Hore
Fórum » Canon fórum
 

Ako zistit/potvrdit zle ostrenie objektivu

zacinajuci
2015-08-26 16:22:01+02
Zdravim,
Na zaciatok chcem zdoraznit, ze som uplny zaciatocnik. Dokonca aj to moze byt nadnesene, kedze som si kupil 450D s tym, ze sa nauzim fotografovat a dodnes sa tak nestalo. Pri fotografovani mojich deti som vsak mal pocit ze setovy 18-55mm mi nepostacuje a tak som namiesto neho kupil ako zakladny objektiv Tamron AF 18-200mm. No a vtedy vznikol moj problem.

Som presvedceny ze novy objektiv spravne neostri. Mam pocit, ze vsetky nove fotky su mierne rozostrene. So setovym objektivom som ten problem nemal. Rad by som to nejako otestoval, uistil sa vo svojom pocite, resp ziskal nejaky dokaz na pripadnu reklamaciu.

Snad sa tu najde niekto, kto mi s tymto problemom pomoze.
Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-26 16:56:56+02
Zaostri na pravitko polozene pred teba, na konkretne cislo, ak je ostre ine cislo, objektiv zaostruje zle. Je tu ale velka pravdepodobnost, ze tvoj objektiv je jednoducho smejd. Tamron robi najhorsie objektivy tohto typu. Novy 16-300 je priam priserny, neda sa s nim urobit ostra fotka ani po pricloneni.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-26 17:02:44+02
https://www.youtube.com/watch?v=ULnImobdBLA
 
johanpte
2015-08-26 17:40:00+02
Objednaj si toto
http://www.aliexpress.com/item/Folding-Card-Lens-Focus-Calibration-Alignment-AF-Micro-Adjustment-Ruler-Chart/32236004817.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-26 18:16:39+02
Nic neobjednavaj, staci obycajne pravitko.
 
zacinajuci
2015-08-27 09:48:39+02
Zatial vsetkym dakujem. Pravdepodobne si vytlacim ten Jeffrey-ho obrazok a otestujem. Som zvedavy ako to dopadne. To z aliexpress vyzera ako super pomocka, ale nechce sa mi cakat na to mesiac a viac. Kazdopadne vdaka.

Mozno predbieham, ale ked zistim nejaku vadu ostrenia tak potom to je na reklamaciu? Alebo "Je tu ale velka pravdepodobnost, ze tvoj objektiv je jednoducho smejd. Tamron robi najhorsie objektivy tohto typu" by Karol Srnec

Vdaka
 
jiskerka
2015-08-27 11:29:54+02
Vyjadrila by som sa k dotazu ako úplná(technicky určite) začiatočníčka. Keďže 18-300 mm má oveľa väčšiu hmotnosť ako základný objektív a v ruke ho ťažšie udržať, skúsila by som použiť statív. Mne totiž zo začiatku teleobjektív tiež zle ostril, a to sa mi len triasli ruky od tej váhy Je to možno blbosť, ale mne ako začiatočníčke so slabými rukami stačil statív a fotky boli hneď ostré
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-27 11:38:06+02
Tamron 16-300VC, dva testovane kusy. Stativ, priclonene.
 
kasko
2015-08-27 12:02:36+02
príspevok od: zacinajuci
Zatial vsetkym dakujem. Pravdepodobne si vytlacim ten Jeffrey-ho obrazok a otestujem. Som zvedavy ako to dopadne. To z aliexpress vyzera ako super pomocka, ale nechce sa mi cakat na to mesiac a viac. Kazdopadne vdaka.

