raw sa nepouziva a ze vo fotaku v rawe sa zevraj ukladaju nastavenia jas kontrast a taketo veci co som len kukal s otorenov pusov a musle somsa pousmiat .. ale an druhy kra sa jej to uz podarilo ke dosm jej to doniesol v BMP ale aj s tym mali problem
V zásade mala pravdu. RAW nie je formát, ktorý by sa mal nosiť do minilabu. To je trochu nepochopenie zmyslu existencie tohoto formátu. RAW necháva veľký priestor na úpravy, ktoré by mal realizovať auto fotografie. Pre lab je ideálna nejaká finálna bitmapa ako TIF, JPG, BMP...
 
PeterMarek
2008-08-20 08:03:00+02
príspevok od: nacito
a kde je nejaký profilab v BA?
Ako si vlastne ľudia predstavujú ´profilab´? Čím by sa mal vyznačovať?
 
attik2
2008-08-20 08:08:00+02
príspevok od: PeterMarek
Uf! Množina nepresných tvrdení. Drvivá väčšina labov A4 v pohode spracuje. A viac ako 66% spracuje aj A3+
Asi nevieš čítať! Nikde som netvrdil, že minilaby nevedia spracovať A4, resp A3
 
attik2
2008-08-20 08:08:43+02
príspevok od: PeterMarek
V zásade mala pravdu. RAW nie je formát, ktorý by sa mal nosiť do minilabu. To je trochu nepochopenie zmyslu existencie tohoto formátu. RAW necháva veľký priestor na úpravy, ktoré by mal realizovať auto fotografie. Pre lab je ideálna nejaká finálna bitmapa ako TIF, JPG, BMP...
Konečne to tu niekto napísal!
 
quintes
2008-08-20 08:18:35+02
mne to pripadá ako hon na kačicu.. Otázka pre vás všetkých, máte skalibrované monitory? Za ďalšie, bolo by dobré ak by sa už ujednotila nejaká farebná schéma, podľa ktorej by fungovala cesta zákazník tlačiareň.. Neviem, či je to až taký problém.. A s tým rawom súhlasím, nie je to formát pre tlač.. Jedine, ak máte kamošku v labe ako ja, ktorá vie čo je photoshop a pozná vlastnosti ich stroja, a má čas troška sa pohrať s mojou raw fotkou, aby som bol spokojný.
 
attik2
2008-08-20 08:43:56+02
Ak si prejdeš fórum a príbuzné témy - zistíš! Skúsim zhrnúť:
1. Predovšetkým musí byť lacný, poskytovať zľavy, dávať index a kvalitné scany zadarmo, samozrejme aj keď zadávateľ je ochotný priplatiť za kvalitu - každý jeden z nich to teda tvrdí.

2. Musí mať super a trpezlivý prístup ku každému umelcovi a profíkovi zamilovaného do svojich obrázkov!

3. Musí vždy uhádnuť a splniť všetky predstavy - aj nevyslovené.

4. Musí robiť ´len dobré´ fotky a ostré! Nesmú byť žlté, modré, červené ani zelené. Digitálna ČB alebo sépiová fotka z neho musí byť naprosto brillantná, na nerozoznanie od klasického analógu. Ak sú fotky ´zlé´, ide vždy o neprofi lab a neprofi personál, veď vo vačšine prípadov /99.9/ je vždy na vine labák a ľudia v ňom!
5. Musí prispôsobovať svoj ´farebný profil´ potrebám zákazníka
6. Personál minilabu MUSÍ byť dostatočne erudovaný a skúsený aby vedel viesť so zadávateľom práce dlhé, akademické debaty nad každou fotografiou, najlepšie rovno za strojom pri monitore, najlepšie s kávičkou a vysvetlovať základy fotenia a postprocesu.
7. Stroje musia byť vždy super vyladené aby splnili očakávanie zadávateľov, ak sú očakávania nesplnené - automaticky ide o amatérsky minilab a nie ´profilab´
Do ´profilabov´ chodia všetci ´profíci´!

Dúfam, že som v skratke napísal najhlavnejšie očakávania. Ak nie, určite ma doplnia iní. Asi by sa mala vytvoriť na toto nová téma podobná ´Fotoaparátu snov´ - mala by sa volať ´Fotografický labák snov´
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()