Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Notebook pre fotografa FHD alebo 4K

Valenta
2019-10-11 08:18:26+02
Chcem kúpiť 14 palcový notebook čisto na prácu s fotkami Lightroom.... a pripojenie na externý monitor. Zobrať FHD alebo 4K (QHD+) keď obidva notebooky sú v rovnakej cene a rovnakej konfigurácii rozdiel je len v displeji. Ďakujem za poradu.
 
JohnNewton
2019-10-11 08:39:52+02
Treba si zistiť, akej sú oba panely konštrucie,VA (a jeho klony), IPS, alebo nedajbože TN. Inak rovnaká cena akosi nedáva zmysel.
 
Valenta
2019-10-11 08:47:04+02
príspevok od: JohnNewton
Treba si zistiť, akej sú oba panely konštrucie,VA (a jeho klony), IPS, alebo nedajbože TN. Inak rovnaká cena akosi nedáva zmysel.
Obidva notebooky sú totožné oba panely IPS. Cenu určil predávajúci. Rozdiel je len v displeji jeden FHD druhý QHD+ 4K. Úplnú presnú výrobu neviem určiť či je tam použité AOU, alebo niečo iné jeden je FHD druhý 4K cena rovnaká tak som chcel radu, že čo zobrať. (FHD je IPS antireflexný, QHD 4K je dotykový lesklý Gorila Glass).
 
JohnNewton
2019-10-11 08:57:32+02
Ťažká rada Mne na malej uhlopriečke a 4K vadí, že sa ovládacie prvky v rôznych softoch stanú nepríjemne miniatúrne . Tak ale niekomu to vadiť nemusí.
 
fatality
2019-10-11 09:31:51+02
príspevok od: Valenta
Obidva notebooky sú totožné oba panely IPS. Cenu určil predávajúci. Rozdiel je len v displeji jeden FHD druhý QHD+ 4K. Úplnú presnú výrobu neviem určiť či je tam použité AOU, alebo niečo iné jeden je FHD druhý 4K cena rovnaká tak som chcel radu, že čo zobrať. (FHD je IPS antireflexný, QHD 4K je dotykový lesklý Gorila Glass).
pozri si napr. na notebookcheck.com kvalitu tych displejov..nieje ips ako ips(pokryty farebny priestor,flickering atd)..popr.aj ine vlastnosti..su tam dost podrobne recenzie..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-11 09:43:26+02
Pred par mesiacmi som z 2K monitoru presiel na 4K. Obidva 27". Na 4K je super, ze je vsetko jemnejsie, ostrejsie. Mac OS si vie dobre poradit s velostou ovladacich prvkov, textov, obrazkov a pod. Zistil som ale, ze mi 4K vadi v LIghtroome a Photoshope. Tym, ze ich pri 100% priblizeni tak neroztiahne sa tazsie posudzuje ostrost. Niekedy musim nastavit 200% zvacsenie. Fotky vyzeraju pri 4K ostrejsie a menej zasumene. Dnes by som si nafotky kupil opat 2K monitor. Pre video samozrejme uz 4K.
 
Valenta
2019-10-11 10:03:55+02
príspevok od: Karol Srnec
Pred par mesiacmi som z 2K monitoru presiel na 4K. Obidva 27". Na 4K je super, ze je vsetko jemnejsie, ostrejsie. Mac OS si vie dobre poradit s velostou ovladacich prvkov, textov, obrazkov a pod. Zistil som ale, ze mi 4K vadi v LIghtroome a Photoshope. Tym, ze ich pri 100% priblizeni tak neroztiahne sa tazsie posudzuje ostrost. Niekedy musim nastavit 200% zvacsenie. Fotky vyzeraju pri 4K ostrejsie a menej zasumene. Dnes by som si nafotky kupil opat 2K monitor. Pre video samozrejme uz 4K.
Ďakujem za odpoveď práve že 2K nemám teraz na výber mám v ponuke 1080 FHD antireflexný alebo 4K lesklý dotykový.
 
