Hore
Fórum » Nikon fórum
 

NIKON D5100 prevažne na točenie videí? Prosím, poraďte

tom1597530
2011-06-27 08:38:31+02
Dobrý deň.

Chystám sa kúpiť si Nikon D5100 a vyzerá to tak, že si ho každú chvíľu objednám. Objektív si kupujem 18-105mm VR.

V provom rade ho však chcem využívať na točenie amatérskych filmov. Možno sa čudujete, prečo práve s foťákom (navyše mám doma Full HD kameru do ruky, kt. predávam).

Odpoveď je: kvôli kvalite obrazu, kvôli formátu videa, kvôli zaostrovaniu, aké sa kamere nevyrovná.

Tých dôvodov by bolo viac, ale osobne si myslím, že by sa mi jednoduchšie pracovalo s Nikonom ako so SONY HDR-XR500VE kamerou, kt. mám doma.... navyše jej zaostrovanie stojí za prd, takže je to pocelý čas na AF.

Ale predtým, ako sa rozhodnem sa chcem spýtať vás, odborníkov.
Odporučilii by ste mi Nikon D5100 na účely prevažne točenie filmov? Samozrejme by som aj dosť fotografoval, ale moja kamera robí nie veľmi pekné fotky a aj preto si chcem kúpiť práve foťák. Sú tu nejaké nevýhody, o ktorých by som mal vedieť, ktoré by mi mohli ako moviemakerovi vadiť?

Za odpoveď vopred ďakujem?
 
marcomusic
2011-06-27 08:54:40+02
Ja si myslim ze canon 550d je na video v tejto cenovej kategorii asi naj volba kvoli manualnym nastaveniam pri videu.
 
Retko
2011-06-27 09:08:48+02
Nezabudne na externý mikrofón.
 
wayne
2011-06-27 09:16:40+02
jedine co ti mozno bude vadit je rolling shutter efekt ale tym trpi kazda zrkadlovka, tam kamery jasne predcia akykolvek fotoaparat s videom (http://www.youtube.com/watch?v=K9fRDwiwLY8).
+ format by mohol byt tiez lepsi, MPEG4 je sice standard, subjektivne, videa z panasonikov (GH1/2) sa mi pacia viac najma v kombinacii s voigtlander 50/0.95. (http://vimeo.com/17245744) ten je uz ale trochu nakladnejsi

Na take to bezne domace tocenie ale urcite staci a problemov, pokial sa budes vyhybat znamym nedostatkom, tiez vela mat nebudes...

+ na zaver http://www.eoshd.com/, najlepsi dslr video portal.
 
tom1597530
2011-06-27 09:50:00+02
Pozeral som ten canon 550D, ale myslím, že Nikon by mi sadol viacej...

a ešte jedna premňa veľmi dôležitá otázka:

[b]EXTERNÝ MIKROFÓN!!!

Prednedávnom som si kúpil RODE NTG-2 externý mikrofón, ktorý má síce koncovku XLR ale pomocou kábla to technik spravil na Mini-Jack 3.5 výstup... má Nikon D5100 podporu pre takéto externé mikrofóny? Viem, že podporuje ext. mik. ale či aj konkrétne tento, a či ten zvuk bude pekný... Ďakujem[/b]
 
tom1597530
2011-06-27 09:59:21+02
A taktiež som rozmýšľal aj nad Canon 600D (T3i).

Ktorý je lepší? Nikon D5100 vs Canon 600D (T3i)???
 
immortal20
2011-06-27 11:27:49+02
ja by som bral ten canon ...
 
immortal20
2011-06-27 11:28:00+02
600D
 
total empty
2011-06-27 11:35:37+02
príspevok od: tom1597530
Pozeral som ten canon 550D, ale myslím, že Nikon by mi sadol viacej...

a ešte jedna premňa veľmi dôležitá otázka:

[b]EXTERNÝ MIKROFÓN!!!

