Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

nočné fotky na film - zníženie kontrastu - vývojka

transporti686
transporti686 2012-07-10 16:25:50+02
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
 
transporti686
2012-07-28 08:27:14+02
a tento pán ma zaujal

http://www.chipforelli.com/#mi=2&pt=1&pi=10000&s=0&p=3&a=0&at=0

prvá fotka Linhof Tehcnika 2000 4x5, expozícia 16 minút s použitím ND filtra, film Kodak Tmax 100, vyvolané v Kodak Tmax RS concentrate

pánko, čo fotí riadne pecky na film
 
keko
2012-07-28 18:45:40+02
príspevok od: transporti686
a tento pán ma zaujal

http://www.chipforelli.com/#mi=2&pt=1&pi=10000&s=0&p=3&a=0&at=0

prvá fotka Linhof Tehcnika 2000 4x5, expozícia 16 minút s použitím ND filtra, film Kodak Tmax 100, vyvolané v Kodak Tmax RS concentrate

pánko, čo fotí riadne pecky na film
Ty, pocuj, v koncentrate asi nie. A T-Max Developer RS sa uz nevyraba. V T-Max Developer (bez RS) sa ploche filmy nevyvolavaju... Takze smola.
Jedne, co este mozes napodobnit je T-Max 100 4x5 filmy.
 
keko
2012-07-28 18:47:54+02
Aha, prepac, RS-ka sa asi vyraba, iba som ju uz velmi davno nevidel
 
transporti686
2012-07-28 23:11:49+02
príspevok od: keko
Ty, pocuj, v koncentrate asi nie. A T-Max Developer RS sa uz nevyraba. V T-Max Developer (bez RS) sa ploche filmy nevyvolavaju... Takze smola.
Jedne, co este mozes napodobnit je T-Max 100 4x5 filmy.
ahoj, nevravím, že to budem napodovať, len má ten pán svojími fotkami zaujal
 
transporti686
2012-08-31 16:34:23+02
Keko, ale toto čo sa ti páčilo vyšlo veľmi dobre, to nebolo ešte za úplnej tmy, trošku som sa s tým pobavil
 
Ver0nika
2013-01-25 17:29:38+01
Ahoj asi to bude troška od veci ale mám problém. Kúpila som si totižto vývojku v prášku a neviem ju používať. Mohli by ste mi prsím poradiť. Chcem si vyvolať len jeden film. Na ten potrebujem 50ml vývojky. koľko gramov prášku mám zarobiť v koľko L vody?
Za každú radu budem vdačná (-:
 
inkubbus
2013-01-25 17:32:58+01
príspevok od: Ver0nika
Ahoj asi to bude troška od veci ale mám problém. Kúpila som si totižto vývojku v prášku a neviem ju používať. Mohli by ste mi prsím poradiť. Chcem si vyvolať len jeden film. Na ten potrebujem 50ml vývojky. koľko gramov prášku mám zarobiť v koľko L vody?
Za každú radu budem vdačná (-:
na balení máš napísané ako sa vývojka rozrába... celá, nie len trocha prášku... potom môžeš použiť tekutej toľko čo bude treba. radšej si si mala kúpiť tekutý koncentrát, ten môžeš skladovať aj dlhodobo bez ujmy na kvalite. toto môžeš po vyvolaní celé vyliať ak neplánuješ v blízkej dobe znova vyvolávať film.
 
PeterMarek
2013-01-25 17:37:33+01
príspevok od: Ver0nika
Ahoj asi to bude troška od veci ale mám problém. Kúpila som si totižto vývojku v prášku a neviem ju používať. Mohli by ste mi prsím poradiť. Chcem si vyvolať len jeden film. Na ten potrebujem 50ml vývojky. koľko gramov prášku mám zarobiť v koľko L vody?
Za každú radu budem vdačná (-:
Aká je to vývojka? Aký je to film? 50ml je asi málo... Nie náhodou 500ml?

Inak platí to čo napísal občan inkubbus
 
Ver0nika
2013-01-25 17:37:35+01
lebo práveže tekutú nemali tak som bola odkázaná na práškovú a nikdy som s nou nerobila. Takže mám ju spraviť všetku a koľkon s amôže skladovať? lebo v návode stojí, že v 6l vody sa rozpustí najprv malí sáčok a potom menší a po dokonalom rozpustení sa doplní ny objem 0.75l a to moc nechápem
 
PeterMarek
2013-01-25 17:39:50+01
príspevok od: Ver0nika
lebo práveže tekutú nemali tak som bola odkázaná na práškovú a nikdy som s nou nerobila. Takže mám ju spraviť všetku a koľkon s amôže skladovať? lebo v návode stojí, že v 6l vody sa rozpustí najprv malí sáčok a potom menší a po dokonalom rozpustení sa doplní ny objem 0.75l a to moc nechápem
Ešte raz - aká je to vývojka?
 