Mozno predbieham, ale ked zistim nejaku vadu ostrenia tak potom to je na reklamaciu? Alebo "Je tu ale velka pravdepodobnost, ze tvoj objektiv je jednoducho smejd. Tamron robi najhorsie objektivy tohto typu" by Karol Srnec

Vdaka
toto si vytlac - noznice a trosku lepidla snad mas.
 
bonifacko
2015-08-27 12:11:42+02
tie rozne terčíky su však fotene pod uhlom, je to nespolahlive. doporučujem toto
http://spyder.datacolor.com/portfolio-view/spyderlenscal/
 
kasko
2015-08-27 13:34:30+02
príspevok od: bonifacko
tie rozne terčíky su však fotene pod uhlom, je to nespolahlive. doporučujem toto
http://spyder.datacolor.com/portfolio-view/spyderlenscal/
sak to iste mas v predoslom prispevku a nestoji to 65eur - staci papier A4, noznice a troska lepu, alebo lep.pasky
 
stephan27
2015-08-27 14:34:01+02
príspevok od: kasko
sak to iste mas v predoslom prispevku a nestoji to 65eur - staci papier A4, noznice a troska lepu, alebo lep.pasky
chlapci nešpekulujte , Karol má pravdu , stačí to pravítko .......
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-08-27 14:54:48+02
ANi to pravitko nepotrebuje, staci noviny, alebo kniha. Zaostri na jeden riadok pismen a ak je ostry iny, tak ma BF alebo FF. AK je ostry ale zaroven rozmazany, tak ma objektiv so zlou kresbou. EOS 450D nema nastavenie AF a tak pri FF alebo GF, musi ist objektiv do servisu na nastavenie.
 
bonifacko
2015-08-27 15:01:28+02
príspevok od: stephan27
chlapci nešpekulujte , Karol má pravdu , stačí to pravítko .......
a lavítko nie?
 
bonifacko
2015-08-27 15:01:51+02
príspevok od: kasko
sak to iste mas v predoslom prispevku a nestoji to 65eur - staci papier A4, noznice a troska lepu, alebo lep.pasky
potom sa pochval, mam svoje zažitky
 
kasko
2015-08-27 15:39:02+02
príspevok od: bonifacko
potom sa pochval, mam svoje zažitky
Mam sa chvalit potom? Tym potom z pazuchy?
 
duroslav
2015-08-27 15:57:21+02
S ostrením na nejaký papier (kniha, noviny) pod uhlom nemám dobré skúsenosti, lebo tam si človek nie je istý tým ako sa vlastne foťák rozhodne na ktoré miesto bude ostriť. Pokiaľ je FF alebo BF fakt veľký, tak sa to samozrejme dá zistiť aj touto metódou, ale pokiaľ treba AF iba trochu doladiť, tak je to nedostačujúce.
Z toho dôvodu je podľa mňa lepšie zbastliť si hoc aj ten papierový bazmek a ostriť na plochu, ktorá je kolmá na os objektívu.
 
PeCh
2015-08-27 16:45:51+02
V prvom rade by som odskúšal, či dokáže vôbec niečo odfotiť ostro. Tieto "ultrazoom" objektívy majú vo všeobecnosti zlú kvalitu výstupu. To, že sú fotky horšie a menej ostré ako seťák môže byť pre tento objektív úplne normálne. Ale vždy sa niekdo dá nachytať a kúpi.

Ale áno, stačí odfotiť noviny alebo hoci aj podlahu pod 45° uhlom a pozrieť fotku, či vidno niekde miesto, kde je dostatočná ostrosť. Čo sa týka front-focusu a back-focusu, tak to vieš zistiť aj pomocou live-view. Skús to isté odfotiť klasickým autofocusom cez hľadáčik a následne to isté s rovnakým nastavením, no cez zadný displej (live view). Live-view "obíde" FF/BF problémy. Samozrejmosťou je skúšať to za dobrých svetelných podmienok (čas 1/250 alebo kratší, ISO 100-200).

Inak pošli fotku, presnejšie ti poradíme.
 
petmic
2015-08-27 17:11:42+02
ja to robim takto:
http://regex.info/blog/photo-tech/focus-chart
 
om1ci
2015-08-27 17:46:34+02
keď sa tu už bavíme o zaostrovaní
kde ostri fotoaparát, zaostrovací bod, keď je napr. zvolený stredový a reprezentuje ho v hladáčiku malý štvorček.
ľavá strana štvorca ? pravá ? horná ? dolna ?
v prípade že napr. objekt na ľavej strane štvorca je už mimo DOF s objektom na pravej strane štvorca.
Neviem či som sa správne vykoktal a či ste to pochopili...
Vďaka za odpoveď.,
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()