Prednedávnom som si kúpil RODE NTG-2 externý mikrofón, ktorý má síce koncovku XLR ale pomocou kábla to technik spravil na Mini-Jack 3.5 výstup... má Nikon D5100 podporu pre takéto externé mikrofóny? Viem, že podporuje ext. mik. ale či aj konkrétne tento, a či ten zvuk bude pekný... Ďakujem[/b]
Tu nejde o pekný zvuk, XLR je lineárny vstup z uzemnením.Pokiaľ to dobré poskladáš tak to bude OK,inak tam budeš mať brumy-hlavne pri dotiku kábla.
Myslím,že žiadný foťak ti nenahradí kameru.Funkciami,flexibilitou,kvalita.

Moja kamerka panasonic točí Full HD do formátu AVCHD, má 5 mikrofónov rozmiestnených v kruhu pre zvuk dolby digital 5.1.Rychle zoomovanie a bleskové zaostrenie trebars aj funkciou AF dotykom na displeji.Stači ťuk-tu zaostri a hotovo.Takisto plné manuálne ovládanie.

Je toho viac prečo točiť kamerou.Ďalšia vec postproces-úprava vídea a aplikované efekty.Video sa sice točí 30-60 fps ale výsledne DVD je robené na 24 fps.

Točiť celú svadbu foťakom? To by bol riadný mazec. Neviem si to predstaviť.
Na pokoju,ešte si to rozmysli.Foťak na fotenie-kameru na filmovanie-podľa mňa..
 
Dodo PO
2011-06-27 12:37:10+02
príspevok od: tom1597530
Pozeral som ten canon 550D, ale myslím, že Nikon by mi sadol viacej...

a ešte jedna premňa veľmi dôležitá otázka:

[b]EXTERNÝ MIKROFÓN!!!

Prednedávnom som si kúpil RODE NTG-2 externý mikrofón, ktorý má síce koncovku XLR ale pomocou kábla to technik spravil na Mini-Jack 3.5 výstup... má Nikon D5100 podporu pre takéto externé mikrofóny? Viem, že podporuje ext. mik. ale či aj konkrétne tento, a či ten zvuk bude pekný... Ďakujem[/b]
Rode NTG-2 je profesionálny, smerový mikrofón s výborným frekvenčným rozsahom: 20 až 20 000 Hz, určený je pre videokamery, ale aj pre prenosné audiorekordéry – napr. pre lovcov zvuku (vtáci, ...) Kedže je profesionál, má aj profesionálny XLR konektor (3 a viac pinový) s fantomovým napájaním (48V). NTG-2 má však možnosť napájania z vlastnej batérie (AA). Pre Teba by bol vhodnejší Sennheiser SHOTGUN DSLR MIKROFÓN, priamo s 3,5 mm Jack-konektorom, ktorý podporuje aj D5100. Snímaný zvuk s externým mikrofónom je podstatne kvalitnejší ako z mikrofónu zabudovanom v tele fotoaparátu, kamery.
 
ma3os
2011-06-27 15:06:35+02
príspevok od: total empty
Tu nejde o pekný zvuk, XLR je lineárny vstup z uzemnením.Pokiaľ to dobré poskladáš tak to bude OK,inak tam budeš mať brumy-hlavne pri dotiku kábla.
Myslím,že žiadný foťak ti nenahradí kameru.Funkciami,flexibilitou,kvalita.

Moja kamerka panasonic točí Full HD do formátu AVCHD, má 5 mikrofónov rozmiestnených v kruhu pre zvuk dolby digital 5.1.Rychle zoomovanie a bleskové zaostrenie trebars aj funkciou AF dotykom na displeji.Stači ťuk-tu zaostri a hotovo.Takisto plné manuálne ovládanie.

Je toho viac prečo točiť kamerou.Ďalšia vec postproces-úprava vídea a aplikované efekty.Video sa sice točí 30-60 fps ale výsledne DVD je robené na 24 fps.

