Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Vyvolanie poškodeného filmu

Catqa
2019-07-22 16:29:59+02
Dobrý deň,

vedeli by ste mi prosím poradiť, ako alebo kde by mi dokázali vyvolať film, ktorý má poškodené dierky na jednej strane filmu po celej dĺžke? Je to spôsobené nesprávnym navijanim filmu po dofotení. Vo fotoslužbách v ktorých som bola mi ho nechceli vyvolať na strojoch, lebo by im ich vraj poškodil. Dá sa vyvolať vraj len ručne.

Vedeli by ste mi prosím poradiť?
Ten film ma pre mna celkom hodnotu.

Dakujem
 
poqy
2019-07-22 20:12:21+02
Existuje chémia na vyvolávanie farebných materiálov doma, napr Tetenal: https://www.fotoimpex.com/chemistry/tetenal-colortec-c-41-negative-kit-rapid-1000-ml-for-12-16-films.html

Bez predchádzajúcich skúseností s vyvolávaním aspoň čb filmu, by som bol veľmi opatrný(vyskúšať na pracovnom negatíve). Každopádne takto poškodený okraj bude zábava už len navýjať do cievky(pre vyvolávanie vo vývojnici).
 
pdmk
2019-07-23 08:44:06+02
vyvolat samotny film rucne je bez problemov (teda pre toho kto s tym ma skusenosti), len ako pisal kolega vyssie je problem to dostat na cievku, pretoze film nema pozadovanu vysku tak bude pravdepodobne vypadavat a zvinie sa ti a zlepi sa ti a prides o fotky...

moze byt na to pomerne jednoduche riesenie, najdi niekoho kto ma 3D tlaciaren a nech ti vytlaci cievku s nizsou vyskou kde by sa ten film udrzal. ostatne rozmery cievky budu rovnake. Cievky su bud nerezove alebo plastove, len je potrebne zistit ci ten plast z 3D tlaciarne nebude reagovat s chemikaliami, aby ti to neurobilo neplechu...

pripadne si zozen plastovu cievku a skus ju nejak rozobrat a zrezat alebo nieco.. kto chce riesenie najde

a len tak zo zvedavosti, ako sa podarilo takto znicit film? vobec si neviem predstavit situaciu kde strhnes vrchnu cast filmu po celej dlzke...
 
Catqa
2019-07-23 09:39:37+02
Ďakujem za tipy.
Do samovyvolavania sa nebudem púšťať - nemám s tým nijaké skúsenosti a nerada by som ho pokazila viac ako už je 😇 ta 3D tlačiareň je dobrý nápad, skúsim to touto cestou.
Stále by som však potrebovala nájsť niekoho, kto si takto fotky vyvoláva a vedel by mi s tým pomôcť. Ja si na to netrúfam. Nepoznáte niekoho takého?

Pre zaujímavosť - pri pretáčaní filmu nebola stlačená poistka, ktorá zdvihne cupliky čo držia perforáciu filmu. Takže sa pri navíjaní bez nej sa celý dotrhal.
 
Martin Školiak
2019-07-24 22:29:38+02
Tu nie je len problém dostať ten film do cievky ale aj to že to je farebný film a treba ho vyvolať procesom C-41, čo v domácich podmienkach vôbec nieje jednoduché. Nechýba tam len perforácia z jednej strany ale aj dosť veľká časť políčka filmu. Museli by mať nevyčísliteľnú hodnotu tie fotografie aby sa s tým oplatilo zaoberať. Vložiť ten film do cievky a vyvolať ho vo vývojnici nevidím ako reálne. Skôr ho vo fotokomore rozobrať, rozstrihnúť na menšie časti a vyvolať v miskách. Čo pri procese C-41 kde treba dodržať presne vysokú vyvolávaciu teplotu, bude náročné.
 
poqy
2019-07-25 00:11:55+02
príspevok od: Martin Školiak
Tu nie je len problém dostať ten film do cievky ale aj to že to je farebný film a treba ho vyvolať procesom C-41, čo v domácich podmienkach vôbec nieje jednoduché. Nechýba tam len perforácia z jednej strany ale aj dosť veľká časť políčka filmu. Museli by mať nevyčísliteľnú hodnotu tie fotografie aby sa s tým oplatilo zaoberať. Vložiť ten film do cievky a vyvolať ho vo vývojnici nevidím ako reálne. Skôr ho vo fotokomore rozobrať, rozstrihnúť na menšie časti a vyvolať v miskách. Čo pri procese C-41 kde treba dodržať presne vysokú vyvolávaciu teplotu, bude náročné.
Zaujímalo by ma, len tak mimochodom, či je farebný film citlivý na červené svetlo. Dá sa s ním vôbec manipulovať v tmavej komore?
 
Martin Školiak
2019-07-25 00:47:27+02
príspevok od: poqy
Zaujímalo by ma, len tak mimochodom, či je farebný film citlivý na červené svetlo. Dá sa s ním vôbec manipulovať v tmavej komore?
Nikdy som sa tým nezaoberal pri akom svetle sa dá manipulovať s farebným negatívom. Aj keď som ich pár vyvolal, vždy som ich vkladal do vývojnice potme.
 
Catqa
2019-07-31 23:46:09+02
Ďakujem vám všetkým za ochotu poradiť. Film mi nakoniec vyvolali vo Fotolabe v Žiline. Pokial viem, tak v prístroji. Nebol takto poškodený úplne po celej dĺžke, ale aj tak v určitých miestach bola perforácia dosť zničená. Napriek tomu sa to podarilo
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()