Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

Nespokojnosť so Sony RX100, je Canon g9x lepší?

algri
2018-04-25 10:56:55+02
Dobrý deň, rád by som sa poradil lebo zrejme niečo robím zle. Mám Sony RX100 za 370 eur, vybral som medzi ním a Canon G9X. Ale tie fotografie z neho sa mi vôbec nepozdávajú na to koľko stál, tmavé, niekedy matné, neostré - na zelenom auto, na intelligent auto mi spraví 3 fotografie, čo nepotrebujem. Kúpil som ho, lebo som dúfal že na automatike bude fotiť rovnako dobre ako na manuáli. Niekedy sa zázrakom podaria aj pekné ostré fotky ale väčšinou zlé., tmavé, alebo neostré - ako z 3MP telefónu. Väčšinou musím každú doupraviť v photoshope. Neviem čo s tým nakoľko vrátiť sa nedá. Žial pôvodne som chcel fotiť na manuáli ale nemám na to momentálne čas učiť sa to. Viete niekto poradiť či sa to dá nejak prestaviť aby aspoň nefotil dosť tmavo? Ďakujem, tu sú nejaké fotografie z neho ktoré sú podľa mňa kvalitou mizerné...
 
Krtko fotografom
2018-04-25 11:46:23+02
Ver tomu, ze chyba nie je vo fotaku. Vacsinu fotiek mas fotenych s casom 1/30, a clona 1,8. Posledna fotka je fotena s casom 1/4, a clona 1,8, tak nemozes chciet, aby si mal fotky ostre. Tmave fotky - automatika vyhodnocuje celu plochu, a exponuje podla nej. A kedze mas vacsiu plochu fotky "bielu", tak je jasne, ze fotak ju exponuje podla nej, cize v konecnom dosledku su tmave. To je len take strucne, laicke vysvetlenie, vacsina ti tu doporuci prestudovat si fotoskolu, lebo bez urazky, ale chybaju ti absolutne zaklady.
 
PeCh
2018-04-25 11:54:44+02
V zásade tam nevidím, že by si mal vadný foťák. Beriem to tak, že ide len o ukážkové fotky (inak by som povedal, že zo zlého motívu dobrú fotku neurobíš).

1. a 3. fotka sú podexponované. Skontroluj si, či nemáš zapnutú korekciu expozície do mínusu. Okrem toho všetky fotoaparáty pri bielych plochách (napr. sneh) zvyknú podexponovávať. Je to z dôvodu toho, ako fotoaparáty merajú expozíciu (čakajú štandardnú (18% šedú) scénu). Navyše tam bolo málo svetla.

2. fotka je naozaj zlá. Ťažko povedať prečo.

4. fotka je dobrá v tom zmysle, že zodpovedá plochému svetlu v tieni, čo tam bolo. Áno, trocha by som skorigoval expozíciu, ale to by mal urobiť fotograf.

5. fotka - nočná fotka. Ťažko čakať viacej. Je rozmazaná kvôli príliš dlhému času (1/4 s) z ruky. Farby sú také aké sú a súvisí to s vyvážením bielej v noci. Ak sa ti nepáčia, môžeš sa pohrať s vyvážením bielej ale nikdy nebude dokonalé, len iné a tam závísí od vkusu ako zle si ho nastavíš, fotoaparát v automatike ešte vybral celkom dobre (aby bola pekne modrá obloha, dobre by vyznelo aj zapadajúce slnko) - verné to však nebude.

Normálne motívy budú podľa mňa lepšie.
 
velislav
2018-04-25 12:36:21+02
Keď nevieš šoférovať tak je jedno či máš škodovku alebo mercedes.... Nikam sa neodvezieš.
 
cinges
2018-04-25 14:08:30+02
Len by som k tomu vsetkemu este podotkol, ze aj keby si zoberies canon, alebo aj zrkadlovku za 2500 eur a budes fotit na automatiku, fotky budu viac menej rovnake..
 
fatality
2018-04-25 15:11:29+02
príspevok od: PeCh
V zásade tam nevidím, že by si mal vadný foťák. Beriem to tak, že ide len o ukážkové fotky (inak by som povedal, že zo zlého motívu dobrú fotku neurobíš).

