Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

nočné fotky na film - zníženie kontrastu - vývojka

transporti686
transporti686 2012-07-10 16:25:50+02
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
 
transporti686
2012-07-25 23:18:43+02
príspevok od: keko
Ty to je jak za bieleho dna
niečo podobné som si povedal, keď som to otvoril doma a potiahol levels, že to vyzerá ako keby som za nejakého svetla fotil
 
panpriatel
2012-07-26 00:18:45+02
príspevok od: transporti686
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
diafin neznizuje kontrast ani nahodou.
praveze mi s neho vychadzali (kodak) kontrastne negativi.
ale tato vyvojka ma schopnost pobrat vsetky informacie zo svetiel ktore sa nasledne tazsie skenuju ale vyborne dostavaju na papier.
ak chces znizit kontrast tak hned prva odpoved je fajn.
rodinal v homeopatickom riedeni ako sa hovori.
mne sa tiez velmi osvedili pyro vyvojky....
ale kedze radsej pises na ephoto ako by si sa osobne stretaval s ludmi a ukazoval si fotky na papiery tak neviem neviem ci sa k nim dostanes....
 
transporti686
2012-07-26 00:36:00+02
príspevok od: panpriatel
diafin neznizuje kontrast ani nahodou.
praveze mi s neho vychadzali (kodak) kontrastne negativi.
ale tato vyvojka ma schopnost pobrat vsetky informacie zo svetiel ktore sa nasledne tazsie skenuju ale vyborne dostavaju na papier.
ak chces znizit kontrast tak hned prva odpoved je fajn.
rodinal v homeopatickom riedeni ako sa hovori.
mne sa tiez velmi osvedili pyro vyvojky....
ale kedze radsej pises na ephoto ako by si sa osobne stretaval s ludmi a ukazoval si fotky na papiery tak neviem neviem ci sa k nim dostanes....
na tvoju poslednú vetu nebudem reagovať, reagoval som v komente, na iný tvoj koment

či znižuje alebo neznižuje, ja som sa dočítal, že znižuje, ale išlo mi hlavne o to, vopchať rozsah nočných scén na film, tak aby som mal detaily aj v tieňoch aj vo svetlách a na toto je podľa Lance Keimiga táto vývojka výborná

nakoniec som aj tak nepoužil Diafine, ale urobil som si "vlastnú" dvojroztokovú vývojku a výsledok z nej sa mi pozdáva

ja sa stále iba bavím a učím nové veci a v tom mi pomáha aj ephoto, nie sú tú iba ľudia digi, spoznal som tu Keka a ten ma filmy veľmi rád, rozhovory s ním sú fajn a veľa som sa od neho naučil, či o filme, alebo skenovaní atď....
 
transporti686
2012-07-26 00:40:35+02
tak pre dnes už iba do postele

na dobrú noc ešte jedna nočná
 
Corvus
2012-07-26 10:42:29+02
príspevok od: transporti686
Ahoj Corvus a do akej pasce sa dostávam? Prosím vysvetli. vďaka.
no je to chemicka pasca predsa ked clovek zacne viac casu travit smekulovanim nad vyvojkami nez fotenim...
 
transporti686
2012-07-26 10:56:14+02
príspevok od: Corvus
no je to chemicka pasca predsa ked clovek zacne viac casu travit smekulovanim nad vyvojkami nez fotenim...
toho sa vôbec nemusíš obávať, chcem fotiť veci, ktoré si budem vyvolávať v tak ako doteraz, snáď už inú vývojku ako perceptol 1+1 ani nepoužívam a na nočné fotky som chcel niečo čo prekreslí tiene a svetlá dostane slušne na film

myslím, že veľmi svoje fotografické záujmy extra rozširovať nebudem a samozrejme nerád by som používal 15 druhov vývojok
 
