Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

ako vycistit film ? revitalizacia stareho negativu

loloone
2017-05-24 17:55:17+02
nemam s kinofilmom ziadne skusenosti, len spomienky z detstva ked moji starsi bratia vyvolavali v zatemnenej kupelni CB fotky

rad by som zdigitalizoval starsie farebne negativy, chcem ich preskenovat alebo prefotit avsak su dost v hroznom stave skrabance, spina a prach, 90% prachu a necistoty je na fotocitlivej strane
chcel bych to oprat a vysusit ale tak abych tomu moc neublizil, skusal som to oplachnut vlaznou vodou z vodovodu, je to trochu lepsie ale teraz je to dost flakate

ak mate s tym nejake skusenosti, poradte...
vopred dakujem
 
JohnNewton
2017-05-24 18:24:47+02
príspevok od: loloone
nemam s kinofilmom ziadne skusenosti, len spomienky z detstva ked moji starsi bratia vyvolavali v zatemnenej kupelni CB fotky

rad by som zdigitalizoval starsie farebne negativy, chcem ich preskenovat alebo prefotit avsak su dost v hroznom stave skrabance, spina a prach, 90% prachu a necistoty je na fotocitlivej strane
chcel bych to oprat a vysusit ale tak abych tomu moc neublizil, skusal som to oplachnut vlaznou vodou z vodovodu, je to trochu lepsie ale teraz je to dost flakate

ak mate s tym nejake skusenosti, poradte...
vopred dakujem
Namočiť do vlažnej vody, s trochu saponátu, alebo čohokoľvek čo zníži povrchové napätie vody. Nechať uschnúť, zavesené a zaťažené na spodnom konci . Pri skenovaní použiť soft na odstraňovanie škrabancov, prachu a iných vád a skúšať jeho rôzne nastavenia. Vo finále prípadne retušovať manuálne.
 
loloone
2017-05-24 18:36:38+02
cize trochu bezneho saponatu ? netreba nakoniec oplachnut destilkou ?
tato "kamenna" voda z vodovodu...
vyskusam, vdaka za radu

inak budem to prefocovat nie skenovat uz som sa rozhodol, nemam taky kvalitny scaner
 
JohnNewton
2017-05-24 18:44:32+02
príspevok od: loloone
cize trochu bezneho saponatu ? netreba nakoniec oplachnut destilkou ?
tato "kamenna" voda z vodovodu...
vyskusam, vdaka za radu

inak budem to prefocovat nie skenovat uz som sa rozhodol, nemam taky kvalitny scaner
Mäkká voda by bola na prospech, ak nemáš, pridaj ešte pár kvapiek octu. Po saponáte už neoplachovať, iba prebytočnú vodu so saponátom odstrániť, prebehneš zavesený film medzi dvoma prstami.
 
loloone
2017-05-24 19:21:21+02
trochu pracej sody? stipku na zmakcenie...?
 
JohnNewton
2017-05-24 19:47:06+02
príspevok od: loloone
trochu pracej sody? stipku na zmakcenie...?
Neblbni, uhličatan sodný je minerál, zanechá fľaky, ocot som písal Nevidíš čo ostane po šumivých tabletkách v pohari ? ....
 
loloone
2017-05-24 20:48:48+02
OK vsetko jasne, vyskusam a poreferujem jak to dopadlo, pripadne zavesim vysledok
 
foto kf
2017-05-28 12:04:10+02
Existuje taky TETENAL Film cleaner spray, ale zkušenosti s tím nemám.
 
mongi
2017-05-28 12:17:53+02
kúp si fotonal je to lacné a trošku ho cvrnkneš do akejkoľvek vody (nemusí byť destilka ani nejaká teplá) pár sekúnd to v tom pomáchaš, necháš vysušiť do bezprašného prostredia (kúpeľňa po sprchovaní) a máš to...najjednoduchší a overený spôsob. mnoho filmov som takto pral a nikdy som nemal ani najmenší problém. Samozrejme je dobré pred praním film namočiť na také 2-3 minút do vody nech zmäkne.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()