Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Zaostrovanie manuálnych objektívov – skúsenosti

K1000
2017-11-04 10:04:00+01
Chcel by som si zaobstarať mirrorless (pravdepodobne Sony) na používanie historických objektívov. Nie je mi však jasné, ako to je so zaostrovaním. Čo tak čítam, spomínajú sa 2 spôsoby zaostrovania:

1. Focus Peaking
2. Lupa

Ani jeden z nich sa mi nejaví ako dobrý univerzálny spôsob na všetko. Lupa je v podstate použiteľná len na stojane, a focus peaking funguje len na blízko (aspoň na Sony RX-100 čo mám je to tak).

OK, na krajinky by sa dalo použiť zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť, prípadne zaostriť rovno na nekonečno.

Ale existuje u mirrorless ešte iný, univerálny spôsob ručného zaostrovania? Taký „na každý deň“ – momentky, reportáže a podobne.

Ďakujem.
 
martinmlm
2017-11-04 11:08:11+01
príspevok od: K1000
Chcel by som si zaobstarať mirrorless (pravdepodobne Sony) na používanie historických objektívov. Nie je mi však jasné, ako to je so zaostrovaním. Čo tak čítam, spomínajú sa 2 spôsoby zaostrovania:

1. Focus Peaking
2. Lupa

Ani jeden z nich sa mi nejaví ako dobrý univerzálny spôsob na všetko. Lupa je v podstate použiteľná len na stojane, a focus peaking funguje len na blízko (aspoň na Sony RX-100 čo mám je to tak).

OK, na krajinky by sa dalo použiť zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť, prípadne zaostriť rovno na nekonečno.

Ale existuje u mirrorless ešte iný, univerálny spôsob ručného zaostrovania? Taký „na každý deň“ – momentky, reportáže a podobne.

Ďakujem.
Univerzálny: pozrieš do hľadáčika, alebo na displej, manuálne zaostríš a urobíš cvak
 
K1000
2017-11-04 11:19:07+01
príspevok od: martinmlm
Univerzálny: pozrieš do hľadáčika, alebo na displej, manuálne zaostríš a urobíš cvak
OK, ale mám pochybnosti či sa takto dá dosiahnuť dostatočná presnosť. Asi nie.
 
martinmlm
2017-11-04 11:29:02+01
príspevok od: K1000
OK, ale mám pochybnosti či sa takto dá dosiahnuť dostatočná presnosť. Asi nie.
ak máš dobré svetlo a dáš vyššie clonové číslo, tak sa hádam trafíš. Odporúčal by som kúpit fotak so stabilizovaným snímačom. Podla mňa je stabilizácia pri manuálnych sklách väčší problém ako ostrenie.
 
K1000
2017-11-04 11:40:42+01
príspevok od: martinmlm
ak máš dobré svetlo a dáš vyššie clonové číslo, tak sa hádam trafíš. Odporúčal by som kúpit fotak so stabilizovaným snímačom. Podla mňa je stabilizácia pri manuálnych sklách väčší problém ako ostrenie.
Vďaka, práve nad takým som rozmýšľal - Sony A7 II.

Clona... Práve to je problém, že ja najradšej fotím s plne otvoreným objektívom. U mnohých historických / retro objektívov je práve v tom tá sranda, lebo vtedy sa najlepšie prejavujú tie ich špeciálne efekty. Bublinkový bokeh, "swirly" bokeh, a podobne. Napríklad táto fotka s Petzvalom. Akonále ho zacloníš na viac než 2,2, efekt slabne.

90% ľudí čo sledujem používa retro objektívy výlučne na makro, a teda im nevadí zaostrovanie pomocou lupy. Ja by som ich však chcel používať na všetko, a o takomto využití sa píše málo - asi to málo ľudí robí.

Na Nikone sa mi to pomocou potvrdenia zaostrenia celkom aj darí, ale Nikon je vôbec najhorší v podpore objektívov s iným bajonetom. Už som zunoval dávať ich prispôsobovať sústruhom.
 
om1ci
2017-11-04 11:41:42+01
príspevok od: K1000
OK, ale mám pochybnosti či sa takto dá dosiahnuť dostatočná presnosť. Asi nie.
..a ako sa asi ostrilo pred cca 30 - 40 rokmi
 
K1000
2017-11-04 11:44:28+01
Pomocou klinovej matnice (google "split-image focusing screen").
 
Jan1
2017-11-04 11:53:50+01
Možno by trochu pomohlo, keby si zvolil Olympus - má menší snímač a pri rovnakej clone trochu väčšiu hĺbku ostrosti ako Sony.
 
martinmlm
2017-11-04 11:54:14+01
príspevok od: K1000
Vďaka, práve nad takým som rozmýšľal - Sony A7 II.

Clona... Práve to je problém, že ja najradšej fotím s plne otvoreným objektívom. U mnohých historických / retro objektívov je práve v tom tá sranda, lebo vtedy sa najlepšie prejavujú tie ich špeciálne efekty. Bublinkový bokeh, "swirly" bokeh, a podobne. Napríklad táto fotka s Petzvalom. Akonále ho zacloníš na viac než 2,2, efekt slabne.