Corvus
2012-07-26 11:20:11+02
príspevok od: transporti686
toho sa vôbec nemusíš obávať, chcem fotiť veci, ktoré si budem vyvolávať v tak ako doteraz, snáď už inú vývojku ako perceptol 1+1 ani nepoužívam a na nočné fotky som chcel niečo čo prekreslí tiene a svetlá dostane slušne na film

myslím, že veľmi svoje fotografické záujmy extra rozširovať nebudem a samozrejme nerád by som používal 15 druhov vývojok
ten darkroom cookbook je taky indikator ze cloveka zacina bavit to miesanie

ja pouzivam dve vyvojky d76 a diafine... a smitec. (skusal som este xtol a rodinal)
 
transporti686
2012-07-26 11:28:44+02
príspevok od: Corvus
ten darkroom cookbook je taky indikator ze cloveka zacina bavit to miesanie

ja pouzivam dve vyvojky d76 a diafine... a smitec. (skusal som este xtol a rodinal)
ten darkroom cookbook je pre mňa dobrý zdroj informácii, ale určite nechcem ísť smerom, že teraz vo veľkom nakúpim všetky možné chemikálie a budem to doma stále miešať, aj z tohto dôvodu som si vývojku robil z ID11, chémiu som dostal zabalenú a iba som si z toho namixoval niečo iné, nejaký borax prípadne kúpim, ak mi to bude fungovať na to, čo chcem tak ostanem pritom a ak tak iba pre nejakú srandu niekedy niečo skúsim, ja neviem pyro alebo tak.
 
keko
2012-07-26 13:47:26+02
príspevok od: transporti686
ten darkroom cookbook je pre mňa dobrý zdroj informácii, ale určite nechcem ísť smerom, že teraz vo veľkom nakúpim všetky možné chemikálie a budem to doma stále miešať, aj z tohto dôvodu som si vývojku robil z ID11, chémiu som dostal zabalenú a iba som si z toho namixoval niečo iné, nejaký borax prípadne kúpim, ak mi to bude fungovať na to, čo chcem tak ostanem pritom a ak tak iba pre nejakú srandu niekedy niečo skúsim, ja neviem pyro alebo tak.
Len sa nedaj, Samo. Je nieco ine, ked rozumnym sposobom prenikas hlbsie iba preto, lebo potrebujes nejake - nie uplne standartne - vlastnosti vysledneho negativu. Negativu, z ktoreho sa daju bez vacsich tazkosti urobit pekne, oku lahodiace fotografie. Nieco, co svojim sposobom vzniku ani len na okamih nepripomina digitalnu cestu HDR - dofakovane fotografie profesionalne znejucim postprocessingom.
Takze Corvusovi - ktoreho si hlboko vazim nie len pre pouzivanie Diafinu - stacia dve konvencne vyvojky. Ja mam tiez len jednu vyvojku - HC 110. Ale mam aj dost velku a stale sa rozrastajucu zasobu chemikalii. Nie preto, ze chcem neustale experimentovat a hladat, ze ktoraze vyvojka dosiahne s mojimi zaberme nevsedne veci, nad ktorymi ostatni padnu na zadok. Nie. Na tom mam tu HC-110. A ty asi tu ID11. Ale troskou tou znalostou v chemii sa dokazes popasovat s inymi vyzvami, ako je napr sialeny rozsah jasov, alebo prilis horuce pocasie na vyvolavanie alebo ...
Takze nedaj sa.
 
transporti686
2012-07-26 15:29:06+02
príspevok od: keko
Len sa nedaj, Samo. Je nieco ine, ked rozumnym sposobom prenikas hlbsie iba preto, lebo potrebujes nejake - nie uplne standartne - vlastnosti vysledneho negativu. Negativu, z ktoreho sa daju bez vacsich tazkosti urobit pekne, oku lahodiace fotografie. Nieco, co svojim sposobom vzniku ani len na okamih nepripomina digitalnu cestu HDR - dofakovane fotografie profesionalne znejucim postprocessingom.
Takze Corvusovi - ktoreho si hlboko vazim nie len pre pouzivanie Diafinu - stacia dve konvencne vyvojky. Ja mam tiez len jednu vyvojku - HC 110. Ale mam aj dost velku a stale sa rozrastajucu zasobu chemikalii. Nie preto, ze chcem neustale experimentovat a hladat, ze ktoraze vyvojka dosiahne s mojimi zaberme nevsedne veci, nad ktorymi ostatni padnu na zadok. Nie. Na tom mam tu HC-110. A ty asi tu ID11. Ale troskou tou znalostou v chemii sa dokazes popasovat s inymi vyzvami, ako je napr sialeny rozsah jasov, alebo prilis horuce pocasie na vyvolavanie alebo ...
Takze nedaj sa.
Neboj Darkroom cookbook je fajn, lebo konečne napr. viem prečo mi negatívy v perceptole vychádzali také iné ako napr. v ID11 a pre rozšírenie obzorov a získaní informácii je to výborné.

