Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Krajinkarska fotografia - rady

Ferio_85
2011-07-29 16:03:57+02
Ahojte, potrebujem poradit ohladom vybavy na fotenie krajiny, mesta - architektury.

Doteraz som fotil s Nikonom D7000 so setom 18 - 105 a chcel by som sa trosku posunut dalej.

Planujem kupit sirokouhly objektiv avsak zasekol som sa ako niektori predomnou nad dilemou nikon 10-24 vs. tokina 11-16 pripadne 12-24. Precital som mnozstvo clankov a recenzii a kazdy radi nieco ine. Niektori ako Ken Rockwell preferuje tokinu 11-16 pred nikonom na novsich telach so zaostrovacim motorcekom. Rovnako aj Dom Bower si ju nevie vynachvalit. Avsak uzivatel QQQcon na youtube ju neodporuca pre landscape skor tokinu 12-24. Diskusie na Flickr jasne vedie tokina 11-16, avšak tu na ephoto preferuju nikon. Co ziskam ak si priplatim 200 eur naviac za nikon? Scott Kelby pise, ze na sirokouhlacoch nikdy nevyuzil rozsah 20-24. Ta tokina 11-16 ma velmi laka a aj v popisoch na ephoto je napisane, ze je urcena na foto krajiny a architektury.

Dalsia vec k vybave su filtre - investicia do polarizacnych filtroch a prechodovych na sirokouhlac vyjde cca 80 - 90 eur za filter. Nie je vhodnejsie zakupit Cokin Landscape kit s drziakom Cokin H210 Landscape kit 1 (50-60 eur)

Dalsia vec stativ - viac menej som rozhodnuty pre Manfrotto KIT stativ 055XPROB + hlava 804RC2 alebo 496RC2(gulova). Neviem ktora hlava je vhodnejsia. V buducnosti ked by som sa rozhodol pre nejaky teleobjektiv na fotenie wildlife; nie je vhodnejsia gulova hlava? pripadne aj na fotenie panoram.

Posledna otazka sa tyka batohu rozhodnuty som pre KATA KT D-3N1-30 len neviem ci kupit aj s drziakom na stativ alebo dokupit samostatne puzdro na stativ a nosit ho preveseny cez rameno s batohom. popripadne ci do puzdra na stativ mi vojde aj spominana pakova hlava. Co sa tyka batohu potrebujem miesto aj na osobne veci, som diabetik musim so sebou nosit tasku s inzulinovymi perami, na vylety jedlo, ovocie a pitie. Dufam ze rozsah batohu postacuje.

Dakujem za vsetky rady, vianoce by som si po celorocnom setreni rad urobil na jesen
 
inkubbus
2011-07-29 16:10:28+02
skus este zavolat na ustav a vypytaj si akademika Hajeka alebo sudruha Scibraniho. oni maju skusenosti aj s inymi vecami ako Ken alebo QQQcon.
 
bonifacko
2011-07-29 16:24:00+02
Aj ja chcem vianoce!
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-29 16:27:11+02
podla mna tokina 11-16mm nie je v ziadnom pripade na fotenie architektury ani krajiny
 
denySK
2011-07-29 16:30:42+02
príspevok od: inkubbus
skus este zavolat na ustav a vypytaj si akademika Hajeka alebo sudruha Scibraniho. oni maju skusenosti aj s inymi vecami ako Ken alebo QQQcon.
nechapem vyznam tvojho prispevku, to sa akoze autorovi tejto temy smejes z toho velkeho mnozstva informacii, ktore sam vyhladal a nastudoval z internetu?

