Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Ako to je s papiermi k zaruke?

North510
North510 2013-03-09 22:18:08+01
Zdravim ephotaci,
k svojej nikon zrkadlovke som dostal zopar papierov medzinarodnej nikon zaruky, rovnako aj k objektivu, blesku.... ziaden z nich nebol vypisany predajcom. Uz neviem kde som to cital zevraj to je potrebna mat. Co robit ak to vypisane nemam a techniku som kupoval cez net?
 
MartinMM
2013-03-11 11:43:48+01
Pokial viem tak nie je potrebne vyplnat zarucak hned pri kupe, pretoze ako doklad na uplatnenie zakonnej zaruky sa berie doklad o zaplateni alebo doklad o prebrati tovaru. Posledne som kupoval objektiv na dodaci list a okrem toho, ze ma to vyslo podstatne lacnejsie mam k tomu aj zaruku, ktoru si mozem uplatnit v kamennej predajni odkial som to bral. Vela zalezi aj na predavajucom. Ak sa mu nechce brat vadne kusy na reklamacku a natahovat sa so servismi, vyrobcom.... urobi vsetko preto aby vas odpinkal a vy ste sli napr. do autorizovaneho servisu, kde vam to nezoberu bez potvrdeneho zarucaku.
 
marcus_labeo
2013-03-11 12:07:01+01
príspevok od: calimero
Podla zakona je jediny a pravoplatny - doklad o kupe. Zarucny list zakon neriesi, je to skor taky doklad od vyrobcu. Takze otazka je, keby doslo k pravnemu sporu, ze servis odmietol prijat vyrobok na reklamaciu len s dokladom o kupe, ako by sud dopadol.
Co sa tyka datumov, vacsina servisov vsak okrem zarucaku pozaduje aj doklad o kupe, je to prave kvoli tomu posuvaniu datumov. S vyrobnymi cislami nesuhlasim. Pokial dnes kupim Canon EOS 20D, lebo obchodnikovi trcal vo vitrine 7 rokov, mam nan plnu zaruku 2 roky.
Trošku sa Ti to pletie; zákon (Občiansky zákonník) rieši aj záručný list. Rozlišuje sa totiž zákonná zodpovednosť za vady, ktorá je pri nových veciach v zásade 24 mesiacov a záručná zodpovednosť za vady, ktorú Ti poskytuje výrobca na základe jednostranného vyhlásenia (záručný list). Ale ako som písal, od doby, čo je zákonná záruka 2 roky stratil záručný list význam, lebo takmer nikto nedá na spotrebnú elektroniku dlhšiu záruku ako 2 roky.
 
seifi
2013-03-11 15:06:15+01
príspevok od: marcus_labeo
Od doby, kedy sa v zákone predĺžila záručná lehota na nový tovar na 24 mesiacov stratil záručný list prakticky význam. Skutočne len málo výrobcov poskytne záruku na tovar dlhšiu ako 2 roky a ak je nimi poskytnutá záruka toľko, čo zákonná, je fakticky zbytočná. Teda na uplatnenie nárokov z titulu zodpovednosti za vady stačí doklad o kúpe (príjmový pokladničný doklad alebo faktúra a doklad o jej úhrade).
čo ak po roku chceš predať foťák a doklad je v účtovníctve ? ja si naopak myslím, že záručák tak ako návod je sprievodná dokumentácia k výrobku; ďalší prípad je, že tovar používaš v Humennom a doklad o kúpe je založený v Bratislave na firme - to potom skôr musíš z firmy zohnať doklad o kúpe a potom ho môžeš reklamovať
 
norulakp
2013-06-12 22:24:36+02
akurat riesim podobnu zalezitost. Kupil som z Bazosa objektiv. Chalan pisal, ze do konca roka je este v medzinarodnej zaruke. Tak som objektiv kupil. V krabici som vsak nasiel len taku malu "knizocku", kde je seriove cislo, ale nie je to opeciatkovane ani datum tam nie je. A blocek, kedy a kde to bolo kupene tam pribalene neboli. Pytal som sa predajcu, co s tym. On na to, ze staci ta knizocka na reklamaciu. Ale ako oni zistia, kedy to bolo kupene, ked tam datum nie je. Alebo ma chalan osudil a mam pytat od neho doklad o kupe. Vdaka.
 
