Hore
Fórum » Canon fórum
 

Ako zistit/potvrdit zle ostrenie objektivu

zacinajuci
zacinajuci 2015-08-26 16:22:01+02
Zdravim,
Na zaciatok chcem zdoraznit, ze som uplny zaciatocnik. Dokonca aj to moze byt nadnesene, kedze som si kupil 450D s tym, ze sa nauzim fotografovat a dodnes sa tak nestalo. Pri fotografovani mojich deti som vsak mal pocit ze setovy 18-55mm mi nepostacuje a tak som namiesto neho kupil ako zakladny objektiv Tamron AF 18-200mm. No a vtedy vznikol moj problem.

Som presvedceny ze novy objektiv spravne neostri. Mam pocit, ze vsetky nove fotky su mierne rozostrene. So setovym objektivom som ten problem nemal. Rad by som to nejako otestoval, uistil sa vo svojom pocite, resp ziskal nejaky dokaz na pripadnu reklamaciu.

Snad sa tu najde niekto, kto mi s tymto problemom pomoze.
Dakujem
 
z80
2015-08-27 17:58:59+02
príspevok od: om1ci
keď sa tu už bavíme o zaostrovaní
kde ostri fotoaparát, zaostrovací bod, keď je napr. zvolený stredový a reprezentuje ho v hladáčiku malý štvorček.
ľavá strana štvorca ? pravá ? horná ? dolna ?
v prípade že napr. objekt na ľavej strane štvorca je už mimo DOF s objektom na pravej strane štvorca.
Neviem či som sa správne vykoktal a či ste to pochopili...
Vďaka za odpoveď.,
Ako zaostrovaciu oblast berie cely stvorec a zaostri tam, kde je v ramci toho stvorca najvacsi kontrast.
 
duroslav
2015-08-27 18:00:23+02
príspevok od: om1ci
keď sa tu už bavíme o zaostrovaní
kde ostri fotoaparát, zaostrovací bod, keď je napr. zvolený stredový a reprezentuje ho v hladáčiku malý štvorček.
ľavá strana štvorca ? pravá ? horná ? dolna ?
v prípade že napr. objekt na ľavej strane štvorca je už mimo DOF s objektom na pravej strane štvorca.
Neviem či som sa správne vykoktal a či ste to pochopili...
Vďaka za odpoveď.,
To je práve ten problém na ktorý som narážal vo svojom predchádzajúcom príspevku.
Keď zaostrujem na plochu ktorá je pod uhlom, tak neviem na ktorú stranu ostriaceho bodu sa foťák prikloní.
 
Habatka
2015-08-27 20:55:38+02
Ty pako daj si bodové meranie na stred a tým zaostri§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
 
jan21
2015-08-27 21:08:27+02
Prave som ti to chcel navrhnut. (čo Habatka), stredový bod, Liveview, statív a môže byť to pravítko, noviny, ...čokoľvek čo má nejaký raster.
Ja som minule riešil podobný problem u ineho fotaku, kukni:
www.ephoto.sk/forum/11/13595/bf-ff-u-kompaktu/strana-1/
bolo to na servis (to Karol radil hneď) a ten to zvládol.

Okrem tých fotiek v príspevku som ich vyfotil snáď stovku a i tato ťa môže inšpirovať. Skus s oboma objektívmi (neviem či ešte máš ten setový) a s tým Tamronom na troch ohniskových vzdialenostiach (dve krajné a stred) samozrejme nad minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou (myslím že má 45cm...overiť).
 
zacinajuci
2016-05-16 15:28:02+02
Pokus o obnovu temy...

Zdravim,
vdaka za vsetky rady, ktore som dostal. Pouzil som tu s testovacim obrazkom/pravitkom, ale kedze nemam stativ, tak som si nakoniec nebol isty vysledkom. Odlozil som to na neskor a celkom na to zabudol. Ale oteplilo sa a ja som opat vytiahol Tamron AF 18-200mm s tym, ze "to predsa nemohlo byt take zle".

Ale hned prvy pokus ma presvedcil o opaku. Bud ten objektiv jednoducho neostri alebo sa mi trasu ruky ako dedkovi.

Tu prikladam fotky. Podla mna ani jedna nieje ostra. Su fotene z ruky na vzdialenost cca 10m.
https://drive.google.com/open?id=0B-OA4lPZhZ5CSDZwTjZZZ09jU1U

Co si o tom myslite?

Vdaka za kazdy nazor.
 
JakubH
2016-05-16 15:41:46+02
príspevok od: zacinajuci
Pokus o obnovu temy...

