Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

starý foťák Zeiss Ikon Nettar

nikolmatulova
2015-07-23 19:29:28+02
Zdravím,
potrebovala by som poradiť ohľadom foťáku Zeiss Ikon Nettar 517/16 (Novar- Anastigmat f=75 mm 1:4,5) , ktorý sa mi náhodou dostal do rúk. Ako úplný laik teraz netuším, čo s ním ďalej. Snažila som sa o ňom viac vypátrať, ale jazyková bariéra mi to veľmi nedovolila.
Chcela by som ho vyskúšať- všade sa spomína niečo o filme ( 120 6x6 ). Kde ho zoženiem ak sa teda dá ešte vôbec dnes zohnať? A ako je to s vyvolaním pak?
Za všetky odpovede budem rada
 
jan21
2015-07-23 20:28:33+02
príspevok od: nikolmatulova
Zdravím,
potrebovala by som poradiť ohľadom foťáku Zeiss Ikon Nettar 517/16 (Novar- Anastigmat f=75 mm 1:4,5) , ktorý sa mi náhodou dostal do rúk. Ako úplný laik teraz netuším, čo s ním ďalej. Snažila som sa o ňom viac vypátrať, ale jazyková bariéra mi to veľmi nedovolila.
Chcela by som ho vyskúšať- všade sa spomína niečo o filme ( 120 6x6 ). Kde ho zoženiem ak sa teda dá ešte vôbec dnes zohnať? A ako je to s vyvolaním pak?
Za všetky odpovede budem rada
Ťažko radiť, nevieme v akom stave je. Hlavne pružinkový mechanizmus spúšte, nastavenie clony a vzdialenosti a samozrejme vyklápania a mech. (máš nejaké fotky...snad niečo posudime z nich).
Je to veterán, malý stredoformát, nejaký servis by sa hodil a keď ti majster povie že je OK...smelo do fotenia!
Na ten rozmer 6×6 sa "veselo" fotí i dnes a kto vie vyvolať filmy a fotky si to robí v tmavej komore sám a...možno niekde ešte aj vo fotolaboch ešte vedia
 
alexmenti
2015-07-23 20:38:26+02
píšeš, že si úplný laik...a preto si myslím, že púšťať sa do dobrodružstva s týmto foťákom nemá veľký význam, lebo toto je skôr výzva pre fajnšmekrov...a môže ťa to viac odratiť, ako motivovať...samozrejme môj názor nemusí byť ten správny, ale tento foťáčik by som skôr s úctou položil do vitríny ako ozdobu
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-07-23 20:50:31+02
1. Film typu 120, zvany aj zvitkovy sa stale vyraba. Tazko sa ale zhana, maju ho len v niektorych vacsich predajnach.
2. Pri foteni musis nastavit expoziciu a manualne zaostrovat. Musis zvladnut obsluhu fotoaparatu. Uz len vkladanie filmu je na vysoku skolu. Na urcenie expozicie potrebujes expozimeter, s ktorym tiez musis bvediet dobre pracovat.
3. Pokial film zozenies a spravne ho nafotis, budes len obtiazne zhanat, kto ti ho vyvola. Kto sa pusta do stredneho formatu (120), mal by mat k dispozicii fotokomoru a vediet vyvolavat film a fotografie.

Z tychto a mnohych dalsich dovodov ti odporucam, dat fotoapart do policky ako ozdobu. AK neexistuje argument, ktory by ta presvedcil, ze mas dat od toho ruky prec, bude najlepsie ak vyhladas nejaky fotoklub alebo particku, ktora sa foteniu na film venuje, maju vybavu i skusenosti.
 
jan21
2015-07-23 20:56:59+02
príspevok od: alexmenti
píšeš, že si úplný laik...a preto si myslím, že púšťať sa do dobrodružstva s týmto foťákom nemá veľký význam, lebo toto je skôr výzva pre fajnšmekrov...a môže ťa to viac odratiť, ako motivovať...samozrejme môj názor nemusí byť ten správny, ale tento foťáčik by som skôr s úctou položil do vitríny ako ozdobu
Ale Alex...veď i my sme boli laici keď sme do ruky dostali bakelitovú Corinu alebo už špičkový Flexaret vo fotografickom krúžku a zírali sme keď prišli prvé kinofilmové poloautomaty
Zas keď sa naučí s filmom mokrý proces....veď aj tu občas niekto prida klasicku krásu:

www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/?...a daj napr. Mamiya

www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/?filter=created&period=0&theme=&camera_producer_id_1=24&camera=&lens_producer_id_1=&author=
 
alexmenti
2015-07-23 21:44:58+02
príspevok od: jan21
Ale Alex...veď i my sme boli laici keď sme do ruky dostali bakelitovú Corinu alebo už špičkový Flexaret vo fotografickom krúžku a zírali sme keď prišli prvé kinofilmové poloautomaty
Zas keď sa naučí s filmom mokrý proces....veď aj tu občas niekto prida klasicku krásu:

www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/?...a daj napr. Mamiya

www.ephoto.sk/fotogaleria/hladaj-fotografiu/vsetky/?filter=created&period=0&theme=&camera_producer_id_1=24&camera=&lens_producer_id_1=&author=
však dobre no ...iba som napísal, čo si o tom myslím v roku 2015....
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()