Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zo zrkadlovky na kompakt

gammaray
gammaray 2013-04-02 17:45:01+02
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
 
Marcel Rebro
2013-04-02 20:56:36+02
príspevok od: Napster050
V3Ska má odkedy 4 kolesá ?
touché
0
2
 
Konan
2013-04-02 21:05:50+02
príspevok od: Marcel Rebro
Nuž ... na niečo je vhodnejšia V3Ska, na niečo Š1203ka a na niečo T613ka ... aj jedno aj druhé aj tetie má 4 kolesá, volant, šalpáku, plyn, spojku a brzdu

... no a na niečo je vhodnejšia DSLR, na niečo mikro 4/3 a na niečo kompakt ...

... ale snažiť sa generalizovať čo je nejlepšie, je asi ako polemizovať na tému či sa chrípka lieči 7 dní alebo týždeň ...
Ale veď on negeneralizuje. Aspoň ja to tak nevidím.
1
2
 
quintes
2013-04-02 21:34:11+02
príspevok od: Anti
akoze za zle fotky moze 60d a s kompaktom by si pri ISO 6400 spravil lepsie?
nepochopil si, s napr 5d mk II by som spravil lepsie...
2
0
 
quintes
2013-04-02 21:35:22+02
príspevok od: kaFOtka
keby si mal svetelne sklo ako 50 1,8f dalo by sa na tie fotky mozno pozerat..

a este vseobecne k teme.. kazdy si musi byt znaly svojej fototechniky a toho co dokaze.. to, ze ma niekto zoom 800mm etse neznamena ze nafoti zabery ako z Hubblovho teleskopu. a to ze ma niekto zrkadlovku este neznamena ze je fotograf a tie fotky budu lepsie ako z kompaktu.. teda inak povedane ked to niekto nevie, tak je mi ho luto ak vyhodi za zrkadlovku niekolko sto eur a fotky su stale na prd a ked to niekto vie a pozna hranice svojho kompaktu tak moze byt s vyslednymi fotkami spokojny.. tak ako tu aj niektorí spominali.
neviem, mam pocit, ze narazas na to ze ja neviem.. dufam, ze sa mylim..
4
1
 
kaFOtka
2013-04-02 22:10:00+02
príspevok od: quintes
neviem, mam pocit, ze narazas na to ze ja neviem.. dufam, ze sa mylim..
nemozem povedat ze nevies, lebo ta nepoznam natolko aby som ta sudila.. skor sa cudujem tomu, ze si zabijal cas, aj ked si musel vediet ze asi fotky fotene na ISO 6400 nebudu bohvie ake. A vlastne cele to ako si to "vyvolanie z rawu" v tom pribehu stylizoval, mi pride jako keby si to fotil na film a vobec si na display-i nevidel co vlastne fotis.
1
10
 
lubomirzvolensky
2013-04-03 00:48:45+02
>> Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom.
>> Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť.
>> Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení

a preco ti to tak dlho trvalo pokial si pochopil ? Co si nemohol pochopit na Sony a musel si mat Olympus aby si pochopil ?
2
6
 
quintes
2013-04-03 07:53:08+02
príspevok od: kaFOtka
nemozem povedat ze nevies, lebo ta nepoznam natolko aby som ta sudila.. skor sa cudujem tomu, ze si zabijal cas, aj ked si musel vediet ze asi fotky fotene na ISO 6400 nebudu bohvie ake. A vlastne cele to ako si to "vyvolanie z rawu" v tom pribehu stylizoval, mi pride jako keby si to fotil na film a vobec si na display-i nevidel co vlastne fotis.
Nebudem sa tu palcovať ako ostatné ovce bez názoru, vysvetlím ti to polopatisticky. Dobre viem čo mám čakať od hocičoho za hockoľko, viem čo kupujem. Stále si stojím za názorom, že ani kompakt ti v určitých situáciách nepomôže, a áno, narážam na dovolenku, pretože nie každá dovolenka je o slnku a iso 100. Preto bude drahšie a bohužiaľ väčšie riešenie vždy lepšou voľbou. Vrátim sa k mojím zašumeným fotkám, nevieš, aké sú moje nároky. A jemne sa obúvať do niekoho s iným názorom (a minuskovat možno) ti nepristane.
9
4
 
