Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

prvé vyvolávanie nedopadlo najlepšie

poqy
poqy 2013-02-15 09:37:14+01
Dobrý deň,
fotil som na film od Fomi, ISO 200. Použil som tekutú vývojku, prerušovač, ustaľolovač, zmáčadlo taktiež od firmy Foma. Pomery riedenia som dodržiaval podľa údajov na fľaškách jednotlivých chemikálií. Postupoval som podľa návodu čo je tu na serveri.

Prílišný kontrast by mohol byť spôsobený napr. prehnaným preklápaním vývojnice? Čo sa týka času tak na krabičke od filmu bolo pre túto vývojku uvádzané 5-6 min. Ja som dal 5' 30''.
Neviem si ale vysvetliť zrnitosť, zrno je akoby omnoho väčšie.

Prikladám fotku. Poradíte mi kde sa mohla stať chyba?
 
ivvlko
2013-02-16 11:09:44+01
Ad Salves.Vyvolával so filmy 40 rokov,tak mi nehovor o čerstvosti vývojky.Ak bola veľmi čerstvá a nebola z destlilovanej vody a bola len trochu viac ako 20-21 C tak išlo zrno hore,až z toho boleli oči.
 
Martin Školiak
2013-02-16 12:04:31+01
príspevok od: dfoto
Praktica že má zlú matnicu a zle sa na nej ostrí? A čo fresnelovky a meracie kliny, ktorými boli Praktiky v hľadáčiku okrem matnice štandardne vybavené? Čo sa týka manuálneho zaostrovania tak Praktica strčí do vrecka hociktorú bežnú súčasnú zrkadlovku. A to som s ňou fotil pár desiatok rokov a vyvolal pár stoviek čb i farebných negatívov. A s tou čerstvou vývojkou to vôbec nie je blbosť. Závisí od kvality použitej vody. Komu tiekla z vodovodu mäkká voda, tak túto zlú vlastnosť čerstvej vývojky nikdy nemusel postrehnúť. Tvrdú vodu je lepšie prevariť, prípadne použiť ešte hexametafosforečnan sodný.
Zásadne treba vyvolávať len v demineralizovanej vode a potom je čerstvá nevyčerpaná vývojka skôr výhodou.
 
Separovany_Odpad
2013-02-16 12:44:28+01
K tým matniciam...Pohodlne sa ostrí len s B-čkovými Prakticami, prípadne s poslednou sériou L (MTL50, MTL5B).
Inak to nie je boh vie čo, za svetla vonku to ešte ujde, ale vnútri, kde sú horšie svetelné podmienky, tak to je skôr lotéria...
Toť moje skúsenosti...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()