Hore
Fórum » Fotografujeme na film
 

Fotoaparát na film.

samuelZA
samuelZA 2012-01-23 16:06:23+01
Fotím na zrkadlovku D5100. Chcel by som vyskúšať fotenie na film. Skôr niečo z bazáru. A neviem čo si vybrať. Nejaké tipy?
 
transporti686
2012-02-09 22:59:32+01
príspevok od: keko
Jeden som daroval kamaratovi, co si kupil na odporucenie EOS 3. Jedine, co som nikdy nepouzil, bolo eye-control. Mne jeden bod staci. Inak ostrim eucne
Dnes som si kupil SuperAngulon 5,6/65. Ako moja odplata svetu na uvedenie D800-ky
Keko ten SuperAngulon to asi nie je na 35mm, to je na veľký formát alebo na čo to je?
 
keko
2012-02-09 23:20:31+01
príspevok od: transporti686
Keko ten SuperAngulon to asi nie je na 35mm, to je na veľký formát alebo na čo to je?
To je na "hodne" velky aparat 4x5 " To je vlastne taky ten akordeon-priponijaci pristroj. Ale ma k nemu aj kazetu na 6x9 cm. Takze je to aj taka trosku vacsia flexaretka.
 
transporti686
2012-02-09 23:22:50+01
príspevok od: keko
To je na "hodne" velky aparat 4x5 " To je vlastne taky ten akordeon-priponijaci pristroj. Ale ma k nemu aj kazetu na 6x9 cm. Takze je to aj taka trosku vacsia flexaretka.
som pozrel ceny na ebayi a si sa asi celkom slušne čapol po vačku
 
haplo602
2012-02-10 08:13:18+01
príspevok od: transporti686
som pozrel ceny na ebayi a si sa asi celkom slušne čapol po vačku
podla toho s akou zavierkou a na akej doske
 
Marek Janicko
2012-02-10 08:49:35+01
príspevok od: transporti686
Ono ten eye control je dobrý, keď máš nejaký AF objektív, pre mňa to bola super vecička. Širokáč je čisto manuál, takže tam mi to bolo prd platné. Áno už je D800? Kurňa ani neviem, musím ísť na spoveď do kostola Ja som si kúpil nedávno mamiyu 645 1000s, to je skoro ako D900 akurát životnosť má o dosť vyššiu
Stredoformat ma bajonetovo vacsie objektivy alebo su to zhodne s kinofilmom? Cez google by som to urcite nasiel, no nechce sa mi obetovat na to cas.
 
keko
2012-02-10 09:04:20+01
príspevok od: Marek Janicko
Stredoformat ma bajonetovo vacsie objektivy alebo su to zhodne s kinofilmom? Cez google by som to urcite nasiel, no nechce sa mi obetovat na to cas.
Stredoformaty maju vacsie bajonety. Co znacka, to bajonet. Co format, to bajonet... Bronica 645 - iny bajonet, Bronica 6x6 - iny bajonet, Bronica 6x7 - iny bajonet, Hasselblad 500 - iny bajonet, Hasselblad H - iny bajonet ...
 
Marek Janicko
2012-02-10 09:06:32+01
príspevok od: keko
Stredoformaty maju vacsie bajonety. Co znacka, to bajonet. Co format, to bajonet... Bronica 645 - iny bajonet, Bronica 6x6 - iny bajonet, Bronica 6x7 - iny bajonet, Hasselblad 500 - iny bajonet, Hasselblad H - iny bajonet ...
Ok diky, mam totiz na Mamiyu objektivy no iba pre kinofilm.
 
keko
2012-02-10 09:22:24+01
príspevok od: Marek Janicko
Ok diky, mam totiz na Mamiyu objektivy no iba pre kinofilm.
Niekedy, za cenu sialenych komplikacii s redukciami, ide pouzit ten objektiv na vacsi format na ten mensi. Takze Mamiya RB67 objektiv by asi nejako siel pouzit na Mamiya 35 system. Pentagon - Practica tak spolu fungovali. Objektivy na stredny format vsak funguju odlisne. Vzhladom k velkosti, ich rozlisovacia schopnost byva vyrazne nizsia, ako u objektivov na maly format. Na cele policko sice mozu v uhrne preniest viac podrobnosti, ale toto policko je vacsie, takze rozlisenie na mm je nizsie. To pri pouziti na maly format vediet k mensiemu celkovemu mnozstvu detailov.
Ak je ale niekto majitelom objektivu Karl Zeiss Superarchromat, obavy mat nemusi
 
