Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Zväčšovanie farebných fotografií

trenkie
2013-03-13 21:34:29+01
Ahojte, chcela by som sa opytat ohladom zvacsovania farebnych fotiek, kde zozeniem svetlocitlivy papier na farebne zvacsovanie? Lebo doteraz som to nikde na internete nenasla . Velmi Dakujem za odpoved
 
Daniel.U
2013-03-13 21:41:02+01
je 21. storocie, fotky sa tlacia na velkoformatovych tlaciarnach
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 21:41:58+01
Zvacsovanie farebnych fotiek je jednou z najtazsich veci, co si mozes vymysliet. Temperovane misky, nekonecne nastavovanie filtrovania primarnych farieb. Neporovnatelne vyssie naklady ako ked si das fotky niekde urobit.
V dnesnej dobe neekonomicke, neefektivne a bez dlhorocnych skusenosti sa ani nepriblizis beznej minilabovej produkcii.
 
total empty
2013-03-13 21:53:35+01
príspevok od: trenkie
Ahojte, chcela by som sa opytat ohladom zvacsovania farebnych fotiek, kde zozeniem svetlocitlivy papier na farebne zvacsovanie? Lebo doteraz som to nikde na internete nenasla . Velmi Dakujem za odpoved
Daj si fotky spraviť do CEWE, 45x32 za 5 eury, väčšie samozrejme drahšie, na plátno duplom, ale sú afkt skvelé. Aspoň mne spravili pekné.
-Inak ako Karol SRNEC, ja by som sa do toho nepúšťal.
-Všetko čo sa týka čb materialu nakúpiš výhodne na http://foma.cz
 
trenkie
2013-03-13 21:58:22+01
dobre, teraz trochu ina otazka, co sa stane ak farebny film vyvolam ako ciernobiely? a druha, daju sa so zvacsovakom ktory ma "hlavicu" na farebne fotky, robit ciernobiele?
 
total empty
2013-03-13 22:03:35+01
príspevok od: trenkie
dobre, teraz trochu ina otazka, co sa stane ak farebny film vyvolam ako ciernobiely? a druha, daju sa so zvacsovakom ktory ma "hlavicu" na farebne fotky, robit ciernobiele?
1.Asi ho dobabreš.Iná chémia.
2.Dajú, len pozri návod ako vyhodiť farebné filtre.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 22:04:05+01
príspevok od: trenkie
dobre, teraz trochu ina otazka, co sa stane ak farebny film vyvolam ako ciernobiely? a druha, daju sa so zvacsovakom ktory ma "hlavicu" na farebne fotky, robit ciernobiele?
1. farebny film sa neda vyvolat procesom pre CB.
2. CB film mozes zvacsovat na farebnej hlave, pouzivaju sa pri tom multigradacne papiere. Ale jednoduchsie je mat normalnu hlavu a pouzivat gradacne filtre
 
trenkie
2013-03-13 22:07:41+01
A co sa stane ak farebny film, vyvolam ako farebny, a zvacsim ako ciernobiely?
 
total empty
2013-03-13 22:13:30+01
príspevok od: trenkie
A co sa stane ak farebny film, vyvolam ako farebny, a zvacsim ako ciernobiely?
Nič,budeš mať na čb papieri čb fotky, možno trochá divné.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-13 22:20:22+01
Kup si monochromaticky film. Je to film s farebnymi vrstvami a vyvolava sa procesom pre farebne filmy, ale vysledok je monochromaticky. ALe najlepsie asi urobis, ked prestanes vymyslat.
 
trenkie
2013-03-13 22:38:26+01
oj to nie je o vymyslani, idem pekne od zaciatku, moj dedko kedysi vyvolaval a zvascoval fotky, dlhe roky mal svoju komoru a vsteko tam robil , pred piatimi rokmi zomrel,a jeho komoru trebalo prenajat niekomu inemu, a moj ocko jeho veci rozdal, lebo ja som vtedy este nevedela ze nieco take ako vyvolavanie a zvascovanie na mna niekedy pride, aj ked som na vsvu , a tak no ale asi pred pol rokom ma osvietilo ze si kupim prakticu MTL 5, a veci z dedkovej komory sa ku mne vratili, a vsetko je to na farebne fotky, a neviem citim nejaku potrebu sa to naucit aj ked to je tazke, ale nie nemozne. No a na to zvacsovanie farebneho filmu sa pytam pretoze mam uz nejake filmy farebne, a chcem vediet co sa stane ked s nimii budem skusat zvacsovat , a zatial nemam tanky na vyvolavanie, takze v labe mi vyvolaju len farebny.
 
