Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Nikon F photomic - double exposure

rodriguez
2011-08-02 23:56:12+02
Dobrý deň, prednedávnom som si zakúpil tento fotáčik a prišiel som na jeden problém, alebo možno to je len moja nevedomosť. Takže ako tak čítam manuál tak som sa dočítal že mám možnosť fotiť dve snímky do jedného rámčeka, takz. double exposure. Naštudoval som všetko, popozeral som aj nejaké videá ktoré to popisujú a došiel som k záveru že mne to pravdepodobne nefunguje ako má. Keď dám spúšť do polohy "A" tak normálne fotím, poloha "R" je keď vyberám film z foťáku. A práve táto poloha má byť nápomocná k dvojitej.. Funguje to takto že natiahnem v polohe "A" a urobím prvý snímok, potom by som mal prepnúť do polohy "R" natiahnut, vrátiť sa do polohy "A" a urobiť druhý snímok do jedného rámčeka. Ale ja naťahujem v polohe "R" koľko chcem ale keď sa vrátim do polohy "A" tak nemôžem stlačiť spúšť. V polohe "R" pekne otočím natahovacou páčkou a aj to vydá nejaký zvuk ale to je všetko.. Takže tu je moja otázka, mýlim sa niekde a funguje to ináč alebo je s tým foťážikom niečo? Ďakujem za každú odpoveď.
 
dmedia
2011-08-03 00:48:50+02
Nikon F nema multiexpoziciu ako napr. FM2. Ale mozes to spravit nasledovne:

1. natiahnes v polohe A a odexponujes.
2. prepnes do polohy R, je to poloha na spatne pretocenie filmu, teda korbickou vratis film spat asi o jednu otacku to sa da odsledovat podla pocitadla obrazkov kolko potrebujes, asi jedan otacka...
3. prepnes do A
4. natiahnes a exponujes
5. a tak dookola kolk chces

Mozes aj nejaky stary film natiahnut, das dole objektiv, das i fotak do casu B alebo T, a vidis asi o kolko treba potiahnut spat.

Nemusis sa bat Nikon F je stara mechanika, prakticky vacsina z vyrobenych ani po 60-tich rokoch nevidela servis...
 
rodriguez
2011-08-03 01:05:23+02
príspevok od: dmedia
Nikon F nema multiexpoziciu ako napr. FM2. Ale mozes to spravit nasledovne:

1. natiahnes v polohe A a odexponujes.
2. prepnes do polohy R, je to poloha na spatne pretocenie filmu, teda korbickou vratis film spat asi o jednu otacku to sa da odsledovat podla pocitadla obrazkov kolko potrebujes, asi jedan otacka...
3. prepnes do A
4. natiahnes a exponujes
5. a tak dookola kolk chces

Mozes aj nejaky stary film natiahnut, das dole objektiv, das i fotak do casu B alebo T, a vidis asi o kolko treba potiahnut spat.

Nemusis sa bat Nikon F je stara mechanika, prakticky vacsina z vyrobenych ani po 60-tich rokoch nevidela servis...
Ďakujem veľmi pekne. Skúsim to tak ako ste povedali. Vravíte že Nikon F nemá multiexpozíciu, ale v ruke držím originál manuál k fotoaparátu a v ňom sa píše o DOUBLE EXPOSUERE. Tak neviem načo by to tam písali..
 
rodriguez
2011-08-03 01:08:50+02
Takže oprava. Po preštudovaní manuáli som zistil že presne popisuje Váš postup. Takže aj tak veľmi pekne Ďakujem..
 
dmedia
2011-08-03 09:18:43+02
príspevok od: rodriguez
Ďakujem veľmi pekne. Skúsim to tak ako ste povedali. Vravíte že Nikon F nemá multiexpozíciu, ale v ruke držím originál manuál k fotoaparátu a v ňom sa píše o DOUBLE EXPOSUERE. Tak neviem načo by to tam písali..
No nie je to prava multiexpozicia, na novsich napr. Nikon FM2 mas taku packu pri natahovacej pake, ked chces multiexpoziciu, tak staci pri natahovani packu podrzat a natiahne sa iba uzavieka a cvakas kolko chces na jeden zaber bez vracania filmu.

A ked ma pamat neklame tak od modelu F2..F3 to uz je aj na F-kovej rade takto.
 
oksyd
2011-08-03 11:34:10+02
Mna by zaujimalo ako nastavit epoziciu ked chcem na jedno policko dva krat cvaknut. Normalne alebo to podexponovat alebo? A taktiez ma zaujima aky bude vysledok ked spravym dva a viac cvakov na jedno policko. Nikdy som to neskusal tak preto sa pytam.
 
panpriatel
2011-09-03 01:16:41+02
príspevok od: oksyd
Mna by zaujimalo ako nastavit epoziciu ked chcem na jedno policko dva krat cvaknut. Normalne alebo to podexponovat alebo? A taktiez ma zaujima aky bude vysledok ked spravym dva a viac cvakov na jedno policko. Nikdy som to neskusal tak preto sa pytam.
ide to len tak ze si pretocis film naspak a nafotis ho este raz.
Otazka je naco chces robyt doubles ked nevies ako to bude vyzerat???
 
keko
2011-09-03 19:06:31+02
príspevok od: oksyd
Mna by zaujimalo ako nastavit epoziciu ked chcem na jedno policko dva krat cvaknut. Normalne alebo to podexponovat alebo? A taktiez ma zaujima aky bude vysledok ked spravym dva a viac cvakov na jedno policko. Nikdy som to neskusal tak preto sa pytam.
Plati, ze prerusena expozicia nedava vysledok jednej spojitej v dlzke rovnajucej sa suctu oboch dielcich casov. Preto ak by ti logicky davalo, ze jedna expozicia vychadza na 1/30 s, potom dve expozicie by bolo dvakrat 1/60 s, tak toto neplati. Studuj. Ale ak sa chces bez pripravy pustit do dvojitej expozicie, potom pokojne urob obe pri normalne nameranych hodnotach, film to zvlada. Ak by si robil povedzme 3 az styri expozicie na jedno policko, potom namerane hodnoty skrat na polovicu ...
Nikon F3 ma uz na to malu packu pri pake natahovania filmu ...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()