Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Zistenie reálnej veľkosti fotografovaného objektu z fotografie

Lukas1
2020-01-10 12:43:02+01
Dobrý deň,
chcel by som zistiť aká je veľkosť nejakého objektu ktorý fotím, resp. reálnu šírku celej fotografie a potom už s tým pracovať, aby som mohol odmerať ľubovoľné časti snímky.
Je také niečo vôbec možné. Metóda, že si pri objekte odfotím pravítko je dosť nepoužiteľná a nepresná pri fotení makro.
Použitý objektív nanoha 5x, väčšenie 5x.
ďakujem za odpovede
 
seifi
2020-01-10 13:43:38+01
3 spôsoby tak narýchlo, opravte v diskusii
musíš mať nejaké merítko - známu veľkosť na neznámom objekte či nachádzajúceho sa v tej že rovine rovnako vzdialenej od foťáku
musíš vedieť vzdialenosť objektu od foťáku a uhol, ktorý zviera vzdialenejší bod objektu od kolmice na objekt - tak ako sa robí výpočet výšky komína apod.;
podľa ohn. vzdialenosti objektívu vieš aký uhol pohľadu cez neho vidíš, tak si vieš urobiť tabuľku pre celú šírku záberu cez diagonálu obdĺžnika, len musíš vedieť, v akej vzdialenosti od foťáku chceš tu šírku vedieť.
 
poqy
2020-01-11 10:09:29+01
Možno by som doplnil, že horespomenuté tri metódy vychádzajú z trigonometrie, takže fotografovaný objekt musí byť kolmo na pozdĺžnu os objektívu (kolmo na objektív) čím ostrejší uhol bude zvierať objekt z osou, tým väčšie bude skreslenie z perspektívy.
Ak meriaš napr. kváder, rozmery steny kolmo na os odmeriaš, ale tretiu dĺžku(hĺbku), len obtiažne.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()