Hore
Fórum » Canon fórum
 

Ako zistit/potvrdit zle ostrenie objektivu

zacinajuci
zacinajuci 2015-08-26 16:22:01+02
Zdravim,
Na zaciatok chcem zdoraznit, ze som uplny zaciatocnik. Dokonca aj to moze byt nadnesene, kedze som si kupil 450D s tym, ze sa nauzim fotografovat a dodnes sa tak nestalo. Pri fotografovani mojich deti som vsak mal pocit ze setovy 18-55mm mi nepostacuje a tak som namiesto neho kupil ako zakladny objektiv Tamron AF 18-200mm. No a vtedy vznikol moj problem.

Som presvedceny ze novy objektiv spravne neostri. Mam pocit, ze vsetky nove fotky su mierne rozostrene. So setovym objektivom som ten problem nemal. Rad by som to nejako otestoval, uistil sa vo svojom pocite, resp ziskal nejaky dokaz na pripadnu reklamaciu.

Snad sa tu najde niekto, kto mi s tymto problemom pomoze.
Dakujem
 
Miroslav Michalisko
2016-05-17 20:32:49+02
príspevok od: calven
Mne je úplne voľné, čo si si kúpil. Len nerozumiem myšlienkovým pochodom človeka, ktorý si kúpi foťák so špičkovým AF a jeho kľúčovú vlastnosť zabije objektívom, ktorým by normálny majiteľ foťáku nedal ani na entry level.
Ale ako som písal - chápem. Chápem, ale nerozumiem.
Tak zrejme si stretol nenormálneho majiteľa foťáku inak ja netvrdím nikde že v budúcnosti nechcem investovať do lepších objektívov ale pre mňa ako úplného nováčika na foto scéne myslím že ako štartovací objektív Tamron postačuje
 
ANDY1955
2018-02-13 12:11:46+01
Dobry den pani, ak sa tu najde niekto "odbornejsi" ako ja chcel by som aby sa pozrel na ostrenie mojich objektivov, (vid foto), Ide mi o to ci je to OK?? Alebos tym naozaj treba nieco robyt. Moj nazor: Objektivy canon su myslim OK, teda na moju potrebu, portrety nefotim...Ale problem by mohol byt s objektivom Sigma 24-70 ART F2.8..tam sa mi to zda posunute cca o 1-2cmm. (coz je asi tym. ze je z tretieho sveta). Iba chcem vediet ci sa da s tym zit, alebo treba s tym ist do Ruzomberka?? No kvoli tomu tam nepojdem, ale keby som mal cestu okolo, tak by som to tam zobral....Mam canon 77D, ktory bohuzial nastavenie Adjustmets nema...
Dakujem Vladimir...
 
ANDY1955
2018-02-13 12:16:43+01
fotiek malo byt 8, zobrazuje sa mi len 5, teraz neviem ci sa vsetky nahrali... je tu nejake obmedzenie velkost (objemu dat) pri fotkach?? nemozem to nikde najst..
 
om1ci
2018-02-14 07:50:23+01
Ahoj, pre presnejsie vysledky si sprav meraciu tabulku taku ze ostris kolmo na stenu a vedla nej mas tuto naklonenu meraciu listu, tak ze ta kolma je v bode NULA tej naklonenej a je pomalovana nejakym vzorom nech sa dobre chyta autofokus. No a ja by som isiel do servisu ak to ma naozaj cca 2 cm. vsak ak budes fotit na plnu dieru, tak to uz bude mimo roviny.
Este moja stara skusenost, ked som to robil.
Pevne sklo ma BF/FF pri roznej zaostrovacej vzdialenosti roznu kompenzacnu hodnotu. Tak treba vybrat najpouzivanejsiu vzdialenost fotenia od objektu a tam spravit korekciu.
Kdezto ZOOM ma to iste..ale este aj roznu hodnotu pri roznych ohniskovych vzdialenostiach.
Nastastie toto Ti bude riesit servis, to iba ak by si si sam robil mikroadjustment, no hovoris ze 77D to nema.
Daj to do servisu, budes mat pekne fotky.
 
duroslav
2018-02-14 12:03:25+01
Ešte je možnosť kúpiť si USB dock a doladiť si to doma.
Ja som si to tak v celku dobre doladil na dvoch Sigmách.
 
