Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nastavenie parametrov na Nikkor 105/2,8 micro

Tiromisa
Tiromisa 2011-07-11 09:36:53+02
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zaćiatočníčka vo fotení so zrkadlovkou a na fotenie makro som si kúpila objektív Nikkor 105/2,8 micro. Fotila som cez vikend motyla, ale ani na jednej fotke nebol ostry. Stale bola ostra len nejaka jedna cast z neho. Fotila som na prioritu clony, zaostrovala aj manualne, aj autofokusom a fotoaparat mam Nikon D90.
Prosim Vas, ako mam nastavit parameter clony, popripade nejaky iny, aby bol motyl na fotke cely ostry, popripade ako daleko mam mat fotoaparat od objektu? Velmi pekne dakujem za rady.
 
kecal
2011-07-11 10:55:06+02
príspevok od: Tiromisa
kecal.......Krásne fotky .....nieco taketo by som sa chcela naucit odfotit....presne tak som si to predstavovala...zial tie moje maju od tychto strasne daleko......
Skusim nabuduce trosku viac odstupit, ako bolo pisane vyssie aspon 1 meter.....
keď odstúpiš tak bude malý a klesne ti TK po orezaní, najmä ak to budeš chcieť dať niekedy na A3 ...
 
kecal
2011-07-11 10:55:26+02
príspevok od: Karol Srnec
Ale vedel si spravne zaostrovat, pracovat s DOF atd, ci nie? A z dialky sa to foti lahsie.
to áno ...
 
Duduk1
2011-07-11 10:56:55+02
Ja len dodám,že čím väčšia clona,tým dlhší čas a tým aj hrozba neostrej fotky.Pridávať ISO moc neodporúčam,ale dá sa niekedy použiť statív,aj keď na hmyz je to dosť ťažké.A zase pri veľkej clone(10 -13) nebudeš mať dosť rozostreté pozadie a tým nebude fotený hmyz zvýraznený od pozadia.Jedine,ak by to pozadie (rastliny a pod.) bolo dosť ďaleko od toho čo chceš fotiť.Skúšaj fotiť aj na manuál.Ja som naposledy skúšal fotiť so zapnutým VR,aj keď sa to neodporúča,(vraj to na blízko nefunguje) a na fotoaparáte som nastavil jednorázové aut. zaostrovanie (S),na meranie expozície som nastavil bodové meranie so zvýrazneným stredom (aj keď som doteraz používal len samotné bodové meranie) ,zaostrovací bod som vybral ručne,napr.zaostril som na oko motýla a fotil.Zdá sa mi,že fotky boli ostrejšie,ako pri samotnom bodovom meraní.Ešte dodám,že fotim s prioritou clony alebo na manuál .Treba skúšať rôzne clony,ale najlepšie spravýš,keď sa príhlásiš na workshop,tak ako ti poradil Karol.Tam ti všetko vysvetlia po lopate a budeš mať aj prax.
 
garyfisher
2011-07-11 11:02:10+02
príspevok od: Karol Srnec
Tak tu ti forum nepomoze. Musis sa naucit fotit. Odporucam nejaky workshop. Makro je tazke a vyzaduje velmi dobre ovladanie techniky, zaostrovania, prace s DOF a navyse aj znalost spravania hmyzu a kedy ho fotit. Akym sposobom prekonat nedostatok svetla a vyvazit snahu po peknom bokehu a zaroven dostatocnej hlbke ostrosti.
Snad si nemyslis, ze po prvom vylete za marom donesies pouzitelnu fotku? To este potrva. Nepomoze ti ziadna rada, len sa naucit na vlastnych chybach. Zacni niecimjednoduchsim, napr. rastlinami a skus pri tom pouzit aj stativ.
Ahoj Karol. Ked uz spominas tu DOF pri makre, tiez sa coskoro chystam fotit motyle. Otazocka by bola ohladom zaostrovania. Na to aby som dosiahol ostrost na celom snimku nemusim napr viac clonit, ale pri mensej clone nezaostrim napr rovno na hlavicku motyla aby bola ostra, ale kusok za. Za predokladu ze 1/3 DOF je pred bodom zaostrenia a 2/3 za tymto bodom by to teoreticky malo fungovat. Ci sa mylim?
 
Duduk1
2011-07-11 11:12:16+02
príspevok od: kecal
tá "posledná" foto:
Veľmi krásna fotka a samozrejme,že aj tie ostatné.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-11 11:13:11+02
príspevok od: garyfisher
Ahoj Karol. Ked uz spominas tu DOF pri makre, tiez sa coskoro chystam fotit motyle. Otazocka by bola ohladom zaostrovania. Na to aby som dosiahol ostrost na celom snimku nemusim napr viac clonit, ale pri mensej clone nezaostrim napr rovno na hlavicku motyla aby bola ostra, ale kusok za. Za predokladu ze 1/3 DOF je pred bodom zaostrenia a 2/3 za tymto bodom by to teoreticky malo fungovat. Ci sa mylim?
Vzdy sa zaostruje na oci motyla (hmyzu)., ale tie su dost rozlozite a pre mna je rovnako dolezity sosak, ci hryzadla. Vacsinou sa neda dosiahnut taka hlbka ostrosti, aby bolo vsetko ostre, jedine, ked je objekt rovnobezne z rovinou snimaca. A vtedy to ani neriesim. Ja si urobim vzdy viacero fotografii z jemnymi zmenami v zaostrenia avyberam az v pocotaci, podla pocitu.

Makro sa da fotit roznymi sposobmi a kazdy si najde ten svoj. Moj vzor:
http://www.juzaphoto.com/index2.php?l=en&pg=articoli
http://www.juzaphoto.com/index2.php?l=en&pg=gallerie
 
Tiromisa
2011-07-11 13:07:16+02
No nie je to jednoduche, fotit makro ako tu tak citam...tak naozaj mi nezostava nic ine len skusat a skusat...dakujem vsetkym za rady.....
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()