Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

HDR fotografie + osvetlenie v interiéry

zajfa
2008-11-09 12:15:56+01
Čaute...Vŕta mi hlavou aký máte vy vzťah či názor ku HDR fotografiám. Zaradili by ste to ku gíču, alebo k určitej forme akéhosi "umenia" ?...A čo si myslíte ešte o tom, ak zrovna takúto fotografiu zaradáím do svojho portfólia prác na príjmačky na akadémiu umení. A druhá vec - zadovážil som si 500wattový halogénový žiarič, no chcel by som si vyrobiť nejaké tienidlo. Máte s týmto nejaké skúsenosti ? Ja som sa pokúsil vyrobiť obruč a cez ňu dať bavlnenú látku, no tá mi svetlo takmer vôbec neprepúšťa. Viď aj priloženú fotku, ktorá je fotená za pomoci tejto halogénky pričom ale nebola nasmerované priamo na model. Ďakujem za vaše rady;)
 
zajfa
2008-11-09 12:21:09+01
aha, ešte tu priloženú fotku :)))
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-09 12:41:05+01
HDR fotografia sa da robit dvomi zakladnymi sposobmi:
1. Tak ze to nikto nespozna, proste len zabranis prepalom a prekreslis tiene
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-galeria/?action=showPhoto&id=6569
2. Tak, ze je to viditelne na prvy pohlad. Je len na fotografovi, ci techniku HDR vyuzije dobre alebo vytvori hovadinu. Tak ako pri inych technikach (solarizacia, posterizacia, sepia...)
 
zajfa
2008-11-09 13:20:09+01
No prekreslením tieňov sa mi to zatiaľ dôveryhodne nepodarilo spraviť.. Ale je lepšie keď to odfotím v RAWKU a potom dotatočne vytvorím jeden preexponovaný a druhý podexponovaný obrazok? Alebo funkciou AEB vo foťáku vytvorím tri fotografie priamo ´na pľaci´...
 
quintes
2008-11-09 14:14:28+01
príspevok od: zajfa
No prekreslením tieňov sa mi to zatiaľ dôveryhodne nepodarilo spraviť.. Ale je lepšie keď to odfotím v RAWKU a potom dotatočne vytvorím jeden preexponovaný a druhý podexponovaný obrazok? Alebo funkciou AEB vo foťáku vytvorím tri fotografie priamo ´na pľaci´...
ano, da sa to aj funkciou AEB, dokonca je to jednoduchsie ako rucne preexponovavat.. no zalezi vela na kolko to nastavis, ci az na +-2EV alebo menej... hdr nie je take jednoduche ako sa na prvy pohlad zda, potrebujes na to dost casu..
 
zajfa
2008-11-09 15:23:19+01
príspevok od: quintes
ano, da sa to aj funkciou AEB, dokonca je to jednoduchsie ako rucne preexponovavat.. no zalezi vela na kolko to nastavis, ci az na +-2EV alebo menej... hdr nie je take jednoduche ako sa na prvy pohlad zda, potrebujes na to dost casu..
opravil by som ťa, že vytvoriť HDR fotku je jednoduché, ale vytvoriť HDR kvalitnú fotku je už o niečom inom :)... A záleží pri manuálnom exponovaní aj na tom, že koľko úrovní vytvorím ?..či vyhotovím 3 fotky z rôznou expozíciou, alebo 10 fotiek z rôznou expozíciou ?..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-09 16:14:14+01
Zvacsit dynamicky rozsah pomocou spracovania RAWu nie je HDR. Ano, rozsiris dynamicky rozsah, ale len o malo. Pod pojmom HDR sa rozumie fotografia so skutocne velkym dynamickym rozsahom, kde su prekreslene aj pri velkom kontraste svetla a tiene. Vysla o tom v Zoneri vyborna kniha. Po jej precitani som pochopil, co to HDR skutocne je.
 
trojuholnik
2008-11-09 18:26:24+01
http://www.photoshopcafe.com/tutorials/HDR_ps/hdr-ps.htm aspon nieco
btw ak sa ti chce obetovat 50 dolarov objednaj si to dvd chlapik ma dobre veci velmi jednoducho vysvetlene s ukazkami a priamo na dvd su skusobne subory tak si to mozes pri pozerani videa aj skusat.
konkretne toto dvd nemam ale dostalo sa mi do ruky dvd o photoshop cs4. bolo to fajn, je tam aj kapitola o hdr ale len tak z rychlika :)
 