ANDY1955
2018-02-14 12:31:05+01
príspevok od: duroslav
Ešte je možnosť kúpiť si USB dock a doladiť si to doma.
Ja som si to tak v celku dobre doladil na dvoch Sigmách.
A co to stoji?? a kde sa to da kupit??
 
ANDY1955
2018-02-14 12:34:24+01
príspevok od: om1ci
Ahoj, pre presnejsie vysledky si sprav meraciu tabulku taku ze ostris kolmo na stenu a vedla nej mas tuto naklonenu meraciu listu, tak ze ta kolma je v bode NULA tej naklonenej a je pomalovana nejakym vzorom nech sa dobre chyta autofokus. No a ja by som isiel do servisu ak to ma naozaj cca 2 cm. vsak ak budes fotit na plnu dieru, tak to uz bude mimo roviny.
Este moja stara skusenost, ked som to robil.
Pevne sklo ma BF/FF pri roznej zaostrovacej vzdialenosti roznu kompenzacnu hodnotu. Tak treba vybrat najpouzivanejsiu vzdialenost fotenia od objektu a tam spravit korekciu.
Kdezto ZOOM ma to iste..ale este aj roznu hodnotu pri roznych ohniskovych vzdialenostiach.
Nastastie toto Ti bude riesit servis, to iba ak by si si sam robil mikroadjustment, no hovoris ze 77D to nema.
Daj to do servisu, budes mat pekne fotky.
Ahoj, myslis si ze tie 2cm je velky problem?? Ke napriklad pri clone F2.8, vzdialenost 4m a fokus 50mm je pasmo sotrosti 0.5m?? To som udal ze to bude asi najcastensie fotenie....
 
helmiczka
2018-02-14 15:21:27+01
Ak to je na jeden meter mimo o 2 cm, tak na 4 metre tam moze byt omnoho vacsia odchylka.
 
ANDY1955
2018-02-14 15:50:38+01
príspevok od: helmiczka
Ak to je na jeden meter mimo o 2 cm, tak na 4 metre tam moze byt omnoho vacsia odchylka.
no s tym som teda neratal, ratal som s tyz ze to bude knstatne, jak na jednom, tak na styroch metroh. ale mozne ze mas pravdu..ale ako to zistit na 4 metroch??, totiz ked fotim na 4 metre tak som neostrost nezbadal.......
 
om1ci
2018-02-14 19:37:55+01
príspevok od: ANDY1955
no s tym som teda neratal, ratal som s tyz ze to bude knstatne, jak na jednom, tak na styroch metroh. ale mozne ze mas pravdu..ale ako to zistit na 4 metroch??, totiz ked fotim na 4 metre tak som neostrost nezbadal.......
vsak, skusaj, testuj...
diskusiou nic nezistis, kazdy objektiv je iny.
jasne usb dock na Sigma ART...som zabudol a mal som to doma, nove tusim okolo 40 EU.
tam skorigujes hodnoty pri viacerych zaostrovacich vzdialenostiach...uz sa nepamatam..pri troch ci az styroch..., ak sa da pozicaj, respo kup, tyzden si nedas pivo a mas na DOCK.
 
duroslav
2018-02-14 23:00:23+01
príspevok od: ANDY1955
no s tym som teda neratal, ratal som s tyz ze to bude knstatne, jak na jednom, tak na styroch metroh. ale mozne ze mas pravdu..ale ako to zistit na 4 metroch??, totiz ked fotim na 4 metre tak som neostrost nezbadal.......
To môže a nemusí byť pravda. Ono ten priebeh odchýlky počas ostriacej dráhy nemusí byť úplne lineárny. Uvediem konkrtétny príklad z praxe.

