Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Vývojka pre začiatočníka

andrevs
2017-08-08 09:21:50+02
Ahojte, chcem poprosiť o radu na začiatočnícku chémiu.

Chcem prvý krát vyskušať vyvolať ČB film doma. išlo by o Kodak tri-x 400. Hladam jednoduchu vývojku od kodak alebo ilford čo by sa nemusela miešať z prášku. Výsledny ekekt môže byť kontrastnejší a zrnitejší streetphoto výzor.

rozmýšlal som nad HC-110 , ktorý viem objednať z fotoškoda. Neviem ale o vvolávaní v HC nájť dosť československých zdrojov ani na temnakomora.cz.

existuje ešte nejaká jednoducho miešateľná vývojka inej značky? alebo aká by bola vaša rada?
 
PeterMarek
2017-08-08 09:44:51+02
príspevok od: andrevs
Ahojte, chcem poprosiť o radu na začiatočnícku chémiu.

Chcem prvý krát vyskušať vyvolať ČB film doma. išlo by o Kodak tri-x 400. Hladam jednoduchu vývojku od kodak alebo ilford čo by sa nemusela miešať z prášku. Výsledny ekekt môže byť kontrastnejší a zrnitejší streetphoto výzor.

rozmýšlal som nad HC-110 , ktorý viem objednať z fotoškoda. Neviem ale o vvolávaní v HC nájť dosť československých zdrojov ani na temnakomora.cz.

existuje ešte nejaká jednoducho miešateľná vývojka inej značky? alebo aká by bola vaša rada?
Tri-X 400 mi najlepšie vychádzal v Xtole ale ak má byť zrnitejší a kontrastnejší bude lepší Rodinal. Ten predáva napríklad Foma pod názvom Fomadon R09. Riedený 1:25 bude tvrdší a zrnitejší, ak sa pridá nejaké preklápanie navyše - zvýši sa kontrast. Riedený 1:50 sa bude správať ako +/- normálna vývojka a riedený 1:100 (na "stand") bude mať aj veľmi ľahký "vyrovnývacá účinok")

https://fomaobchod.cz/chemie/negativnivyvojky/kapalne/fomadonr09250ml%5B70011%5D?ItemIdx=5

alebo od Adoxu

https://www.fotoimpex.de/shop/fotochemie/adox-rodinal-100-ml-konzentrat.html

moja najobľúbenejšia verzia Rodinalu je ale táto:

https://www.fotoimpex.de/shop/fotochemie/adox-aph-09-schaerfesteigernder-ausgleichsentwickler-500-ml-konzentrat.html

S tou Fomou ale bude tiež kopa radosti a účel to splní. Aj keď kombinácia Tri-X a Rodinalu mi nereže lebo to zrno (hlavne pri malom formáte/kinofilme) je možno až príliš - na veľkom formáte je to už v pohode...

 
fedike
2017-08-08 10:12:51+02
Ak začínaš skús najprv lacnejšie varianty vývojky.
Odporúčam ti Fomadon R09. Dôvod?

Priprav si zriedenú vývojku len cca 400-500ml na jeden 36-kový film.
Rozrobíš si vývojku v pomere 1 (r09) :50 (destil.voda). t.j. 10 ml roztoku vývojky a 500ml voda.
Takáto vývojka je stabilná len niekoľko hodín.

Roztok použi len na jeden film. Ak máš filmov viac vždy nový roztok.
Celý roztok vývojky ti vyjde na prípravu cca spolu na 30 filmov- (15litrov rozriedenej vývojky).

Pre kodak tri x-400 je to 14 min. Tmax100-15min, Tmax400-11min, Tmax3200-16min.

R09 som vyvolával rôzne fomy a ilfordy. S výsledkom som bol vždy spokojný.
Vždy som si ale vyskúšal vývojku dopredu na nejakom skúšobnom filme so zopár zábermi. Keby náhodou....R09 ma nikdy nesklamala.
Ak máš Tri X poruke vycvakaj 5-6 záberov v rôznych svetelných podmienkach , odstrihni film daj do vývojnice a skúšaj. Ak budeš spokojný tak to skús potom už " naostro".

Kodak HC-110 je iste kvalitná vývojka (ale aj jej cena je "kvalitná"
Na začiatok by som skúsil niečo lacnejšie R09 ťa výjde na 5-6€.
Možno ti niekto iný poradí niečo iné....

