Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

Koľko objektívov mi nahradí môj kompakt

PeterOndrias
PeterOndrias 2012-10-15 20:22:42+02
Po štyroch rokoch som sa rozhodol prejsť z môjho kompaktu Canon PowerShot Pro1 na zrkadlovku. Kompakt má objektív 7,2 - 50.8mm 1:2,4 - 3,5 L. Ekv 35mm :28mm - 200mm. Rozhodol som sa pre Nikon 5100 telo + 2 obj. Fotím makro - šperky 50% , rodina, deti, dovolenka 40%, krajina 10% ten zoom nie je až taká priorita. Dokážem sa zmestiť do môjho rozpočtu cca 1100,- Eur, aby som nahradil tento rozsah a svetelnosť môjho objektívu?
 
PeterOndrias
2012-10-16 16:40:18+02
príspevok od: Karol Srnec
Moja volba: Nikon D5100 alebo este lepsie D90, Nikkor 18-200VR a Nikkor 40/2,8 Micro. Vsetko z bazaru. Spolu cca 1100€. Nesplni to vsetko, co chces. Ale ultrazoom je ultrazoom a zrkadlovka je zrkadlovka. Nie su vzajome presne porovnatelne a kazdy system ma svoje vyhody a nevyhody. Zrkadlovka ti ale da vyssiu obrazovu kvalitu, rychlost a moznost prakticky nekonecneho upgradu systemu. Ak mas dostatok financii, niet zanru, ktory by si nemohol fotit. To sa o ultrazoome, ako specialnej kategorii kompaktu, neda povedat.
Povodne som chcel D90 ale som zvyknutý na otočný display hlavne pri fotení šperkov tak som sa rozhodol pre D5100. Ten Nikkor 40/2,8 Micro sa mi páči, len neviem ako to bude s hĺbkou ostrosti. Potreboval by som čo najväčšiu. Momentálne niktoré šperky fotím na dva krát a potom ich vo Photoshope pracne spájam.
 
PeCh
2012-10-16 16:58:35+02
príspevok od: PeterOndrias
Povodne som chcel D90 ale som zvyknutý na otočný display hlavne pri fotení šperkov tak som sa rozhodol pre D5100. Ten Nikkor 40/2,8 Micro sa mi páči, len neviem ako to bude s hĺbkou ostrosti. Potreboval by som čo najväčšiu. Momentálne niktoré šperky fotím na dva krát a potom ich vo Photoshope pracne spájam.
V hĺbke ostrosti bude zrkadlovka hrať proti tebe. Čím väčší čip a čím väčšia ohnisková vzdialenosť, tým menšia hĺbka ostrosti. Tu by sa ti hodil skôr kompakt . Zváž tak naozaj nejaký olympus/panasonic, ktorý má menší senzor. Alebo Nikon 1 ak preň existuje makroobjektív. Nevravím, že so zrkadlovkou ti makro nepôjde, ale ak si skladal fotky už pri kompakte, tak tu ich budeš skladať ešte viac.
 
PeterOndrias
2012-10-16 17:08:46+02
príspevok od: PeCh
V hĺbke ostrosti bude zrkadlovka hrať proti tebe. Čím väčší čip a čím väčšia ohnisková vzdialenosť, tým menšia hĺbka ostrosti. Tu by sa ti hodil skôr kompakt . Zváž tak naozaj nejaký olympus/panasonic, ktorý má menší senzor. Alebo Nikon 1 ak preň existuje makroobjektív. Nevravím, že so zrkadlovkou ti makro nepôjde, ale ak si skladal fotky už pri kompakte, tak tu ich budeš skladať ešte viac.
...dik za tvoju reakciu, to je pre mňa dosť dôležitá informácia.
 
Pentaxfan
2012-10-16 17:25:19+02
príspevok od: Paulie
A čo s tým mám ja?
No ty nič Len si reagoval na toho, čo písal o tých idiotoch, tak som zareagoval na tvoju reakciu.
No, ako píše seifi, je možné, že pravda bude niekde uprostred - ja sám neuznávam "rýchlokvasenie", či už je to Superstar alebo čokoľvek iné, čiže určite treba na niektoré veci kopu času a vlastného, pomalého učenia sa. Ale... keď sa dá pomôcť, tak pomôžem, a keď nechcem pomôcť, tak radšej pomlčím. Ale to je môj pohľad.
 
PeterOndrias
2012-10-16 20:49:25+02
Kedže sa tu rieši opodstatnenosť moje otázky , nedá mi nezareagovať. Skôr ako som založil novú tému na tomto fóre, strávil som hľadaním odpovede niekoľko dlhých večerov a nielen na tomto portáli. Veľmi mi pomohli stránky : flickriver.com, imaging-resource.com... atď. V histórii tohto fóra som našiel veľa cenných informácii ale na prekvapenie aj dosť opovrhujúcich postojov k témam od začiatočníkov. Napriek tomu som nabral odvahu a založil tému s očakávaním že sa najde niekto ochotný poradiť kto si možno spomenie na svoje začiatky. Zámerne som nešpecifikoval mojich favoritov aby som mal možnosť širšieho výberu. Kedže v tomto prípade učiť sa na vlastných chybách je trošku drahý špás som a budem vďačný za každu radu. Ďakujem preto tým ktorý mi poradili a posunuli ma bližšie k mojej prvej zrkadlovke.
 