Točiť celú svadbu foťakom? To by bol riadný mazec. Neviem si to predstaviť.
Na pokoju,ešte si to rozmysli.Foťak na fotenie-kameru na filmovanie-podľa mňa..
Z 30-60 FPS robit 24FPS nie je najstastnejsie...

Su ludia ktori tocia uplne v pohode cele svadby fotakmi... a maju neskutocne vysledky

Ten zvuk je lepsi ako na fotakoch , to je fakt, ale tych 5 mikrofonov tiez nie je bohvie co. Zaujimalo by ma ako nahrava to .1 (subwoofer)...

Ak nasadis na ten fotak nejaky profi objektiv fajne ostry, polozi do smutku vsetky handycamy az po tie profi.

Dalej... napr. zaber pri clone f1.8 , kde pole ostrosti je velmi male a objekt vpredu je ostry a za nim je uplne rozmazane pozadie (bokeh) s takouto kamerou velmi tazko natocis... nenatocis.
 
ma3os
2011-06-27 15:18:19+02
príspevok od: tom1597530
Dobrý deň.

Chystám sa kúpiť si Nikon D5100 a vyzerá to tak, že si ho každú chvíľu objednám. Objektív si kupujem 18-105mm VR.

V provom rade ho však chcem využívať na točenie amatérskych filmov. Možno sa čudujete, prečo práve s foťákom (navyše mám doma Full HD kameru do ruky, kt. predávam).

Odpoveď je: kvôli kvalite obrazu, kvôli formátu videa, kvôli zaostrovaniu, aké sa kamere nevyrovná.

Tých dôvodov by bolo viac, ale osobne si myslím, že by sa mi jednoduchšie pracovalo s Nikonom ako so SONY HDR-XR500VE kamerou, kt. mám doma.... navyše jej zaostrovanie stojí za prd, takže je to pocelý čas na AF.

Ale predtým, ako sa rozhodnem sa chcem spýtať vás, odborníkov.
Odporučilii by ste mi Nikon D5100 na účely prevažne točenie filmov? Samozrejme by som aj dosť fotografoval, ale moja kamera robí nie veľmi pekné fotky a aj preto si chcem kúpiť práve foťák. Sú tu nejaké nevýhody, o ktorých by som mal vedieť, ktoré by mi mohli ako moviemakerovi vadiť?

Za odpoveď vopred ďakujem?
EOS 600D

Tocit s fotakom videa vobec nie je med lizat. Obraz je kvalitnejsi ako u beznych handycamoch, ale je to na ukor niecoho... nazvem to komfortu natacania. S fotakom natocis aj zabery, ktore beznou kamerou nenatocis... ale fungujes na PLNOM MANUALE. Cize musis davat pozor na vyvazenie bielej, ISO, rychlost uzavierky, clonu, zaostrovanie + na anomalie ako rolling shutter, moire...

No, nie je to styl tocenia "namierim, stlacim nahravanie a ide to..."

ale mas vecsie kreativne moznosti...

pozri aj toto
www.ephoto.sk/forum/7/7355/zrkadlovka-na-fotky-video-dietata-pre-zaciatocnika/strana-2/
 
total empty
2011-06-27 23:12:15+02
príspevok od: ma3os
Z 30-60 FPS robit 24FPS nie je najstastnejsie...

Su ludia ktori tocia uplne v pohode cele svadby fotakmi... a maju neskutocne vysledky

Ten zvuk je lepsi ako na fotakoch , to je fakt, ale tych 5 mikrofonov tiez nie je bohvie co. Zaujimalo by ma ako nahrava to .1 (subwoofer)...

Ak nasadis na ten fotak nejaky profi objektiv fajne ostry, polozi do smutku vsetky handycamy az po tie profi.

