Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Sken fotiek z filmového fotoaparátu

vaclav.pavelek
2020-02-03 20:41:18+01
Ahojte chcel by som sa spýtať či stojí za to skúsiť začať fotografovať na film a potom to zoskenovat na modernom skenery..lidl ma v ponuke napríklad alebo niečo podobné ...nie chémia ale tak aby mi to zoskenovalo film a mám pokoj z hotovou fotografiou... oplatí sa kúpiť taký sken? Alebo nejaké iné odporúčania? Diki
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-04 06:36:58+01
Na to rovno zabudni.Vyhopdene peniaze.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-04 08:35:44+01
1. Myslim si ze ked fotit na film, atak to vyvolavat klasickym sposobom, Nerobit z filmoveho zrna digitalnu mriezku.
2. Ak skenovat, napr. diapozitivy, tak to musi byt kvalitny skener s vysokym rozlisenim a vysokou densitou. Kedysi take vyrabal NIkon i Minolta, dnes uz sa nerobia. Vyuzivaju sa sluzby tych, ktri tieto skenery este maju.
 
PeterMarek
2020-02-04 09:56:42+01
príspevok od: vaclav.pavelek
Ahojte chcel by som sa spýtať či stojí za to skúsiť začať fotografovať na film a potom to zoskenovat na modernom skenery..lidl ma v ponuke napríklad alebo niečo podobné ...nie chémia ale tak aby mi to zoskenovalo film a mám pokoj z hotovou fotografiou... oplatí sa kúpiť taký sken? Alebo nejaké iné odporúčania? Diki
"Hybridný proces" - film - sken - print, nemusí byť zlý. Ale musí byť vo vysokej kvalite v každej časti reťazca. Bude to samozrejme "iné" ako zväčšenina klasickým postupom. Ale môže to byť veľmi blízko. Akurát skenerom z Lidla cesta nevedie. To už radšej sken z dobrého minilabu alebo sken na dobrom skeneri (napríklad Hasselblad Flextight)

Pri ČB filme je dobré tomu prispôsobiť už výber filmu a vývojky. Diák je pohoda. A farebný negatív je hra na dlhé zimné večery (pri farbe asi najlepšie cez minilab)

 
mllpo
2020-02-04 12:38:14+01
https://www.nikonblog.sk/z-filmu-do-pocitaca/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2020-02-04 13:32:53+01
príspevok od: mllpo
https://www.nikonblog.sk/z-filmu-do-pocitaca/
Na a aj na relativne malych ukazkovych fotkach vidno, ako je to nekvalitne. Vyhodene peniaze, strata casu. Taky postup nie je efktivny.
 
Scout
2020-02-04 13:53:42+01
príspevok od: Karol Srnec
Na a aj na relativne malych ukazkovych fotkach vidno, ako je to nekvalitne. Vyhodene peniaze, strata casu. Taky postup nie je efktivny.
Osobnú skúsenosť s prefocovaním negatívov nemám, ale čo s a týka kina, tak pri dobrom postupe to podáva veľmi dobré výsledky (Napr. Matt Day). Ale čo som videl tak to fotia na presvetľovacom pulte.
V priloženom linku ozaj vidno, že to je slabota.
 
mirosz
2020-02-04 15:58:32+01
príspevok od: vaclav.pavelek
Ahojte chcel by som sa spýtať či stojí za to skúsiť začať fotografovať na film a potom to zoskenovat na modernom skenery..lidl ma v ponuke napríklad alebo niečo podobné ...nie chémia ale tak aby mi to zoskenovalo film a mám pokoj z hotovou fotografiou... oplatí sa kúpiť taký sken? Alebo nejaké iné odporúčania? Diki
Zalezi na co bude pouzity scan. Ak to ma byt na asocialne siete, tam by stacilo aj prefoteny negativ. Ak chces mat fotky vytlacene, tak je lepsie nechat to na fotolab, hlavne pri farebnych fotkach. Pri ciernobielych tiez, zalezi ci to chces davat na interweby alebo na papier...Ak na papier, ake velke...
To co ma lidl v ponuke by som asi nenazval modernym skenerom ale nudzove riesenie.
 
jozef84
2020-02-04 18:16:13+01
Na negatívy to veru moc nie je. Túto cestu som kedysi dávno absolvoval a aj zafinancoval dosť drahý scaner (kôli starým diákom a kinofilmom, ktoré som chcel zdigitalizovať)Ak to chceš aj na staré filmy, tak sa priprav na kopec retuše škriabancov. Niektoré skenery majú prispôsobený hardware aj soft, ktorý dokáže tieto škriabance vyretušovať. A z diákov sa dali urobiť pomerne dobré fotky. Ale veľmi záleží na každej časti reťazca, čo do toho vstupuje.
 
grubko
2022-12-09 21:37:10+01
Ahoj; chcem spýtať: ze ako narovnám stare ČB negatívy, ktore otec po vyvolani zroloval do rolky (nix proti tomu, je to priemerne OK) ............ ale teraz ich chcem zdigitalizovat (prefotit, skener nemam, su pridrahe pre moje 1razove použitie ); kúpil som si "Essential film holder" (clifforth.co.uk), ale ono to očakáva&predpokladá , ze film je rovny...tak si otcove negativy chcem narovnat a nastrihať na 3-snímkové pasy a takto potom archivovať. Na sucho som sa snazil film zavesiť (ako pri vyvolavani) a na konci zaťažiť, ale moc to nepomohlo 😕 Tak ich chcem namočiť do cca 30 - 40stupnovej zohriatej destilky s trochou ustalovaca na cca. 2hod. - aby ten celuloid zmaekol , a takto vysušiť visiac so závažím. Ale známy mi to neodporúča - ze udajne vlažno_teplá voda rozpustí foto citlivú emulziu a po takomto kúpeli budem mat z filmu iba cisty hladky celuloid...

Neviete niekto - ci je kúpeľ v teplej vode tak škodlivý (to by bol "FATAL ERROR") a teda ako inak dosiahnut narovnanie? Jedna sa mi o filmy 120 (6cm x 6cm).
 
JohnNewton
2022-12-10 13:12:18+01
príspevok od: grubko
Ahoj; chcem spýtať: ze ako narovnám stare ČB negatívy, ktore otec po vyvolani zroloval do rolky (nix proti tomu, je to priemerne OK) ............ ale teraz ich chcem zdigitalizovat (prefotit, skener nemam, su pridrahe pre moje 1razove použitie ); kúpil som si "Essential film holder" (clifforth.co.uk), ale ono to očakáva&predpokladá , ze film je rovny...tak si otcove negativy chcem narovnat a nastrihať na 3-snímkové pasy a takto potom archivovať. Na sucho som sa snazil film zavesiť (ako pri vyvolavani) a na konci zaťažiť, ale moc to nepomohlo 😕 Tak ich chcem namočiť do cca 30 - 40stupnovej zohriatej destilky s trochou ustalovaca na cca. 2hod. - aby ten celuloid zmaekol , a takto vysušiť visiac so závažím. Ale známy mi to neodporúča - ze udajne vlažno_teplá voda rozpustí foto citlivú emulziu a po takomto kúpeli budem mat z filmu iba cisty hladky celuloid...

Neviete niekto - ci je kúpeľ v teplej vode tak škodlivý (to by bol "FATAL ERROR") a teda ako inak dosiahnut narovnanie? Jedna sa mi o filmy 120 (6cm x 6cm).
Nič neriskuješ, voda max do 25-30 st. C, trochu zmáčadla, ( saponát), zavesiť, zaťažiť, žiadny problém.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()