Hore
Fórum » Nikon fórum
 

telo z plastu alebo zliatiny?

fiore
2012-02-19 11:37:38+01
Ahojte, chcela by som sa spýtať na Vaše názory. Mám záujem o kúpu zrkadlovky. Amatérske zrkadlovky, ktoré by prichádzali do úvahy (D90, D5100) majú ale plastové telo, zliatinu magnézia má D7000. Dostala som sa k informácii, že je lepšie telo kovové a fotoaparát tak bude mať dlhšiu životnosť. Aké výhody má podľa Vás plast a aké kov. Mám na to brať ohľad pri kúpe? Ďakujem

... ospravedlňujem sa, ak už bola táto téma rozoberaná, ale nič som nenašla ani pomocou kľúčových slov
 
Paulie
2012-02-19 11:48:01+01
"Dlhšia životnosť" je relatívny pojem, hlavne pri elektronike. Predpokladám že nefotíš motocross a nebudeš sa válať s foťákom v blate, či fotiť v daždi. Dnešné plasťáče toho vydržia dosť.
 
Misoo79
2012-02-19 12:06:55+01
Ak by si potrebovala horčíkové telo, tak by si sa nepýtala na fóre či ho potrebuješ
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-02-19 12:16:06+01
http://web.tuke.sk/hf-kk/Keramika/PvKP/HTML/I_NTS.html#NTSSTM
 
fiore
2012-02-19 12:35:37+01
príspevok od: Misoo79
Ak by si potrebovala horčíkové telo, tak by si sa nepýtala na fóre či ho potrebuješ
No to je pravda, keby viem že ho potrebujem, tak sa nepýtam (celkom logické) . Pýtam sa preto, že mi to nevedel nikto poriadne objasniť. Zrkadlovku som ešte nemala, tak som chcela vedieť či mám brať ohľad aj na materiál.
 
Misoo79
2012-02-19 12:48:57+01
príspevok od: fiore
No to je pravda, keby viem že ho potrebujem, tak sa nepýtam (celkom logické) . Pýtam sa preto, že mi to nevedel nikto poriadne objasniť. Zrkadlovku som ešte nemala, tak som chcela vedieť či mám brať ohľad aj na materiál.
Pri bežnom používaní ti bude aj zničenie plastového tela trvať niekoľko desiatok rokov a určite uznáš, že za ten čas vystriedaš x ďalších zrkadloviek Horčík treba ľuďom, ktorí rátajú s tým, že pri práci im foťák sem-tam o niečo buchne atď. Nemusia sa báť poškodenia. Po lopate: Ak sa nechystáš ísť fotiť do Afganistanu, tak na materiál neber ohľad.
 
fiore
2012-02-19 13:01:42+01
príspevok od: Misoo79
Pri bežnom používaní ti bude aj zničenie plastového tela trvať niekoľko desiatok rokov a určite uznáš, že za ten čas vystriedaš x ďalších zrkadloviek Horčík treba ľuďom, ktorí rátajú s tým, že pri práci im foťák sem-tam o niečo buchne atď. Nemusia sa báť poškodenia. Po lopate: Ak sa nechystáš ísť fotiť do Afganistanu, tak na materiál neber ohľad.
Presne takéto vysvetlenie som potrebovala. Ďakujem
 
Gafis
2012-02-19 15:13:04+01
mal som Nikon D90 (plast) a fotil som s ním normálne. keď začalo pršať, bál som sa fotiť a vlastne dosť som sa oň bál pri túrach a iných akciách

predal som ho kamarátovi

kúpil si Pentax K5 (horčík) nebojím sa fotiť v daždi, mrazoch, fujavici. minule som zle zazipsoval vak a keď som ho vybral, tak boli na ňom namrznuté kúsky ľadu. odlamal som ich a fotil ďalej

kamarát bol vtedy so mnou a spravil len pár fotiek na chate, lebo sa ho bál (D90) vytiahnuť počas túry

takže až po kúpe K5 som si začal fotenie viac užívať
 
fiore.
2012-02-19 16:17:07+01
príspevok od: Gafis
mal som Nikon D90 (plast) a fotil som s ním normálne. keď začalo pršať, bál som sa fotiť a vlastne dosť som sa oň bál pri túrach a iných akciách

