Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Literatúra so zameraním na filtre a filmy

Pedroke
2013-01-31 22:51:42+01
Zdravím všetkých,
poraďte mi, prosím, s výberom literatúry. Chcem sa vážnejšie venovať kinofilmu, hlavne farebnému, no nedarí sa mi nájsť ten správny zdroj informácií. Vzhľadom na moju prácu mi vyhovuje tlačená forma. Zaujíma ma hlavne problematika výberu správnych filtrov k svetelným podmienkam a zdrojom svetla, ako aj vzhľadom na použitý film. Existuje niečo také v slovenčine, príp. češtine? Angl. by som snáď tiež dáko prelúskal, no tam sa obávam použitia hovorových výrazov a fráz, ktorým by som nemusel rozumieť. Zo začiatku sa chcem venovať Kodak-u Ektar, ktorý je pre mňa dostupný a údajne vytvorený pre skenovanie. To mi vyhovuje kvôli možnosti vyvolania a naskenovania v tom istom labe - možnosť kontroly výsledkov a následného "ladenia" tvorby. Fotím takmer výlučne krajinu, avšak aj info o použití filtrov a filmov pri umelom osvetlení v interiéri a exteriéri sú pre mňa cenné. Vopred vďaka.
 
total empty
2013-01-31 22:58:51+01
Skús antikvariát, sú to knihy staršieho dáta. Alebo:

http://knihy.cpress.cz
 
Pedroke
2013-01-31 23:04:36+01
Prosím Ťa, už radšej nepíš. Vďaka.
 
Sphyn0x
2013-01-31 23:13:06+01
Človek sa Ti tu snží poradiť, a ty ho takto odfajčíš
 
samusko
2013-02-01 07:37:39+01
nazdar,


vsetky info najdes v technickych listoch o filmoch. poproipade si zoberes technicky list filmu a filtra, porovnaj ako sa ktory material sprava[reaguje] a svetlo {vlnovu dlzku}. vhodnou metodou urcite dojdes na to ako bude film reagovat na filter.

btw. ked sa chces venovat filmu tak si kup LEE filtre, vobec neries ci 84,5 ,Cokin a Hitech ked jeden filter stoji ako 4 filmy


a nebud zly na cloveka !!!




 
Iygor
2013-02-01 07:53:12+01
Tu je niečo o filtroch:

http://www.martinus.sk/?uItem=46612

je to dobre a zrozumiteľne napísané, sú tam kapitoly o konverzných filtroch pre film, o filtroch pre čb fotografiu, prechodových farebných aj neutrálnych filtroch, prehľad toho čo je na trhu...
 
haplo602
2013-02-01 09:38:01+01
ak fotis na farebny negativ, tak sa s tym velmi netrap, hlavne ked sa to skenuje ... WB sa da spravit pri skenovani a oranzova maska toho celkom dost vychyta. ak chces absolutnu farbenu presnost tak Ektar je velmi zly zaciatok.
 
Pedroke
2013-02-01 15:37:29+01
lygor: tú knihu som samozrejme zaregistroval, avšak je vypredaná a dotlač sa nechystá. Hľadal som ju aj po bazároch a antikvariátoch, no bezúspešne. Prešiel som ich snáď 30, hľadal som aj titul "Exponometrie v ČB a far. fotografii" od pánov Velkoborského a Vermouzka, ale bezvýsledne. Ale vďaka za ochotu.
haplo602: chápem, že WB sa dá riešiť pri skenovaní. Chcel by som však scénu zachytiť pokiaľ možno čo najvernejšie, pretože mám pocit, že pri krajných svetelných podmienkach ako napr. osvetlenie sodíkovými výbojkami na ulici by to už mohol byť problém. Možno sa mýlim a aj z toho dôvodu hľadám danú literatúru. Aby som mal v tom trochu jasnejšie. Môžeš mi prosím vysvetliť, ako je to s tým Ektarom?
samusko: s tými tech. listami máš celkom pravdu, myslel som na to, avšak ako som písal v úvode, vzhľadom k časovej náročnosti mojej práce mi vyhovuje tlačená forma. Niečo, kde by to bolo viacmenej zhrnuté pod jednou strechou. Predpokladám, že taká kniha ani nejestvuje, ale nádej umiera posledná.
A mimochodom, na dotyčného prispievateľa nie som zlý.Slušne som mu odkázal, aby už nepísal. Nechodím na fórum moc často, ale všimol som si, že kibicuje pomaly do každej tretej témy bez toho, aby to malo nejaký efekt. Nemám 12 rokov, aby som si nevedel nájsť informácie. Ak sa mi to nedarí, tak sa spýtam. Ale radami typu: sú to staršie knihy alebo skús vydavateľstvo... nikomu nepomôže a navyše zahlcuje fórum zbytočnosťami. O rok-dva bude mať niekto možno podobný problém ako ja a bude musieť lúskať stranu za stranou, no nič sa nedozvie. Ale možno sa mýlim a som zlý.
 
haplo602
2013-02-01 15:43:11+01
Pedroke: farebne filtre boli vyvinute pre pozitivny film, ktory ma vela vlastnosti spolocne s digitalom. Predstav si negativ vs pozitiv ako RAW vs JPEG. V RAWe mozes kopu veci ovplyvnit PO foteni, s JPEGom to nieje velmi mozne.

Co sa tyka Ektaru, pozri si recenzie, jeho farebna saturacia je na nete rozoberana dost, dokonca o tom najdes nieco aj tu na ephote.. Ak chces verne farby: Fuji Reala ....
 
Pedroke
2013-02-01 17:02:53+01
Mám pocit, že ten sa už v kinofilmovom formáte nevyrába.
 
samusko
2013-02-01 17:30:20+01
príspevok od: Pedroke
Mám pocit, že ten sa už v kinofilmovom formáte nevyrába.
este sa predava
 
samusko
2013-02-01 17:32:49+01
blbost, Fuji Reala sa ako kinofilm nepredava, kolega ma pravdu
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()