Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Aká bezrkadlovka s korektným automatickým vyvážením bielej?

jan.zitniak
2017-12-02 07:32:11+01
Mal som už Sony Alpha 6000 a Fujifilm X100s, no som NEmilo prekvapený akým spôsobom tieto bezrkadlovky automaticky vyvažujú bielu, hlavne pri nočných záberoch. Sony robilo zábery do "hneda" a Fujifilm do "žlta". Na Nikone (zrkadlovke) som tieto veci vôbec neriešil.

Otázka znie - je tento "problém" záležitosť všetkých bezrkadloviek, resp. konkrétnych značiek (či už zrkadloviek alebo bezrkadloviek)? Viete príp. odporučiť nejakú bezrkadlovku (s hľadáčikom), ktorá má vývaženie bielej zodpovedajúcej viac menej realite?

Vopred vďaka za všetky rady.
 
seifi
2017-12-02 10:13:52+01
tipoval by som, že všetkých; minule sme boli na fotení, prednášajúci fotograf podľa skúsenosti doporučuje vyváženie nenechávať na automatike a nastavovať či u podľa znakov slnečno, oblačno,... alebo číselne podľa °K; čo povedať ? fotografie som mal z toho dňa akosi viac zjednotené, čo sa týkalo farebného podania, neboli farebným posunom rozhádzané, plus je jednoduchšia ich úprava v počítači ak je potrebná; no a fotiť do raw
 
blahoslav J B Art
2017-12-02 11:47:21+01
ako seifi ... plus neviem ako ine znacky, ale na mojom Oly M10 je nastavitelna korekcia vyvazenia bielej
 
xherics
2017-12-02 14:53:17+01
Na Nikone D750 automatiku vobec nemozem pouzit, funguje to velmi zle. V exterieri este ako tak ide dobre ale v interieri su vsetky fotky oranzove.. radsej si vzdy nastavim fixnu hodnotu.

D810 zase vsetci chvalia, ze auto vyvazenie bielej ma super.
 
JakubH
2017-12-02 15:42:55+01
príspevok od: xherics
Na Nikone D750 automatiku vobec nemozem pouzit, funguje to velmi zle. V exterieri este ako tak ide dobre ale v interieri su vsetky fotky oranzove.. radsej si vzdy nastavim fixnu hodnotu.

D810 zase vsetci chvalia, ze auto vyvazenie bielej ma super.
Neviem, ja mám zasa opačnú skúsenosť, neviem si AWB na d750 vynachváliť, oproti d7000 kde som sa nemohol dopracovať k uspokojivému vyváženiu bielej skoro nikdy...
 
K1000
2017-12-02 16:50:51+01
príspevok od: xherics
Na Nikone D750 automatiku vobec nemozem pouzit, funguje to velmi zle. V exterieri este ako tak ide dobre ale v interieri su vsetky fotky oranzove.. radsej si vzdy nastavim fixnu hodnotu.

D810 zase vsetci chvalia, ze auto vyvazenie bielej ma super.

+1 !!!
Až som si myslel, že môj kus je vadný!

Ale nie je táto diskusia len akademická, keď aj tak všetci fotíme do RAW, a potom si vieme vyváženie bielej nastaviť podľa ľubovôle?

Lebo všetci fotíme do RAW, všakže? Všakže???!!!

 
xherics
2017-12-02 16:55:12+01
príspevok od: K1000

+1 !!!
Až som si myslel, že môj kus je vadný!

Ale nie je táto diskusia len akademická, keď aj tak všetci fotíme do RAW, a potom si vieme vyváženie bielej nastaviť podľa ľubovôle?

Lebo všetci fotíme do RAW, všakže? Všakže???!!!

Fotime do RAW, jasne Ale je to potom jednoduchsie v postprocese, ked si uz vo fotaku nastavim
 
JohnNewton
2017-12-02 18:25:01+01
príspevok od: K1000

+1 !!!
Až som si myslel, že môj kus je vadný!

Ale nie je táto diskusia len akademická, keď aj tak všetci fotíme do RAW, a potom si vieme vyváženie bielej nastaviť podľa ľubovôle?

Lebo všetci fotíme do RAW, všakže? Všakže???!!!

