Hore
Fórum » Nikon fórum
 

D700 zmena v merani expozicie pri fw1.0.3?

WildSammy
2012-08-05 01:37:40+02
Zdravim Nikonakov s D700vkami

Aj vy ste si vsimli, ze Vam D700 meria viac svetlejsie po nahrati noveho firmwaru?

Priklad: pri 1.0.2 skor podexponovavala a vacsinou to spravila korekcia +0,7EV.
Naopak pri 1.0.3 skor preexponovava a vacsinou to spravi korekcia -0,7EV.

Kde pri 1.0.2 ak bol naznak co najmensieho highlightu (napr. odraz zo sperku) tak sa snazila zachovat tie highlighty a neprepalit, aj ked zvysok pozadia bol tmavsi ako 18% seda. Tiene sa dali pekne vytiahnut naspat.

Teraz pri 1.0.3, kde by v pripade 1.0.2 bolo pozadie podexponovane, tak s 1.0.3 pozadie naexponuje dobre a prepali tie sperky. Tzn. ten efekt zachovania aj tych najmensich highlightov pominul a uprednostni zvysok sceny.

Nakolko pri 1.0.2 bol moc citlivy na highlighty a snazil sa ich zachovat, tak v istych situaciach mohli vznikat podexponovane fotky, ale vacsinou ten jav zachranil fotku, kedze kresba v tienoch sa dala pekne vytiahnut.

Pri 1.0.3 sice nevznikne podexponovana foto v takej situacii, ale kvazi spravne naexponovana s tym, ze su v nej prepaly a s nimi sa uz vacsinou neda spravit nic.

Vsimli ste si aj vy taketo spravanie? Nechcem sa vracat k 1.0.2, lebo 1.0.3 ma v sebe novsiu lens databazu a su v nej teda aj nove Gckove objektivy, ktore pouzivam, cize to budem riesit kompenzaciou EV a budem to musiet mat na mysli.

Este taka vec, ze ak je pouzity matrix metering, tak expoziciu fotak prisposobuje podla toho na com je umiestneny AF bod. Ak je na bielom, da o kusok kratsi cas a na tej istej scene ak ho bez posunu fotaku(na stative) ten bod presuniete tlacitkami na nieco tmavsie, tak nastavi dlhsi cas

Len ma teda zaujima ci aj Vase D700vky sa tak spravaju alebo je to specifikum mojho kusu? Vacsinou fotim Av, M, auto iso a matrix metering

Vdaka za Vase postrehy
 
wlad
2012-08-05 08:11:50+02
So zvysenou prioritou ostriaceho bodu v matrix merani prisiel Nikon prvykrat s D7000, a asi sa rozhodli ze je to dobra vec a zacali to posuvat aj na ine modely.

Pokial to chces mat stale o nieco menej exponovane a nechces na to mysliet, da sa nastavit globalna korekcia expozicie v Custom settings - b6 - Fine Tune Optimal Exposure.
 
Habatka
2012-08-07 21:14:37+02
Jej tak to ja zas nemozem dostať do 700-ky 1.0.3 a to so to už skúšal aspom 10 x.
mám to teda radšej nechať a mať to bez problémov ako opysuješ?????
 
Habatka
2012-08-07 21:17:05+02
príspevok od: Habatka
Jej tak to ja zas nemozem dostať do 700-ky 1.0.3 a to so to už skúšal aspom 10 x.
mám to teda radšej nechať a mať to bez problémov ako opysuješ?????
pardon za prešlap v slove " opisuješ " ušlo mi tlačítko !!!
 
IceDive1
2012-08-07 21:41:15+02
Som asi divny ale ja mam v mojej D700 este povodny softik a aj mozno z toho dovodu mi expozicne vyhovuje viac ako D800.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()