Dalej... napr. zaber pri clone f1.8 , kde pole ostrosti je velmi male a objekt vpredu je ostry a za nim je uplne rozmazane pozadie (bokeh) s takouto kamerou velmi tazko natocis... nenatocis.
Ten zvuk robí dolby digital creator-čiže ich delí a priraďuje určitým kanálom podľa uhla dopadu a frekvencií.Keď si pozrieš svadbu v 5.1 tak zistíš,že to je iné kafe.Samozrejme musíš mať aj dobrý soft. a počítač na spracovanie takéhoto vídea.
IA-inteligentný automat dokáže detekovať a ostriť naraz a sledovať pohyb až 27 ľudí a detekuje a rozoznáva to fakt dobre-to znamená xychty ostré a ostatné rozmazáva.Dokáže behom sekundy meniť nastavenia tak aby bol obraz čo naj,clony,citlivosti,farebnosť atď.
Tam kde pochybý kamera,to sa doženie softením-zmena farieb,priostrenie zmena teploty bielej a milion ďalších efektov.Proste to čo ty upravuješ fotku napr. vo fotošope,takisto si upravíš aj film
Ten bokeh je tiež ľahko dosiahnutelný.Stači prizoomovať a ťuknuť na displej kde chceš ostriť.(prípadne manuálne)
Obraz v AVCHD je ostrý ako britva,ťažko rozoznáš rozdiel videom točeným takou kamerou a BD trebars Avatar keď si to pozrieš na kvalitnej telke.
Komprimáciou na dvd v naj kvalite-čiže na4,5G je jedná hodina a nejake štyry minuty,to je iba 40% z pôvodnej kvality.Preto je to lepšie pichnuť na 50G BD.
Lepšie kamery-red,tie ukladajú obrazky v raw a tiež točia 30-60 fps aj viac (160fps vytvorý clekom ostrý spomalený záber)a výsledný film sa spracuje do kino formátu 24fps.Taký je aj postup filmových spoločnosti.Samozrejme že objem dát je ešte raz taký ako pri AVCHD ak nie vätší.Pozri si film Zastav a neprežiješ točený red kamerkou (nie divx preboha).Všimni si tú farebnosť,flexibilitu,zrno a tak-lepšie ako s klasickou pankamerou.
Ano videa vo foťaku maju svoje čaro ale nikdy ti plnohodnotne nenahradia dobrú kameru.
 
total empty
2011-06-27 23:27:26+02
príspevok od: ma3os
EOS 600D

Tocit s fotakom videa vobec nie je med lizat. Obraz je kvalitnejsi ako u beznych handycamoch, ale je to na ukor niecoho... nazvem to komfortu natacania. S fotakom natocis aj zabery, ktore beznou kamerou nenatocis... ale fungujes na PLNOM MANUALE. Cize musis davat pozor na vyvazenie bielej, ISO, rychlost uzavierky, clonu, zaostrovanie + na anomalie ako rolling shutter, moire...

No, nie je to styl tocenia "namierim, stlacim nahravanie a ide to..."

ale mas vecsie kreativne moznosti...

pozri aj toto
www.ephoto.sk/forum/7/7355/zrkadlovka-na-fotky-video-dietata-pre-zaciatocnika/strana-2/
O kreativite by som si nebol až taký istý. Tá je v človeku nie v technike.
Nastavenie bielej absolútne neriešim-to rieši automat,ak pochybý v určitej časti-jedná sa o pár sekund-nastavým si teplotu na tú časť v softe pri spracovaní. Pri točení nejakej akcie nebudeš mať absolútne čas babrať sa z nastaveniami.
Chcel by som vidieť ako točiš z foťakom v hmle na diskotéke kde ti 10krát za sekundu bliskne stroboskop a dotoho ti šmihajú lasery rôzných farieb.Ak to natočíš dobre,ja zahodím kameru a kúpim si na filmovačky foťak.Občas to tak vyzerá aj na svadbách.
O kvalite obrazu-Full HD 1920x1080p nahravané v AVCHD naj kvalite,myslím že to nieje o bežných handycamoch za 250 eura.
A ako chceš riešiť dodatočné osvetlenie - si primontuješ reflektorik na foťak namiesto blesku?
 
