Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Skladovanie exponovaneho filmu

garyfisher
2011-09-11 15:26:27+02
Zdravicko, aky je najlepsi sposob uskladnenia uz exponovaneho filmu. Na priblizne 2 tyzdne, kedze nemam moznost hned vyvolavat.
Dakujem za cenne rady.
 
planco
2011-09-11 15:35:20+02
príspevok od: garyfisher
Zdravicko, aky je najlepsi sposob uskladnenia uz exponovaneho filmu. Na priblizne 2 tyzdne, kedze nemam moznost hned vyvolavat.
Dakujem za cenne rady.
snaz sa aby nebol na vlhkom/slnecnom/spinavom/prasnivom mieste, urcite z dosahu deti-clovek nikdy nevie co spravia daco najdu a chcu to preskumat, dalej niesom si isty mozno by som skusil chladnejsie miesto...
 
lu_boss
2011-09-11 15:49:43+02
2 tyzdne mu neublizia
Vyhybat sa velkemu teplu a vsetkym druhom ziarenia.
 
garyfisher
2011-09-11 16:26:07+02
príspevok od: lu_boss
2 tyzdne mu neublizia
Vyhybat sa velkemu teplu a vsetkym druhom ziarenia.
Ja som ladomil, izba s klimou okolo 15 stupnov celzia, rozmyslal som aj o chladnicke, kde normalne uschovavam filmy ale sa bojim aby sa potom neorosili alebo nieco
 
PeterMarek
2011-09-11 18:19:28+02
príspevok od: garyfisher
Zdravicko, aky je najlepsi sposob uskladnenia uz exponovaneho filmu. Na priblizne 2 tyzdne, kedze nemam moznost hned vyvolavat.
Dakujem za cenne rady.
Exponovaný a nevyvolaný? Alebo exponovaný a vyvolaný? Alebo?


Podľa možnosti by som exponovaný ego "nafotený" film vôbec neskladoval.

Nepoužité filmy bežne v ľadničke ale použité? Aký je dôvod na skladovanie exponovaného filmu?

Osvitom sa spustili isté chemické procesy, ktoré nie je dobré nechať nekontrolovane plynúť. Exponovaný film patrí do vývojky. Farebné amatérske filmy sú "nastavené" tak, že zvládnu rôzne druhy brutálneho zaobchádzania ale skladovanie exponovaného filmu ešte nič pozitívne neprinieslo...

Viac by vedel povedať miestny Kodakológ - keko

 
panpriatel
2011-09-11 20:14:39+02
príspevok od: garyfisher
Zdravicko, aky je najlepsi sposob uskladnenia uz exponovaneho filmu. Na priblizne 2 tyzdne, kedze nemam moznost hned vyvolavat.
Dakujem za cenne rady.
Su filmy (ilford pan f 50 napr.) ktore treba vyvolat co najskor do par dni od expozicie.
Ja vatsinou fimy ktore viem ze vyvolam do tyzdna po expozicii mam normalne polozuene pri izbovej teplote v policke, v ciernej krabicke. Filmy ktore viem ze chcem vyvolavat postupne lebo je ich napriklad vela co som nafotil z dovolenky alebo tak nechavam v ladnicke.
Myslim ze su 2 moznosti ako k tomuto pristupovat: Ako perfekcionista - vyvolavat okamzite po expozicii ako je to len mozne. Lajdacky - neriesit. Skus vyfottit na film jeden namet a potom rozstrihnut na polku, prvu vyvolat hned a druhu az za mesiac-2 mesiace... Uvidis ci v tom najdes rozdiel.
S.
 
garyfisher
2011-09-11 20:32:08+02
príspevok od: panpriatel
Su filmy (ilford pan f 50 napr.) ktore treba vyvolat co najskor do par dni od expozicie.
Ja vatsinou fimy ktore viem ze vyvolam do tyzdna po expozicii mam normalne polozuene pri izbovej teplote v policke, v ciernej krabicke. Filmy ktore viem ze chcem vyvolavat postupne lebo je ich napriklad vela co som nafotil z dovolenky alebo tak nechavam v ladnicke.
Myslim ze su 2 moznosti ako k tomuto pristupovat: Ako perfekcionista - vyvolavat okamzite po expozicii ako je to len mozne. Lajdacky - neriesit. Skus vyfottit na film jeden namet a potom rozstrihnut na polku, prvu vyvolat hned a druhu az za mesiac-2 mesiace... Uvidis ci v tom najdes rozdiel.
S.
A tym chladnickovym filmom sa nic nestalo?
Ilford pan 50 som dnes zalozil
 
