Hore
Fórum » Sony/Minolta fórum
 

prečo sa správame ako "technokrati", je to moderné, či prečo?

dedo Milan
dedo Milan 2011-12-08 10:39:25+01
cítim po dlhšom čase podeliť sa s Vami o určitom fenoméne. reakcia vzišla z opakovaného prečítania si noviniek, v tomto prípade strjčeka Sony NEX7 a nejednej reakcie na uvedenú techniku. vážne sa Vám niektorým čudujem. všetko zdrbať pod čiernu zem. som taktiež vlastníkom zrkadlovky s pomerne slušnou výbavou. a tiež veľmi rád fotím. Ale na druhej strane je mi už zaťažko vláčiť batoh zo "všetkým", aby ma náhodou niečo nezaskočilo. ak by sa malo vyrobiť niečo v týchto rozmeroch a malo by to slušný výstup A4-A3 na úrovni D300 s nejakou 24-70/2,8, 50/1,8, alebo 85/1,8, prípadne za slušnú cenu lowendu, tak to tu má na fóre polovica mudrlantov. aj tak väčšina fotí do počítača s minimom výstupov na papier. stávame sa zarytý technokrati, hľadáme zlé pixely, aberácie, šumy a uniká nám samotná esencia diela. mať v ruke ľahúčky strojček a môcť sa s väčším citom venovať kompozícii, uhlu záberu, poriadnej stavbe obrazu nam väčšinou uniká. apropo mnohokrát spomínaná komercia. ktorá firma má na trhu iné poslanie? veď je to hybný impulz pokroku vo všetkom. ktorá firma na poli fotografie zaznamenala väčší pokrok a zlepšenie ako Samsung, alebo Sony? radi odsudzujeme, len či aj máme objektívne pravdu. pomaly sa ideme pozabíjať, kto je lepší, Canon, Nikon, Pentax, pritom ide iba o nástroj, ktorý ma má priniesť k určitému výsledku. ktorý ma očarí námetom, stavbou obrazu, farebnosťou, svojím čarom. a kadím na to či to stvorilo FF, DX, miroles, alebo blbá dierková komora. dielo je o výnimočnosti, nie absolútnej technickej dokonalosti i keď tá nie je prínosom. avšak akokoľvek dokonalé dielo bez myšlienky je na dve veci. neviem s akými názormi sa stretne táto úvaha, ja si však za týmto stojím. život ma naučil, že dokonalosť nie je všetko.
 
seifi
2011-12-08 18:42:35+01
technokrati sme asi kvôli tomu, že čo aj málo, počtom rozumieme, a cez čísla vieme, čo je horšie a lepšie, (ak si povieme ktorým smerom je čo, pravda,) a vlastnosti vieme zmerať, a to sa nám potom vysype do rebríčka, hitparády; viac menej pevnej, kde sa to nedá zmeniť argumentmi typu pochop, zamyslí sa, pozri sa na to z druhej strany, vži sa, poteš sa, zaplač, atd.;
ale podebatiť o kompozícii, obsahu, forme, dopadu, nedajbože myšlienke - čo tým chcel básnik povedať, to je ťažšie; toto tu nezmeráme, a najskôr sa aj bojíme debát na takéto témy;
 
brki
2011-12-08 19:04:42+01
príspevok od: Jubi
Hodnotenie by malo mat tento rozsah: KVALITA = 1 az 3, KOMPOZICIA = 1 az 5, IMPAKT = 5 az 15.
Ale zalezi aj od zanru (samozrejme) . Napriklad u makrofotografie je to logicky inak...
A chyba portalov (aj tohoto) je v tom ze fotografie na kritiku su premiesane jeden zaner cez druhy a to je podla mna tiez fatalna chyba.
presne, podpisujem sa pod to !
 
