Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Expozimeter na MTL5

stevehood
2011-02-27 14:19:45+01
Zdravím mám taký dotaz,či na Prakitca MTL5 má fungovať meranie aj na časoch 1/4 , 1/2 a 1/1 ...
Lebo mne nefunguje,a neviem či je to chyba,alebo je to normalne.

+aká je pravdepodobnosť že by ten expozimeter nemeral presne? Nemám možnosť porovnať ho s inym foťákom/expozimetrom,tak by som chcel vedieť či sa stáva často že meria zle.
A ešte posledná otázka,kolko môže stáť kalibrácia expozimtera v ňom?

Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-02-27 14:26:44+01
Meranie funguje pri vsetkych casoch aj clonach. Skontroluj si, ci nie si mimo rozsahu, ci nemas otvorenu clonu a dlhy cas za dobrych svetelnych podmienok, pretoze fyzika nepusti.

Co sa tika presnosti, jedina moznost je skontrolovat to s inym pristrojom, alebo v servise na meracom zariadeni. Celkovo je meranie skor nepresne, kedze sa jedna o integralne meranie so zdoraznenym stredom. Fotograf musi spoznat ako sa take meranie sprava v roznych situaciach a prislusne ho korigovat.
 
javelin
2011-02-27 15:22:43+01
Bohužial na časoch ,ktoré popisuješ nemeria expozimeter ani mne a to na MTL 3 , MTL 5.....
Pravdepodobne to tak má byť.....
Ja keď už idem fotiť na negatív , tak vezmem so sebou aj digitál....je to najlepší expozimeter na trhu,.... aj s náhľadom vyslednej expozície.....
 
stevehood
2011-02-27 16:18:55+01
príspevok od: Karol Srnec
Meranie funguje pri vsetkych casoch aj clonach. Skontroluj si, ci nie si mimo rozsahu, ci nemas otvorenu clonu a dlhy cas za dobrych svetelnych podmienok, pretoze fyzika nepusti.

Co sa tika presnosti, jedina moznost je skontrolovat to s inym pristrojom, alebo v servise na meracom zariadeni. Celkovo je meranie skor nepresne, kedze sa jedna o integralne meranie so zdoraznenym stredom. Fotograf musi spoznat ako sa take meranie sprava v roznych situaciach a prislusne ho korigovat.
No fakt,na rozsah som nemyslel skusil som v tme a išlo to,vďaka
 
stevehood
2011-02-27 16:19:22+01
príspevok od: javelin
Bohužial na časoch ,ktoré popisuješ nemeria expozimeter ani mne a to na MTL 3 , MTL 5.....
Pravdepodobne to tak má byť.....
Ja keď už idem fotiť na negatív , tak vezmem so sebou aj digitál....je to najlepší expozimeter na trhu,.... aj s náhľadom vyslednej expozície.....
Ako to myslíš s tým digitálom? Obyčajný kompakt?
 
javelin
2011-02-28 12:22:56+01
príspevok od: stevehood
Ako to myslíš s tým digitálom? Obyčajný kompakt?
Kompakt ,alebo zrkadlovku , zaleží čo mám pri sebe....podmienkou je, aby mali režim priorita clony , alebo času....a nastavenie ISA.....
 
keko
2011-02-28 13:07:29+01
Cim je expozimeter starsi, tym je menej presny. Plati vo vseobecnosti. A to ako dosledokk unavy materialov, ale aj ako dosledok neschopnosti zhotovit dostatocne presny expozimeter v danom obdobi vzniku aparatu (ci expozimetra). Chyba moze byt navyse nelinearna. Vonku cez den moze byt presny, vnutri ako totalne nepresny. Navyse to plati od kusa ku kusu. V servise by vsak pomocou trimrov mohli dat expozimeter do laty tak, ze sa nan da spolahnut.
Dva expozimetre (alebo merania fotoaparatov) mozu z tej istej sceny dat odlisne hodnoty. Inak malu ciernu mys na snehu vyhodnoti meranie matrix, inak aparat s integrujucim z celej plochy a este trebars so zvyhodnenym stredom. Inak taky, co ma tzv ciernobiele meranie, inak ten, co meria aj vzhladom kk farbam )vid nikon F3)
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()