Skusenosti s tymito sklami nemam, ale Dom aj Ken sa tomu urcite rozumeju viac ako 90% ephota (nic v zlom), tak daj na ich rady a zober tu Tokinu 11-16. Tu na ephote ti aj tak kazdy bude doporucovat original Nikon.
Na filtre Cokin su obcas negativne komentare kvoli farebnemu posunu, ktory sposobuju, na druhu stranu je dost uzivatelov, ktori ho pouzivaju.
Gulova hlava na wildlife, na panoramy je myslim lepsia ta trojcestna,i ked podla popisu myslim ze i ta gulova ma nejaku fixaciu, aby bolo mozne hybat len horizontalnym smerom, cize i ona na panoramy posluzi.
Stativ by som osobne radsej nosil upevneny k batohu ako cez rameno, nosit na ramene cokolvek je horsie ako na chrbte

 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-29 16:33:31+02
http://www.fotoradce.cz/krajinarska-fotografie-vybirame-vybaveni-clanekid524
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-29 16:35:56+02
http://www.paladix.cz/clanky/krajinarska-fotografie.html

a kopec dalsich stranok kde je to idelane vysvetlene
 
uncle_roxor
2011-07-29 16:43:21+02
opravte ma ak sa mylim, sirokac nemam, ale myslim ze ak na hociaky z nich das drziak filtrov cokin P (ten je obsiahnuty aj v sete ktory popisujes), tak bude dost vinetovat
 
Ferio_85
2011-07-29 16:50:26+02
príspevok od: istvic
podla mna tokina 11-16mm nie je v ziadnom pripade na fotenie architektury ani krajiny
waw diky za linky na tie som este nenarazil, skor som cital zahranicne...ale vidis ze aj fotoradce odporuca na krajinu tokinu 11-16... len tu mam obavy ohladom rumours co sa tyka CA a tych prvych vadnych kusov (( ....dilema nad dilema..viem, ze sa opakujem ale ide o znacnu investiciu tak radsej sa poradim
 
Ferio_85
2011-07-29 16:53:12+02
príspevok od: uncle_roxor
opravte ma ak sa mylim, sirokac nemam, ale myslim ze ak na hociaky z nich das drziak filtrov cokin P (ten je obsiahnuty aj v sete ktory popisujes), tak bude dost vinetovat
To praveze neviem a zmeskal som tu poradnu ohladom tych filtrov
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-29 16:56:28+02
príspevok od: Ferio_85
waw diky za linky na tie som este nenarazil, skor som cital zahranicne...ale vidis ze aj fotoradce odporuca na krajinu tokinu 11-16... len tu mam obavy ohladom rumours co sa tyka CA a tych prvych vadnych kusov (( ....dilema nad dilema..viem, ze sa opakujem ale ide o znacnu investiciu tak radsej sa poradim
ja ma Tokinu 11.16 dva roky,neviem si ju vynachvalit..na reportaze a dokumenty,ked musis ist tak na telo,ze dychas figuram na fotkach priamo do tvare alebo na krk..ale na architekturu a krajinu sa odporuca nieco medzi 20 az 30 milimetrov ...tie neskresleju tak silene ako ta tokina
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-07-29 17:12:06+02
príspevok od: istvic
ja ma Tokinu 11.16 dva roky,neviem si ju vynachvalit..na reportaze a dokumenty,ked musis ist tak na telo,ze dychas figuram na fotkach priamo do tvare alebo na krk..ale na architekturu a krajinu sa odporuca nieco medzi 20 az 30 milimetrov ...tie neskresleju tak silene ako ta tokina
Jeden link co si dal vyslovene odporuca tokinu 11-16 pre krajinu a druhy pise o ohniskach 20-30mm na kinofilme, co je porovnatelne s tokinou na APSC...
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-07-29 17:16:40+02
príspevok od: zolec
Jeden link co si dal vyslovene odporuca tokinu 11-16 pre krajinu a druhy pise o ohniskach 20-30mm na kinofilme, co je porovnatelne s tokinou na APSC...
ano cital som to..,vyslovene ju odporucaju..ja som pisal o svojich dojnmoch z nej
 
Python
2011-07-29 17:18:50+02
Tokina 11-16mm je ostrejšia a lepšia ako Nikkor len ak ju chceš čisto iba na krajinu má problém s odlskami.
 