1. a 3. fotka sú podexponované. Skontroluj si, či nemáš zapnutú korekciu expozície do mínusu. Okrem toho všetky fotoaparáty pri bielych plochách (napr. sneh) zvyknú podexponovávať. Je to z dôvodu toho, ako fotoaparáty merajú expozíciu (čakajú štandardnú (18% šedú) scénu). Navyše tam bolo málo svetla.

2. fotka je naozaj zlá. Ťažko povedať prečo.

4. fotka je dobrá v tom zmysle, že zodpovedá plochému svetlu v tieni, čo tam bolo. Áno, trocha by som skorigoval expozíciu, ale to by mal urobiť fotograf.

5. fotka - nočná fotka. Ťažko čakať viacej. Je rozmazaná kvôli príliš dlhému času (1/4 s) z ruky. Farby sú také aké sú a súvisí to s vyvážením bielej v noci. Ak sa ti nepáčia, môžeš sa pohrať s vyvážením bielej ale nikdy nebude dokonalé, len iné a tam závísí od vkusu ako zle si ho nastavíš, fotoaparát v automatike ešte vybral celkom dobre (aby bola pekne modrá obloha, dobre by vyznelo aj zapadajúce slnko) - verné to však nebude.

Normálne motívy budú podľa mňa lepšie.
2.takto vyzera makro zo vsetkych malych 1" na 1.8 na sirsom konci..makke+sfericka aberacia..trochu lepsie to je po pricloneni..a velmi slusne na vacsich ohniskovych vzdialenostiach,ked uz predmet nieje 2cm od skla..
 
jozef84
2018-04-25 16:00:46+02
Je to ľahký foťák, kde nie problém pri takom čase ako si tam mal, urobiť pohybovú neostrosť. A pri tej clone, ktorú si tam mal, tak tiež nebudeš mať najostrejšiu fotku. Foťáčik jeto výborný a ver mi, že sa z neho dá vytiahnuť oveľa viac, ale bez základov fotenia to ide oveľa horšie. V tvojom prípade výsledné fotky sú hlavne tvojou zásluhou. Ako bolo rozoberané vyššie, to sú hlavné príčiny a môžu tu byť aj ďaľšie, ktoré si si nedopatrením nastavil vo foťáku. (korekcia expozície, ISO, výber zaostrovacieho bodu, snímací režim a pod.) Najrýchlejšie bude, keď si nájdeš parťáka, parťáčku a ti to poukazuje priamo pri fotení. Aj keď si osobne myslím, že na fotenie iba do JPEG je toho foťáku škoda. Má na viac.
 
algri
2018-04-25 22:00:25+02
príspevok od: Krtko fotografom
Ver tomu, ze chyba nie je vo fotaku. Vacsinu fotiek mas fotenych s casom 1/30, a clona 1,8. Posledna fotka je fotena s casom 1/4, a clona 1,8, tak nemozes chciet, aby si mal fotky ostre. Tmave fotky - automatika vyhodnocuje celu plochu, a exponuje podla nej. A kedze mas vacsiu plochu fotky "bielu", tak je jasne, ze fotak ju exponuje podla nej, cize v konecnom dosledku su tmave. To je len take strucne, laicke vysvetlenie, vacsina ti tu doporuci prestudovat si fotoskolu, lebo bez urazky, ale chybaju ti absolutne zaklady.
Tak podla mna na tu cenu ma robit na auto ostre fotky. Zaklady nezaklady, hadam je to fotak aj pre laikov co nemaju cas na fotoskolu, byvaly 8MP Canon fotil na automatike ovela krajsie...netusim s akym casom a clonou ale fotky boli v poriadku.
 
algri
2018-04-25 22:11:42+02
príspevok od: velislav
Keď nevieš šoférovať tak je jedno či máš škodovku alebo mercedes.... Nikam sa neodvezieš.
Ked su 2 autoprogramy ani soferovat vediet nemusim, nato tam aj su.
 
