Hore
Fórum » Nikon fórum
 

spracovanie RAW z bezzrkadlovky

hiker1
hiker1 2019-02-13 08:18:41+01
Ako postupujete pri spracovaní formátu NEF z NIKONU Z6? Lightroom ho nevie spracovať priamo, iba po konverzii DNG, Nikon radí konvertovať do TIFF...Myslím, že sa to týka nielen NIKONU, ale aj Canonu.
 
Guma
2019-02-15 07:54:42+01
Mas najnovsiu verziu LR? Ved nemal by s tym byt problem...ja pouzivam CaptureOne a tam to funguje paradne.
 
robertondrejovic
2019-02-15 08:32:03+01
Ja používam na spracovanie súborov NEFF originálny software Capture NX - D je úplne zadarmo má všetky možné nastavenia ,výsledky sú perfektné . LR nedokáže nič viac lebo do verzie 6 som používal aj ten , potom striedavo oba a keď som si zvykol na nové prostredie ,čo je najťažšie, už len Nikon Capture NX - D a som maximálne spokojný z nekomprimovaného 14 bit NEFF z Nikonu D500 sa dajú robiť až brutálne zásahy do expozície bez straty kvality a to až tak že expozičny bracketing už nemá veľký zmysel. ale aj celkovo platí že raw súbory by mal najlepšie poznať originálny software výrobcu v tomto prípade to naozaj platí.Preto na Nikon Z6 odporúčam aspoň vyskúšať možno sa zapáči.
 
z80
2019-02-15 11:08:14+01
príspevok od: robertondrejovic
Ja používam na spracovanie súborov NEFF originálny software Capture NX - D je úplne zadarmo má všetky možné nastavenia ,výsledky sú perfektné . LR nedokáže nič viac lebo do verzie 6 som používal aj ten , potom striedavo oba a keď som si zvykol na nové prostredie ,čo je najťažšie, už len Nikon Capture NX - D a som maximálne spokojný z nekomprimovaného 14 bit NEFF z Nikonu D500 sa dajú robiť až brutálne zásahy do expozície bez straty kvality a to až tak že expozičny bracketing už nemá veľký zmysel. ale aj celkovo platí že raw súbory by mal najlepšie poznať originálny software výrobcu v tomto prípade to naozaj platí.Preto na Nikon Z6 odporúčam aspoň vyskúšať možno sa zapáči.
Problem SW na spracovanie raw od vyrobcu fotaku je ten, ze dokaze spracovavat raw len z fotakov toho isteho vyrobcu. Ja osobne mam fotaky od Nikonu, Canonu, Olympusu a Samsungu a kazdy z nich vyzaduje vlastny SW, pricom kazdy z tych SW ma uplne odlisne ovladanie.
 
landov
2019-02-15 11:59:25+01
Suhlas s tym, ze SW od vyrobcu by mal dosahovat najlepsie vysledky, ale vyhoda LR je v tom, ze okrem spracovania RAWov inych vyrobcov fotakov, je to celkovy prograam na workflow od katalogizacie fotiek, archivcie, ptreviazanost s pluginmy a photoshopom, roznymi exportami, publikacnymi sluzbami atd...osobne som za LR.
 
fatality
2019-02-15 12:13:56+01
príspevok od: z80
Problem SW na spracovanie raw od vyrobcu fotaku je ten, ze dokaze spracovavat raw len z fotakov toho isteho vyrobcu. Ja osobne mam fotaky od Nikonu, Canonu, Olympusu a Samsungu a kazdy z nich vyzaduje vlastny SW, pricom kazdy z tych SW ma uplne odlisne ovladanie.
vies co,na zaciatku som mal aj ja s tym odlisnym ovladanim problem,ale dnes uz nie..vsade je princip a posuvniky podobne/rovnake a odlisnosti viacmenej graficke..
 
robertondrejovic
2019-02-15 13:47:29+01
príspevok od: landov
Suhlas s tym, ze SW od vyrobcu by mal dosahovat najlepsie vysledky, ale vyhoda LR je v tom, ze okrem spracovania RAWov inych vyrobcov fotakov, je to celkovy prograam na workflow od katalogizacie fotiek, archivcie, ptreviazanost s pluginmy a photoshopom, roznymi exportami, publikacnymi sluzbami atd...osobne som za LR.
Jasné , že LR je lepší a pravdepodobne s Photoshopom najlepší na svete. Moja poznámka mala správne znieť pre moje potreby nedokáže LR nič viac ako NIkon Capture NX -D a požiadavky a nároky máme každý iné čo je úplne prirodzené.
 
landov
2019-02-15 15:57:02+01
príspevok od: JakubH
Za tv programy si taktiež platíš mesačne aj za internet, lebo to tak bolo oddávna. Tu spravili zmenu a zrazu sú všetci nahnevaný, že sa nedá kúpiť krabica. Samozrejme to má dôvody kvôli veľkým fin. stratám pri crack verziách a podobne. A už sa ukazuje, že to bol správny ťah, keď skoro každý deň vidím na fórach ako niekto kúpi foťák za 2-3k a zistí, že mu nejde v Lr raw, pretože si ešte pred 3 rokmi "kúpil" krabicovú verziu (vtedy ani v mnohých prípadoch nefotil). No 11€ je už na neho veľa aby mal stále aktuálny program...
Hmmm...a co uzivatelia, ktori vlastnia napr. PS CS6 ? Maju si kazdy mesiac platit za balik LR+PS ???
 
Cako
ocenenie redakciou 2019-02-17 15:16:39+01
príspevok od: landov
Hmmm...a co uzivatelia, ktori vlastnia napr. PS CS6 ? Maju si kazdy mesiac platit za balik LR+PS ???
ja vlastním krabicovku CS5 a musel som prejsť pred rokmi na predplatné tiež. A čo. Nič
 
kevo7
2019-02-19 09:55:46+01
Pred pár rokmi som minul mesačne cca 90 Eur na cigarety. Teraz z tých ušetrených peňazí hravo zaplatím tých 12 Eur. Len netuším, kde mám zvyšných 78.
 
z80
2019-02-19 14:39:17+01
príspevok od: kevo7
Pred pár rokmi som minul mesačne cca 90 Eur na cigarety. Teraz z tých ušetrených peňazí hravo zaplatím tých 12 Eur. Len netuším, kde mám zvyšných 78.
Pre nas, co sme nikdy nefajcili (okrem par pokusov v puberte) teda naozaj predplatne Adobe SW nedava zmysel
 
iMbUS
2019-02-20 11:04:22+01
Tiež som si vždy kupoval iba jednorázový upgrade Lightroomu za zvýhodnenú cenu, ale subscription momentálne vládne svetu a dokážem to akceptovať. Mám k tomu aj Photoshop, ktorý síce použijem raz za mesiac, ale platím za ten konfort, že ho mám vždy aktuálny, keď ho potrebujem. Produkt sa pretransformoval na službu, ktorú ti Adobe poskytuje. Smetiarov tiež vždy platíme mesačne rovnako bez ohľadu na to, či sa v daný mesiac sťahujem, alebo som na trojtýždnovej dovolenke.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()