Kaiman81
2011-09-11 21:12:41+02
príspevok od: garyfisher
Ja som ladomil, izba s klimou okolo 15 stupnov celzia, rozmyslal som aj o chladnicke, kde normalne uschovavam filmy ale sa bojim aby sa potom neorosili alebo nieco
Film sa m§že skladovať aj v mrazáku a neublíži mu to.
 
Kaiman81
2011-09-11 21:14:28+02
príspevok od: PeterMarek
Exponovaný a nevyvolaný? Alebo exponovaný a vyvolaný? Alebo?


Podľa možnosti by som exponovaný ego "nafotený" film vôbec neskladoval.

Nepoužité filmy bežne v ľadničke ale použité? Aký je dôvod na skladovanie exponovaného filmu?

Osvitom sa spustili isté chemické procesy, ktoré nie je dobré nechať nekontrolovane plynúť. Exponovaný film patrí do vývojky. Farebné amatérske filmy sú "nastavené" tak, že zvládnu rôzne druhy brutálneho zaobchádzania ale skladovanie exponovaného filmu ešte nič pozitívne neprinieslo...

Viac by vedel povedať miestny Kodakológ - keko

ja si myslím že sa vyjadril dosť jasne že čo a prečo. "kedze nemam moznost hned vyvolavat".
 
Kaiman81
2011-09-11 21:17:42+02
Ale k veci,Kamarát čo často cestuje po krajinách ako Pakistan a podobne tak to balí do AL fólie on sa niekedy nedostane vyvolať film aj niekolko mesiacov...
 
garyfisher
2011-09-11 21:32:24+02
príspevok od: Kaiman81
Ale k veci,Kamarát čo často cestuje po krajinách ako Pakistan a podobne tak to balí do AL fólie on sa niekedy nedostane vyvolať film aj niekolko mesiacov...
Asi koli termoregulacnym schopnostiam alobalu.
Ako som pisal bojim sa aby sa mi neorosil
 
Kaiman81
2011-09-11 21:37:55+02
príspevok od: garyfisher
Asi koli termoregulacnym schopnostiam alobalu.
Ako som pisal bojim sa aby sa mi neorosil
ja by som sa toho nebál,prinajhorsom k tomu zabal ten sacok čo sa dáva aj do topánok pohlcujúci vlhkosť
 
garyfisher
2011-09-11 21:53:20+02
príspevok od: Kaiman81
ja by som sa toho nebál,prinajhorsom k tomu zabal ten sacok čo sa dáva aj do topánok pohlcujúci vlhkosť
o takom niecom pocujem prvykrat, ja som vypchaval topanky novinami doteraz
 
panpriatel
2011-09-11 21:53:43+02
Ludia co davaju filmy do mrazaku tak pred tym nez ich idu fotit ich strcia na noc do ladnicky a v pohode.
Ja som nikdy nespozoroval ziadne zmeny na filmoch co som vyvolal dlho po nafoteni... Ale to neznamena ze tam niesu.
Ak ta trapia blbosti a si si tym neisty tak proste vyvolavaj hned/co najskor. Ak ti ani to nepomoze tak doporucujem stroj casu.
Ale vo vseobecnosti ti kazdy poriadny temnokomornik co facha uz dajaky ten den povei ze ked nechavas filmy nevyvolane menej ako tyzden tak je to v pohode, vo vatsine pripadou.
 
garyfisher
2011-09-11 22:06:25+02
Vdaka za vsetky rady. Nejdem z toho uz robit vedu len som bol zvedavy na sposoby. U mna to bude tak max dva tyzdne co to dam urobit takze no problem.
 