Sigme 50/1,4 A sa na mojom tele správala nasledovne. Pri vzdialenostiach do cca. 1m ostrila presne. Potom začala narastať odchýlka.

Pri nastavovaní cez USB dock sa nastavuje korekcia pre 4 rôzne ostriace vzdialenosti, ktorých odstup zodpovedá rovnakej časti dráhy ostriaceho prstenca. Čiže v mojom prípade som pre najmenšiu vzdialenosť nemuesl robiť žiadnu korekciu a robil som ju iba pre 2 väčšie vzdialenosti.
 
duroslav
2018-02-14 23:02:08+01
príspevok od: ANDY1955
A co to stoji?? a kde sa to da kupit??
Stojí to cca. 40 éčka. Kúpiť sa to dá napr. v Alze - do vyhľadávania si daj Sigma USB dock.
Ja som si to kúpil hneď s prvou Sigmou, ktorú som kupoval a využil som to hneď aj na druhej Sigme čo som si kúpil o 2 mesiace neskôr.
 
martin.photos
2018-03-01 19:42:09+01
Ahojte, chcel by som sa opytat na nieco. Tiez som si doma urobil taky test ostrosti dokonca som aj dosteloval microadjustment. A moja otazka spociva v tom ci je normalne ze stredovy bod mam ostry na nule ale ak to prehodim na krajny tak uz ma BF. technika EOS 70D a Tamron 24-70 G1 to iste mi robi aj EF 50mm f/1.8 STM

Dakujem
 
fatality
2018-03-01 20:37:20+01
príspevok od: martin.photos
Ahojte, chcel by som sa opytat na nieco. Tiez som si doma urobil taky test ostrosti dokonca som aj dosteloval microadjustment. A moja otazka spociva v tom ci je normalne ze stredovy bod mam ostry na nule ale ak to prehodim na krajny tak uz ma BF. technika EOS 70D a Tamron 24-70 G1 to iste mi robi aj EF 50mm f/1.8 STM

Dakujem
ak si nespravil chybu(napr. pohnutie sustavou),je to bohuzial mozne..
 
martin.photos
2018-03-01 22:09:04+01
Takze sa to dá nazvat ako prirodzeny jav? Samozrejme s takymi vecami rteba asi pocitat nakolko sa nejedna o profi sklo. Alebo by mohla byt chyba vo fotoaparate?
 
karolsch
2018-03-02 08:44:55+01
príspevok od: martin.photos
Ahojte, chcel by som sa opytat na nieco. Tiez som si doma urobil taky test ostrosti dokonca som aj dosteloval microadjustment. A moja otazka spociva v tom ci je normalne ze stredovy bod mam ostry na nule ale ak to prehodim na krajny tak uz ma BF. technika EOS 70D a Tamron 24-70 G1 to iste mi robi aj EF 50mm f/1.8 STM

Dakujem
ja mam asi nieco podobne na 70D + 50-ka STM. Nech skusam vsetko mozne, stale to nie je ono... asi sa kombinacia 70D+50ka STM nema rada...
 
martin.photos
2018-03-02 09:05:03+01
Ešte ma napadlo tu odchýlku ostrenia by sa dalo reklamovať?
 
fatality
2018-03-02 13:30:58+01
príspevok od: martin.photos
Takze sa to dá nazvat ako prirodzeny jav? Samozrejme s takymi vecami rteba asi pocitat nakolko sa nejedna o profi sklo. Alebo by mohla byt chyba vo fotoaparate?
je to dost casty jav pri zrkadlovkach..moze pomoct nechat si skla+telo nastavit v servise(oni bf/ff nastavuju priamo v tele/objektive,nie cez microadjustment) alebo zostavu predat a kupit si bezzrkadlovku ☺
 
martin.photos
2018-03-02 14:36:58+01
Beriem možnosť prvú. Ja si nemôžem pomôcť ale to búchajúce zrkadielko ma neskutočne fascinuje.

Ďakujem za radu!
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()