Ak nie, skús zavolať pánovi Petrovi zo Šale 0949211384 (vysvetli problém možno Ti porodí so 100% presnosťou).Nájdeš ho aj na Bazoši.






 
belco
2017-08-08 16:06:34+02
Fomadon R09 + Kodak TriX nepodava zrovna najlepsie vysledky s tymto filmom (nehovorim, ze by to neslo). Idealne by som skusil vyvojku D-76, vhodna pre zaciatocnika. Ale na uvod, by som zacal s niecim lacnejsim, ako Foma filmy + spominana R09, kym vychytas muchy, aby si nemal smutku, ked budes nicit drahe filmy. Aj ked pri dodrzani postupu, je ta pravdepodobnost mala.
 
belco
2017-08-08 16:20:01+02
Aj ked nerozumiem, jednemu, preco nechces miesať vyvojku v prasku? Ved je to jednoduche a rychle. Zarobis si stock vyvojku a mas pokoj. Potom bud riedis alebo vyvolavas vo stocku.
 
JohnNewton
2017-08-08 17:05:41+02
príspevok od: belco
Aj ked nerozumiem, jednemu, preco nechces miesať vyvojku v prasku? Ved je to jednoduche a rychle. Zarobis si stock vyvojku a mas pokoj. Potom bud riedis alebo vyvolavas vo stocku.
Žeby nad jeho schopnosti ?
 
z80
2017-08-08 18:03:58+02
príspevok od: andrevs
Ahojte, chcem poprosiť o radu na začiatočnícku chémiu.

Chcem prvý krát vyskušať vyvolať ČB film doma. išlo by o Kodak tri-x 400. Hladam jednoduchu vývojku od kodak alebo ilford čo by sa nemusela miešať z prášku. Výsledny ekekt môže byť kontrastnejší a zrnitejší streetphoto výzor.

rozmýšlal som nad HC-110 , ktorý viem objednať z fotoškoda. Neviem ale o vvolávaní v HC nájť dosť československých zdrojov ani na temnakomora.cz.

existuje ešte nejaká jednoducho miešateľná vývojka inej značky? alebo aká by bola vaša rada?

Rozpustna kava + soda na pranie
alebo
Vitamin C + soda na pranie

Konkretne recepty v clanku:
https://www.shutterbug.com/content/coffee-tea-or-vitamin-cbrkitchen-chemistry-darkroom
 
fedike
2017-08-08 20:07:54+02
príspevok od: z80

Rozpustna kava + soda na pranie
alebo
Vitamin C + soda na pranie

Konkretne recepty v clanku:
https://www.shutterbug.com/content/coffee-tea-or-vitamin-cbrkitchen-chemistry-darkroom
Keď už ide o srandu Kaffenol, tu je presný recept-ale priznám sa ešte som to neskúšal...

1. 1 litre water
2. 100 ml washing-soda or 54 gramms
(Sóda na pranie, pH plus, ťažká sóda-bez voda nie hydro!, uhličitan sodný, Na2CO3)
3. 16 ml vitamin-C or 16 gramms
(najlepšia z DMmarket za 2€ taký jemný prášok)
4. 160 ml coffee or 40 gramms
(čo najmenej kvalitná instantná z Lidlu a pod.)

Dissolve one after the other in the given order. Wait until each agent is dissolved completely. Stir while adding, especially the soda should be added slowly for good solution. I use tap water, no probs so far. The dissolving of the soda will heat the solution for about 3 °C. Keep that in mind for a proper temperature. Little fogging of the solution caused by the soda was no prob so far. When adding the vitamin-C small bubbles will appear, wait until they have cleared before finally adding the coffee. This is important! Then add the coffee, stir well and let stand the soup for about 5 minutes. The coffee needs some time to dissolve perfectly. Do not store, use within 1/2 an hour.

Develop for 15 minutes at 20 °C. Agitation first 30 seconds, then 3 times each minute. Intermediate rinse or stop bath, fix and rinse as usual. Tested with TMax100 and Fomapan100 so far. Other 100 ASA films may need slight adjustments. Not recommended for ASA 400 films or faster.

http://caffenol.blogspot.sk/2010/03/caffenol-c-m-recipe.html
 
andrevs
2017-08-08 22:10:51+02
Díky za rady,

Tú práškovú som nechcel len kôli jednému kroku naviac ktorý by som musel robiť deň pred vyvolaním. Také natiahnutie striekačkou a rozriedenie by mi vyhovovalo. Nehovoriac o tom, že stock zvyčajne vydrží menej ako koncentrovaná vývojka.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()