keko
2013-06-12 22:44:59+02
príspevok od: slavmiro
pri nakupe cez pult v megafote je prax trochu ina nez vyssie popisovana, zarucak opeciatkuju ale dalej nevyplnuju. Je to nieco ako urcity benefit pre majitela, ze si zaruku moze dopisanim datumu trocha umelo natiahnut o par mesiacov. Samozrejme sa to neda natahovat donekonecna, lebo seriove cisla maju urcitu postupnost a tazko dopisem do zarucaku dnesny datum pri 2-rocnom aparate.
... comu sa hovori podvod. Takto samozrejme spolocnost zvyhodnuje svoje vyrobky na ukor importera/vyvozcu.
Normalne by mal stacit doklad o kupe, kazdy vyrobca/importer moze doplnit reklamacne podmienky o zarucny list.
Fuji nestaci dat zarucak, chcu aj okopirovany doklad o zaplateni.
 
keko
2013-06-12 22:47:24+02
príspevok od: norulakp
akurat riesim podobnu zalezitost. Kupil som z Bazosa objektiv. Chalan pisal, ze do konca roka je este v medzinarodnej zaruke. Tak som objektiv kupil. V krabici som vsak nasiel len taku malu "knizocku", kde je seriove cislo, ale nie je to opeciatkovane ani datum tam nie je. A blocek, kedy a kde to bolo kupene tam pribalene neboli. Pytal som sa predajcu, co s tym. On na to, ze staci ta knizocka na reklamaciu. Ale ako oni zistia, kedy to bolo kupene, ked tam datum nie je. Alebo ma chalan osudil a mam pytat od neho doklad o kupe. Vdaka.
Chalan asi place, ze mal tu cest s tebou Ako ostatne vsetci ...
 
norulakp
2013-06-12 22:51:37+02
príspevok od: keko
Chalan asi place, ze mal tu cest s tebou Ako ostatne vsetci ...
Keko, ty stary druk. Ked nemas co k veci, tak kasli na to a nevypisuj na kazdu moju otazku rovnake somariny. Do urcitej miery to je mozno vtipne, ale potom to uz zacina byt trapne. Uz aj mrca to snad preslo, aj Slavmiro sa davno nezapojili, len ty tu vecne dokola verklikujes nezmyselne keci. Ked vies porad, ked nevies, chod radsej na pivo, alebo za zenou, alebo si kusni do jazyka. Bude to rozumnejsie, ako zahlcovat forum podobnymi kravinami.
 
slavmiro
2013-06-12 23:33:10+02
príspevok od: norulakp
Keko, ty stary druk. Ked nemas co k veci, tak kasli na to a nevypisuj na kazdu moju otazku rovnake somariny. Do urcitej miery to je mozno vtipne, ale potom to uz zacina byt trapne. Uz aj mrca to snad preslo, aj Slavmiro sa davno nezapojili, len ty tu vecne dokola verklikujes nezmyselne keci. Ked vies porad, ked nevies, chod radsej na pivo, alebo za zenou, alebo si kusni do jazyka. Bude to rozumnejsie, ako zahlcovat forum podobnymi kravinami.
neboj sa, som tu, nestacim sa cudovat Zapni mozog, nevypisuj fnukance do fora, datum si dopis, peciatku prescanujes z bezneho drobneho nakupu v nejakej fotopredajni a vytlacis inkjetom do zarucnej knizky...
 
