Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Budova 29 zostala zavretá ...

keko
2011-05-29 23:25:16+02
Pre mnohych prekvapenim, ze sa tak este nestalo, pre mna smutny okamih. Najvacsia spolocnost na svete suvisiaca s fotografiou - spolocnost Kodak po viac ako 100 rokoch nepretrzitej vyroby filmov, 12. maja 2011 prerusila polievanie filmovej suroviny, zatvorila a zapecatila budovu 29 v ktorej sa nachada najvacsi ovrstvovaci stroj na svete zaberajuci 14 vyrobnych hal.
Tento stroj sluzi na ovrstvenie podlozky svetlocitlivou vrstvou (vrstvami), ktore sa dalej spracovavaju podla urcenia. Po tom, co Kodak musel reagovat na enormny pokles zaujmu o amaterske filmy, vyrobu udrziaval vyznamny odber kinematografickej suroviny. Minuly rok poklesla spotreba tejto suroviny o 30 %, a tak sa vyuzivalo toto zariadenie iba na polovicu jeho kapacity, cim sa fixne naklady stali neprimeranou zatazou celej vyroby. Kedze je v sucasnosti ovrstveneho viac materialu, ako sa v dalsej vyrobe da v rozumnom case spotrebovat, doslo k nevyhnutnemu - k zatvoreniu budoby 29. Budova je stale zapecatena, dnu nesmie absolutne nikto.
Kedze sa nic blizsie zatial nevie, oficialne stanoviska neboli vydane, ostava spekulovat, co bude dalej. Spusti sa dalsia vyroba po tom, co sa zlepsia ekonomicke parametre, povedzme kazdy druhy tyzden? Alebo sa chyti prilezitosti konkurencny Fujifilm, ktory je nepomerne mensi a pruznejsi? Alebo zaniknu vyroby filmov v oboch spolocnostiach a tym zanikne aj vyroba farebnych filmov ako takych? Zvysi sa vyznam zapadakovych firiem vyrabajucich ciernobiele filmy s fortielom odovzdanym z otca na syna? Bude Foma svetova znacka? Budu bajuzaty nemecky milionari vyrabat Adox filmy ako svoje hobby? Budem si vyrabat filmy doma sam, ked na to doma vsetko mam?
 
wayne
2011-05-29 23:58:17+02
Uff ved len nedavno Kodak uviedla Ektar 100. Hoci s filmom zatial skusenost nemam, je to doslova sok, Kodaku zrejme stacia zisky z podielu Leicy, alebo mozno ani nie.... No film by zanikat nemal, hoci zijeme v dobe jednotiek a nul, stale je vela veci, ktore jednotky a nuly nedokazu intepretovat, a uz len preto by bola skoda, ak by toto bol koniec filmov Kodak.

Snad sa dozvieme ako to nakoniec dopadlo (dufam ze dobre, aj ked trh je nevyspytaleny )
 
keko
2011-05-30 00:14:58+02
príspevok od: wayne
Uff ved len nedavno Kodak uviedla Ektar 100. Hoci s filmom zatial skusenost nemam, je to doslova sok, Kodaku zrejme stacia zisky z podielu Leicy, alebo mozno ani nie.... No film by zanikat nemal, hoci zijeme v dobe jednotiek a nul, stale je vela veci, ktore jednotky a nuly nedokazu intepretovat, a uz len preto by bola skoda, ak by toto bol koniec filmov Kodak.

Snad sa dozvieme ako to nakoniec dopadlo (dufam ze dobre, aj ked trh je nevyspytaleny )
No stale sa ovrstvuje v budove 38. Stvrtinovy vykon ... Ale aspon jedna linka s nepretrzitou vyrobou.
Okrem toho este dve linky - produkcia fotopapiera.

Ektar 100 je stara vec. Posledny film na trhu je Portra 400, ktora postupne nahradi Porta 400NC a Portra 400VC. Vysledky su ohromujuce - ale koho to uz dnes zaujima.