ma3os
2011-06-29 15:26:45+02
príspevok od: total empty
O kreativite by som si nebol až taký istý. Tá je v človeku nie v technike.
Nastavenie bielej absolútne neriešim-to rieši automat,ak pochybý v určitej časti-jedná sa o pár sekund-nastavým si teplotu na tú časť v softe pri spracovaní. Pri točení nejakej akcie nebudeš mať absolútne čas babrať sa z nastaveniami.
Chcel by som vidieť ako točiš z foťakom v hmle na diskotéke kde ti 10krát za sekundu bliskne stroboskop a dotoho ti šmihajú lasery rôzných farieb.Ak to natočíš dobre,ja zahodím kameru a kúpim si na filmovačky foťak.Občas to tak vyzerá aj na svadbách.
O kvalite obrazu-Full HD 1920x1080p nahravané v AVCHD naj kvalite,myslím že to nieje o bežných handycamoch za 250 eura.
A ako chceš riešiť dodatočné osvetlenie - si primontuješ reflektorik na foťak namiesto blesku?
Ano, nie je problem primontovat svetlo namiesto blesku....

Samozrejme v urcitych veciach je kamera nenahraditelna, ak by to iste vedel aj fotak, tak uz by sa kamery nevyrabali....

RED kamera ... to uz si zasiel pridaleko - v tomto vlakne tu chlapik riesi fotak aj s objektivom za 1000 EUR... obbycajna RED stoji cez 50000....

Ale ak zoberieme kameru do 1000 EUR tak si myslim, ze s fotakom sa daju natocit krajsie zabery...
Ale na FULL MANUALE....
 
tom1597530
2011-06-29 16:12:52+02
Jezisi vy ste ma uz totalne zmotali a ja NECHCEM točiť nijaké akcie ako svadby a pod. no nedajbože... ja točím IBA filmíky...

do kelu každý tu hovorí niečo iné... ja fakt neviem, ako sa mám rozhodnúť... uvedomujem si, že to pracuje na manuále, ale ak by som si kúpil objektív s AF tak jedna vec je vyriešená.... ďalej vyváženie bielej a podobné kraviny, nastavím jednotnú hodnotu, podľa toho, čo práve točím a ako by to najlepšie vyzeralo a potom to aj s tým natočím, ak by bolo niečo zle, tak to upravím v post-produkcii...

ja mam doma AVCHD kameru Sony HDR-XR500VE, kt. stála 1000 €... a bokeh je s tým takmer nedosiahnuteľný, je to strašne slabé... nepáči sa mi to... a klik na displej to je blbosť, keď budem točiť film, tak sa nebudem sústreďovať aj na klikanie na displej a navyše to trvá aspoň 3 sekundy kým to zaostrí, čo je veľmi dlho...

ja fakt neviem... ja chcem svoju kameru predať, lebo poprvé je AVCHD zložité a ťažko sa číta vo väčšine programov, Nikon je v MOV a programy, cez kt. pracujem majú práve najväčšiu podporu na MOV...

ja v tom vidím veľa výhod a videl som aj tutoriál ako odstrániť rolling-shutter... a navyše väčšina pohybov, čo sa využívajú vo filmoch nie sú rýchle tak RS nehrozí, samozrejme v akcii je to už trochu ináč, ale dá sa to v softe odstrániť... a čo sa týka aliasingu, myslím že v mnohých reláciach a podobne to je vidieť aj na profi kamerách a moja AVCHD nie je výnimkou...

mám už iba týždeň na rozhodnutie a teraz v tom mám ešte väčší zmätok ako som mal, tak mi prosím pomôžte sa rozhodnúť... ďakujem
 
tom1597530
2011-06-29 16:25:40+02
príspevok od: ma3os
Ano, nie je problem primontovat svetlo namiesto blesku....