salves
2012-02-10 09:26:17+01
príspevok od: samuelZA
Fotím na zrkadlovku D5100. Chcel by som vyskúšať fotenie na film. Skôr niečo z bazáru. A neviem čo si vybrať. Nejaké tipy?
chcel by si vyskúšať? to len tak alebo ako? no kúp si nejaký kinofilm a skús to ale potrebuješ k tomu aj kopec ďalších vecí ak si to chceš sám vyvolávať a produkovať fotky. fotiť môžeš na kinofilm alebo aj 6 x 6, je to na tebe, ak xceš môžem ti ponúknuť Practiku LTL3 v dobrom stave, mám k tomu štandardný objektív 1,8/50 aj tele 4/200 a kopec ďalších vecí, všetko je funkčné...
 
keko
2012-02-10 09:34:21+01
príspevok od: transporti686
som pozrel ceny na ebayi a si sa asi celkom slušne čapol po vačku
Nove su extremne vysoke ceny. Tie starsie sa objavuju na Ebay stale dookola, takze sa za tie peniaze proste nepredavaju. Ten moj je od priatela, co ma zvlastnu potechu z radosti neho. Sam setri na D4-ku a ´tomuto dal moznost u mna reinkarnovat.
 
haplo602
2012-02-10 10:04:39+01
príspevok od: keko
Stredoformaty maju vacsie bajonety. Co znacka, to bajonet. Co format, to bajonet... Bronica 645 - iny bajonet, Bronica 6x6 - iny bajonet, Bronica 6x7 - iny bajonet, Hasselblad 500 - iny bajonet, Hasselblad H - iny bajonet ...
+niektore objektivy maju centralnu uzavierku a niektore objektivy su bez, takisto ostrenie je ine (prevod/mech/kolajnice) ... komplikacii je tam rozhodne viac
 
keko
2012-02-10 10:30:59+01
príspevok od: haplo602
+niektore objektivy maju centralnu uzavierku a niektore objektivy su bez, takisto ostrenie je ine (prevod/mech/kolajnice) ... komplikacii je tam rozhodne viac
Ano, uplna pravda. A vlastne preto sa asi nikdy Mamyia RB67 objektivy nebudu dat pouzit na Mamyia 35. Toto mi uniklo.
Ale u toho Pentagon a Practica to vdaka tomu, ze tu tvoja vyhrada neplati, funguje
 
haplo602
2012-02-10 10:34:16+01
príspevok od: keko
Ano, uplna pravda. A vlastne preto sa asi nikdy Mamyia RB67 objektivy nebudu dat pouzit na Mamyia 35. Toto mi uniklo.
Ale u toho Pentagon a Practica to vdaka tomu, ze tu tvoja vyhrada neplati, funguje
najlepsie je na tom pentax. tam sa da pouzit 6x7 objektiv na APS-C DSLR ale to je asi vynimka ...
 
Marcel Rebro
2012-02-10 10:57:34+01
príspevok od: Marek Janicko
Stredoformat ma bajonetovo vacsie objektivy alebo su to zhodne s kinofilmom? Cez google by som to urcite nasiel, no nechce sa mi obetovat na to cas.
Skus pouzit logiku a zaklady geometrickej optiky. Zadny clen 35mm kiofilmu ma otvor taky, aby premietal obraz na policko 36x24mm.

Ako by si dosiahol (bez dalsich optickych prvkov) aby sa cez ten isty priemer premietal obraz na policko (napr.) 60x45mm?

Z vacsieho na mensi to ide, naopak (bez orezu) nie. To je dovod preco na 4/3 (mikro 4/3) existuje habakuk redukcii zo vsetkych moznych formatov ...
 
Martin Školiak
2012-02-10 11:14:43+01
príspevok od: transporti686
Ono ten eye control je dobrý, keď máš nejaký AF objektív, pre mňa to bola super vecička. Širokáč je čisto manuál, takže tam mi to bolo prd platné. Áno už je D800? Kurňa ani neviem, musím ísť na spoveď do kostola Ja som si kúpil nedávno mamiyu 645 1000s, to je skoro ako D900 akurát životnosť má o dosť vyššiu
No s tou životnosťou Mamiye 645 1000s to nie je až tak ružové. To nie je Hasselblad a hlavne je to model zo sedemdesiatych rokov čo už má určite niečo za sebou. Mal som takú istú a rozpadla sa po nafotení cca 50 filmov. Každú chvíľu tam odchádzali tesnenia a niekde presvitalo svetlo. Až nakoniec skolabovalo pretáčanie. Prajem pevné nervy pri fotení s týmto už historickým foťákom
 
Marek Janicko
2012-02-10 12:11:23+01
príspevok od: Marcel Rebro
Skus pouzit logiku a zaklady geometrickej optiky. Zadny clen 35mm kiofilmu ma otvor taky, aby premietal obraz na policko 36x24mm.

