Hore
Fórum » Nikon fórum
 

spracovanie RAW z bezzrkadlovky

hiker1
2019-02-13 08:18:41+01
Ako postupujete pri spracovaní formátu NEF z NIKONU Z6? Lightroom ho nevie spracovať priamo, iba po konverzii DNG, Nikon radí konvertovať do TIFF...Myslím, že sa to týka nielen NIKONU, ale aj Canonu.
 
Marcel Rebro
2019-02-13 08:47:07+01
príspevok od: hiker1
Ako postupujete pri spracovaní formátu NEF z NIKONU Z6? Lightroom ho nevie spracovať priamo, iba po konverzii DNG, Nikon radí konvertovať do TIFF...Myslím, že sa to týka nielen NIKONU, ale aj Canonu.
Camera RAW od verzie 11.1 podporuje Z6
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-02-13 08:48:31+01
príspevok od: hiker1
Ako postupujete pri spracovaní formátu NEF z NIKONU Z6? Lightroom ho nevie spracovať priamo, iba po konverzii DNG, Nikon radí konvertovať do TIFF...Myslím, že sa to týka nielen NIKONU, ale aj Canonu.
Mas stary LR.
 
z80
2019-02-13 10:15:29+01
príspevok od: hiker1
Ako postupujete pri spracovaní formátu NEF z NIKONU Z6? Lightroom ho nevie spracovať priamo, iba po konverzii DNG, Nikon radí konvertovať do TIFF...Myslím, že sa to týka nielen NIKONU, ale aj Canonu.
A co je zle na konverzii do DNG ?
Ja pouzivam LR 4.4 cez DNG aj na spracovanie raw z relativne novych modelov fotakov.
 
Marcel Rebro
2019-02-13 10:36:47+01
príspevok od: z80
A co je zle na konverzii do DNG ?
Ja pouzivam LR 4.4 cez DNG aj na spracovanie raw z relativne novych modelov fotakov.
Myslím že nič. Len je to úkon navyše.
 
hiker1
2019-02-13 10:48:27+01
príspevok od: Marcel Rebro
Myslím že nič. Len je to úkon navyše.
Súhlasím, len som čakal, že to pôjde priamo
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-02-13 10:50:20+01
Ako som pisal nedavno v clanku o spracovani RAW po 10 rokoch, vyhodou najnovsieho LR nie je len podpora novych fotoaparatov, ale aj vylepseny RAW modul, ktory lepsie spracuje obraz. Plus nove funkcie, ktore davaju fotografovi viac kreativity.
 
z80
2019-02-13 14:19:58+01
príspevok od: Karol Srnec
Ako som pisal nedavno v clanku o spracovani RAW po 10 rokoch, vyhodou najnovsieho LR nie je len podpora novych fotoaparatov, ale aj vylepseny RAW modul, ktory lepsie spracuje obraz. Plus nove funkcie, ktore davaju fotografovi viac kreativity.
Problem je, ze najnovsi LR sa neda kupit formou "trvalej licencie" co je pre niektorych ludi (vratane mna) neprijatelne. Nie je to az tak otazka financii (do foto techniky rocne dam minimalne 500 € a to je len moje hobby, nezivi ma to), ale otazka principu. Som "stara skola" a SW povazujem za produkt, nie za sluzbu.
 
z80
2019-02-13 14:20:37+01
príspevok od: Marcel Rebro
Myslím že nič. Len je to úkon navyše.
Da sa to urobit hromadne, nezdrzuje to az tak velmi.
 
Mondos
2019-02-13 14:59:10+01
príspevok od: z80
Problem je, ze najnovsi LR sa neda kupit formou "trvalej licencie" co je pre niektorych ludi (vratane mna) neprijatelne. Nie je to az tak otazka financii (do foto techniky rocne dam minimalne 500 € a to je len moje hobby, nezivi ma to), ale otazka principu. Som "stara skola" a SW povazujem za produkt, nie za sluzbu.
LR sa da nahradit, napr. CaptureOne alebo DxO PhotoLab.
 
z80
2019-02-13 17:36:05+01
príspevok od: Mondos
LR sa da nahradit, napr. CaptureOne alebo DxO PhotoLab.
Alebo darktable pripadne RawTherapee
 
JakubH
2019-02-13 19:58:36+01
Za tv programy si taktiež platíš mesačne aj za internet, lebo to tak bolo oddávna. Tu spravili zmenu a zrazu sú všetci nahnevaný, že sa nedá kúpiť krabica. Samozrejme to má dôvody kvôli veľkým fin. stratám pri crack verziách a podobne. A už sa ukazuje, že to bol správny ťah, keď skoro každý deň vidím na fórach ako niekto kúpi foťák za 2-3k a zistí, že mu nejde v Lr raw, pretože si ešte pred 3 rokmi "kúpil" krabicovú verziu (vtedy ani v mnohých prípadoch nefotil). No 11€ je už na neho veľa aby mal stále aktuálny program...
 