total empty
2013-06-12 23:42:23+02
príspevok od: slavmiro
neboj sa, som tu, nestacim sa cudovat Zapni mozog, nevypisuj fnukance do fora, datum si dopis, peciatku prescanujes z bezneho drobneho nakupu v nejakej fotopredajni a vytlacis inkjetom do zarucnej knizky...
Falšovanie dokumentov a úradných listín - 2roky nepodmienečne. Ak sa na to príde.
Nečítal som diskusiu,ale ak niečo kupuješ cez net,tak by ti mali poslať aspoň pdf faktúru na mejla,nie? prípadne bloček poslať.
 
norulakp
2013-06-13 07:52:50+02
príspevok od: slavmiro
neboj sa, som tu, nestacim sa cudovat Zapni mozog, nevypisuj fnukance do fora, datum si dopis, peciatku prescanujes z bezneho drobneho nakupu v nejakej fotopredajni a vytlacis inkjetom do zarucnej knizky...
A lala Slavmiro, uz som sa obaval, ci si zdravy, ze nereagujes. Uz len tatko Mrco chyba do diskusie. Ak si si nevsimol, ja nefnukam, len sa pytam na veci, ktore ma zaujimaju. Normalny clovek, ked predava vec, tak posle zarucak plus blocek. Kupoval som 105mm v zaruke z bazaru. A bol to seriozny predajca. Poslal zarucak a blocek, tak to predpokladam ma byt. Cize podla tvojej mienky, vsetci, co sa pytali to iste predomnou nariekali? Kedze mali podobneproblemy? Ci ostatni boli OK, len ja specialne nariekam?
 
norulakp
2013-06-13 07:54:30+02
príspevok od: total empty
Falšovanie dokumentov a úradných listín - 2roky nepodmienečne. Ak sa na to príde.
Nečítal som diskusiu,ale ak niečo kupuješ cez net,tak by ti mali poslať aspoň pdf faktúru na mejla,nie? prípadne bloček poslať.
Diky za nazor. Praveze predajca povedal, vraj mi staci ta knizocka, o com silne pochybujem. Cize ak zaruka nahodou neplati, tak ten objektiv nema taku hodnotu, za aku som ho kupil, lebo som bol uvedeny do omylu v tom pripade. Je samozrejme podla mna, ze vec bez zaruky ma nizsiu hodnotu ako vec so zarukou. Nic to, zatial mi z toho vychadza, ze bez blocka je to neplatne.
 
keko
2013-06-13 09:45:03+02
príspevok od: total empty
Falšovanie dokumentov a úradných listín - 2roky nepodmienečne. Ak sa na to príde.
Nečítal som diskusiu,ale ak niečo kupuješ cez net,tak by ti mali poslať aspoň pdf faktúru na mejla,nie? prípadne bloček poslať.
Listinou sa mysli nieco, co ma "gulatu peciatku". Typickymi su vysvecenie, diplom, obciansky preukaz ... Za to 2 roky nie su. Ale nemam chut skusat to. Nemam tie gule na poslanca .

Ked sa kupuje bez DPH, tak doklad neexistuje.

Tvrdim, ze cim su vyssie dane, tym viac sa obchdzaju. Ja hoci s nimi nesuhlasim, platim ich.
 
Marcel Rebro
2013-06-13 10:05:24+02
príspevok od: norulakp
A lala Slavmiro, uz som sa obaval, ci si zdravy, ze nereagujes. Uz len tatko Mrco chyba do diskusie. Ak si si nevsimol, ja nefnukam, len sa pytam na veci, ktore ma zaujimaju. Normalny clovek, ked predava vec, tak posle zarucak plus blocek. Kupoval som 105mm v zaruke z bazaru. A bol to seriozny predajca. Poslal zarucak a blocek, tak to predpokladam ma byt. Cize podla tvojej mienky, vsetci, co sa pytali to iste predomnou nariekali? Kedze mali podobneproblemy? Ci ostatni boli OK, len ja specialne nariekam?
"Tatko Mrco" ... uprimne pobavilo. Sice mimo temy, ale kedze ma spominas druhykrat, neda mi nereagovat :