Ver0nika
2013-01-25 17:42:03+01
júj nie vyvojka som to zle napísala ustálovač mám na mysli že miešam. Lebo sa to snažim nejak dopočítať a už mi z toho prehrabáva ustalovač Fomapix prepáčte
 
PeterMarek
2013-01-25 17:46:26+01
príspevok od: Ver0nika
júj nie vyvojka som to zle napísala ustálovač mám na mysli že miešam. Lebo sa to snažim nejak dopočítať a už mi z toho prehrabáva ustalovač Fomapix prepáčte
Asi Fomafix, že? Fomapix by bol digitálny ustaľovač...

Rozrobte to podľa návodu všetko ako má byť. Ustaľovač sa skladuje lepšie ako vývojka. Degraduje viac používaním ako skladovaním...

 
keko
2013-01-25 17:47:29+01
príspevok od: Ver0nika
júj nie vyvojka som to zle napísala ustálovač mám na mysli že miešam. Lebo sa to snažim nejak dopočítať a už mi z toho prehrabáva ustalovač Fomapix prepáčte
Nie fomaPIX ale FomaFIX. Pix sa pouziva v suvislosti s digitalnou technikou. Fix je skratka od fixer, cili ustalovac.
Napis ako si pochodila
 
keko
2013-01-25 17:48:23+01
príspevok od: PeterMarek
Ešte raz - aká je to vývojka?
Vyvojka je FOMAPIX Uz ste spokojny, vy vrtak
 
keko
2013-01-25 17:49:13+01
Toto si zaradim medzi oblubene vlakna
 
Ver0nika
2013-01-25 19:18:44+01
Hej hou moj prvý filmík je na svete(-: dakujem všetkým za radu
 
keko
2013-01-25 20:43:42+01
príspevok od: Ver0nika
Hej hou moj prvý filmík je na svete(-: dakujem všetkým za radu
Gratulujeme (-:
 
FaFSn
2013-01-25 22:06:08+01
príspevok od: inkubbus
na balení máš napísané ako sa vývojka rozrába... celá, nie len trocha prášku... potom môžeš použiť tekutej toľko čo bude treba. radšej si si mala kúpiť tekutý koncentrát, ten môžeš skladovať aj dlhodobo bez ujmy na kvalite. toto môžeš po vyvolaní celé vyliať ak neplánuješ v blízkej dobe znova vyvolávať film.
Pri použití presnej váhy a kalkulačky si rozdelíš obe zložky ešte v práškovej forme na množstvo, ktoré potrebuješ do vývojnice na jedno vyvolanie a v púzdrach od filmov skladuješ v chladničke takto celé balenie aj dva roky. Pred každým vyvolaním vyberieš a nariediš len toľko, čo spotrebuješ. Ja som takto používal veľké balenia od Ilfordu - vyjde to lacnejšie.
 
transporti686
2013-01-25 22:40:16+01
príspevok od: FaFSn
Pri použití presnej váhy a kalkulačky si rozdelíš obe zložky ešte v práškovej forme na množstvo, ktoré potrebuješ do vývojnice na jedno vyvolanie a v púzdrach od filmov skladuješ v chladničke takto celé balenie aj dva roky. Pred každým vyvolaním vyberieš a nariediš len toľko, čo spotrebuješ. Ja som takto používal veľké balenia od Ilfordu - vyjde to lacnejšie.
tak toto by som ale moc nerobil, lebo v jednom sáčku je často viac zložiek v rôznom pomere a veľmi ťažko sa dajú tak rozmiešať, aby po odobratí bolo pri každom zarobení z tej odobratej časti v roztoku rovnaké množstvo - čiže veľmi ľahko sa stane, že zarobená vývojka nie je vždy rovnaká pomerom látok v roztoku.
 
FaFSn
2013-01-31 22:25:08+01
príspevok od: transporti686
tak toto by som ale moc nerobil, lebo v jednom sáčku je často viac zložiek v rôznom pomere a veľmi ťažko sa dajú tak rozmiešať, aby po odobratí bolo pri každom zarobení z tej odobratej časti v roztoku rovnaké množstvo - čiže veľmi ľahko sa stane, že zarobená vývojka nie je vždy rovnaká pomerom látok v roztoku.
Si ma prekvapil , chceš tým povedať, že ak si kúpim prací prášok, poriadne ho pred otvorením premiešam, tak prvá várka prania bude mať iný pomer zmesí, ako posledná ? Podľa mňa sú výrobné linky nastavené na odchýlku tak +/- 1% a pri použití váhy s presnosťou na mg to nemôže narobiť šarapatu. Ako to asi robia v laboratóriách a pri výrobe ?
 
Strana 8 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()