Anti
2013-04-03 10:41:32+02
príspevok od: quintes
nepochopil si, s napr 5d mk II by som spravil lepsie...
No ja za to nemozem ze si kupil 60d namiesto 5D Mk II. S 5D Mk III by si ale spravil este lepsie a s D800 mozno este lepsie ...
3
4
 
quintes
2013-04-03 12:19:15+02
príspevok od: Anti
No ja za to nemozem ze si kupil 60d namiesto 5D Mk II. S 5D Mk III by si ale spravil este lepsie a s D800 mozno este lepsie ...
A ja nemôžem za to že si vôbec nepochopil to čo tu píšem celý čas.
5
0
 
S3030150
2013-04-03 13:01:56+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ked uz spominas toho papeza, tak pri sledovani nedelneho velkonocneho prenosu z Vatikanu som si vsimol iny trend - mnoho ludi tam fotilo tabletmi, dokonca aj takymi 10-palciakovymi

a k zakladatelovi temy
fotit zrkadlovkou a so setakom je rovnaka blbost, ako pocuvat mp3 prehravac s prilozenymi sluchatkami
ani by som nepovedal. pocuvat MP3 sa da LEN na prilozenych sluchatkach. ak chces pocuvat hudbu, ktora nie je zhovadena MP3 kompresiou, tak si musis zohnat nielen dobre sluchatka, ale hlavne dobry zdroj hudby, ktorym MP3 urcite nie je. ale na rytmusa staci aj mp3 a monster by dr. dre, hlavne ze basy pocut
0
1
 
S3030150
2013-04-03 13:11:18+02
nie celkom dobre rozumiem, o co v tejto teme ide. je asi tak hodnotna, ako jedna z tem typu "canon alebo nikon". pripada mi to ako vykrik do tmy ... zakladatel evidentne nepotrebuje diskutovat, on to len oznamil
0
2
 
S3030150
2013-04-03 13:13:51+02
príspevok od: lubomirzvolensky
>> Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom.
>> Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť.
>> Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení

a preco ti to tak dlho trvalo pokial si pochopil ? Co si nemohol pochopit na Sony a musel si mat Olympus aby si pochopil ?
ani mne to neni jasne. Predat BMW a kupit si Skodovku a az potom pochopit, ako to funguje ? divne
1
2
 
kaFOtka
2013-04-03 13:15:59+02
príspevok od: quintes
Nebudem sa tu palcovať ako ostatné ovce bez názoru, vysvetlím ti to polopatisticky. Dobre viem čo mám čakať od hocičoho za hockoľko, viem čo kupujem. Stále si stojím za názorom, že ani kompakt ti v určitých situáciách nepomôže, a áno, narážam na dovolenku, pretože nie každá dovolenka je o slnku a iso 100. Preto bude drahšie a bohužiaľ väčšie riešenie vždy lepšou voľbou. Vrátim sa k mojím zašumeným fotkám, nevieš, aké sú moje nároky. A jemne sa obúvať do niekoho s iným názorom (a minuskovat možno) ti nepristane.
ale ale.. naco by som ti davala minusko k tvojmu komentaru.. ak nesuhlasim tak to poviem, aj sam si to uznal ze to "palcovanie" je zrejme zalezitostou tych ktori sa nezapajaju do diskusie. Neviem inak ani o co sa tu my dvaja teraz bavime. sam pises ze "viem čo mám čakať od hocičoho za hockoľko, viem čo kupujem" a ja som ti predtym povedala "nemozem povedat ze nevies, lebo ta nepoznam" a dalej pisem ze "skor sa cudujem tomu, ze si zabijal cas, aj ked si musel vediet ze asi fotky fotene na ISO 6400 nebudu bohvie ake" cize povedz mi cim som ta urazila.. ja ti to pisem so vsetkou uctou..
Ak mas skutocne vysoke naroky na fotky, tak to uz duplom by som na tvojom mieste v tom akvarku nesaskovala s fotakom a radsej sa kochala tymi rybickami.. Aj ja mam vysoke naroky na fotky, preto kompatkom uz fotit ani nemozem, lebo to len hresim po kazdej fotke, ze to je katastrofa a neda sa so mnou vydrzat.. ale su ludia, ktorí si vyberu radsej komfort nez technicky dokonale fotky. a o tom je asi aj tato tema..
1
2
 