keko
2013-03-13 23:27:21+01
príspevok od: trenkie
oj to nie je o vymyslani, idem pekne od zaciatku, moj dedko kedysi vyvolaval a zvascoval fotky, dlhe roky mal svoju komoru a vsteko tam robil , pred piatimi rokmi zomrel,a jeho komoru trebalo prenajat niekomu inemu, a moj ocko jeho veci rozdal, lebo ja som vtedy este nevedela ze nieco take ako vyvolavanie a zvascovanie na mna niekedy pride, aj ked som na vsvu , a tak no ale asi pred pol rokom ma osvietilo ze si kupim prakticu MTL 5, a veci z dedkovej komory sa ku mne vratili, a vsetko je to na farebne fotky, a neviem citim nejaku potrebu sa to naucit aj ked to je tazke, ale nie nemozne. No a na to zvacsovanie farebneho filmu sa pytam pretoze mam uz nejake filmy farebne, a chcem vediet co sa stane ked s nimii budem skusat zvacsovat , a zatial nemam tanky na vyvolavanie, takze v labe mi vyvolaju len farebny.
Nedaj si to vziat Nepoznam nic uslachtilejsie, ako zhotovit si fotografiu tradicnym sposobom.
Farebny film sa vyvolat v CB chenii da, uvidis dokonca i naznaky obrazkov, prakticky sa vsak takyto film neda dalej vyuzit. Rozdiel nie je ani tak vo vyvojke (farebna vyvojka sa lisi schopnostou vytvorenia reakcnych splodin reagujucich s farbotvornymi komponentami v jednotlivych vrstvach obsiahnutych), ako v naslednych krokoch spracovania. Vo farbe totiz nasleduje bielenie - ktore prevedie kovove striebro na rozpustne kompexy. Ustalovanim, ktore nie je v oboch pripadoch nepodobne sa vsetky soly striebra z filmu odstrania. Preto:
- ak nevybielis striebro vo farebnom filme, striebro neumozni normalne zvacsovanie, ci skenovanie
- ak vybielis striebro v cierno bielom filme, ustalovanim ho odstrannis a dostanes prazdny film.
Farebny film sa da zvacsovat na ciernobiely papier, ale vysledky su neuspokojive. Existoval vsak ciernobiely papier na taketo spracovanie vyrobeny (napr. Kodak Panalure) a vysledky boli excelentne.
Farebna hlava poskytuje difuzne svetlo a pre beznezvacsovanie na cb papier s pevnou gradaciou treba filmy vyvolat o nieco strmsie. Pre parcu s papaiermi s premenlivou gradaciou su farebne hlavy vhodne na riadenie vyslednho kontrastu. Farebna hlava vsak nikdy nedosiahne ten rozsah, ake je mozne dosiahnut hlavami na to urcenymi. Multigrade hlavy maju totiz iba dva filtre- purpurovy a zlty, ich spektralna priepustnost je odlisna od tych vo farebnej hlave, purpurova je ovela purpurovejsia a zlta je tiez zltsia.
Pokojne sa pytaj, vzdy sa najde niekto, co ti poradi
 
keko
2013-03-13 23:28:39+01
-- uf, soli som myslel.
 
trenkie
2013-03-13 23:51:56+01
Dakujem velmi pekne za odpoved zo tri krat som si to precitala, ale myslim ze som to aspon trochu pochopila iba neviem co znamena to "vyvolat film o trochu strmsie" ?? , joj ja viem ze som uplny zaciatocnik, ale toto cele je doost velka veda, vzdy si o tom citam na internete, a v kazdom fore objavujem dalsie a dalsie otazky. Zacinam s knihou " Barevna fotografie pro kazdeho" , a dufam ze ta mi aspon trochu objasni ze ako vyzera ten proces, co k tomu treba a podobne, a dakujem velmi pekne za podporu , a nedam si to vziat prave preto zacinam s robenim fotiek, lebo pre mna je to ako ked malujem obraz, ten proces je niekedy dolezitejsi ako vysledok, proste ta fotka ma potom dusu a pre mna osobity vyznam.
 
dmedia
2013-03-14 08:11:34+01
príspevok od: trenkie
A co sa stane ak farebny film, vyvolam ako farebny, a zvacsim ako ciernobiely?
Uplne normalna vec, niektori ta tu trochu zavadzaju, v casoch ked este sme nesnivali o DIGI, sme takto bezne robili fotky z reportaze napr..

1. dostanes normalnu CB fotku, ktora maximalne bude trocha maksia, to sa da lahko potlacit vhodne zvolenym papierom, alebo tvrdsou vyvojkou, samozrejme treba troska praxe a vyskusat si to.
2. na druhej strane takto zhotovene fotky su casto krajsie, bohatsie na poltony, su take plastickejsie, je to sposobene maskou filmu, ktoru FB negativy maju

3. FB film by som si dal vyvolat na labe, tam maju vyvazeny C41 proces, s tym by som nexperimentoval

4. pri pouziti FB hlavy, neviem co mas, ale staci stiahnut filtre na nulu napr. u Meochromu a ides

5. Inac filtre na FB hlave sa daju s vyhodou vyuzit na ovplyvnovanie vysledku, ked kusok rozumies miesaniu farieb, podobny princip ako v editore na pocitaci, ked pridas niektory z kanalov RGB tak sa zmeni po prevode na CB fotku vysledok-podanie, kontrast, pocet prechodov atd.

TAK VELA ZDARU, LUDI CO SI CHCU NIECO SKUSIT JE DNES UZ MALO.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()