Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Zaostrovanie manuálnych objektívov – skúsenosti

K1000
K1000 2017-11-04 10:04:00+01
Chcel by som si zaobstarať mirrorless (pravdepodobne Sony) na používanie historických objektívov. Nie je mi však jasné, ako to je so zaostrovaním. Čo tak čítam, spomínajú sa 2 spôsoby zaostrovania:

1. Focus Peaking
2. Lupa

Ani jeden z nich sa mi nejaví ako dobrý univerzálny spôsob na všetko. Lupa je v podstate použiteľná len na stojane, a focus peaking funguje len na blízko (aspoň na Sony RX-100 čo mám je to tak).

OK, na krajinky by sa dalo použiť zaostrovanie na hyperfokálnu vzdialenosť, prípadne zaostriť rovno na nekonečno.

Ale existuje u mirrorless ešte iný, univerálny spôsob ručného zaostrovania? Taký „na každý deň“ – momentky, reportáže a podobne.

Ďakujem.
 
om1ci
2017-11-04 13:47:50+01
Ano,
mam Fuji X-T2 a skusil som Helios 58mm. Na tele treba prepnut ostrenie na M..manual, a az potom sa v menu spristupni volba pomocka manualneho zaostrovania DELENY OBRAZ, bud farebme alebo monochrom.

Funguje to OK.
 
K1000
2017-11-04 15:11:48+01
príspevok od: om1ci
Ano,
mam Fuji X-T2 a skusil som Helios 58mm. Na tele treba prepnut ostrenie na M..manual, a az potom sa v menu spristupni volba pomocka manualneho zaostrovania DELENY OBRAZ, bud farebme alebo monochrom.

Funguje to OK.
Super, vďaka za info! Pôjdem si to niekam do obchodu vyskúšať.

Chcel som full frame, ale ak by toto naozaj dobre fungovalo a Sony by nemala nič obdobné alebo lepšie, bral by som XE-3.
 
martinmlm
2017-11-04 16:42:04+01
príspevok od: K1000
Super, vďaka za info! Pôjdem si to niekam do obchodu vyskúšať.

Chcel som full frame, ale ak by toto naozaj dobre fungovalo a Sony by nemala nič obdobné alebo lepšie, bral by som XE-3.
fuji bohužial nemá stabil. snímač...alebo hej? A tá matnica je jen v strede, nedá sa posúvat. ...nech si kúpiš hocičo, namiesto adaptéra odporúčajú speedbuster na bajonet Canon / pretože má največší priemer/ a ten si už zredukuješ na hocičo ...aby si nekupoval na každé sklo iný adaptér.
 
K1000
2017-11-04 17:54:06+01
príspevok od: martinmlm
fuji bohužial nemá stabil. snímač...alebo hej? A tá matnica je jen v strede, nedá sa posúvat. ...nech si kúpiš hocičo, namiesto adaptéra odporúčajú speedbuster na bajonet Canon / pretože má največší priemer/ a ten si už zredukuješ na hocičo ...aby si nekupoval na každé sklo iný adaptér.
Ono to nie je skutočná matnica, ale jej elektronická napodobenina. Zaujímavé je, že ju nemajú všetky najnovšie Fuji. Rad X-E áno, ale X-Pro nie, ani najnovší X-T.

Zrejme to súvisí s tým, ktoré modely majú zaostrovanie pomocou detekcie fázy (myslel som že už všetky), lebo sa jedná v podstate len o zobrazovanie informácií z pixelov detekcie fázy priamo v hľadáčiku.

X-E3 čo pozerám nemá stabilizáciu tela, bohužiaľ. To je jeho slabina v porovavní s A7. Plus hlavne to, že nie je full frame, samozrejme.

Vieš že by mi nevadilo mať radšej osobitný adaptér na každý bajonet? Sú to 20-eurové záležitosti, a stačili by mi zo štyri, maximálne päť (Nikon, M42, EXA, Altix - ak existuje, možno Canon).
Myslím že ak je len jeden adaptér, drží to pevnejšie. Mám napríklad medzikrúžky na makro, o ktorých som si (podľa ceny) myslel že sú kvalitné. Ale nedržia dobre a objektív sa kýve. Obávam sa, že naskladanie dvoch adaptérov by nebolo dostatočne stabilné.

Ale vďaka za tip na ten Speed Booster! Čítal som si o ňom, je to značka Metabones. Obsahuje bohužiaľ optiku, ja dávam prednosť adaptérom bez skla.
 
K1000
2017-11-04 18:55:17+01
Čím viac rozmýšľam o tom "Digital Split Image Focusing" čo má Fuji, tým viac sa mi pozdáva. Geniálny nápad! Ručným ostrením vlastne ty vykonávaš prácu, ktorú by vykonával autofocus pracujúci na základe detekcie fázy, a on ti k tomu iba poskytuje informácie a spätnú väzbu.

Samozrejme, bude záležať od softwarovej implementácie, ako kvalitne je to je zvládnuté. Ale to je jedna vec v čom je Fuji dobrá: Aktualizácie a sústavné vylepšovanie firmwaru. Aspoň bola, za mojich čias keď som mal X-E1 niekedy okolo roku 2013. Dúfam, že ešte vždy je to tak.

Pokiaľ sú tie informácie z pixelov detekcie fázy dostatočné na dobré fungovanie takéhoto systému (berúc do úvahy, že medzičlánkom je človek), verím že to dotiahnu do kvalitnej podoby.
 
pepos
2017-11-09 14:25:49+01
príspevok od: K1000
Sony zdá sa že to nemá, aspoň A7 nie:

https://www.dpreview.com/forums/thread/3642122

Tyvole, dobre že ste mi povedali o tejto možnosti! V živote by ma nebolo napadlo hľadať toto na mirrorless.
Idem si naštudovať X-E3, je to kandidát. Kedysi som mal X-E1, a nepáčila sa mi.
Otázka bude, či na Fuji bude taký výber adaptérov na iné bajonety ako má Sony. Aj EXA bajonet, a podobne.