haplo602
2013-04-03 14:33:05+02
pravda ... ja som presedlal zo zrkadlovky Nikon F100 na kompakt Bronica ETRSi a tiez mi az potom doslo o com to cele je ...
0
1
 
Anti
2013-04-03 15:00:45+02
príspevok od: haplo602
pravda ... ja som presedlal zo zrkadlovky Nikon F100 na kompakt Bronica ETRSi a tiez mi az potom doslo o com to cele je ...
a o com to je?
0
0
 
haplo602
2013-04-03 15:29:59+02
príspevok od: Anti
a o com to je?
o velkosti ....
0
0
 
sharkyyy
2013-04-03 16:25:51+02
Pisal som to aj do druheho vlakna, zopakujem sa.
Prirovnat zrkadlovku a kompakt auto vs bicykel nie je na mieste.

Asi ste nefotili fotakmi fuji. Fotil som s fuji x100 a ten fotak je uzasny. Vystup z neho prekona vacsinu zrkadloviek a to neprehanam. Ze je pomaly? Nemyslim, ak nefotite sport.
A fotky z neho maju taky zvlastny nadherny originalny nadych bez potreby ich upravovat,s ktorym som sa inde nestretol. Hlbka ostrosti je tam takisto skvela pri clone f2.

Predpokladam ze fuji xe1 budem na tom este lepsie, navyse s moznostou menit objektivy.
0
5
 
quintes
2013-04-03 17:08:10+02
Prejst na mydlo (rozumej kompakt) moze urobit len clovek, ktory bud:
1., absolutne foteniu nerozumie
2., prisiel na to, ze je malo inteligentny ovladat DSLR (rozumej zrkadlovku)
3., chce kracat s akousi dobou v nadeji ze bude konecne vyzerat cool

A kludne ma tu ukamenujte
10
5
 
JohnNewton
2013-04-03 18:06:20+02
príspevok od: quintes
Prejst na mydlo (rozumej kompakt) moze urobit len clovek, ktory bud:
1., absolutne foteniu nerozumie
2., prisiel na to, ze je malo inteligentny ovladat DSLR (rozumej zrkadlovku)
3., chce kracat s akousi dobou v nadeji ze bude konecne vyzerat cool

A kludne ma tu ukamenujte
Tak to je riadny dríst, prešiel som z mnošstva DSLR na Fuji XE-1, a mám vo výhľade Sigmu Merill DP 3 (čo je mydlo, s výstupom ku ktorému sa Tvoja DSLR ani nepribližuje) . S tým komentárom len prezentuješ svoje (podpriemerné?) IQ.
3
5
 
gammaray
2013-04-03 18:28:20+02
odpoveď pre s 3030.................
Asi takto. DSLR som so sebou brával len sporadicky. Keď bola voľaaká akcia. Keď som vedel, že ju využijem.
Naopak kompakt mám pri sebe od kedy som ho kúpil. Nosím ho pravidelne buď vo vrecku , alebo v púzdre na opasku-vôjde sa mi tam ešte aj elektrická cigareta.
Tým pádom že ho mám stále u seba môžem ho hoci k edy použiť.Odskúšať . Pohrať sa s nastaveniami a pod. Zdokonaľovať sa čo sa týka kompozície atď.
Priniesol mi skrátka viac ako občas použitá zrkadlovka.
Samozrejme každý sme iný. A v konečnom dôsledku možno o rok-dva budem stáť na druhej strane barikády.
1
5
 
Strana 2 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()