1. ak by som bol Tvoj tatko, garantujem Ti, ze by si nevyplakaval s kazdou somarinkou vo fore, ale snazil by si sa riesit veci vlastnou hlavou. V opacnom pripade vy som Ta vydedil

2. fakt si zmen nick. Pomoze to. Uz som Ti aj dal navrh : "McGregor"

Rozpráva starý írsky dedo vnukovi:
- Vidíš tamtú dlhú kamennú ohradu? Postavil som ju vlastnými rukami! Kameň po kameni som ju skladal niekoľko mesiacov. A myslíš, že ma volajú McGregor-čo-postavil-plot? Nie!!
- A vidíš tamto mólo, čo sa tiahne až k obzoru? Dosku za doskou som ho stĺkal pol roka. A myslíš, že ma volajú McGregor-čo-postavil-mólo? Nie!!
- Ale človek raz v živote pretiahne kozu...

... nuž a v tvojom prípade ide o celé stádo
 
total empty
2013-06-13 10:27:27+02
príspevok od: Marcel Rebro
"Tatko Mrco" ... uprimne pobavilo. Sice mimo temy, ale kedze ma spominas druhykrat, neda mi nereagovat :

1. ak by som bol Tvoj tatko, garantujem Ti, ze by si nevyplakaval s kazdou somarinkou vo fore, ale snazil by si sa riesit veci vlastnou hlavou. V opacnom pripade vy som Ta vydedil

2. fakt si zmen nick. Pomoze to. Uz som Ti aj dal navrh : "McGregor"

Rozpráva starý írsky dedo vnukovi:
- Vidíš tamtú dlhú kamennú ohradu? Postavil som ju vlastnými rukami! Kameň po kameni som ju skladal niekoľko mesiacov. A myslíš, že ma volajú McGregor-čo-postavil-plot? Nie!!
- A vidíš tamto mólo, čo sa tiahne až k obzoru? Dosku za doskou som ho stĺkal pol roka. A myslíš, že ma volajú McGregor-čo-postavil-mólo? Nie!!
- Ale človek raz v živote pretiahne kozu...

... nuž a v tvojom prípade ide o celé stádo
Podobenstvo ako z Nového zákona. Žeby ďalší reinkarnovaný Ježiš?
 
wayne
2013-06-13 10:51:20+02
príspevok od: norulakp
Diky za nazor. Praveze predajca povedal, vraj mi staci ta knizocka, o com silne pochybujem. Cize ak zaruka nahodou neplati, tak ten objektiv nema taku hodnotu, za aku som ho kupil, lebo som bol uvedeny do omylu v tom pripade. Je samozrejme podla mna, ze vec bez zaruky ma nizsiu hodnotu ako vec so zarukou. Nic to, zatial mi z toho vychadza, ze bez blocka je to neplatne.
Co v pripade, ak zaruka uplnynie? Predas objektiv a kupis si novy opat v zaruke? Ja som mal na svojom prvom fotaku objektivy Minolta vyrobene v 90tych rokoch a vsetky fungovali korektne a bezchybne. Ked ti predajca potvrdil, ze Ti staci knizocka, odloz si jeho potvrdenie ak mas pisomne a dalej to neries, ak sa budes vo vsetkom rypat a pichat do toho, robit si starosti ci je objektiv v zaruke a skladovat ho v skrinke len aby sa mu nedajboze nieco nestalo, vobec si ho neuzijes.

Mas potvrdene ze to staci, zober objektiv a chod fotit a nestaraj sa. Objektivy su konstrukcne riesene tak aby vydrzali desatrocia, tomu zodpoveda aj cena za kvalitu a pouzite vyrobne technologie.

 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()