Matúš Koprda
2011-07-29 17:18:50+02
skús pozrieť aj širokáč Sigma 8-16mm f/4.5-5.6
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-07-29 17:24:45+02
príspevok od: istvic
ano cital som to..,vyslovene ju odporucaju..ja som pisal o svojich dojnmoch z nej
..v pohode, ja som Ta pochopil tak, ze tieto dva linky a kopec dalsich stranok, kde je to idelane vysvetlene, ze tokina 11-16 f2,8 nie je vhodna na fotenie krajiny.. Fotil som s nou, je to vyborny objektiv, podla mna aj na krajinu..
 
dzonku
2011-07-29 17:24:53+02
Necital som predosle rady ale kup si batoch isto z drziakom....Ja som nosil batoch a + stativ v puzdre okolo ramena a poviem ti je to hruza...hlavne ked sliapes narocnym terenom....Mam tokinu 12-24 a aj ked z inymi nemam skusenost ja som spokojny...velky rozdiel medzi nikonom a tokinou nenajdes...tot asi vse...
 
hombreee
2011-07-29 17:26:39+02
príspevok od: Ferio_85
Ahojte, potrebujem poradit ohladom vybavy na fotenie krajiny, mesta - architektury.

Doteraz som fotil s Nikonom D7000 so setom 18 - 105 a chcel by som sa trosku posunut dalej.

Planujem kupit sirokouhly objektiv avsak zasekol som sa ako niektori predomnou nad dilemou nikon 10-24 vs. tokina 11-16 pripadne 12-24. Precital som mnozstvo clankov a recenzii a kazdy radi nieco ine. Niektori ako Ken Rockwell preferuje tokinu 11-16 pred nikonom na novsich telach so zaostrovacim motorcekom. Rovnako aj Dom Bower si ju nevie vynachvalit. Avsak uzivatel QQQcon na youtube ju neodporuca pre landscape skor tokinu 12-24. Diskusie na Flickr jasne vedie tokina 11-16, avšak tu na ephoto preferuju nikon. Co ziskam ak si priplatim 200 eur naviac za nikon? Scott Kelby pise, ze na sirokouhlacoch nikdy nevyuzil rozsah 20-24. Ta tokina 11-16 ma velmi laka a aj v popisoch na ephoto je napisane, ze je urcena na foto krajiny a architektury.

Dalsia vec k vybave su filtre - investicia do polarizacnych filtroch a prechodovych na sirokouhlac vyjde cca 80 - 90 eur za filter. Nie je vhodnejsie zakupit Cokin Landscape kit s drziakom Cokin H210 Landscape kit 1 (50-60 eur)

Dalsia vec stativ - viac menej som rozhodnuty pre Manfrotto KIT stativ 055XPROB + hlava 804RC2 alebo 496RC2(gulova). Neviem ktora hlava je vhodnejsia. V buducnosti ked by som sa rozhodol pre nejaky teleobjektiv na fotenie wildlife; nie je vhodnejsia gulova hlava? pripadne aj na fotenie panoram.

Posledna otazka sa tyka batohu rozhodnuty som pre KATA KT D-3N1-30 len neviem ci kupit aj s drziakom na stativ alebo dokupit samostatne puzdro na stativ a nosit ho preveseny cez rameno s batohom. popripadne ci do puzdra na stativ mi vojde aj spominana pakova hlava. Co sa tyka batohu potrebujem miesto aj na osobne veci, som diabetik musim so sebou nosit tasku s inzulinovymi perami, na vylety jedlo, ovocie a pitie. Dufam ze rozsah batohu postacuje.