predal som ho kamarátovi

kúpil si Pentax K5 (horčík) nebojím sa fotiť v daždi, mrazoch, fujavici. minule som zle zazipsoval vak a keď som ho vybral, tak boli na ňom namrznuté kúsky ľadu. odlamal som ich a fotil ďalej

kamarát bol vtedy so mnou a spravil len pár fotiek na chate, lebo sa ho bál (D90) vytiahnuť počas túry

takže až po kúpe K5 som si začal fotenie viac užívať
Ďakujem, že si napísal svoju skúsenosť ... tiež mám záujem fotiť aj na túrach napr. a za rôznych podmienok, tak nad tým radšej ešte porozmýšľam.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-19 16:25:40+01
V pevnosti a odolnosti niet medzi plastom a zliatinou rozdiel. Moderne plasty maju dokonca lepsie vlastnosti ako kovy. Plasty su pruzne a pri naraze dokazu velmi dobre pohltit energiu. Nevidel som este plastovu zrkadlovku s prasknutym telom. To by ju musel prejst automobil, alebo by musela spadnut z velkej vysky. To bi ale neprezilo ani kovove telo. Kovy sa pri naraze zvyknu deformovat. Tam, kde sa plast dokaze vratit do povodneho tvaru, kov bude poskodeny. V zrkadlovkach strednej triedy sa dokonca pouzivaju kompozitne plasty. Takze plast alebo kov?

Zrkadlovky vyrobene so zliatin maju niekolko prednosti, ktora ale s tym kovom az tak nesuvisia. Byvaju zvacsa pretesnene, vnutorne komponenty maju odolnejsie a su parametrami lepsie. To su hlavne benefity.

Ak by aj boli plasty slabsie ako su, nemenilo by to nic na fakte, ze ked kovovy fotak padne a korpusu sa nic nestane, mozu sa poskosdit vnutorne komponenty (elektronika, zrkadlova sachta...), alebo sa poskodia vonkajsie casti ako blesk, sanky, kryt baterie... Pred poskodenim poriadnym narazom teda fotak nezachrani ani plast, ani kov.
 
Paulie
2012-02-19 16:28:26+01
príspevok od: fiore.
Ďakujem, že si napísal svoju skúsenosť ... tiež mám záujem fotiť aj na túrach napr. a za rôznych podmienok, tak nad tým radšej ešte porozmýšľam.
Zas netreba byť prehnane paranoidný, okrem toho v zime kovové telo vychladne skôr ako plastové a pri neskoršej aklimatizácii v teple trvá dlhšie kým sa teploty vyrovnajú. Všetko má svoje pre a proti.
 
Iygor
2012-02-19 16:42:06+01
Mám aj plastové telo aj horčíkové telo, používam ich približne rovnako. Nevidím zmysel šetriť plastové telo pred poveternostnými podmienkami, plast nehrdzavie. To je skôr dôležité či je telo utesnené proti prachu a tečúcej vode. Ale aj tak by som to neriešil ak nebudeš fotiť extrémy (rafting, horolezectvo...), je to spotrebná elektronika a telo vydrží viac ako je životnosť vnútorností, najmä uzávierky...

Čo všetko vydrží D90
http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8
 
Misoo79
2012-02-19 17:02:21+01
príspevok od: Gafis
mal som Nikon D90 (plast) a fotil som s ním normálne. keď začalo pršať, bál som sa fotiť a vlastne dosť som sa oň bál pri túrach a iných akciách

predal som ho kamarátovi

kúpil si Pentax K5 (horčík) nebojím sa fotiť v daždi, mrazoch, fujavici. minule som zle zazipsoval vak a keď som ho vybral, tak boli na ňom namrznuté kúsky ľadu. odlamal som ich a fotil ďalej

kamarát bol vtedy so mnou a spravil len pár fotiek na chate, lebo sa ho bál (D90) vytiahnuť počas túry

takže až po kúpe K5 som si začal fotenie viac užívať
Ako nehnevaj sa, ale nefotiť, aby sa ti nerozbil foťák? To mi pripadá ako nejazdiť na aute, aby som náhodou nehavaroval...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-02-19 17:12:09+01
príspevok od: Gafis
mal som Nikon D90 (plast) a fotil som s ním normálne. keď začalo pršať, bál som sa fotiť a vlastne dosť som sa oň bál pri túrach a iných akciách

