Hore
Fórum » Nikon fórum
 

"Divné ostrenie - Nikon D5000 + 18+55nn"

BeeeNe
BeeeNe 2011-03-30 19:06:53+02
Mám Nikon D5000 so "seťákom" Nikkor18-55MM F3.5-5.6G AF-S DX VR .
Asi pred 3 týždňami som si všimol , že foťák mi zaostrí iba na jeden bod , a okolie aj keď je zväčša v rovnakej línií je VÝRAZNE ROZMAZANÉ ...
Nastavenia ostrenia (som mal aj pred tým rovnaké a fotografie boli po celej ploche OSTRÉ) :
3D,subject tracking,AF-C...

Neviem , či je to vada prístroja(Foťák/Objektív) alebo som len nejako "nevedomo" pomenil nastavenia ...

Vopred ďakujem za všetky rady ...
 
NefroniK
2011-04-12 23:19:12+02
príspevok od: zoznam10
Pred pol rokom čo som si kúpil Nikon D5000 sa mi zdali fotografie neostré. Potom som si raz nastavil monitor PC na najvyššie možné rozlíšenie a to bolo už čosi úplne iné - fotky boli prekrásne ostré. Neviem čím to je, ako monitor prepočítava 3500 bodov v línii na 1200 ?? Asi tam vzniká nejaké skreslenie, čo má za následok , že foto sa javí ako neostré.
Skúste to.
Monitor nebol nastaveny na svoje nativne rozlisenie. Prejavuje sa to hlavne na LCD monitoroch. Vznika to tym, ze monitor dostane z grafickej karty mensie rozlisenie ako aky je relany pocet jeho pixelov na sirku x vysku ale on si obraz roztiahne a zvysok dopocita. Ked ide z grafickej karty nativne rozlisenie monitora (to je vlastne rozlisenie panelu, take, na ktore je stavany) tak vtedy to ide krasne 1:1 resp. pixel na pixel a vsetko je ostre. Aj text, nie len fotky.
 
Retko
2011-04-15 10:07:18+02
Stiahol som si Tvoje ukážkové fotky a jedna vec mi nejde do hlavy, rozlíšenie 4288x2848 pri 300 dpi a veľkosť len 373 kB??? Navyše keď otvorím fotky z foťáku (aj ja mám d5000) tak mi program Captue NX ukáže aj sklo akým to bolo fotené, pri Tvojich fotkách mi to nevypísalo žiadny objektív. Takže chyba môže byť ozaj v objektíve, že nespolupracuje s telom a neprenáša korektne informácie o type, alebo môže byť chyba pri spracovaní, lebo na to rozlíšenie by veľkosť mala byť rádovo v megabajtoch... Keď si pozrieš fotku na dispeji je tiež neostrá?
 
Retko
2011-04-15 10:17:19+02
1. Metóda ostrenia 3D,subject tracking, nie je práve najspoľahlivejšia, skús iný režim. AF-S, spot mettering...
2. Tvoje ukážkové fotky majú rozlýšenie viac ako 4000x2888 pri 300 dpi a veľkosť ldo 400 kB, normálne to býva hodnota rádovo v megabajtoch. Skús iné nastavenie pri spracovaní. Resp. sú fotky neostré aj v náhľade na dispeji foťáku?
3. Keď si pozriem moje fotky z D5000 cez program Capture NX viem presne zistiť aj typ objektívu, ktorým to bolo fotené, pri Tvojich fotkách mi to nevypísalo, takže je ozaj možné objektív nespolupracuje s telom. Skús si požičať iný objektív.
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()