Ostatne, keď by som niekedy veľmi chcel niečo vyskúšať tak sa mám s kým poradiť, že?

Táto vývojka sa podarila a na to, že som fotil na film v noci druhýkrát v živote je to veľmi slušný výsledok, aj keď zo skenera.
 
transporti686
2012-07-26 21:49:16+02
spravil znova aj ten most apollo, musel som to trochu orezať lebo mi tam vošli konáre do záberu a v noci som si to nevšimol, keďže v tom hľadáčiku je tma ako v rohu

detailov v tieňoch je tam hodne veľa, takže som trochu na nich ubral, aby to bolo kontrastnejšie a zatónoval to do chladna, ma baví hrať sa s tým tónovaním
 
keko
2012-07-26 22:32:38+02
príspevok od: transporti686
spravil znova aj ten most apollo, musel som to trochu orezať lebo mi tam vošli konáre do záberu a v noci som si to nevšimol, keďže v tom hľadáčiku je tma ako v rohu

detailov v tieňoch je tam hodne veľa, takže som trochu na nich ubral, aby to bolo kontrastnejšie a zatónoval to do chladna, ma baví hrať sa s tým tónovaním
To tonovanie nie je zrovna moja salka ... Ale inak pekne.
Najprv som tam nasiel taku velku spinu. Ale potom zistil, ze mam monitor od cokolady
 
transporti686
2012-07-26 22:34:23+02
príspevok od: keko
To tonovanie nie je zrovna moja salka ... Ale inak pekne.
Najprv som tam nasiel taku velku spinu. Ale potom zistil, ze mam monitor od cokolady
ty ješ čokoládu z monitora? to je lepšie z manželky alebo milenky
 
keko
2012-07-27 18:41:17+02
Z milenky vraj lepsie
 
transporti686
2012-07-27 18:46:26+02
príspevok od: keko
Z milenky vraj lepsie
si neskúsil naživo hahaha
 
keko
2012-07-27 21:23:00+02
príspevok od: transporti686
si neskúsil naživo hahaha
Pravda. Vzdy som to skusal iba virtualne ...
 
PeterMarek
2012-07-27 21:56:16+02
Nazdar alchymisti!

Vrátim sa k môjmu pôvodnému podrýpnutiu, že zníženie kontrastu aka vyrovnávací účinok - na to stačí homeopatický Rodinal a ponúkam linku na kaskadéra, čo vyskúšal zaujímavý koktail. Zjavne tak ako pri varení platí, že ak sa zmiešajú dobré veci - nemôže to zle dopadnúť Rodinal+HC-110 - aha: http://www.flickr.com/photos/carljmoss/6215105219/
 
keko
2012-07-27 23:36:04+02
príspevok od: PeterMarek
Nazdar alchymisti!

Vrátim sa k môjmu pôvodnému podrýpnutiu, že zníženie kontrastu aka vyrovnávací účinok - na to stačí homeopatický Rodinal a ponúkam linku na kaskadéra, čo vyskúšal zaujímavý koktail. Zjavne tak ako pri varení platí, že ak sa zmiešajú dobré veci - nemôže to zle dopadnúť Rodinal+HC-110 - aha: http://www.flickr.com/photos/carljmoss/6215105219/
Ano, ano. Toto sa s digitalom urobit neda.
Mam teraz doma obe, mozem vyskusat.
 
transporti686
2012-07-28 07:45:49+02
príspevok od: PeterMarek
Nazdar alchymisti!

Vrátim sa k môjmu pôvodnému podrýpnutiu, že zníženie kontrastu aka vyrovnávací účinok - na to stačí homeopatický Rodinal a ponúkam linku na kaskadéra, čo vyskúšal zaujímavý koktail. Zjavne tak ako pri varení platí, že ak sa zmiešajú dobré veci - nemôže to zle dopadnúť Rodinal+HC-110 - aha: http://www.flickr.com/photos/carljmoss/6215105219/
ty musíš ten rodinal milovať ale je to v poriadku, keď to funguje a nariediš si to ako potrebuješ
 
transporti686
2012-07-28 07:49:47+02
tu je nejaký Acros + Xtol

http://www.shawnhoke.com/tag/fuji-neopan-acros-100/
 
Strana 7 z 9
1 2 ... 5 6 7 8 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()