PeterOndrias
2012-10-16 20:53:01+02
Asi Nikon D5100 + Nikkor 18-105 a TAMRON AF SP 60mm f/2.0 alebo Nikkor 40/2,8 Micro
 
mulo
2012-10-16 23:17:05+02
ved hlbku ostrosti si mozes regulovat clonenim objektivu
 
viking81
2012-10-17 06:52:51+02
príspevok od: PeterOndrias
Asi Nikon D5100 + Nikkor 18-105 a TAMRON AF SP 60mm f/2.0 alebo Nikkor 40/2,8 Micro
ak chces foti makro hmyzu...tak na nikon zabudni....pre 1:1 ides skoro na prednu sosovku...
 
PeterOndrias
2012-10-17 08:00:51+02
príspevok od: viking81
ak chces foti makro hmyzu...tak na nikon zabudni....pre 1:1 ides skoro na prednu sosovku...
....pri makre mi ide v prvom rade o fotenie šperku zo statívu.
 
bonifacko
2012-10-17 08:15:39+02
podla mna nazov temy mal znieť takto: KOLKO KOMPAKTOV NAHRADI MOJ OBJEKTIV?
 
viking81
2012-10-17 08:52:51+02
príspevok od: PeterOndrias
....pri makre mi ide v prvom rade o fotenie šperku zo statívu.
tak potom by mal byt ok aj ten nikon....len pozor aby si si netienil potom fotakom ked budes prilis blizko sperku
 
CambalJozef
2012-10-17 09:56:16+02
príspevok od: bonifacko
podla mna nazov temy mal znieť takto: KOLKO KOMPAKTOV NAHRADI MOJ OBJEKTIV?
ok takto mala zniet otázka a nie na opak ...
 
lubomirzvolensky
2012-10-17 11:05:02+02
>> ak chces foti makro hmyzu...tak na nikon zabudni....pre 1:1 ides skoro na prednu sosovku...


to vobec nie je o Nikone, to je predsa vyhradne o makroobjektive ktory na telo namontujes !!!!

Teraz si predstav ze niekto na zaklade tvojej poznamky nekupi Nikon a namiesto neho si zoberie tu tragediu Canon... to by bolo nestastie, co ?
 
viking81
2012-10-17 11:19:30+02
príspevok od: lubomirzvolensky
>> ak chces foti makro hmyzu...tak na nikon zabudni....pre 1:1 ides skoro na prednu sosovku...


to vobec nie je o Nikone, to je predsa vyhradne o makroobjektive ktory na telo namontujes !!!!

Teraz si predstav ze niekto na zaklade tvojej poznamky nekupi Nikon a namiesto neho si zoberie tu tragediu Canon... to by bolo nestastie, co ?
vytrhol si to z kontextu reagoval som na koment kde pisal ze sa rozhoduje medzi tamronom 60 f/2 a nikonom 40 f/2.8.....preto som mu do odpovede napisal ze pri hmyze na nikon nech zabudne a nikon bol mysleny ako "nikon 40mm f/2.8g ed af-s dx micro" len sa mi to cele nechcelo vypisovat

p.s.: jedina tragedia je, ze odsudzujes ostatne znacky
 
martin9113
2012-10-17 13:12:55+02
príspevok od: viking81
vytrhol si to z kontextu reagoval som na koment kde pisal ze sa rozhoduje medzi tamronom 60 f/2 a nikonom 40 f/2.8.....preto som mu do odpovede napisal ze pri hmyze na nikon nech zabudne a nikon bol mysleny ako "nikon 40mm f/2.8g ed af-s dx micro" len sa mi to cele nechcelo vypisovat

p.s.: jedina tragedia je, ze odsudzujes ostatne znacky
konkretne 40mm micro od nikonu mam. na take klasicke fotenie kvetiniek a staticke foto v pohode sklo. na kadejaku zivu haved sa da pouzit. ale je to o hubu, pri pomere 1:1 je predny clen cca 8cm od objektu
 
viking81
2012-10-17 13:25:04+02
príspevok od: martin9113
konkretne 40mm micro od nikonu mam. na take klasicke fotenie kvetiniek a staticke foto v pohode sklo. na kadejaku zivu haved sa da pouzit. ale je to o hubu, pri pomere 1:1 je predny clen cca 8cm od objektu
no ved to som tym myslel... v robote ho pouzivame tak viem ako sa s nim pracuje
 
lubomirzvolensky
2012-10-17 19:08:31+02
>> p.s.: jedina tragedia je, ze odsudzujes ostatne znacky

ale jasne, len som chcel aby ta provokacna vyryvacna veta zarezonovala a pritiahla pozornost. Tak ako si to napisal je to plna pravda a dane na spravnu mieru, takze ja oficialne ztahujem z bojiska tu NEKONECNU KRAVINU co som povedal o Canonoch. Osobne som do minuleho roku zrkadlovku Canon s objektivmi za 2.500eur mal, teraz pred dvomi tyzdnami som predal posledny z nich (aj tu som mal inzeraty).

PS: ale to ze Canon so sucasnom generaciou snimacov zaostava v dynamickom rozsahu je jednoznacne namerany nevyvratitelny fakt.

Takze ano, ked macro AKEJKOLVEK ZNACKY OBJEKTIVU NA AKUKOLVEK ZNACKU TELA, tak rozhodne vacsie, daleko daleko vacsie ohnisko ako 40mm. Podla mna aj 60mm je o nicom, 90/105mm zacinaju byt akotak pouzitelne ved z nejakeho dovodu aj tvoria absolutne majoritny podiel na trhu a rozhodne kvoli vyhodnej malej cenovke to nebude. Osobne mam velmi rad 150mm makra...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()