JakubH
2018-04-26 00:28:53+02
príspevok od: algri
Ked su 2 autoprogramy ani soferovat vediet nemusim, nato tam aj su.
Pozri sa na to tak, Tesla má autopilota a aj tak ich už xx nabúralo...to čo si dal, ako ukážku, tak by sa zachoval každý foťák pri danných sveteľných podmienkach - otvoril clonu aby sa dostalo na čip čo najviac svetla, čo je následkom malá hĺbka ostrosti a dal dlhší čas aby sa dostalo čo najviac svetla na čip, no ten čas spôsobil pohybovú neostrosť. Inak to je pokročilí kompakt, tak sa pletieš, že pre laikov...
 
fatality
2018-04-26 01:43:17+02
príspevok od: algri
Ked su 2 autoprogramy ani soferovat vediet nemusim, nato tam aj su.
no ked nemusis,tak nesoferuj..ale keby si sa predsalen trochu naucil,tak rx100 foti takto:
https://www.flickr.com/search/?text=rx100&sort=interestingness-desc
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-04-26 06:47:44+02
Cim je fotak kvalitnejsi, tym narocnejsi je na znalosti. S FF zrkadlovkou by si to mal este horsie. Akakolvek diskusia je tu zbytocna. Fotoak ti sam dobre fotky neurobi, treba s nim vediet pracovat. Inej cesty niet. To, ze si ty myslis, ze ma drahsi fotak fotit kvalitne sam, je nazor niekoho, co sa nad tym nezamysla. Zaplatil som, dajte mi vyseledky a ked su zle, chyba je u vyrobcu.
 
kevo7
2018-04-26 07:30:50+02
príspevok od: algri
Tak podla mna na tu cenu ma robit na auto ostre fotky. Zaklady nezaklady, hadam je to fotak aj pre laikov co nemaju cas na fotoskolu, byvaly 8MP Canon fotil na automatike ovela krajsie...netusim s akym casom a clonou ale fotky boli v poriadku.
Keď nemáš čas na fotoškolu, prečítaj si aspoň návod na obsluhu, aby ti nespravil 3 fotografie keď to nepotrebuješ. Vrátim sa k tvojej pôvodnej otázke, či je Canon g9x lepší ? Je to výborný foťák, ale za rovnakých podmienok by si mal aj z neho také isté fotky.
Moja rada: nehnevaj sa na foťák, na výrobcu ani na nás. Daj mu šancu, investuj do toho okrem tých 370 eur aj pár hodín času. Mám RX100, viem že sa oplatí.
 
Marcel Rebro
2018-04-26 07:51:28+02
príspevok od: cinges
Len by som k tomu vsetkemu este podotkol, ze aj keby si zoberies canon, alebo aj zrkadlovku za 2500 eur a budes fotit na automatiku, fotky budu viac menej rovnake..
Fotím s RX100 na automatiku. Máš pravdu. Fotky sú viac menej rovnaké ...
 
Marcel Rebro
2018-04-26 08:03:34+02
Ak by to niekoho zaujímalo, hodil som na web výber mojich cvakov spáchaných RX100 (verzie I, II, III a V)

http://www.rebro.sk/main.php?act=scan&dir=public/911_rx100
 
PeCh
2018-04-26 09:13:23+02
Rozdiel medzi dobrým fotografom a zlým nie je v použitom fotoaparáte alebo režime fotenia ale v tom, že dobrý fotograf:
* Vie čo fotiť (čo je hlavným motívom a kompozícia).
* Vie odkiaľ fotiť (opäť kompozícia, aby na fotke bolo to čo má byť a nebolo to čo tam nemá byť).
* Vie kedy fotiť (hlavne v akom svetle, dobrý fotograf si počká na správne svetlo, alebo si ho vytvorí).
* Vie kedy nefotiť (jednoducho vie, že teraz sa neoplatí fotiť lebo dobrá fotka z toho nebude).
* Vie pracovať so svetlom (prirodzeným alebo umelým).

Dobrého fotografa nerobí použitý fotoaparát. Zväčša však dobrý fotograf vie ovládať aj komplikovanejší fotoaparát. Zlý fotograf s komplikovanejším fotoaparátom (lepším) zväčša urobí len horšie fotky ako s jednoduchým fotoaparátom (nie vždy, ale často).

Rovnako omylom je, že pre dobrú fotku treba použiť manuálny režim. Automatika dáva veľmi dobré výsledky. A aj profi fotografi väčšinou nepoužívajú manuálny režim ale poloautomatické režimy (čo sú vlastne automatické režimy, ktorým hovorí čo je fotografovou prioritou (hĺbka ostrosti alebo čas)).
 