Dakujem za vsetky rady, vianoce by som si po celorocnom setreni rad urobil na jesen
K tym filtrom... najlepsie riesenie pomer cena/vykon je podla mna kupit drziak Cokin (kludne aj neoriginalny z ebay za par eur) a k tomu filtre Hitech (su lepsie ako Cokin, horsie ako Lee).
 
seifi
2011-07-29 17:40:10+02
ja radšej výrezy z krajiny ako široké pohľady, preto 70-200/4 a na architektúru čo iné ako 24, pre teba canon ts-e 17
 
Dodo PO
2011-07-29 18:37:21+02
príspevok od: Ferio_85
Ahojte, potrebujem poradit ohladom vybavy na fotenie krajiny, mesta - architektury.

Doteraz som fotil s Nikonom D7000 so setom 18 - 105 a chcel by som sa trosku posunut dalej.

Planujem kupit sirokouhly objektiv avsak zasekol som sa ako niektori predomnou nad dilemou nikon 10-24 vs. tokina 11-16 pripadne 12-24. Precital som mnozstvo clankov a recenzii a kazdy radi nieco ine. Niektori ako Ken Rockwell preferuje tokinu 11-16 pred nikonom na novsich telach so zaostrovacim motorcekom. Rovnako aj Dom Bower si ju nevie vynachvalit. Avsak uzivatel QQQcon na youtube ju neodporuca pre landscape skor tokinu 12-24. Diskusie na Flickr jasne vedie tokina 11-16, avšak tu na ephoto preferuju nikon. Co ziskam ak si priplatim 200 eur naviac za nikon? Scott Kelby pise, ze na sirokouhlacoch nikdy nevyuzil rozsah 20-24. Ta tokina 11-16 ma velmi laka a aj v popisoch na ephoto je napisane, ze je urcena na foto krajiny a architektury.

Dalsia vec k vybave su filtre - investicia do polarizacnych filtroch a prechodovych na sirokouhlac vyjde cca 80 - 90 eur za filter. Nie je vhodnejsie zakupit Cokin Landscape kit s drziakom Cokin H210 Landscape kit 1 (50-60 eur)

Dalsia vec stativ - viac menej som rozhodnuty pre Manfrotto KIT stativ 055XPROB + hlava 804RC2 alebo 496RC2(gulova). Neviem ktora hlava je vhodnejsia. V buducnosti ked by som sa rozhodol pre nejaky teleobjektiv na fotenie wildlife; nie je vhodnejsia gulova hlava? pripadne aj na fotenie panoram.

Posledna otazka sa tyka batohu rozhodnuty som pre KATA KT D-3N1-30 len neviem ci kupit aj s drziakom na stativ alebo dokupit samostatne puzdro na stativ a nosit ho preveseny cez rameno s batohom. popripadne ci do puzdra na stativ mi vojde aj spominana pakova hlava. Co sa tyka batohu potrebujem miesto aj na osobne veci, som diabetik musim so sebou nosit tasku s inzulinovymi perami, na vylety jedlo, ovocie a pitie. Dufam ze rozsah batohu postacuje.

Dakujem za vsetky rady, vianoce by som si po celorocnom setreni rad urobil na jesen
Zaujíma ma táto oblasť, tak po dlhšej dobe študovania, porovnávania pár postrehov.
Objektív na krajinu zrejme odporučí iný predajca a iný krajinkár.
Na krajinku je odporučaný (keďže máš Nikon) Nikon AF-S 10-24mm f/3.5-4.5 DX ED, na druhej strane, keď si pozrieš fotky prvej ligy – krajinkárov, tak špičkové fotky robia Tamronom 17-50 mm, ale aj Nikonom 18-200 mm F/3.5-5.6.
Tiež je pravda, že urobiť dobrý záber vo vhodnom čase je časť úspechu, druhá časť úspechu je ukrytá v PC s vhodným softvérom na skladanie záberov, vylepšovaním atmosféry, doostrovaní, etc.
Mňa do Penty nechceli za spoločníka, tak plánujem si zaobstarať univerzálnejší Nikon AF-S 16-85 mm f/3.5-5.6G DX VR ED, Pano hlavu, Hoya filtre (Pol Circular Pro 1 Digital, ND), … a batoh dobrej nálady. Nech sa darí a pekné Vianoce.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()