Zdravim,
vdaka za vsetky rady, ktore som dostal. Pouzil som tu s testovacim obrazkom/pravitkom, ale kedze nemam stativ, tak som si nakoniec nebol isty vysledkom. Odlozil som to na neskor a celkom na to zabudol. Ale oteplilo sa a ja som opat vytiahol Tamron AF 18-200mm s tym, ze "to predsa nemohlo byt take zle".

Ale hned prvy pokus ma presvedcil o opaku. Bud ten objektiv jednoducho neostri alebo sa mi trasu ruky ako dedkovi.

Tu prikladam fotky. Podla mna ani jedna nieje ostra. Su fotene z ruky na vzdialenost cca 10m.
https://drive.google.com/open?id=0B-OA4lPZhZ5CSDZwTjZZZ09jU1U

Co si o tom myslite?

Vdaka za kazdy nazor.
Zdajú sa mi ako dobre zaostrené, kresba a ostrosť objektívu je už niečo iné...väčšinou čím je objektív univerzálnejší a má väčší rozsah zoomu je o to horšia kresba/ostrosť...to je asi aj tvoj prípad.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-16 15:58:12+02
príspevok od: zacinajuci
Pokus o obnovu temy...

Zdravim,
vdaka za vsetky rady, ktore som dostal. Pouzil som tu s testovacim obrazkom/pravitkom, ale kedze nemam stativ, tak som si nakoniec nebol isty vysledkom. Odlozil som to na neskor a celkom na to zabudol. Ale oteplilo sa a ja som opat vytiahol Tamron AF 18-200mm s tym, ze "to predsa nemohlo byt take zle".

Ale hned prvy pokus ma presvedcil o opaku. Bud ten objektiv jednoducho neostri alebo sa mi trasu ruky ako dedkovi.

Tu prikladam fotky. Podla mna ani jedna nieje ostra. Su fotene z ruky na vzdialenost cca 10m.
https://drive.google.com/open?id=0B-OA4lPZhZ5CSDZwTjZZZ09jU1U

Co si o tom myslite?

Vdaka za kazdy nazor.
Tamron 18-200a vsetci jeho nastupcovia patria medzi najhorsie objektivy na trhu. Aj ked zo stativu a spravne priclonis, fotky su hodne len do kosa. Peniaze za Tamrony 18-200, 18-250, 18-270 a 16-300 su vyhodene. Kvalitou tieto objektivy neobstoja ani pri velmi nizkych narokoch.
 
Miroslav Michalisko
2016-05-16 21:49:44+02
príspevok od: Karol Srnec
Tamron 18-200a vsetci jeho nastupcovia patria medzi najhorsie objektivy na trhu. Aj ked zo stativu a spravne priclonis, fotky su hodne len do kosa. Peniaze za Tamrony 18-200, 18-250, 18-270 a 16-300 su vyhodene. Kvalitou tieto objektivy neobstoja ani pri velmi nizkych narokoch.
No a to sa musím dozvedieť teraz mám 18-270 a tiež mám ten pocit že môj starý ultrazoom (Olympus SP-800UZ) robí ostrejšie fotky než Canon 7D mk2 ale mám zatiaľ len ten jeden tak nemôžem porovnať s iným. A ak sa môžem opýtať Sigma je na tom ako v rovnakej kategorii objektívov ?
 
klb
2016-05-16 21:57:19+02
Musim potvrdit slova Karola Srnca, mal som Tamron 18-270 na Nikone D5000.
Som total amater od podlahy aj tak ma to sklo ma sklamalo.
Ked som ho porovnal na rovnakych ohniskach a clonach s Tamronom 17-50, ihned isiel na bazar. Ale nezatracujem ho uplne, niekomu moze vyhovovat a su recenzie, kde tieto sirokorozsahove skla chvalia.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-16 22:43:50+02
príspevok od: Miroslav Michalisko
No a to sa musím dozvedieť teraz mám 18-270 a tiež mám ten pocit že môj starý ultrazoom (Olympus SP-800UZ) robí ostrejšie fotky než Canon 7D mk2 ale mám zatiaľ len ten jeden tak nemôžem porovnať s iným. A ak sa môžem opýtať Sigma je na tom ako v rovnakej kategorii objektívov ?
Moja jedina dobra skusenost je s Nikonom 18-200VR, Asi jediny tohto rozsahu, ktory nie je kvalitativny podpriemer.
 
zacinajuci
2016-05-17 09:40:45+02
Vdaka za vsetky odpovede.

Popravde som velmi sklamany. Az sa mi tomu nechce verit, ze to (tak ako pisete) nieje CHYBA ale VLASTNOST.

