Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

nočné fotky na film - zníženie kontrastu - vývojka

transporti686
transporti686 2012-07-10 16:25:50+02
Ahojte,

chcel by som si skúsiť urobiť nejaké fotky v noci, resp. značnú dobu po západe slnka, mali by to byť scény so svetlami mesta, odrazy vo vode, proste v snímku bude značne veľký kontrast

použil by som fuji acros 100 kvôli reciprocite a rád by som k tomu doporučiť nejakú vývojku na zníženie kontrastu.

čítal som v knižke Fotíme v noci, že napr. s Diafine sa dá dobre kontrolovať kontrast, je to dvojzložková vývojka, zamerať sa na takúto vývojku, ale zobrať jednozložkovú a viac ju riediť a menej preklápať?

Reakcia od Keka bude?
 
keko
2013-02-01 00:08:26+01
príspevok od: FaFSn
Si ma prekvapil , chceš tým povedať, že ak si kúpim prací prášok, poriadne ho pred otvorením premiešam, tak prvá várka prania bude mať iný pomer zmesí, ako posledná ? Podľa mňa sú výrobné linky nastavené na odchýlku tak +/- 1% a pri použití váhy s presnosťou na mg to nemôže narobiť šarapatu. Ako to asi robia v laboratóriách a pri výrobe ?
To s tymi linkami je pravda, ale nemas predstavu, co to da prace udrzat sypke materialy homogenne. A ked sa to podari, potom je to len na ten okamih, ktory konci vsypanim do konzervy (Kodak D-76), alebo sacku (Ilford ID-11). Dalej naslduje preprava, teda seria pohybov a otrasov, ktore sposobuju tzv rozmiesanie zmesy. Rozmiesanie je jav, ktory pri preprave sposobi, ze A) tazsie ciastocky maju vacsiu zotrvacnost, B) ciastocky s mensou objemovou hmotnostou sa dostavaju vyssie.
Pri presypani uz beztak rozmiesanej zmesy dochadza k dalsiemu rozmiesaniu ...
Uplne ina situacia je s roztokmi. Keby sis si v destilke rozrobil cele obsahy sypkych vyvojok, delenie do mensich perfektne uzavretych flasticiek je temer bezproblemove. ZIvotnost je vsak ovela mensia.
 
samusko
2013-02-01 07:43:32+01
príspevok od: FaFSn
Si ma prekvapil , chceš tým povedať, že ak si kúpim prací prášok, poriadne ho pred otvorením premiešam, tak prvá várka prania bude mať iný pomer zmesí, ako posledná ? Podľa mňa sú výrobné linky nastavené na odchýlku tak +/- 1% a pri použití váhy s presnosťou na mg to nemôže narobiť šarapatu. Ako to asi robia v laboratóriách a pri výrobe ?
nazdar, tu by som sa zamyslel co to znamena slovo poriadne. AK si pod tym slovom predstavis 30 krat tak to je malo, ak 100 000 tak to je tiez malo, idealne je asi nekonecne vela krat. Vela stasia s premiesavanim

btw. statistika nepusti
 
transporti686
2013-02-02 19:00:20+01
príspevok od: FaFSn
Si ma prekvapil , chceš tým povedať, že ak si kúpim prací prášok, poriadne ho pred otvorením premiešam, tak prvá várka prania bude mať iný pomer zmesí, ako posledná ? Podľa mňa sú výrobné linky nastavené na odchýlku tak +/- 1% a pri použití váhy s presnosťou na mg to nemôže narobiť šarapatu. Ako to asi robia v laboratóriách a pri výrobe ?
uvediem extrem, ak do pol kila napr. cukru dam 20 olovenych guliciek a poriadne to zamiesam a odoberiem z toho stvrtinu, si si isty, ze v nej budem mat 5 gulocok? ja osobne by som zato ruku do ohna nedal

samozrejme, vyvojky su homogenizovane velmi dobre a je to jemny prasok, tak s tym mojim prikladom sa to neda uplne porovnat, ale byvaju tam rozne latky a mozu byt v roznych pomeroch a to nie uplne rovnomerne rozdelenie moze nastat, extremnu sarapatu to asi neurobi, ale ja mam k chemii blizko a preto to radsej robit nebudem, ale samozrejme je to tvoja vec, podla mna ale uplnu istotu mas iba ak si vzdy zarobis vyvojku sam z latok alebo rozrobis vsetko naraz, co je v sacku od vyrobcu.
 
Strana 9 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()