Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

prvé vyvolávanie nedopadlo najlepšie

poqy
2013-02-15 09:37:14+01
Dobrý deň,
fotil som na film od Fomi, ISO 200. Použil som tekutú vývojku, prerušovač, ustaľolovač, zmáčadlo taktiež od firmy Foma. Pomery riedenia som dodržiaval podľa údajov na fľaškách jednotlivých chemikálií. Postupoval som podľa návodu čo je tu na serveri.

Prílišný kontrast by mohol byť spôsobený napr. prehnaným preklápaním vývojnice? Čo sa týka času tak na krabičke od filmu bolo pre túto vývojku uvádzané 5-6 min. Ja som dal 5' 30''.
Neviem si ale vysvetliť zrnitosť, zrno je akoby omnoho väčšie.

Prikladám fotku. Poradíte mi kde sa mohla stať chyba?
 
ivvlko
2013-02-15 10:06:45+01
Podľa mňa si mal príliš čerstvú vývojku.Keby si ju nechal pár dni postať v tmavej fľašu na tmavom mieste,nemal by si také zrno.Problém môže byť tiež v teplote vývojky.Ak je príliš teplá,ide zrno von.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-15 10:13:34+01
Z fotky sa neda vbec nic posudit. Okrem toho, ze je velmi zle naskenovana, je asi aj zle nafotena. Treba posudzovat negativ. Najprv zistit, ci je spravne exponovany a potom, ci je spravne vyvolany. Mal by to posudit niekto fyzicky. Bez toho sa tu mozeme len dohadovat a pritom vo vyvolavacom procese si nemusel urobit ziadnu chybu.
 
zolooo
2013-02-15 10:25:15+01
Asi mala vývojka vyššiu teplotu, akú mala mať...

Majte sa!
 
polal
2013-02-15 12:05:59+01
Je to hlavne zle oscanovane.

filmdev.org
 
poqy
2013-02-15 12:37:02+01
ivvlko,zolooo
Vývojka mala teplotu 20-21°, áno bola čerstvo namiešaná.

Karol Srnec, polal
Fotka je asi aj zle nafotená, fotená na dlhom čase z ruky.
To že tmavé miesta sú čierno čierne a svetlé bielo biele, môže byť teda podľa Vás skenovaním?

Zostáva veľké zrno, myslíte že aj to by mohlo vzniknúť pri skenovaní?

"...Mal by to posudit niekto fyzicky..."
Viete mi poradiť čo si mám všímať na negatíve? Alebo to je úloha pre niekoho skúseného?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-15 12:55:33+01
U domaceho vyvovlavania najviac plati, ze skusenosti sa maju predavat z majstra na ziaka. Inak to bude o vela zbytocnych chybach, na ktorych sa to napokon asi naucis, ale bude to trvat dlho a bude to stat dost penazi.

Skuseny temnokomornik zoberie do ruky lupu a skontroluje negativ. Podla masky zisti, ci je film dobre vyvolany a na obrazkoch zisti, ci urcil spravnu expoziciu pri foteni.

Sken je urcite mizerny, to vidno na pasoch aj hroznom dynamickom rozsahu. Skenovacia katastrofa. Omnoho viac o kvalite tvojho filmu ziskas tym, ze z neho vyzvecujes realne papierove fotografie.

P.S. Pridaj sa k nejakej skupine alebo klubu, kde maju s filmovou fotografiou dostatok skusenosti.
 
ph_photo
2013-02-15 13:18:02+01
Otazkou tiez moze byt, cim to bolo snimane, na mna to posobi ako keby to miesto objektivu malo dno pivovej flase
 
poqy
2013-02-15 13:44:18+01
ph_photo
Fotil som to Prakticou VLC 3 objektív Pentacon 1.8/50 a 2.8/28. Vyfotil som na tom farebný film a ten bol v poriadku.

Ďakujem za postrehy.
 
keko
2013-02-15 15:44:15+01
Chyba mozno ani nie je vo vyvolavani Odkial si?
 
poqy
2013-02-15 15:55:45+01
bývam vo Zvolene
 
salves
2013-02-15 16:18:21+01
príspevok od: poqy
bývam vo Zvolene
o Zvolen, no už tam nebývam ale pán Srnec má jasné a pravdivé návrhy, jedno aj druhé urob a dozvieš sa viac. Inak teplé reči o čerstvej vývojke nepatria do diskusie, ak ste niekedy niekto fotil a tvoril klasickou cestou tak takú hlúposť nenapíšete...
Ak si všetky systémy technologicky dodržal tak je chyba niekde úplne inde, skutočne to xce mať vedľa seba takého, čo to vie a hneď ti povie prečo!!! Rečí spoza monitoru si dobré tak pre rozvoj fabule a nie pre to, aby ste niekomu pomohli.
 
FrantisekFero
2013-02-15 20:06:38+01
príspevok od: poqy
Dobrý deň,
fotil som na film od Fomi, ISO 200. Použil som tekutú vývojku, prerušovač, ustaľolovač, zmáčadlo taktiež od firmy Foma. Pomery riedenia som dodržiaval podľa údajov na fľaškách jednotlivých chemikálií. Postupoval som podľa návodu čo je tu na serveri.