Kaiman81
2011-09-11 22:19:04+02
príspevok od: garyfisher
o takom niecom pocujem prvykrat, ja som vypchaval topanky novinami doteraz
To bol len ako príklad,dnes sa tie vrecka pohlcujuce vlhkosť dávajú snáď všade,dokonca aj do krabíc zo skrutkami...
 
keko
2011-09-11 22:27:38+02
Filmy sa delia na profesionalne (niekedy oznacene ako Professional, inokedy nie) a na amaterske. Delia sa tak podla sposobu, ako a k nim uzivatelia chovaju. Profesional nafoti film (velakrat viac filmov) na jednu session a najneskor na druhy den vyvola. Amater nafoti prve policko v stredu, druhe policko patnasteho v mesiaci a tretie na Vianace. Vyvolava az ked ma peniaze. Z tohto dovodu vyrobcovia zakomponovali do kazdej skupiny filmov odlisne technologie...
Najdolezitejsie je, ze latentny obrazok okamzite po jeho vzniku zacne degradovat, najvacsia degradacia nastava prve sekundy a podla pouzitej technologie potom ustava, alebo pokracuje ... Ak ide o farebny film a degradacia sa deje v kazdej svetlocitlivej vrsve inak, dalej ak slusny film ma minimalne osem svetlocitlivych vrstiev, vie si kadzdy predstavit, co to spravi s farbami v tienocha vo svetlach. Prekrizenie farieb sa odstranuje velmi tazko.
Preto nasledovna rada:
Ciernobiele filmy: Su relativne robustne k skladovaniu po naexponovani, cim nizsia citlivost tym lepsie, pri vyssich citlivostiach netreba experimentovat, nizka skladovacia teplota (v suchu) zlepsuju vyhliadky.
Inverzne filmy: Amaterske filmy su len dve znacky, Kodak Elite a Fujifilm Elite. Mna neoslovil ani jeden, ale fakt sa rozumne drzia. Ostatne diaky su mimoriadne haklive, ak nie je mozne zabezpecit ich okamzite spracovanie, nefotil by som na ne.
Farebne negativne filmy: Amaterske filmy su v podstate dve znacky Kodak Gold a Fujifilm Superia, oba s extremnou robustnostou voci degradacii. Kodacolor ani Fujicolor nepatria k spickovym filmom a nie su u nich aplikovane technologie proti degredacii latentneho obrazku. Profesionalne filmy Kodak Portra 160, 400, 800, Fujifilm Pro 160C,S, PRO 400H, 800, ale aj filmy urcene pre rozvinutych amaterov a ako doplnok pre profesionalov su Kodak Ektar a Fujifilm Reala, to su filmy, ktore nezvladaju boj s casom dobre, nepomerne lepsie ako inverzne filmy, chlad samozrejme pomaha ...
Ak na cesty do teplych krajin tak jedine Fuji Superia 400, pripadne Kodak Gold 400, menej vhodne su dvestovky, stovky sa uz vlastne nevyrabaju. Inverzne filmy nech vas ani nenapadnu, v extremnych pripadch potom CB.
Osobitna kategoria je potom piesok a vlhkost pri filmoch. Kym fotoaparat a objektiv mozete ozeliet, filmy treba chranit osobitne starostlivo, kazdy film v jednom prezervative nie je zly napad. Je niekolko slovenskych fotografov, ktori chodia po zemeguli, ale extrem predstavuje napr. www.photomartini.com Martin Zilka s niekolkymi knizkami o tom ako a kde fotografoval, skusil by som teda s cerpanim rozumov tam. Ostatni, ktorych poznam to robia tak, ze sa spolahnu, ze tyzden nie je az tak vela ...
 
garyfisher
2011-09-11 22:39:33+02
príspevok od: Kaiman81
To bol len ako príklad,dnes sa tie vrecka pohlcujuce vlhkosť dávajú snáď všade,dokonca aj do krabíc zo skrutkami...
a uz viem asi o co sa jedna
 
jozzzo
2011-09-11 22:56:24+02
príspevok od: garyfisher
a uz viem asi o co sa jedna
silikagel sa to vola
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()