Hore
Fórum » Olympus fórum
 

Slnko v zábere pri fotení micro 4/3

BR_A_NO
2019-02-20 10:29:55+01
zdravím, rád by som sa vás opýtal na technické možnosti snímačov micro 4/3

fotím olympusom EM5mII a mám už aj slušnú zbierku optiky - z nich na krajinu najčastejšie využívam 12-40mm 2,8 PRO a aktuálne Laowu 7,5mm 2,0. Mám aj fullframe Nikon D610 a predtým som fotil ním, výstup bol pre potreby krajinkárskej fotografie úžasný, avšak odkedy mám Olympus systém tak 95% času fotím ním, keďže okrem niektorých svetelne náročných scén pre potreby krajinkárskej fotografie plne vyhovuje a je s ním radosť fotiť (veľkosť, komfort)

chystám sa na fototrip do patagónie (vrátane dlhšieho treku, preto by som rád minimalizoval hmotnosť) a rád by som nechal nikon doma, mám pred tým však rešpekt

rozlíšenie a low-light fotenie viem na micro 4/3 obíjsť nejakými PP fintami a bracketingom/stackingom, čo sa mi však stále nedarí je priamé protisvetlo - slnko v zábere, pri fotení mi aj pri dobrom podexponovaní nevytvára okrúhle slnko ale skor uholnikove (zrejme nastavenie clony resp jej konštrukcia?), neviem sa však zbaviť dlhých pruhov svetla priamo cez slnko

chcem sa preto spýtať, či má niekto skúsenosť s fotením / spracuvávaním slnka systémami micro4/3 - či je to možné technicky zvládnuť iným postupom, alebo je to niečo čo je obmedzením toho snímača (low DR?) a nepohnem tým? ďakujem za rady
 
BR_A_NO
2019-02-20 18:45:44+01
tu metodu s prstom a bracketringy pouzivam casto, precital som vaclavov clanok pre istotu, ci nahodou tam nie je este nieco ine ...kazdopadne, mne ide o to, ze tu tmavsiu expoziciu so slnkom castokrat neviem nasnimat tak, aby slnko vyzeralo "pekne" ...proste bud zvlastny uholnik, alebo zablesk svetla cez celu oblohu
 
Juraj Gavura
2019-02-20 20:37:59+01
príspevok od: BR_A_NO
tu metodu s prstom a bracketringy pouzivam casto, precital som vaclavov clanok pre istotu, ci nahodou tam nie je este nieco ine ...kazdopadne, mne ide o to, ze tu tmavsiu expoziciu so slnkom castokrat neviem nasnimat tak, aby slnko vyzeralo "pekne" ...proste bud zvlastny uholnik, alebo zablesk svetla cez celu oblohu
Ahoj , používaš pri fotení slnka v zábere vyššie hodnoty clony? ak áno nemal by byť problém, vyššie clonové číslo ti spravý pekné slnko.
 
BR_A_NO
2019-02-20 21:19:08+01
príspevok od: Juraj Gavura
Ahoj , používaš pri fotení slnka v zábere vyššie hodnoty clony? ak áno nemal by byť problém, vyššie clonové číslo ti spravý pekné slnko.
zdravim ...dakujem za tip fotim na m4/3 s clonami maximalne 7 ako pisal karol, s tym ze tam by mali amt tie objektivy najlepsiu ostrost a zaroven hlbka ostrosti pri tom snimaci je pri tej clone uz dostatocna ....cize na fotku oblohy priclonit viac? ...na maximum?
 
Juraj Gavura
2019-02-20 21:29:50+01
príspevok od: BR_A_NO
zdravim ...dakujem za tip fotim na m4/3 s clonami maximalne 7 ako pisal karol, s tym ze tam by mali amt tie objektivy najlepsiu ostrost a zaroven hlbka ostrosti pri tom snimaci je pri tej clone uz dostatocna ....cize na fotku oblohy priclonit viac? ...na maximum?
Z toho čo si napísal, že ako vyzerá slnko na tvojich fotografiách, som usúdil, že používaš nižšie clonové číslo, ak použiješ vyššie clonové číslo, clona sa viac zavrie a vznikne pomerne malý otvor, vtedy sa svetlo ohýba na lamelách clony a svetelné zdroje a teda aj slnko sa na zábere vykreslia s peknými lúčmi, záleží však od konkrétneho objektívu a počtu lamiel, aké pekné slnko nakoniec bude, okrem toho záleží, či slnko nieje zahalené aj jemným oparom, vtedy sa lúče dosahujú ťažko. Čo sa týka toho akú clonu máš použiť, vyskúšaj od 11 vyššie sám uvidíš kedy bude slnko pekne vykreslené, maximálne čísla už nedávaj, stratíš kvalitu kresby.
 
BR_A_NO
2019-02-21 06:22:04+01
príspevok od: Juraj Gavura
Z toho čo si napísal, že ako vyzerá slnko na tvojich fotografiách, som usúdil, že používaš nižšie clonové číslo, ak použiješ vyššie clonové číslo, clona sa viac zavrie a vznikne pomerne malý otvor, vtedy sa svetlo ohýba na lamelách clony a svetelné zdroje a teda aj slnko sa na zábere vykreslia s peknými lúčmi, záleží však od konkrétneho objektívu a počtu lamiel, aké pekné slnko nakoniec bude, okrem toho záleží, či slnko nieje zahalené aj jemným oparom, vtedy sa lúče dosahujú ťažko. Čo sa týka toho akú clonu máš použiť, vyskúšaj od 11 vyššie sám uvidíš kedy bude slnko pekne vykreslené, maximálne čísla už nedávaj, stratíš kvalitu kresby.
Ďakujem pekne za cennú radu ....idem teda skúšať
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()