Z objektyvu som vemi sklamany. Zo vsetkych fotiek (tak ako pise Karol) mam pocit, ze patria do kosa. A to som si o nom precital kopec recenzii, kde ho doporucovali ako slusny univerzalny objektiv: http://recenzie.sme.sk/foto/p/tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-ld-aspherical-if-macro

"Objektív má veľmi použiteľnú kresbu, dobrú vo všetkých rozsahoch", "Objektív som si po testovaní zakúpil- na väčšinu normálnych snímok mi postačuje", "Tento objektív preto ocenia najmä tí, ktorí chcú iba 1 objektív", "Tamron 18-200mm má vysokú centrálnu ostros"

No, ale kedze som uplny zaciatocnik, tak som asi ocakaval prilis vela. Budem sa musiet poobhliadnut po niecom inom.

PS: Nema niekto zaujem o TAMRON AF 18-200mm F / 3.5-6.3 Di II
 
bonifacko
2016-05-17 10:41:41+02
príspevok od: zacinajuci
Vdaka za vsetky odpovede.

Popravde som velmi sklamany. Az sa mi tomu nechce verit, ze to (tak ako pisete) nieje CHYBA ale VLASTNOST.

Z objektyvu som vemi sklamany. Zo vsetkych fotiek (tak ako pise Karol) mam pocit, ze patria do kosa. A to som si o nom precital kopec recenzii, kde ho doporucovali ako slusny univerzalny objektiv: http://recenzie.sme.sk/foto/p/tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-ld-aspherical-if-macro

"Objektív má veľmi použiteľnú kresbu, dobrú vo všetkých rozsahoch", "Objektív som si po testovaní zakúpil- na väčšinu normálnych snímok mi postačuje", "Tento objektív preto ocenia najmä tí, ktorí chcú iba 1 objektív", "Tamron 18-200mm má vysokú centrálnu ostros"

No, ale kedze som uplny zaciatocnik, tak som asi ocakaval prilis vela. Budem sa musiet poobhliadnut po niecom inom.

PS: Nema niekto zaujem o TAMRON AF 18-200mm F / 3.5-6.3 Di II
Toto je prvy level skusenosti s objektívami. Druhy level bude, ak prídeš na to, že najlepšia kresba je s pevnymi sklami.
 
JohnNewton
2016-05-17 15:13:46+02
príspevok od: zacinajuci
Vdaka za vsetky odpovede.

Popravde som velmi sklamany. Az sa mi tomu nechce verit, ze to (tak ako pisete) nieje CHYBA ale VLASTNOST.

Z objektyvu som vemi sklamany. Zo vsetkych fotiek (tak ako pise Karol) mam pocit, ze patria do kosa. A to som si o nom precital kopec recenzii, kde ho doporucovali ako slusny univerzalny objektiv: http://recenzie.sme.sk/foto/p/tamron-af-18-200-mm-f-3-5-6-3-xr-di-ii-ld-aspherical-if-macro

"Objektív má veľmi použiteľnú kresbu, dobrú vo všetkých rozsahoch", "Objektív som si po testovaní zakúpil- na väčšinu normálnych snímok mi postačuje", "Tento objektív preto ocenia najmä tí, ktorí chcú iba 1 objektív", "Tamron 18-200mm má vysokú centrálnu ostros"

No, ale kedze som uplny zaciatocnik, tak som asi ocakaval prilis vela. Budem sa musiet poobhliadnut po niecom inom.

PS: Nema niekto zaujem o TAMRON AF 18-200mm F / 3.5-6.3 Di II
Keby si si pozrel ten katastrofálny priestorový graf ostrosti, nikdy by si si ho nekúpil.....musíš sa v tom trochu zorientovať

http://www.imaging-resource.com/lenses/tamron/18-200mm-f3.5-6.3-xr-di-ii-ld-aspherical-if-af/review/
 
calven
2016-05-17 16:06:08+02
príspevok od: Miroslav Michalisko
No a to sa musím dozvedieť teraz mám 18-270 a tiež mám ten pocit že môj starý ultrazoom (Olympus SP-800UZ) robí ostrejšie fotky než Canon 7D mk2 ale mám zatiaľ len ten jeden tak nemôžem porovnať s iným. A ak sa môžem opýtať Sigma je na tom ako v rovnakej kategorii objektívov ?
Ty si si k 7D mII kúpil 18-270? Tak to si také fotky hádam aj zaslúžiš...
 