seifi
2019-02-13 20:44:22+01
príspevok od: JakubH
Za tv programy si taktiež platíš mesačne aj za internet, lebo to tak bolo oddávna. Tu spravili zmenu a zrazu sú všetci nahnevaný, že sa nedá kúpiť krabica. Samozrejme to má dôvody kvôli veľkým fin. stratám pri crack verziách a podobne. A už sa ukazuje, že to bol správny ťah, keď skoro každý deň vidím na fórach ako niekto kúpi foťák za 2-3k a zistí, že mu nejde v Lr raw, pretože si ešte pred 3 rokmi "kúpil" krabicovú verziu (vtedy ani v mnohých prípadoch nefotil). No 11€ je už na neho veľa aby mal stále aktuálny program...
ty si od Lr ?
 
JakubH
2019-02-14 00:14:57+01
príspevok od: seifi
ty si od Lr ?
Určite by som bol rád nie od Lr ale od Adobe, ale bohužiaľ nie.
Všetci chceme aby nám klienti adekvátne platili a sami nevieme platiť vývojárom za ich prácu. Treba to brať aj z druhej strany a nie sa hneď hnevať (viď. dislike)
 
kamikzi
2019-02-14 06:52:36+01
príspevok od: JakubH
Určite by som bol rád nie od Lr ale od Adobe, ale bohužiaľ nie.
Všetci chceme aby nám klienti adekvátne platili a sami nevieme platiť vývojárom za ich prácu. Treba to brať aj z druhej strany a nie sa hneď hnevať (viď. dislike)
v čomsi s tebou súhlasím a v čomsi nie ..každopádne kde nechce platiť tých 11,99€ mesačne má možnosti v ZPS (tretinová cena mesačne) alebo v programoch ako affinity ktoré sa platia jednorázovo
 
seifi
2019-02-14 08:19:15+01
príspevok od: kamikzi
v čomsi s tebou súhlasím a v čomsi nie ..každopádne kde nechce platiť tých 11,99€ mesačne má možnosti v ZPS (tretinová cena mesačne) alebo v programoch ako affinity ktoré sa platia jednorázovo
inak Lr6 je stále v krabici na pulte, myslím za 130,-
 
z80
2019-02-14 09:05:04+01
príspevok od: JakubH
Za tv programy si taktiež platíš mesačne aj za internet, lebo to tak bolo oddávna. Tu spravili zmenu a zrazu sú všetci nahnevaný, že sa nedá kúpiť krabica. Samozrejme to má dôvody kvôli veľkým fin. stratám pri crack verziách a podobne. A už sa ukazuje, že to bol správny ťah, keď skoro každý deň vidím na fórach ako niekto kúpi foťák za 2-3k a zistí, že mu nejde v Lr raw, pretože si ešte pred 3 rokmi "kúpil" krabicovú verziu (vtedy ani v mnohých prípadoch nefotil). No 11€ je už na neho veľa aby mal stále aktuálny program...
11 € nie je vela, ale 11 € mesacne, dokonca aj vtedy, ak v danom mesiaci editovat fotky nepotrebujem, vela je. Nevidim dovod, aby som na predplatne SW vycerpal. skoro. polovicu mojho rocneho rozpoctu na fotenie. To si radsej kupim novy objektiv.
LR4 som dostal zadarmo k fotaku a stale mi postacuje, cez DNG sa daju spracovavat aj raw s najnovsich fotakov, nevidim dovod na zmenu.
Internet alebo TV je sluzba, SW sluzba nie je. Cracknute verzie s prichodom predplatneho nezmizli, prave naopak, niektori ludia, ktori odmietaju predplatne, ich zacali pouzivat viac.
 
z80
2019-02-14 09:39:10+01
To si mal celkom stastie, za taku cenu sa tam vyskytuju hlavne LR 5 licencie.
 
JakubH
2019-02-14 12:33:01+01
Ako pre hobistov to je samozrejme mínus, lepšie pre nich zaplatiť raz 130 ako každý rok to isté...keď tú novinku uviedli, taktiež som bol proti, ale neviem či som spohodlnel, ale som ochotný platiť keď mám všetko aktuálne a nie mať smutné oči keď vydajú novú aktualizáciu s lepšími funkciami s tým, že som si pred mesiacom kúpil starú verziu...naviac si to hodím do daní.
 
Mondos
2019-02-14 15:01:09+01
Ja posledne roky zrkadlovkou fotim velmi nepravidelne, stalo sa ze za cely polrok som nepotreboval RAW konvertor. Naco by som si mal platit ten polrok ked ho nepotrebujem. Kupil som na vianocnej akcii DxO PhotoLab 2 za 150 eur a som spokojny (vystup rovnaky / lepsi ako z LR). Nech si mesacne platia profici.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()