90% ľudí čo sledujem používa retro objektívy výlučne na makro, a teda im nevadí zaostrovanie pomocou lupy. Ja by som ich však chcel používať na všetko, a o takomto využití sa píše málo - asi to málo ľudí robí.

Na Nikone sa mi to pomocou potvrdenia zaostrenia celkom aj darí, ale Nikon je vôbec najhorší v podpore objektívov s iným bajonetom. Už som zunoval dávať ich prispôsobovať sústruhom.
ešte môžeš tréningom zlepšovat svoje schopnosti
 
om1ci
2017-11-04 12:00:46+01
príspevok od: K1000
Pomocou klinovej matnice (google "split-image focusing screen").
viem pouzival som na Praktike, delena matnica, alebo mikroprisma..atd... na Canon sa dala dokupit, vymenit matnica, mal som to na EOS50D...ale na CSC ? asi len dobre oci a lupa...a akcna fotografia predostrit a rychle prsty...
 
K1000
2017-11-04 12:17:23+01
príspevok od: Jan1
Možno by trochu pomohlo, keby si zvolil Olympus - má menší snímač a pri rovnakej clone trochu väčšiu hĺbku ostrosti ako Sony.
Olympus bol tiež kandidátom, páči sa mi hlavne tá funkcia na nočné fotenie, keď na obrazovke vidíš ako postupne zbiera svetlo a môžeš prerušiť keď má dosť (neviem ako sa to volá).

Ale počúvam nedobré veci o kvalite obrazu pri vyšších ISO. Jeden kamarát ho kvôli tomu už predal.
 
K1000
2017-11-04 12:19:28+01
príspevok od: om1ci
viem pouzival som na Praktike, delena matnica, alebo mikroprisma..atd... na Canon sa dala dokupit, vymenit matnica, mal som to na EOS50D...ale na CSC ? asi len dobre oci a lupa...a akcna fotografia predostrit a rychle prsty...
No veď. Zrkadlovka + delená matnica je podľa mňa najlepšie riešenie. Bohužiaľ, postupne sa vytrácajú. Canon ešte ako-tak, u Nikonu je to bieda.
 
K1000
2017-11-04 12:20:44+01
Dúfal som, že mi dáte nejaké lepšie správy

To fakt neexistuje nejaký iný, univerzálny spôsob, ktorý by bol aj presný?
 
martinmlm
2017-11-04 12:21:36+01
príspevok od: om1ci
viem pouzival som na Praktike, delena matnica, alebo mikroprisma..atd... na Canon sa dala dokupit, vymenit matnica, mal som to na EOS50D...ale na CSC ? asi len dobre oci a lupa...a akcna fotografia predostrit a rychle prsty...
fuji má aj delenú
 
K1000
2017-11-04 12:26:05+01
príspevok od: martinmlm
fuji má aj delenú
Mal som XE-1, a nemal.

U mirrorless má vôbez zmysel hovoriť o zaostrovacej matnici? Elektronický hľadáčik... Pýtam sa lebo neviem, myslel som že len u zrkadloviek.
 
martinmlm
2017-11-04 12:45:38+01
príspevok od: K1000
Mal som XE-1, a nemal.

U mirrorless má vôbez zmysel hovoriť o zaostrovacej matnici? Elektronický hľadáčik... Pýtam sa lebo neviem, myslel som že len u zrkadloviek.
doteraz som ju nepoužíval, teraz skúšam. Za svetla sa dá ale za tmy je to na prd
 
K1000
2017-11-04 12:56:53+01
príspevok od: martinmlm
doteraz som ju nepoužíval, teraz skúšam. Za svetla sa dá ale za tmy je to na prd
Aký fotoaparát? Pozeral som v Tvojom profile, ale nemáš uvedený.
 
K1000
2017-11-04 13:01:51+01
Aha, X100S?

https://petapixel.com/2013/01/07/a-hands-on-demo-of-fujifilms-new-split-image-manual-focusing-feature/

To je elektronicky vytvárané, či opticky?

Pre mňa, samozrejme, X100 neprichádza do úvahy, lebo má pevný objektív.
Idem pozrieť či ešte aj iné Fuji toto majú.
 
K1000
2017-11-04 13:06:04+01
Tak má to niekoľko modelov, vrátane niektorých s výmennými objektívmi:

http://digital-cameras.support.fujifilm.com/app/answers/detail/a_id/19265/~/what-models-have-the-function-of-digital-split-image-in-manual-focus-mode%3F

A nazývajú to "Digital Split Image Focusing", takže je to vytvárané elektronicky, a nie pomocou matnice.
Fú-ha, super, obrovské body pre Fuji.

Sony toto nemá? Idem pozrieť.
 
K1000
2017-11-04 13:12:55+01
Sony zdá sa že to nemá, aspoň A7 nie:

https://www.dpreview.com/forums/thread/3642122

Tyvole, dobre že ste mi povedali o tejto možnosti! V živote by ma nebolo napadlo hľadať toto na mirrorless.
Idem si naštudovať X-E3, je to kandidát. Kedysi som mal X-E1, a nepáčila sa mi.
Otázka bude, či na Fuji bude taký výber adaptérov na iné bajonety ako má Sony. Aj EXA bajonet, a podobne.

Vďaka za príspevky!
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()