Hore
Fórum » Nikon fórum
 

ZPS 12 spracovanie NEF v RAW module - nutná korekcia expozície

landov
2010-12-26 19:15:17+01
Zdravím, mám nasledovný problém: keď otvorím súbor NEF v moduli RAW (bez nejakých DNG convertorov - proste natívna podpora NEF v ZPS ,12 zostavenie 10), tak každá fotka stmavne a musím korigovať expozíciu do plusu (proste zosvetliť) o min. cca 0,3 - 0,7EV. Stretol sa s tým niektorý Nikoňák pri ZPS 12, alebo mám niečo nastavené zle (neviem si predstviť čo) ? Pokiaľ si NEF otvorím priamo v Editore, tak k žiadnemu stmaveniu nedochádza. Poradí niekto?
 
L.U.B.O
2010-12-26 19:36:36+01
na odpovede som taktiez zvedavy...
 
tomasqo
2010-12-26 21:03:41+01
Tusim, ze je to to iste, na co tu uz raz vlakno bolo, no mrzi ma, neviem ho najst . V nom odpovedal Karol Srnec.

Fotografia odfotena do RAW su surove informacie zo snimaca. Ak ju chces vidiet hned po odfoteni na display fotoaparatu, vytvori samotny fotoaparat (podla profilu vyrobcu) JPG nahlad pre display. Tento vyrobeny nahlad vidis aj tesne po naimportovani do editoru ale len cca sekundu, potom \"stmavne\" a fotografia, ktoru vidis, nie je taka lubiva, pretoze obsahuje \"surove\" RAW informacie - je potrebna pripadna uprava podla zameru.

Je to ono alebo toto sa tyka len Lightroomu?
 
roboxx
2010-12-26 21:09:32+01
príspevok od: tomasqo
Tusim, ze je to to iste, na co tu uz raz vlakno bolo, no mrzi ma, neviem ho najst . V nom odpovedal Karol Srnec.

Fotografia odfotena do RAW su surove informacie zo snimaca. Ak ju chces vidiet hned po odfoteni na display fotoaparatu, vytvori samotny fotoaparat (podla profilu vyrobcu) JPG nahlad pre display. Tento vyrobeny nahlad vidis aj tesne po naimportovani do editoru ale len cca sekundu, potom \"stmavne\" a fotografia, ktoru vidis, nie je taka lubiva, pretoze obsahuje \"surove\" RAW informacie - je potrebna pripadna uprava podla zameru.

Je to ono alebo toto sa tyka len Lightroomu?
Myslím že je to bežné pri všetkých programoch. Zo začiatku som používal len ZPS 12 teraz používam len Lightroom a tento \"neduh\" sledujem rovnako....
 
tomasqo
2010-12-26 21:15:40+01
Da sa to vyriesit tak, ze si vytvorite svoj \"univerzalny\" oblubeny profil, ktory sa TUSIM da do niektorych fotoaparatov ulozit.

Alebo naopak, co je jednoduhsie, \"lubivy\" profil, ktorym fotoaparat vytvara JPG nahlady vlozite do editoru a prikazete mu ho pouzit pri kazdom importe.

Toto pre mna ani tak dolezite nie je. Dolezite co si z toho vsetkeho beriem, je to, ze verit display-u fotoaparatu mozno tak na 50% a na prvy pohlad expozicne nevydarena fotografia, vobec nemusi byt zla (plati pri RAW). Navyse v mojom pripade pri Nikon D5000 je display dost slaby a je naozaj len pre informaciu.
 
Nico 1
2010-12-26 21:43:36+01
Mal som ten istý problém a tiež som si nevedel rady,tak som ho odinstaloval a znovu na novo nainstaloval a čuduj sa svete,prestalo to
 
Flodur
2010-12-26 22:17:26+01
Žiadna natívna podpora nie je. NIE JE!!!! Čítajte!!!
 
PaPi
2010-12-27 08:34:30+01
Ja som v ZPS 12 mal presne opacny problem... pri prechode do RAW modulu sa mi vo fotke zvysil jas o hodnotu (odhadom) nieco medzi 0,5 a 1,0 EV. Stmavnutie som nezaznamenal v ziadnom z pouzivanych softov.
 
diewithme
2010-12-27 08:42:03+01
príspevok od: PaPi
Ja som v ZPS 12 mal presne opacny problem... pri prechode do RAW modulu sa mi vo fotke zvysil jas o hodnotu (odhadom) nieco medzi 0,5 a 1,0 EV. Stmavnutie som nezaznamenal v ziadnom z pouzivanych softov.
A ako si to vyriešil?
 