Zda sa, ze iba LOMOGRAFisti spoterbuvaju filmy z roka na rok viac a viac ...
 
dedo Milan
2011-05-30 07:38:53+02
príspevok od: wayne
Uff ved len nedavno Kodak uviedla Ektar 100. Hoci s filmom zatial skusenost nemam, je to doslova sok, Kodaku zrejme stacia zisky z podielu Leicy, alebo mozno ani nie.... No film by zanikat nemal, hoci zijeme v dobe jednotiek a nul, stale je vela veci, ktore jednotky a nuly nedokazu intepretovat, a uz len preto by bola skoda, ak by toto bol koniec filmov Kodak.

Snad sa dozvieme ako to nakoniec dopadlo (dufam ze dobre, aj ked trh je nevyspytaleny )
Marek, mám pocit, že jedničky majú iné problémy a záujmy a nuly aj tak nikdy nič nedokázali
 
wayne
2011-05-30 08:10:38+02
príspevok od: keko
No stale sa ovrstvuje v budove 38. Stvrtinovy vykon ... Ale aspon jedna linka s nepretrzitou vyrobou.
Okrem toho este dve linky - produkcia fotopapiera.

Ektar 100 je stara vec. Posledny film na trhu je Portra 400, ktora postupne nahradi Porta 400NC a Portra 400VC. Vysledky su ohromujuce - ale koho to uz dnes zaujima.

Zda sa, ze iba LOMOGRAFisti spoterbuvaju filmy z roka na rok viac a viac ...
Znalosti mas urcite hlbsie, prvu zmienku o Ektar 100 som zachytil mozno rok dozadu, alebo rok aj nieco, a aj tu na ephoto bola recenzia v podstate nedavno. Tiez by som to chcel skusit s filmom ale kym sa ja k tomu dostanem ktovie ci mi film nebudes skutocne vyrabat ty .

 
wayne
2011-05-30 08:11:06+02
príspevok od: dedo Milan
Marek, mám pocit, že jedničky majú iné problémy a záujmy a nuly aj tak nikdy nič nedokázali
hej, najma tie nuly
 
calimero
2011-05-30 08:16:00+02
Aj keď už sám niekoľko rokov nefotím na film, je mi ľúto každej takejto správy. Fotografovaním na film som si chvalabohu prešiel a bolo to krásne obdobie, ktorému vďačím za veľa. Smekám klobúk pred každým, kto sa dodnes venuje analógovej fotografii - má to svoje čaro, ktorému sa digitál nikdy nevyrovná. Preto držím palce Kodaku, Fujifilmu, Ilfordu, Fome, Tetenalu a ďalším, aby to vydržali ťahať čo najdlhšie....
 
haplo602
2011-05-30 09:02:06+02
smutne spravy. no dufam ze Kodak vyrobu filmov udrzi.
 
panpriatel
2011-05-30 09:29:21+02
príspevok od: haplo602
smutne spravy. no dufam ze Kodak vyrobu filmov udrzi.
To aj ja...
Kodacie filmy su moje oblubene....
 
keko
2011-05-30 10:23:23+02
príspevok od: wayne
Znalosti mas urcite hlbsie, prvu zmienku o Ektar 100 som zachytil mozno rok dozadu, alebo rok aj nieco, a aj tu na ephoto bola recenzia v podstate nedavno. Tiez by som to chcel skusit s filmom ale kym sa ja k tomu dostanem ktovie ci mi film nebudes skutocne vyrabat ty .

... prve informacie su asi z pred dvoch rokov, potom boli prve kinofilmy a minuly rok uz aj prve svitkace. V sucasnost sa ponuka uz aj plochy film 4x5 palcov
 
haplo602
2011-05-30 10:58:26+02
príspevok od: panpriatel
To aj ja...
Kodacie filmy su moje oblubene....
heh, ja fuji a ilford. ale Kodak je jediny kto inovuje ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-05-30 12:56:04+02
príspevok od: calimero
Aj keď už sám niekoľko rokov nefotím na film, je mi ľúto každej takejto správy. Fotografovaním na film som si chvalabohu prešiel a bolo to krásne obdobie, ktorému vďačím za veľa. Smekám klobúk pred každým, kto sa dodnes venuje analógovej fotografii - má to svoje čaro, ktorému sa digitál nikdy nevyrovná. Preto držím palce Kodaku, Fujifilmu, Ilfordu, Fome, Tetenalu a ďalším, aby to vydržali ťahať čo najdlhšie....
Pripajam sa.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()