Valenta
2019-10-11 10:09:29+02
príspevok od: Karol Srnec
Pred par mesiacmi som z 2K monitoru presiel na 4K. Obidva 27". Na 4K je super, ze je vsetko jemnejsie, ostrejsie. Mac OS si vie dobre poradit s velostou ovladacich prvkov, textov, obrazkov a pod. Zistil som ale, ze mi 4K vadi v LIghtroome a Photoshope. Tym, ze ich pri 100% priblizeni tak neroztiahne sa tazsie posudzuje ostrost. Niekedy musim nastavit 200% zvacsenie. Fotky vyzeraju pri 4K ostrejsie a menej zasumene. Dnes by som si nafotky kupil opat 2K monitor. Pre video samozrejme uz 4K.
A pracujem hlavne v Lightroome. Zväčšiť 4K na FHD a pracovať vo FHD rozlíšení na 4K notebooku je asi hlúposť, alebo tým by už problém so škálovaním Lightroom bol vyriešený?
 
francesco
2019-10-11 10:14:34+02
27" a 14" to je trosku rozdiel, nie? Ja som isiel pri 13,3" do FHD a nelutujem. Mal som podobnu ideu ako ty, ale napriek viacerym stylom pripojenia moja idea prace s LR a Premiere na notebooku s pripojenim na externy 2k monitor bolo trapenie. Takze som aj tak dokupil stacionarny PC a v terene pouzivam notebook, doma PC. Tieto riesenia jeden notebook na vsetko maju vždy nejaku trhlinu. Možno nejaky notebook za 3 litre to dava ale tam uz nevidim vyznam.
 
JanoB
2019-10-11 10:16:36+02
Používam 14" NB s rozlíšením FHD , do vyššieho rozlýšenia by som nešiel. FHD je pri 14" ploche na hranici praktického použiatia ( veľkosť písma a ovládacích prvkov ).
Pri 4K získaš jemnejšie rozlíšenie ale na úkor práce pri editovaní fotografie.
 
JohnNewton
2019-10-11 10:29:51+02
príspevok od: Valenta
A pracujem hlavne v Lightroome. Zväčšiť 4K na FHD a pracovať vo FHD rozlíšení na 4K notebooku je asi hlúposť, alebo tým by už problém so škálovaním Lightroom bol vyriešený?
Každe iné rozlíšenie ako natívne, ide výrazne na úkor ostrosti zobrazenia. Ak teda 4k prepneš na FHD tak si pri spracovaní foto dosť poškodíš .
 
JanM
2019-10-11 16:34:38+02
Tiež som riešil podobnú dilemu ani nie tak dávno. Nakoniec som dal prednosť 4k, touch, glossy pred FHD, non touch, matt. Hovorím o 15" Dell XPS. Či správne alebo nie stále nie som presvedčený. Touch nevyuzivam skoro vôbec, všetko je myš alebo trackpad, glossy obrazovka je OK. Pravda je, že niektoré staršie programy, ktoré nie sú priamo kompatibilné so 4k mali maličké fonty, ale to sa dá pomerne rýchlo a ľahko vyriešiť pomocou tzv manifest súboru. Na internete je o tom plno info.

4k je možno do bucnosti viac odolná, ale ako dlho trvá jeden počítač, kým začne byť preťažený, pomalý a ťažko použiteľný? Nie dlho. Navyše 4k obrazovka žerie viac šťavy, čiže keď si v teréne vydrží menej ako FHD.

Keď sa na to pozriem dozadu, nie je to 100% jasný strih, ale asi by som bol rovnako spokojný aj FHD.

Záleží od tvojich priorít pre ktorú voľbu sa rozhodneš. Dobré sú obe.

 
Jozep
2019-10-11 21:01:42+02
Myslím že 4K na 14 palcovom monitore je zbytočne veľa, už FHD rozlíšenie má dostatočnú jemnosť na takto malom monitore.
Tiež osobne neznášam lesklé monitory na dlhodobú prácu, obzvlášť niekde vonku.
 
