Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nikon D750 - aura na nočnej fotografii

andrejs
andrejs 2016-01-25 15:57:22+01
Ahoj.
Mám nový D750 a bol som fotiť v noci. Pri zobrazení doma na PC aj na Laptope som ostal zaskočený, keď na všetkých nočných fotkách mám opakujúcu sa takú auru fialovej a modrastej. Je to na neupravených JPG aj na NEF (tu to je výraznejšie, ostrejšie a hustejšie prechody). Snímané bolo v NEF 14 bit sRGB a JPG vo vysokej kvalite. Použitá bola redukcia šumu pri dlhých expozíciách. Objektív NIkon 20/1,8 na clone 2. Viete mi poradiť, v čom môže byť problém? Pri rovnakých nastaveniach softvérov ViewNX, ZPS som sa s týmto nestretol pri Nikone D5000. JPG v prílohe. Vopred ďakujem.
 
šereda
2016-09-02 15:59:16+02
ja mám fuji a tiež to pozorujem ale nepriatel je aj software napr. zoner
 
artbonolog
2016-09-27 09:41:22+02
príspevok od: flico.sk
Zdravím.

Ja som mal občas podobný problém na D5100 ale na "spodku" fotografie.
Možno že sa jedná o "tepelný šum" ... snímač je ovplyvnený teplom z nejakej súčiastky resp je zahriaty (napr pri timelapse je v podstate stále pod "prúdom", keďže sa sníma jedna fotka po druhej a zvlášť pri dlhých nočných expozícíach) a ak nie je zapnutá redukcia šumu pri dlhých časoch (vtedy sa urobí 2. "tmavý" snímok a odčíta sa od "svetlého").

Skúsil by som ešte nejakú dlhú expozíciu cca 10 minút s krytkou na objektíve ideálne v čo najtmavšej miestnosti s ISO ako pri bežnou používaní (prípadne skúsiť aj iné hodnoty ) vypnúť redukciu šumu pri vysokom ISO a redukciu šumu pri dlhých expozícíách a ukladať do formátu RAW, prípadne skúsiť viacero záberov cca 10 - 20 a skontrolovať, ako je na tom so šumom resp či sa s časom mení.

Ináč sa zvykne na "skrátenie" času nezapínať redukciu šumu pri dlhých expozíciíach a po fotografovaní resp v priebehu sa zvyknú urobiť samostatne temné snímky cca 10 - 20 (mal by sedieť expozičný čas, ISO a teplota resp. čas ako sa robia "svetlé snímky" ) a následne sa "odčítavajú" v PP napr. v Photoshop. Astronómovia používaju napr. http://deepskystacker.free.fr/english/index.html kde je aj popis ako sa vytvárajú "temné" snímky ...
Ďakujem wau to je super skúsenosť aj odpoveď , dal som ho na reklamáciu tak uvidím ako sa mi vyjadria k tomu . inak dakujem
 
asverusko
2016-09-27 12:11:53+02
Dobrý deň. Spomínanú ešte výraznejšiu "auru" mám tiež pri snímaní nočnej oblohy na Panasonicu LX 100.
 
Jubi
2016-09-27 17:20:15+02
príspevok od: asverusko
Dobrý deň. Spomínanú ešte výraznejšiu "auru" mám tiež pri snímaní nočnej oblohy na Panasonicu LX 100.
to bude tiež monitorom
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()