Vďaka za príspevky!
ahoj, mám &7II, používam množstvo rôznych manuálnych objektívov, možno tridsať. Zaostrovanie mi vôbec nerobí problém. Má aj dig. zaostrovanie,/ v červenej, žltej, bielej./ Používam ho len informatívne. Osobne, je to výborný foťák. 2x opt. zoom je výborný pri použití man. objekt. pre fotenie detailov a pod. Ale nenavádzam, je to moja skúsenosť.
 
K1000
2017-11-09 18:54:34+01
príspevok od: pepos
ahoj, mám &7II, používam množstvo rôznych manuálnych objektívov, možno tridsať. Zaostrovanie mi vôbec nerobí problém. Má aj dig. zaostrovanie,/ v červenej, žltej, bielej./ Používam ho len informatívne. Osobne, je to výborný foťák. 2x opt. zoom je výborný pri použití man. objekt. pre fotenie detailov a pod. Ale nenavádzam, je to moja skúsenosť.
Ďakujem za info!

A fotíš aj z ruky, alebo váčšinou zo stojanu? Ja 95% z ruky, a 50% momentky kde treba čím rýchlejšie zareagovať.

Čo som pozeral videá na YouTube, ešte som nevidel iné, len také, kde zaostrovali nablízko zo stojana pomocou toho optického zoomu (lupy) alebo farebného focus peaking.
 
pepos
2017-11-10 09:08:28+01
príspevok od: K1000
Ďakujem za info!

A fotíš aj z ruky, alebo váčšinou zo stojanu? Ja 95% z ruky, a 50% momentky kde treba čím rýchlejšie zareagovať.

Čo som pozeral videá na YouTube, ešte som nevidel iné, len také, kde zaostrovali nablízko zo stojana pomocou toho optického zoomu (lupy) alebo farebného focus peaking.
fotím aj z ruky, statív však nenahradíš, hlave pri fotení detailu,o makre ani nehovorím, na momentky s manuálom asi treba skúsenosti. Voľakedy sa fotilo všetko manuálom a šlo to. Moderné možnosti tomu veľmi pomáhajú, A7II má v tele 3osú stabilizáciu, to tiež pomáha. Ale je to o fotení a fotení, treba skúšať. Kdesi na fóre som čítal, že sa ľudia málo stretajú pri fotení. Mám návrh, ak si z okolia BA alebo TT kraja, môžeme sa stretnúť na nejakom fotení. Každú nedeľu som pri nejakom rybníku alebo v lese. Prinesiem čo sa dá, môžeš si skúsiť. Prajem dobré svetlo.
 
K1000
2017-11-10 15:31:30+01
.
 
K1000
2017-11-10 15:32:33+01
príspevok od: pepos
fotím aj z ruky, statív však nenahradíš, hlave pri fotení detailu,o makre ani nehovorím, na momentky s manuálom asi treba skúsenosti. Voľakedy sa fotilo všetko manuálom a šlo to. Moderné možnosti tomu veľmi pomáhajú, A7II má v tele 3osú stabilizáciu, to tiež pomáha. Ale je to o fotení a fotení, treba skúšať. Kdesi na fóre som čítal, že sa ľudia málo stretajú pri fotení. Mám návrh, ak si z okolia BA alebo TT kraja, môžeme sa stretnúť na nejakom fotení. Každú nedeľu som pri nejakom rybníku alebo v lese. Prinesiem čo sa dá, môžeš si skúsiť. Prajem dobré svetlo.
Ďakujem za štedrý návrh! Síce nebývam tam nablízku, ale niekedy cez víkend sa vyskytnem v tých končinách, aj keď málo. Tak by som sa Ti vtedy ozval.

Aj mne sa zdá, že sa ľudia málo stretávajú, ale to je asi dobou. Každý radšej pozerá do mobilu.
Ja som sa na stretnutiach fotografov vždy ohromne veľa naučil. Navyše, fotografi bývajú štedrí - niekoľkotisícové prístroje sa požičiavajú a kolujú akoby nič. To ma spočiatku trochu zaskočilo, ale hneď som si zvykol a aj ja to tak robím

Možno sa veľmi mýlim (bodaj by), ale zdá sa mi, že dnešné možnosti ručného zaostrovania sú naopak úbohé v porovnaním s tým, čo sme mali kedysi. Jednoducho dnes sa na ručné zaostrovanie nekladie dôraz, lebo akože máme autofokus, tak načo.

Kedysi sme mali delenú matnicu - geniálny vynález, ktorý úplne stačil. Dnes máme na bezzrkadlovkách zoom (lupu), ale tým stratíš prehľad o kompozícii, či nie? Keď sa ti zobrazí lupa, stratíš obraz celej scény (prípadne sa zmenší, aby sa do hľadáčika zmestil obraz z tej lupy).
To je OK na stojane, kde si kompozíciu už urobil a už sa ti nezmení. Ale pri fotení z ruky, kde menší nekontrolovateľný pohyb ti môže rozhádzať kompozíciu...

Focus peaking si musím vyskúšať na RX-100 čo mám, len teraz ju nemám so sebou. Čo som ho tak trochu skúšal, neoslnil ma.

Preto sa mi tak zapáčila tá funcia čo má Fuji, ktorá napodobňuje funkciu delenej matnice elektronicky.

Ale vravím, možno sa mýlim (bodaj by), a je to celé omnoho jednoduchšie než si to predstavujem.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()