vladimire
2008-11-09 20:09:18+01
Na ktoromsi portáli som si prezeral HDR fotky a bol som prekvapený,že ich ľudia ohodnocovali pomerne nískymi známkami.Z rozhovorov tiež viem ,že sa to dosť odsudzuje,respektíve nedohodnocuje.Ale mne sa páčia.Samozrejme, ak sú robené s citom.Niektoré sú robené tak zoširoka,že zviditeľňujú aj tú časť spektra,ktorú voľným okom nevidno.To sa mi nepáči.Ale aj to je relatívne ,lebo niektorým fotkám aj to pristane.Myslím,že už je len otázkou času,keď sa budú vyrábať HDR fotoaparáty.Podľa mňa to posunie fotku ďalej.Dá nám to viac možností.Príde to ,či chceme ,alebo nie.Sme na takom pomedzí ,ako keď vymysleli prvý fotoaparát. HDR je tu od dôb starých majstrov,ktorí maľovali práve tak.Bude záležať už len na nás ,či toto budeme využívať s vkusom a citom ako si to táto technika zaslúži.ahoj
 
Ultra TXF
2008-11-09 20:37:25+01
http://www.martinus.sk/?uItem=53571
http://www.martinus.sk/?uItem=51713

...doporučujem vrele...
 
Bobo3313
2008-11-12 23:11:00+01
http://www.davehillphoto.com/
....... nemozem na to prestat pozerat :)
 
Albedo
2008-11-13 08:04:31+01
príspevok od: vladimire
Na ktoromsi portáli som si prezeral HDR fotky a bol som prekvapený,že ich ľudia ohodnocovali pomerne nískymi známkami.Z rozhovorov tiež viem ,že sa to dosť odsudzuje,respektíve nedohodnocuje.Ale mne sa páčia.Samozrejme, ak sú robené s citom.Niektoré sú robené tak zoširoka,že zviditeľňujú aj tú časť spektra,ktorú voľným okom nevidno.To sa mi nepáči.Ale aj to je relatívne ,lebo niektorým fotkám aj to pristane.Myslím,že už je len otázkou času,keď sa budú vyrábať HDR fotoaparáty.Podľa mňa to posunie fotku ďalej.Dá nám to viac možností.Príde to ,či chceme ,alebo nie.Sme na takom pomedzí ,ako keď vymysleli prvý fotoaparát. HDR je tu od dôb starých majstrov,ktorí maľovali práve tak.Bude záležať už len na nás ,či toto budeme využívať s vkusom a citom ako si to táto technika zaslúži.ahoj
HDR fotoaparaty sa uz daaaavno vyrabaju. Ma ich doma skoro kazdy, kto vlastni kvalitnu DSLR a foti do RAW-u. Problem je, ze neexistuju HDR zobrazovacie jednotky - monitory a dostatocna hlbka farieb na zobrazenie vacsieho rozsahu intenzit farieb :-)
Ono si tu ale este k tomu kazdy pletie dojmy s pojmami. HDR totiz znamena velky dynamicky rozsah, nie ten obrazok, spracovany v nejakom softe. To je, aj vzdy bude LDR (low dynamic range), nech s tym spravi clovek cokolvek; ale povodne spracovany z HDR dat (ci uz mnoziny viacerych obrazkov s posunutou expoziciou alebo z jedneho skutocne HDR obrazku, napr. RAW-u).
Co sa tyka spracovania HDR dat do LDR, tak ano, ludia to obvykle velmi prehanaju, a preto su hodnoteni casto nizkymi znamkami.
 
zajfa
2008-11-13 08:56:43+01
príspevok od: Bobo3313
http://www.davehillphoto.com/
....... nemozem na to prestat pozerat :)
Akurát rozmýšlam že ako sa volal ten chlap, čo tým HDR fotkám dáva iný rozmer, no pozerám že si ma predbehol !... :))
 
vladimire
2008-11-14 21:08:55+01
Hovoríme o tom istom :-)A s tým HDR fotoaparátom som to myslel tak ,že teras si z niekoľkých špeciálne nafotených záberov poskladáš obrázok v PC.Na nových aparátoch to spraví fotoaparát.Ponukne ti nejaké možnosti ,aby si si vybral úrovne a rozhodol .HDR z Rawu je podľa mňa len ´široká´ fotka.Ale ja o tejto téme môžem hovoriť len teoreticky.Z digitálom iba začínam a nestačím sa diviť aké sú široké možnosti technického spracovania.Pri mokrej fotke to bolo ovoľa priamočiarejšie.ahoj
 
trojuholnik
2008-11-15 07:46:27+01
ten davehill ma dobre fotky, mna zaujima ako sa foti HDR v pohybe?
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()