Miroslav Michalisko
2016-05-17 16:24:44+02
príspevok od: calven
Ty si si k 7D mII kúpil 18-270? Tak to si také fotky hádam aj zaslúžiš...
Ha-ha-ha Vlastne aj máš pravdu,zaslúžim si to . Išlo mi skôr o to aby som sa ako-tak naučil s mojou prvou zrkadlovkou pracovať a na to nepotrebujem objektív za 2000 eur druhá vec je že ešte neviem čomu sa chcem hlavne venovať preto som chcel niečo lacné a univerzálne.
 
Juraj Kuboš
2016-05-17 18:19:30+02
príspevok od: Miroslav Michalisko
Ha-ha-ha Vlastne aj máš pravdu,zaslúžim si to . Išlo mi skôr o to aby som sa ako-tak naučil s mojou prvou zrkadlovkou pracovať a na to nepotrebujem objektív za 2000 eur druhá vec je že ešte neviem čomu sa chcem hlavne venovať preto som chcel niečo lacné a univerzálne.
Správny prístup. Tie kecy o tom, že Tamrony 18-2xx sú tie najhoršie objektívy pod slnkom si nevšímaj. Sú to presne také objektívy koľko stoja - nič viac ani nič menej od toho čakať netreba. Pár mojich fotiek z 18-200. Skromne si myslím, že na sklo za 170 eur obstojné
 
Miroslav Michalisko
2016-05-17 18:37:48+02
príspevok od: Juraj Kuboš
Správny prístup. Tie kecy o tom, že Tamrony 18-2xx sú tie najhoršie objektívy pod slnkom si nevšímaj. Sú to presne také objektívy koľko stoja - nič viac ani nič menej od toho čakať netreba. Pár mojich fotiek z 18-200. Skromne si myslím, že na sklo za 170 eur obstojné
Potvrdzujem a na druhej strane neviem ako ty alebo ostatný ľudia na ephoto ale ja nie som a ani nebudem profesionál kde by sa náklady na drahú techniku rýchlo vrátili alebo ich ako podnikateľ dal do odpisu ja sa pri fotení zabávam a relaxujem
 
calven
2016-05-17 19:39:17+02
príspevok od: Miroslav Michalisko
Potvrdzujem a na druhej strane neviem ako ty alebo ostatný ľudia na ephoto ale ja nie som a ani nebudem profesionál kde by sa náklady na drahú techniku rýchlo vrátili alebo ich ako podnikateľ dal do odpisu ja sa pri fotení zabávam a relaxujem
Správne. Preto si síce kúpiš BMW M5, ale keďže nie si profesionál, tak si do toho dáš 1,2 HTP... Nemám rád prirovnania s autami, ale tu je to viac ako na mieste. Ale chápem. Chápem, ale nerozumiem. V každom prípade Tvoje prachy, takže keď si spokojný, tak je všetko ok.

Ale to som odbočil od tématu. Sorry.
 
Miroslav Michalisko
2016-05-17 20:17:22+02
príspevok od: calven
Správne. Preto si síce kúpiš BMW M5, ale keďže nie si profesionál, tak si do toho dáš 1,2 HTP... Nemám rád prirovnania s autami, ale tu je to viac ako na mieste. Ale chápem. Chápem, ale nerozumiem. V každom prípade Tvoje prachy, takže keď si spokojný, tak je všetko ok.

Ale to som odbočil od tématu. Sorry.
vyštartoval si po mne akoby som si kúpil Canon EOS 1D C,Nikon D5 alebo podobný exponát , nedaj boh žeby som si naň namontoval staré sklo, to už by si ma asi vyhľadal a nakládol mi po hlave ? Mne ako úplnému amatérovi profesionálny objektív za niekoľko tisíc neprinesie perfektné fotky ale prax . Vieš aký je rozdiel medzi fotografiami od amatéra s novou technikou a dlhoročného fotografa so starou technikou ? Veľký
 
calven
2016-05-17 20:20:39+02
príspevok od: Miroslav Michalisko
vyštartoval si po mne akoby som si kúpil Canon EOS 1D C,Nikon D5 alebo podobný exponát , nedaj boh žeby som si naň namontoval staré sklo, to už by si ma asi vyhľadal a nakládol mi po hlave ? Mne ako úplnému amatérovi profesionálny objektív za niekoľko tisíc neprinesie perfektné fotky ale prax . Vieš aký je rozdiel medzi fotografiami od amatéra s novou technikou a dlhoročného fotografa so starou technikou ? Veľký
Mne je úplne voľné, čo si si kúpil. Len nerozumiem myšlienkovým pochodom človeka, ktorý si kúpi foťák so špičkovým AF a jeho kľúčovú vlastnosť zabije objektívom, ktorým by normálny majiteľ foťáku nedal ani na entry level.
Ale ako som písal - chápem. Chápem, ale nerozumiem.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()