predal som ho kamarátovi

kúpil si Pentax K5 (horčík) nebojím sa fotiť v daždi, mrazoch, fujavici. minule som zle zazipsoval vak a keď som ho vybral, tak boli na ňom namrznuté kúsky ľadu. odlamal som ich a fotil ďalej

kamarát bol vtedy so mnou a spravil len pár fotiek na chate, lebo sa ho bál (D90) vytiahnuť počas túry

takže až po kúpe K5 som si začal fotenie viac užívať
To ale suvisi s pretesnenim a nie s kovom alebo plastom.
 
fiore.
2012-02-19 17:57:05+01
príspevok od: Paulie
Zas netreba byť prehnane paranoidný, okrem toho v zime kovové telo vychladne skôr ako plastové a pri neskoršej aklimatizácii v teple trvá dlhšie kým sa teploty vyrovnajú. Všetko má svoje pre a proti.
Nejde o to, že by som bola paranoidná ... ale keď sa v určitej oblasti idem ešte len zlepšovať, tak je jasné že neviem všetko. A keďže ako hovorím bola by to moja prvá zrkadlovka dostávam sa k veľkej hromade informácii, ktorá prichádza od rôznych ľudí s rôznymi názormi. Keď bude už napr. druhá budem toho vedieť viac z vlastných skúsenosti. A preto som dala pre niekoho možno čudnú otázku ... ale zaujímalo ma, ako to teda je. A ďakujem za komentáre od ľudí, ktorí sa fotografovaniu už venujú dlhšiu dobu a odpoveďou naozaj poradia.
 
markato1
2012-02-19 21:30:09+01
príspevok od: fiore
Ahojte, chcela by som sa spýtať na Vaše názory. Mám záujem o kúpu zrkadlovky. Amatérske zrkadlovky, ktoré by prichádzali do úvahy (D90, D5100) majú ale plastové telo, zliatinu magnézia má D7000. Dostala som sa k informácii, že je lepšie telo kovové a fotoaparát tak bude mať dlhšiu životnosť. Aké výhody má podľa Vás plast a aké kov. Mám na to brať ohľad pri kúpe? Ďakujem

... ospravedlňujem sa, ak už bola táto téma rozoberaná, ale nič som nenašla ani pomocou kľúčových slov
D7000 je tiez plastova,ma len tenky "alobal" z magnezia,ale aj to len kvoly utesneniu..Neznamena to vsak nevyhodu,ako uz bolo spomenute..ja mam 5 rokov plastovu prvu digi zrkadlovku a nikdy jej nic nebolo a to som s nou nenarabal v rukavickach..nedavno som kupil s magneziovym telom ,najme kvoli dobremu utesneniu a moznosti fotit aj v dazdi,samozrejme musis mat utesneny aj objektiv..
 
Kaiman81
2012-02-19 21:54:46+01
Je to jedno,ale úplne,jediný rozdiel je max v pocite keď to držíš v rukách...
pozri,Canon profi objektív 100mm f/2,8 L je plast,a drží.
 
atlantel
2012-02-19 23:42:10+01
príspevok od: Kaiman81
Je to jedno,ale úplne,jediný rozdiel je max v pocite keď to držíš v rukách...
pozri,Canon profi objektív 100mm f/2,8 L je plast,a drží.
Objektiv ma vnutornu konstrukciu tubusov z kovu , preto nemusi mat kovovy barel. Fotak ma telo ako samonosny skelet, tam je tuhost horčíkových zliatin vítaná.
 
atlantel
2012-02-19 23:46:50+01
Ak si setrny fotograf, staci ti plast. Ak pojdes fotit do Afghanistanu ber horčíkové telo. Fotak moze vyzerat aj takto : http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=52
 
netmouse
2012-02-20 06:41:23+01
a to bola (je) iba plastova hracicka:
http://asia.cnet.com/crave/canon-eos-350d-survived-1km-drop-62109605.htm

Ste prilis mäky, jedna sa o spotrebny tovar, ktory treba pouzivat.
Alebo kupujem ho preto aby sluzil, nie aby si zo mna robil otroka ... to si potom kup radsej nejaky kompakt, pekne utesneny a narazuodolny
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()