Valenta
2019-10-12 01:04:13+02
Ďakujem všetkým za rady. Aj na základe Vašich odporúčaní som zobral 13,3" antireflexný FHD.
Fotky na ňom vyzerajú úplne skvelo ani neviem o čo by to mohlo byť na 4K lepšie. Asi preto, že to nemám ako porovnať. Ale zatiaľ sa mi zdá že mi FHD na 13,3 palcovom monitore bohato stačí. Škálovanie tiež neriešim, mám 100% mierku a text v pohode čítam bez zväčšovania. Ďakujem.
 
photox
2019-10-13 09:23:45+02
Upravovat fotografie na 13,3 palcovom monitore? To si naozaj neviem predstavit.
 
Valenta
2019-10-13 09:56:06+02
príspevok od: photox
Upravovat fotografie na 13,3 palcovom monitore? To si naozaj neviem predstavit.
13.3" notebook iba ako hardware pre program. Úprava fotiek s pripojeným externým monitorom.
 
photox
2019-10-13 10:03:42+02
príspevok od: Valenta
13.3" notebook iba ako hardware pre program. Úprava fotiek s pripojeným externým monitorom.
Hej to je lepsie ako Pc, tiez mam v plane kupit poriadny notebok a pripojit velky monitor. Videl som v obchode pripojenie monitora k noteboku bez kabla, zial to nefunguje na 4k monitor. Ked vidim tu splet kablov naokolo...
 
z80
2019-10-13 13:09:30+02
príspevok od: Valenta
Obidva notebooky sú totožné oba panely IPS. Cenu určil predávajúci. Rozdiel je len v displeji jeden FHD druhý QHD+ 4K. Úplnú presnú výrobu neviem určiť či je tam použité AOU, alebo niečo iné jeden je FHD druhý 4K cena rovnaká tak som chcel radu, že čo zobrať. (FHD je IPS antireflexný, QHD 4K je dotykový lesklý Gorila Glass).
Ak je ten FHD matny a ten 4k leskly (tak to ma napriklad Dell pri XPS rade) tak by som jednoznacne islel do matneho FHD. Ak totiz budes pracovat na notebooku tam, kde sa neda zabranit svetlu dopadajucemu na displej, lesky displej je v takychto podminekach tazko pouzitelny, pricom na matnom sa da robit v pohode.
Ja osobne, na zaklade dost dlhej skusenosti (prvy, vtedy este firemny, notebook som mal v roku 1997), pri kupe notebooku vzdy vyzadujem matny/antireflexny displej.

P.S: Az teraz som si vsimol, ze si sa uz (dobre) rozhodol a zobral si antireflexny FHD
 
photox
2019-10-13 13:34:58+02
príspevok od: z80
Ak je ten FHD matny a ten 4k leskly (tak to ma napriklad Dell pri XPS rade) tak by som jednoznacne islel do matneho FHD. Ak totiz budes pracovat na notebooku tam, kde sa neda zabranit svetlu dopadajucemu na displej, lesky displej je v takychto podminekach tazko pouzitelny, pricom na matnom sa da robit v pohode.
Ja osobne, na zaklade dost dlhej skusenosti (prvy, vtedy este firemny, notebook som mal v roku 1997), pri kupe notebooku vzdy vyzadujem matny/antireflexny displej.

P.S: Az teraz som si vsimol, ze si sa uz (dobre) rozhodol a zobral si antireflexny FHD
Nie je to pravda, ze na matnom monitore sa da vzdy v pohode pracovat. Mam matny a ked dopada slnko z okna na monitor je to to iste ako ked by bol leskly ten monitor. Ked iba surfujem po webe mi to nevadi ale upravovat fotografie sa nedaju ani na matnom monitore ked dopada nan slnecne svetlo.
 
z80
2019-10-13 18:09:03+02
príspevok od: photox
Nie je to pravda, ze na matnom monitore sa da vzdy v pohode pracovat. Mam matny a ked dopada slnko z okna na monitor je to to iste ako ked by bol leskly ten monitor. Ked iba surfujem po webe mi to nevadi ale upravovat fotografie sa nedaju ani na matnom monitore ked dopada nan slnecne svetlo.
Ano, s upravami fotiek a tam kde je pozadovana presnost farieb (grafika a pod.) je na slnku problem aj s matnym monitorom. Ale bezna kancelarska praca (office. web, mail, ..) alebo "IT robota" (programovanie, sprava systemov, ..) sa robit da.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()