Prílišný kontrast by mohol byť spôsobený napr. prehnaným preklápaním vývojnice? Čo sa týka času tak na krabičke od filmu bolo pre túto vývojku uvádzané 5-6 min. Ja som dal 5' 30''.
Neviem si ale vysvetliť zrnitosť, zrno je akoby omnoho väčšie.

Prikladám fotku. Poradíte mi kde sa mohla stať chyba?
Je to už pekných pár piatkov, ale keď FOMA uviedla na trh tekutú vývojku, veľmi im lietala, a často stačilo na správe vyvolanie okolo polovice doporučovaného času, dosť sa to vtedy aj publikovalo... teraz je to už hádam dobre Ale možno pomôže jednoduchý test lupou - na okrajoch filmu sú z výroby (čb negatív som síce nepoužil možno 20 rokov, ale predpokladám že to tam stále je) naexponované info o filme , čísle snímku a tak.. ak sú tie dobre viditeľné tak chyba je v exponovaní, ak sú aj tie zle viditeľné tak chyba je vo vyvolávaní... väčšinou na určenie príčiny stačilo. Inak to isté vlastne, len odbornejšie povedal napr. p. Srnec a dal za PS. asi najlepšiu radu
 
total empty
2013-02-15 20:25:01+01
Za mojích mladych čias sme to robili tak: vyvojka,dest.voda,ustaľovač,dest.voda a vysušiť.Ak boli fleky na filme,tak smeho preprali v purovej vode. Male sme osobitné misky na každú chemikáliu a robili to v kúpeľni po tme. Ak používaš na vyvolávanie tank,je veľmy dobre ho poriadne vymiť,zbytky pomiešanej chémie môžu robiť paseku.Ak je vyvojka vyčerpaná,robí na papieri-fotke žlté fleky. Foto material je veľmy citlivý na chémiu ktorá uvoľňuje atomárny kyslík,hydroxid vodika,prášky na pranie, savo a pod. to dokáže znehodnotiť tak negatív ako aj foto papier.
 
total empty
2013-02-15 21:36:55+01
príspevok od: zolooo
Asi mala vývojka vyššiu teplotu, akú mala mať...

Majte sa!
To by musela mať od65 stupňov hore.
 
poqy
2013-02-15 21:59:13+01
Ďakujem za ďalšie rady. FrantisekFero - nie som teraz doma, takže na negatívy sa budem môcť pozrieť až v pondelok.
 
irisos
2013-02-15 22:02:36+01
príspevok od: poqy
Dobrý deň,
fotil som na film od Fomi, ISO 200. Použil som tekutú vývojku, prerušovač, ustaľolovač, zmáčadlo taktiež od firmy Foma. Pomery riedenia som dodržiaval podľa údajov na fľaškách jednotlivých chemikálií. Postupoval som podľa návodu čo je tu na serveri.

Prílišný kontrast by mohol byť spôsobený napr. prehnaným preklápaním vývojnice? Čo sa týka času tak na krabičke od filmu bolo pre túto vývojku uvádzané 5-6 min. Ja som dal 5' 30''.
Neviem si ale vysvetliť zrnitosť, zrno je akoby omnoho väčšie.

Prikladám fotku. Poradíte mi kde sa mohla stať chyba?
prestuduj si starsiu fotograficku literaturu napr.Z.Tomašek: : zvetsuji a vyvolavam sam,
 
PrakticaL
2013-02-15 22:48:35+01
ahoj,
foma 200 je čudný film, sem tam blbne aj mne, od fomy puživam akurát fomu 100 (krajina) a fomu 400 (všetko).
U Praktik je strašná matnica a zle sa na nej ostri . Zrejme si ani nedoostril.
Skús vyskušať aj univerzálnu vývojku od fomy s nou nemam žiaden problém.
 
dfoto
2013-02-15 23:34:57+01
Praktica že má zlú matnicu a zle sa na nej ostrí? A čo fresnelovky a meracie kliny, ktorými boli Praktiky v hľadáčiku okrem matnice štandardne vybavené? Čo sa týka manuálneho zaostrovania tak Praktica strčí do vrecka hociktorú bežnú súčasnú zrkadlovku. A to som s ňou fotil pár desiatok rokov a vyvolal pár stoviek čb i farebných negatívov. A s tou čerstvou vývojkou to vôbec nie je blbosť. Závisí od kvality použitej vody. Komu tiekla z vodovodu mäkká voda, tak túto zlú vlastnosť čerstvej vývojky nikdy nemusel postrehnúť. Tvrdú vodu je lepšie prevariť, prípadne použiť ešte hexametafosforečnan sodný.
 
bolek
2013-02-16 09:40:19+01
Myslím, že toto nie je o filme ani vyvolávaní. Už pri exponovaní musíš rozmýšľať, ako budeš daný film vyvolávať. Pri kontrastných scénach , ako máš ty, keď z pohľadu na foto je zrejmé, že zdroj svetla mali osoby nad hlavou. Majú prepálené hlavy a tváre po nos, prepálený stôl, plast. okno a kanvica. Ak si toto nezohladnil pri exponovaní, mal si vyvolávať v inom pomere riedenia vývojky . npr. 1:100. Postup vyvolávania pri jednotlivých filmoch musíš zistiť sám, alebo ako písal Karol, skúsenosti by sa mali odovzdávať.
Prajem veľa zdaru
skús pozrieť ešte sem:http://filmdev.org/recipe/search?page=4&search=fomapan+200
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()