Nejestvuje vyváženie bielej podľa ľubovôle, iba sprasenie podľa ľubovôle a to aj v RAWe. Biela je toťiž taká ako svetlo ktoré na ňu dopadá...preto môže byť vo výsledku sneh modrý, purpurový atď.. snaha o vyváženie často vedie k neprirodzenému posunu iných farieb. Ak sa niečo fotografuje pri 3000 st.K tak snaha urobiť z toho 6500 st.K spôsobí stratu atmosféry a neprirodzené posuny v inej časti spektra. Takže všetko s citom.
 
xherics
2017-12-02 19:43:46+01
príspevok od: JohnNewton
Nejestvuje vyváženie bielej podľa ľubovôle, iba sprasenie podľa ľubovôle a to aj v RAWe. Biela je toťiž taká ako svetlo ktoré na ňu dopadá...preto môže byť vo výsledku sneh modrý, purpurový atď.. snaha o vyváženie často vedie k neprirodzenému posunu iných farieb. Ak sa niečo fotografuje pri 3000 st.K tak snaha urobiť z toho 6500 st.K spôsobí stratu atmosféry a neprirodzené posuny v inej časti spektra. Takže všetko s citom.
S D750 mam vsetky fotky fotene v interieri take zlte na automatike, ze ak by som to tak nechal, tak by sa mi smiali ludia
 
JohnNewton
2017-12-02 19:57:33+01
príspevok od: xherics
S D750 mam vsetky fotky fotene v interieri take zlte na automatike, ze ak by som to tak nechal, tak by sa mi smiali ludia
Áno, rôzne fotoaparáty , majú rôznu úspešnosť . Mám pocit že značky viac orientované aj na kvalitné video sú v tomto smere dokonalejšie.
 
xherics
2017-12-02 20:03:27+01
príspevok od: JohnNewton
Áno, rôzne fotoaparáty , majú rôznu úspešnosť . Mám pocit že značky viac orientované aj na kvalitné video sú v tomto smere dokonalejšie.
Dnes som fotil reportaz o skautskej detskej akcii s Nikon D850 v interieri. Je to super rychly a dobry fotak.

Upravujem teraz fotky, nafotil som nieco cez 280 fotiek, polovicu mam hotovu, a len zriedkavo musim riesit vyvazenie bielej - fotak az tak dobre to nastavil. Nechaval som na automatike teraz, bol som zvedavy.
 
JakubH
2017-12-02 20:45:27+01
príspevok od: xherics
S D750 mam vsetky fotky fotene v interieri take zlte na automatike, ze ak by som to tak nechal, tak by sa mi smiali ludia
BTW teraz ma napadlo, ako máš nastavený režim AWB? Lebo tam sa dá nastaviť aby to pri automatike išlo viac do žlta/modra (tlačidlo WB + predný roller a na obrazovke si to posuň A-B) a potom sa nastavuje aj v menu - Photo shooting menu ->White balance->Auto->Auto1 - normal/Auto2 - Keep wam lighting colors
 
xherics
2017-12-02 21:03:17+01
príspevok od: JakubH
BTW teraz ma napadlo, ako máš nastavený režim AWB? Lebo tam sa dá nastaviť aby to pri automatike išlo viac do žlta/modra (tlačidlo WB + predný roller a na obrazovke si to posuň A-B) a potom sa nastavuje aj v menu - Photo shooting menu ->White balance->Auto->Auto1 - normal/Auto2 - Keep wam lighting colors
Poznam to, mam to nastavene na klasicky auto rezim, nie na "Keep warm".

S tym rezimom "Keep warm" to mam ovela viac zlte

 
PeCh
2017-12-02 22:50:45+01
AWB nikdy netrafí všetky situácie správne. Niektoré foťáky to zvládnu lepšie, iné horšie. Mám Fuji a prirodzené svetlo v exteriéry zvláda na výbornú. V umelom svetle (teda okrem blesku) je to trápenie s AWB. V noci ani neviem, tam WB nastavujem manuálne a výsledky sú super. A k tomu RAWu asi len toľko, že iný raw editor ako ten čo foťáku som nevidel už roky. Je pre mňa jednoduchšie opraviť záber ešte vo foťáku ako v počítači. Inak zastávam názor, že neexistuje jediné ultimátne správne nastavenie WB. Väčšinou sa dá s WB pracovať kreatívne a dať fotke svoj vlastný "podpis".
 
seifi
2017-12-03 09:03:09+01
Úvaha - a či dobrá je otáznik. Všetko je vo fotoškole.
Ak fotím do raw, nemusím nastavovať vyváženie bielej. Zákaznícke nastavenie podľa 27 či koľko percentnej odfotenej šedej plochy je pre fotenie do jpg, alebo - ak píšem dobre ? - môže slúžiť ako kalibračná pomôcka (tiež v jpg) pre úpravy raw fotografii v počítači. Pri krkolomne nasvietenej scéne sa môže dať niekde bokom biely arch papiera, alebo si povedať, ktorú plochu budem brať ako bielu, aby si vedel kde pichnúť kvapátkom . Pretože ak fotím do rawu a nemám v jpg odfotenú kalibračnú tabuľku či šedú 27% plochu tak neviem z rawu, čo je biele. Raw sú čísla z ktorých vygeneruje fotografiu či už softver počítača alebo foťáka tak, ako sa to nastaví.
 
Tibor78
2017-12-03 10:31:02+01
Fotim do RAW, WB na automatike a pri samotnom foteni nic neriesim. Az LR tomu venujem pozornost a ked treba menim WB, pripadne iba korigujem jednotlive farebne kanaly...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()