Ako by si dosiahol (bez dalsich optickych prvkov) aby sa cez ten isty priemer premietal obraz na policko (napr.) 60x45mm?

Z vacsieho na mensi to ide, naopak (bez orezu) nie. To je dovod preco na 4/3 (mikro 4/3) existuje habakuk redukcii zo vsetkych moznych formatov ...
Krucinal, teraz som si po tvojej sprave uvedomil, ze aku tupu otazku som polozil. Ved k tomu staci sedliacky rozum a normalny priklad FF a APS-C. No nic, asi slabsi den.
 
haplo602
2012-02-10 13:38:46+01
príspevok od: Marcel Rebro
Skus pouzit logiku a zaklady geometrickej optiky. Zadny clen 35mm kiofilmu ma otvor taky, aby premietal obraz na policko 36x24mm.

Ako by si dosiahol (bez dalsich optickych prvkov) aby sa cez ten isty priemer premietal obraz na policko (napr.) 60x45mm?

Z vacsieho na mensi to ide, naopak (bez orezu) nie. To je dovod preco na 4/3 (mikro 4/3) existuje habakuk redukcii zo vsetkych moznych formatov ...
a teraz si predstav ze posunies 35mm objektiv do registracnej vzdialenosti vhodnej pre 645 format ... co myslis co sa stane ? ked oddialis objektiv od priemetne obraz sa zvacsi (to iste sa deje pri pouziti medzikruzkov).

takze fungovat by to fungovalo akurat ze problem by bol opticka kvalita a strata ostrenia na nekonecno .... samozrejme pokrytie filmoveho policka 645 moze byt problem ale to zalezi od konkretneho objektivu.
 
haplo602
2012-02-10 13:39:24+01
príspevok od: Marek Janicko
Krucinal, teraz som si po tvojej sprave uvedomil, ze aku tupu otazku som polozil. Ved k tomu staci sedliacky rozum a normalny priklad FF a APS-C. No nic, asi slabsi den.
az na to, ze APS-C a FF maju rovnaku registracnu vzdialenost. stredny format ju ma vacsiu takze premysli este raz ....
 
keko
2012-02-10 14:01:49+01
príspevok od: Martin Školiak
No s tou životnosťou Mamiye 645 1000s to nie je až tak ružové. To nie je Hasselblad a hlavne je to model zo sedemdesiatych rokov čo už má určite niečo za sebou. Mal som takú istú a rozpadla sa po nafotení cca 50 filmov. Každú chvíľu tam odchádzali tesnenia a niekde presvitalo svetlo. Až nakoniec skolabovalo pretáčanie. Prajem pevné nervy pri fotení s týmto už historickým foťákom
1/ Vacsina Hasselbladov modelov V, dokonca fungel novych nie je 100 percentne svetlotesnych.
2/ Hasselblady sa pouzivali vacsinou profesionalne a do rozpadnutia. Seconhandove preto mozu byt v ovela horsom stave, ako amaterska M645, ktoru si niekto mojkal.
3/ 50 filmov mi na ten jeden aparat staci, kupim si potom dalsi. Az kym nepomreli.
4/ Tento historicky aparat ma vsetko, co sa od aparatu pozaduje. Za historicky aparat by som dnes povazoval Canon 5D, Canon 1D, Nikon D300, Nikon D700 a tak (ale ja viem ako si to myslel).
 
transporti686
2012-02-10 17:56:36+01
príspevok od: Martin Školiak
No s tou životnosťou Mamiye 645 1000s to nie je až tak ružové. To nie je Hasselblad a hlavne je to model zo sedemdesiatych rokov čo už má určite niečo za sebou. Mal som takú istú a rozpadla sa po nafotení cca 50 filmov. Každú chvíľu tam odchádzali tesnenia a niekde presvitalo svetlo. Až nakoniec skolabovalo pretáčanie. Prajem pevné nervy pri fotení s týmto už historickým foťákom
Ahoj, snáď to tak kritické nebude, uvidíme. Kde konkrétne ti odchádzali na tej mamiyi tesnenia? Dvierka čo kryjú film, boky? alebo aj niekde inde?
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()