JohnNewton
2018-04-26 09:18:28+02
Automatika nefunguje na všetkých značkách rovnako. Napríklad .... to tlačí do vysokých clonových čísiel, 11-16, asi v domnení že má byť všetko ostré, a to bez ohľadu na ohniskovú vzdialenosť, stabilizáciu a iso. A samozrejme je rozdiel či ISO 3200 zaradí automatika na 1" snímači alebo FF. Včera som kupoval starej P G80, návod má 336 strán. Pre začiatočníka čistá katastrofa , ale automatika pracuje excelentne. Ja si myslím, že na učenie a pochopenie súvislostí je ideálna pre začiatočníka jednoduchá zrkadlovka.

 
Marcel Rebro
2018-04-26 09:26:39+02
príspevok od: PeCh
Rozdiel medzi dobrým fotografom a zlým nie je v použitom fotoaparáte alebo režime fotenia ale v tom, že dobrý fotograf:
* Vie čo fotiť (čo je hlavným motívom a kompozícia).
* Vie odkiaľ fotiť (opäť kompozícia, aby na fotke bolo to čo má byť a nebolo to čo tam nemá byť).
* Vie kedy fotiť (hlavne v akom svetle, dobrý fotograf si počká na správne svetlo, alebo si ho vytvorí).
* Vie kedy nefotiť (jednoducho vie, že teraz sa neoplatí fotiť lebo dobrá fotka z toho nebude).
* Vie pracovať so svetlom (prirodzeným alebo umelým).

Dobrého fotografa nerobí použitý fotoaparát. Zväčša však dobrý fotograf vie ovládať aj komplikovanejší fotoaparát. Zlý fotograf s komplikovanejším fotoaparátom (lepším) zväčša urobí len horšie fotky ako s jednoduchým fotoaparátom (nie vždy, ale často).

Rovnako omylom je, že pre dobrú fotku treba použiť manuálny režim. Automatika dáva veľmi dobré výsledky. A aj profi fotografi väčšinou nepoužívajú manuálny režim ale poloautomatické režimy (čo sú vlastne automatické režimy, ktorým hovorí čo je fotografovou prioritou (hĺbka ostrosti alebo čas)).
Hlavne to "kedy nefotiť" je niekedy kľúčové. Ľudia sa ma pomerne často pýtajú, ako by som vyriešil klasickú fotografickú situáciu - boli na zaujímavom mieste / pri zaujímavom deji, ale fotka nevyšla podľa ich predstáv. Keď odpoviem "Nechal by som foťák v brašni", len málo kto to zoberie. Ale zas chápem, že nie každý má možnosť / nie vždy je možnosť na "remake".
 
JohnNewton
2018-04-26 09:38:43+02
príspevok od: Marcel Rebro
Hlavne to "kedy nefotiť" je niekedy kľúčové. Ľudia sa ma pomerne často pýtajú, ako by som vyriešil klasickú fotografickú situáciu - boli na zaujímavom mieste / pri zaujímavom deji, ale fotka nevyšla podľa ich predstáv. Keď odpoviem "Nechal by som foťák v brašni", len málo kto to zoberie. Ale zas chápem, že nie každý má možnosť / nie vždy je možnosť na "remake".
Ale ten bod " kedy nechať foťák v brašni" je diametrálne iný na pidisnímači alebo dobrom FF, iný na svetelnosti 1,4 alebo 5,6 a iný s dobrou stabilizáciou alebo bez nej, a iný v PP z RAWu...atď...a o tom všetkom treba čosi vedieť.
 
Marcel Rebro
2018-04-26 09:40:26+02
príspevok od: JohnNewton
Ale ten bod " kedy nechať foťák v brašni" je diametrálne iný na pidisnímači alebo dobrom FF, iný na svetelnosti 1,4 alebo 5,6 a iný s dobrou stabilizáciou alebo bez nej, a iný v PP z RAWu...atď...a o tom všetkom treba čosi vedieť.
Hej, hej .... idem si to doštudovať. Alebo sa na nejaký WS prihlásim.

PS : chýba mi tu Blahoslav
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()