Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nastavenie parametrov na Nikkor 105/2,8 micro

Tiromisa
2011-07-11 09:36:53+02
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zaćiatočníčka vo fotení so zrkadlovkou a na fotenie makro som si kúpila objektív Nikkor 105/2,8 micro. Fotila som cez vikend motyla, ale ani na jednej fotke nebol ostry. Stale bola ostra len nejaka jedna cast z neho. Fotila som na prioritu clony, zaostrovala aj manualne, aj autofokusom a fotoaparat mam Nikon D90.
Prosim Vas, ako mam nastavit parameter clony, popripade nejaky iny, aby bol motyl na fotke cely ostry, popripade ako daleko mam mat fotoaparat od objektu? Velmi pekne dakujem za rady.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-11 09:44:36+02
Tak tu ti forum nepomoze. Musis sa naucit fotit. Odporucam nejaky workshop. Makro je tazke a vyzaduje velmi dobre ovladanie techniky, zaostrovania, prace s DOF a navyse aj znalost spravania hmyzu a kedy ho fotit. Akym sposobom prekonat nedostatok svetla a vyvazit snahu po peknom bokehu a zaroven dostatocnej hlbke ostrosti.
Snad si nemyslis, ze po prvom vylete za marom donesies pouzitelnu fotku? To este potrva. Nepomoze ti ziadna rada, len sa naucit na vlastnych chybach. Zacni niecimjednoduchsim, napr. rastlinami a skus pri tom pouzit aj stativ.
 
Marcel Rebro
2011-07-11 09:45:37+02
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
 
cicmapte
2011-07-11 09:58:50+02
ja som začiatočník, tak poradím polopate - zacloň!!! Napr. clona 13 a vyššia.

Veľa úspechov!
 
Tiromisa
2011-07-11 10:15:08+02
Skusala som menit aj clonu, ale stale to nebolo ono. Asi to bude chciet fakt cvik. Len sa bojim, ci je objektiv v poriadku, ked som nafotila asi 100 fotiek a menila clonu a ani na jednej to nie je cele ostre. No, mozno na nejakej jednej, dvoch....
 
Krtko fotografom
2011-07-11 10:20:14+02
príspevok od: Tiromisa
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zaćiatočníčka vo fotení so zrkadlovkou a na fotenie makro som si kúpila objektív Nikkor 105/2,8 micro. Fotila som cez vikend motyla, ale ani na jednej fotke nebol ostry. Stale bola ostra len nejaka jedna cast z neho. Fotila som na prioritu clony, zaostrovala aj manualne, aj autofokusom a fotoaparat mam Nikon D90.
Prosim Vas, ako mam nastavit parameter clony, popripade nejaky iny, aby bol motyl na fotke cely ostry, popripade ako daleko mam mat fotoaparat od objektu? Velmi pekne dakujem za rady.
Ak si ho kupila novy (a nie od ruky), tak v krabici mas aj navod. Celkom na konci (mam dojem, ze je to predposledna strana) mas tabulku, kde mas vsetko pekne rozpisane... Su tam 2 rovnake tabulky, akurat, ze jedna ma udaje v "stopach" a druha je v metroch. Ja osobne mam radsej v metroch . A tam si bez problemov mozes zistit, ze pri akej vzdialenosti, aku mas hlbku ostrosti.
 
Tiromisa
2011-07-11 10:28:37+02
príspevok od: Krtko fotografom
Ak si ho kupila novy (a nie od ruky), tak v krabici mas aj navod. Celkom na konci (mam dojem, ze je to predposledna strana) mas tabulku, kde mas vsetko pekne rozpisane... Su tam 2 rovnake tabulky, akurat, ze jedna ma udaje v "stopach" a druha je v metroch. Ja osobne mam radsej v metroch . A tam si bez problemov mozes zistit, ze pri akej vzdialenosti, aku mas hlbku ostrosti.
Ano, novy. Skusim to poskusat podla tej tabulky a uvidim. 100 fotiek je fakt malo na vyskusanie objektivu. Ale ze z nich nie je v podstate ani jedna dobre...to ma dost zarazilo.
 
dodo_bb
2011-07-11 10:35:35+02
Polopate povedané - ak fotografuješ motýľa s D90 + 105, dáš clonu 13 a fotografuješ ho zo vzdialenosti 1 meter, bude celý ostrý len vtedy, ak je menší ako 4 centimetre a máš zaostrené na jeho stred (na telo napr.). Motýle sú obvykle väčšie, takže choď aspoň na 1,5 metra. Motýľ bude na fotke maličký, ale ostrý
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-11 10:35:38+02
príspevok od: Tiromisa
Ano, novy. Skusim to poskusat podla tej tabulky a uvidim. 100 fotiek je fakt malo na vyskusanie objektivu. Ale ze z nich nie je v podstate ani jedna dobre...to ma dost zarazilo.
Vykasli sa na tabulky. Ziadnu som nikdy nepuzil. Nie je predsa problem odskusat si rozne clony. A makrofotografia nie je o tom mat vsetko ostre, ale mat ostre to co je dolezite pre estetiku fotografie.