Samozrejme v urcitych veciach je kamera nenahraditelna, ak by to iste vedel aj fotak, tak uz by sa kamery nevyrabali....

RED kamera ... to uz si zasiel pridaleko - v tomto vlakne tu chlapik riesi fotak aj s objektivom za 1000 EUR... obbycajna RED stoji cez 50000....

Ale ak zoberieme kameru do 1000 EUR tak si myslim, ze s fotakom sa daju natocit krajsie zabery...
Ale na FULL MANUALE....
aj filmy točia prevažne na manuále
 
total empty
2011-06-29 16:36:50+02
príspevok od: tom1597530
Jezisi vy ste ma uz totalne zmotali a ja NECHCEM točiť nijaké akcie ako svadby a pod. no nedajbože... ja točím IBA filmíky...

do kelu každý tu hovorí niečo iné... ja fakt neviem, ako sa mám rozhodnúť... uvedomujem si, že to pracuje na manuále, ale ak by som si kúpil objektív s AF tak jedna vec je vyriešená.... ďalej vyváženie bielej a podobné kraviny, nastavím jednotnú hodnotu, podľa toho, čo práve točím a ako by to najlepšie vyzeralo a potom to aj s tým natočím, ak by bolo niečo zle, tak to upravím v post-produkcii...

ja mam doma AVCHD kameru Sony HDR-XR500VE, kt. stála 1000 €... a bokeh je s tým takmer nedosiahnuteľný, je to strašne slabé... nepáči sa mi to... a klik na displej to je blbosť, keď budem točiť film, tak sa nebudem sústreďovať aj na klikanie na displej a navyše to trvá aspoň 3 sekundy kým to zaostrí, čo je veľmi dlho...

ja fakt neviem... ja chcem svoju kameru predať, lebo poprvé je AVCHD zložité a ťažko sa číta vo väčšine programov, Nikon je v MOV a programy, cez kt. pracujem majú práve najväčšiu podporu na MOV...

ja v tom vidím veľa výhod a videl som aj tutoriál ako odstrániť rolling-shutter... a navyše väčšina pohybov, čo sa využívajú vo filmoch nie sú rýchle tak RS nehrozí, samozrejme v akcii je to už trochu ináč, ale dá sa to v softe odstrániť... a čo sa týka aliasingu, myslím že v mnohých reláciach a podobne to je vidieť aj na profi kamerách a moja AVCHD nie je výnimkou...

mám už iba týždeň na rozhodnutie a teraz v tom mám ešte väčší zmätok ako som mal, tak mi prosím pomôžte sa rozhodnúť... ďakujem
Možno trebalo vyskúšať kameru od Panasonic, je fakt rýchla v mnohých veciach.A čo sa týka spracovania AVCHD na to potrebuješ poriadný počítač a softwér.Na bežnom notbuku to ťažko rozbeháš.
A MOV je čo za formát?Na začiatku boli videa v panasoniku ukladáné vo formate pre Quicktime player,čo niekedý bol tiež nieveľmi podporovaný formát ale kvalitou bol lepší ako VTS súborý na DVD.
Sa ti môže stať,že napojíš prístroj na telku alebo do PC a ti napiše nepodporovaný formát.Takže na koniec to aj tak budeš musieť prerobiť v PC na DVD.
Takže porozmýšlaj čo chceš budúcnosti z videom robiť a akú kvalitu zachovať.
 
tom1597530
2011-06-29 16:43:25+02
ja to aj tak komprimujem na MPEG-2 30 Mbit aby to nebolo príliš veľké veľkosťou súboru a tá kvalita je tam o niečo horšia... ale vykašlime sa na formát... potrebujem počuť nejaké dôvody prečo by som si mal kúpiť foťák...

alebo ja vlastne ani neviem... potrebujem sa rozhodnúť, veď aj vo filmoch používajú foťáky na točenie... celú poslednú časť 6. série Dr. Housea točili s Canon 5D Mark II a s ničím iným
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()