PaPi
2010-12-27 11:33:22+01
príspevok od: diewithme
A ako si to vyriešil?
Jednoducho... zvykol som si a expoziciu som si vzdy stmavil... potom som presiel na LR
 
landov
2010-12-27 15:41:04+01
príspevok od: Flodur
Žiadna natívna podpora nie je. NIE JE!!!! Čítajte!!!
Čo mám čítať? Priamo v nápovede pre ZPS 12: Zoner 12 podporuje čítanie týchto formátov: ...NEF... !!!
 
Flodur
2010-12-27 16:54:31+01
príspevok od: landov
Čo mám čítať? Priamo v nápovede pre ZPS 12: Zoner 12 podporuje čítanie týchto formátov: ...NEF... !!!
dcraw
 
Flodur
2010-12-27 16:56:14+01
A ešte raz: Zoner Photo Studio standardně používá pro dekódování RAW souborů externí program dcraw
 
landov
2010-12-27 20:42:41+01
Nainštaloval som Adobe DNG convertor : k stmaveniu fotky pri otvoreni v RAW moduli uz nedochadza . Zajtra skusim vyvolat RAW bez akychkolvek uprav cez ZPS a VNX2 a porovnam...
 
diewithme
2010-12-27 23:09:15+01
príspevok od: PaPi
Jednoducho... zvykol som si a expoziciu som si vzdy stmavil... potom som presiel na LR
ja som zoner koli tomu prestal pouzivat, nebavilo ma korigovanie..
teraz v lightroome mám zase problem taky ze fotím do raw v AdobeRGB, pri importe fotiek a prechodu do modulu develop sa casto presaturuje červená farba ale to tak extremne že napr. svokor vyzerá ako naružovaný thaiský ladyboy , pri niektory fotkach zase nie..
pravdepodobne to suvisi s profilom, ktory prehadzujem (2010) camera standard a adobeRGB...ale preco potom su tie farby take EXTREMNE nerealne ked mam nastaveny profil Adobe RGB aj vo foťáku, aj v develop module?? Koli tomu že nemám skalibrovaný monitor podporujuci paletu Adobe?
 
Jozef035
2011-02-07 21:26:10+01
Na váše problémy je jednoduchá odpoveď: RTF
Po nainštalovaní WIC kodeku je fotka \"načítaná v plnom rozlíšení\" na nerozoznanie od fotky vyvolanej v ViewNX2 / CaptureNX2. Asi preto, že kodeky robia výrobcovia fotoaparátov. Ale slúžia iba na načítanie RAW s nastavením z fotoaparátu. Na čo najvernejšie načítanie RAWu v RAW editore treba mať nainštalovaný DNG konvertor. To sa už vyvolaný RAW samozrejme nezhoduje s JPG náhľadom. To nedokáže asi žiadny soft iného výrobcu ako je Nikon. Ale DNG konvertor obsahuje profily pre každý fotoaparát a dajú sa aj editovať.
 
Jozef035
2011-02-07 21:29:21+01
Vypadlo mi M. RTFM
 
simo
2011-02-07 22:20:43+01
príspevok od: diewithme
ja som zoner koli tomu prestal pouzivat, nebavilo ma korigovanie..
teraz v lightroome mám zase problem taky ze fotím do raw v AdobeRGB, pri importe fotiek a prechodu do modulu develop sa casto presaturuje červená farba ale to tak extremne že napr. svokor vyzerá ako naružovaný thaiský ladyboy , pri niektory fotkach zase nie..
pravdepodobne to suvisi s profilom, ktory prehadzujem (2010) camera standard a adobeRGB...ale preco potom su tie farby take EXTREMNE nerealne ked mam nastaveny profil Adobe RGB aj vo foťáku, aj v develop module?? Koli tomu že nemám skalibrovaný monitor podporujuci paletu Adobe?
mne sa to stalo tiež, ibaže v žltom prevedení, keď mi na 1/2 sekundy spadla kalibračná sonda z monitora pri kalibrácii. Ak som monitor nakalibroval znova, už boli farby ako víno.
 
kecal
2011-02-07 23:02:02+01
používam NX 2.2.5 a je všetko OK
 
lochnes
2011-02-08 01:50:25+01
Ja používam Zoner už roky a RAW mi to nerobí, sem tam som používal PS a LR...Zoner mám originál... a príde mi veľmi rýchly a jednoduchý... ak sa chcem dlhšie vyhrať so fotografiami tak Ph.Sh. sem tam....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()