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/makrofotografia/makro-s-digitalnou-zrkadlovkou-i-s-cim-na-makro/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/makrofotografia/makro-s-kompaktom-a-ultrazoomom/
 
Krtko fotografom
2011-07-11 10:37:12+02
príspevok od: Tiromisa
Ano, novy. Skusim to poskusat podla tej tabulky a uvidim. 100 fotiek je fakt malo na vyskusanie objektivu. Ale ze z nich nie je v podstate ani jedna dobre...to ma dost zarazilo.
Zle som napisal poslednu vetu, takze opravujem. A tam si bez problemov mozes zistit, ze pri akej vzdialenosti, a akej clone, aka ti vychadza hlbka ostrosti.
A pri makro zaberoch, cize pri malej vzdialenosti, su tam doslova milimetre, aj pri vyssej clone, takze sa necuduj, ze mas velmi vela "zlych" zaberov.
 
viking81
2011-07-11 10:37:58+02
v podstate su vsetky dobre....len si musis uvedoit ze pri foteni makra mas hlbku ostrosti snad 1mm.....ked budes moc clonit tak sa dostanes na niekolko mm....a kolko ma motyl ? par cm...takze sa mozes aj zblaznit tak pri najvecsom zvacseni nebude nikdy cely ostry v jednom zabere.....da sa to poskladat z viacerych....ale ako ti bolo poradene uc sa....citaj....studuj....a az potom fot....respektive pri foteni sa uc na vlastnych chybach
 
Tiromisa
2011-07-11 10:41:26+02
Takze som asi robila chybu, ze som bola pri nom velmi blizko? Ja som bola od neho max 0,4 m....
 
calven
2011-07-11 10:41:41+02
Pri fotení MACRO je hĺba ostrosti veľmi malá a je veľmi ťažké dosiahnuť, v Tvojom prípade, aby bol ten motýľ celý ostrý. Jedná rada je viac cloniť. Tým pádom sa ale budú silne predlžovať časy a zasa sa môže stať, že fotku budú rozmazané. Teda neostane nič iné ako použiť statív a tým prísť o veľkú časť mobility.Atď atď. Ako už spomínali nado mnou - macro je veľmi ťažká disciplína.

Aby si mala predstavu aká malá je hĺbka ostrosti tak jeden príklad čo som narýchlo vypočítal na stránke http://vladino.savana.cz/DoF

Pri 100 mm objektíve, clone 8 a vzdialenosti od foteného objektu 50 cm je hĺbka ostrosti na APSC fotoaparáte len 8 mm...
Viac variácii si môžeš vypočítať sama.
 
kecal
2011-07-11 10:42:32+02
macro nie je len tak, taký motýľ nemusí byť full ostrý ani pri clone 16 a viac, veľmi dôležité je naučiť si uvedomovať rovinu zaostrenia, teda pokiaľ chcem motýľa celého ostrého ...

Akonáhle ho nefotíš "kolmo" tak ťažko bude všetko ostré, leda tak pri f38. Trebárz ak fotíž "zhora" - na plocho - a motýľ ti dvihne krídla do uhla 45°tak zabudni že bude ostrý celý, detto aj z boku, musí ich mať pri sebe, inak budú konce mimo DOF ...
viď posledná foto

 
kecal
2011-07-11 10:42:58+02
príspevok od: Tiromisa
Ano, novy. Skusim to poskusat podla tej tabulky a uvidim. 100 fotiek je fakt malo na vyskusanie objektivu. Ale ze z nich nie je v podstate ani jedna dobre...to ma dost zarazilo.
tá "posledná" foto:
 
kecal
2011-07-11 10:44:44+02
príspevok od: Karol Srnec
Tak tu ti forum nepomoze. Musis sa naucit fotit. Odporucam nejaky workshop. Makro je tazke a vyzaduje velmi dobre ovladanie techniky, zaostrovania, prace s DOF a navyse aj znalost spravania hmyzu a kedy ho fotit. Akym sposobom prekonat nedostatok svetla a vyvazit snahu po peknom bokehu a zaroven dostatocnej hlbke ostrosti.
Snad si nemyslis, ze po prvom vylete za marom donesies pouzitelnu fotku? To este potrva. Nepomoze ti ziadna rada, len sa naucit na vlastnych chybach. Zacni niecimjednoduchsim, napr. rastlinami a skus pri tom pouzit aj stativ.
ja som z prvého macro výletu doniesol cca 5, či 6 použiteľných foto, ešte s D70 - Sigma 70-300
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-11 10:46:34+02
príspevok od: kecal
ja som z prvého macro výletu doniesol cca 5, či 6 použiteľných foto, ešte s D70 - Sigma 70-300
Ale vedel si spravne zaostrovat, pracovat s DOF atd, ci nie? A z dialky sa to foti lahsie.
 
calven
2011-07-11 10:48:30+02
príspevok od: kecal
ja som z prvého macro výletu doniesol cca 5, či 6 použiteľných foto, ešte s D70 - Sigma 70-300
Sigmu 70-300 APO DG Macro mám aj ja. A veru mám aj podobnú úspešnosť, keď sa pokúšam o fotky z blízka (nemám odvahu tie moje pokusy nazývať MACRO)
 
Tiromisa
2011-07-11 10:49:07+02
kecal.......Krásne fotky .....nieco taketo by som sa chcela naucit odfotit....presne tak som si to predstavovala...zial tie moje maju od tychto strasne daleko......
Skusim nabuduce trosku viac odstupit, ako bolo pisane vyssie aspon 1 meter.....
 
garyfisher
2011-07-11 10:54:26+02
príspevok od: cicmapte
ja som začiatočník, tak poradím polopate - zacloň!!! Napr. clona 13 a vyššia.

Veľa úspechov!
13 je uz trosak vela tak 8-11 a uz pri tom potrebujes kopec svetla .....nie je to tak jednoduche
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()