Jubi
2011-12-08 19:14:43+01
príspevok od: brki
presne, podpisujem sa pod to !
No teraz som zvedavy ci sa tymto padom forum niekam pretransformuje... Lebo fotiek tu pribuda a komentarov ubuda a to by malo stvat aj samotnych adminov...
 
seifi
2011-12-08 20:08:47+01
príspevok od: Jubi
Hodnotenie by malo mat tento rozsah: KVALITA = 1 az 3, KOMPOZICIA = 1 az 5, IMPAKT = 5 az 15.
Ale zalezi aj od zanru (samozrejme) . Napriklad u makrofotografie je to logicky inak...
A chyba portalov (aj tohoto) je v tom ze fotografie na kritiku su premiesane jeden zaner cez druhy a to je podla mna tiez fatalna chyba.
páči sa mi to; možno budú vylepšenia ale v podstate sa dá súhlasiť
 
Jubi
2011-12-08 20:19:50+01
príspevok od: seifi
páči sa mi to; možno budú vylepšenia ale v podstate sa dá súhlasiť
Ano forum by sa malo vyvijat a nie iba raz za cas cele prerobit....
 
seifi
2011-12-08 20:25:14+01
príspevok od: Jubi
Ano forum by sa malo vyvijat a nie iba raz za cas cele prerobit....
ani druhé nie je dokončené, stále sme na Bete, od výstrelu ubieha 12-tý mesiac
 
lubco
2011-12-08 21:14:30+01
Podám troška iný uhol pohľadu.
Keby sme my ľudia neboli takí technokrati a nemali túžbu stále po novej, lepšej a drahšej technike, nemíňali často a toľko peňazí za fototechniku, ktovie či by tie spoločnosti mali také možnosti (rozumej peňazí ) pre vývoj lepšej a dokonalejšej techniky . Možno by ani žiaden Sony NEX7 nebol, ale možno až o 10 rokov.
 
seifi
2011-12-08 21:31:12+01
príspevok od: lubco
Podám troška iný uhol pohľadu.
Keby sme my ľudia neboli takí technokrati a nemali túžbu stále po novej, lepšej a drahšej technike, nemíňali často a toľko peňazí za fototechniku, ktovie či by tie spoločnosti mali také možnosti (rozumej peňazí ) pre vývoj lepšej a dokonalejšej techniky . Možno by ani žiaden Sony NEX7 nebol, ale možno až o 10 rokov.
dôležité je posúvať sa vpred, šťastie je podľa mňa cesta, tá trvá a trvá, z tej sa treba tešiť, naplnenie je okamih, ktorý pominie niekedy za moment, niekedy do mesiaca, a zase si na ceste; čo bolo včera, nie je dôležité; je väčšie šťastie, ak sú kroky v napredovaní tak veľké, že to nevieme ani prežuť ? ak vývoj techniky napreduje geometrickým radom, myslíš si, že šťastie v človeku rastie tak isto ? ak ti dám dnes 5DIII, zajtra IV a napozajtra V, budeme šťastnejší ? aby to nedopadlo tak, že rýchlym prírastkom 3/4/5 rastie nešťastie tých, čo neprežuli 3 a 4 a už majú na krku 5; ak mám radu 3 je dobre dovtedy, kým sa na scéne neobjaví rada 4
 
anton julény
2011-12-09 00:51:49+01
príspevok od: brehulka
No, pán kolega, nedá mi, nedá. Raz sme so susedom vyvolávali duchov a prišiel pán Buonaroti. A okrem iného nám povedal, že keby mal vtedy dláto so švédskej, že ten Dávid by bol ostrý ako britva.
toto je celkom dobrý príklad: verím ,že také dláto mal. veď práve M.B. bol tým, ktorý posúval hranice poznania a výsledky používal pri svojej práci, používal technológie, ktoré boli v tom čase nedostupné cca 99.99% percentu populácie, dnes by sa dali prirovnať jeho technológie k CERNu alebo ISS. určite mal dláta, ktoré boli v porovnaní s bežne dostupnými asi tak, ako bežné a špičkové fotoaparáty.
 
chuzthu
2011-12-09 01:36:51+01
príspevok od: anton julény
toto je celkom dobrý príklad: verím ,že také dláto mal. veď práve M.B. bol tým, ktorý posúval hranice poznania a výsledky používal pri svojej práci, používal technológie, ktoré boli v tom čase nedostupné cca 99.99% percentu populácie, dnes by sa dali prirovnať jeho technológie k CERNu alebo ISS. určite mal dláta, ktoré boli v porovnaní s bežne dostupnými asi tak, ako bežné a špičkové fotoaparáty.
vobec nie. jeho vyznam spociva v niecom uplne inom, vo vystihnuti anatomie ludskeho tela v roznych kompoziciach, vid jeho kresby. samotna realizacia uz bola u neho menej podstatna
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()