Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zo zrkadlovky na kompakt

gammaray
gammaray 2013-04-02 17:45:01+02
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
 
quintes
2013-04-03 19:48:30+02
príspevok od: sharkyyy
Asi si nikdy nefotil so ziadnym fuji x100 , XE1...
Si zakomplexovany na seba. Myslis si, ze si investoval viac ako 2500 eur do fototechniky do zrkadlovky a len s tym vies robit technicky kvalitne fotky.
Si na omyle, vo vacsine situacii ta dorovnam (nehovoriac ze vacsinu zrkadloviek doterajsich prekonam aj isom, v takych miestach), hlbkou ostrosti.
Uz s X100 som fotil vo velmi slabom svetle velmi uspesne a ostro.
Nebavim sa teraz o kompozicii a sikovnosti fotografa a mnozostvo prislusenstva na zrkadlovku ktore vacsina nepotrebuje.

Mas smolu, tie tvoje dristy ti uz nikto neuveri.
Len pritakavaj kamossom, buchaj sa do prs, aky si ty hrdy uzivatel mydielka mna vasa banda gayov nevytoci, a to si tu mozte pisat co len chcete.

Pre doplnenie:
- nikde som nespominal, ze narazam na mydlo s velkostou snimaca kinofilmu
- a nikto z vas netusi, preco som ja chudak hlupy a slepy investoval tolke peniaze prave do takej pre vas hluposti akou je klasicka DSLR

Tak si chod vy**nit inde synku
7
4
 
quintes
2013-04-03 19:49:59+02
príspevok od: Marcel Rebro
4. ma pre kompakt vyuzite / ako doplnok k DSLR (tam kde sa mu DSLR tahat nechce)
Skus to Marcel prosim ta vysvetlit tupcom ktori maju komplex z ludi, a ktori nechapu humor (vid moje tri body)... Alebo ser na to, budem aj ja... Aj tak sa jedna o toho isteho uzivatela, preto nema zmysel sa nad nim pozastavovat.
8
4
editovaný
 
brki
2013-04-03 19:55:30+02
videl som aj tu veľa fotiek ktoré vyliezli z full frame DSLR a boli to technicky kvalitné fotky zodpovedajúcej kvalite techniky, ale úplne sterilné, bez príbehu, bez emócií. A videl som veľa fotiek z kompaktov, pred autormi ktorých sa skláňam. Pár týždňov vlastním popri mojej DSLR aj Fujifilm X100 a nemôžem ho vynachváliť. Dobrý fotografický výsledok zďaleka nie je len o technike. Mohlo by sa tu už konečne začať diskutovať aj o fotografii a nielen stále o technike.
0
9
 
JohnNewton
2013-04-03 20:05:04+02
príspevok od: quintes
Len pritakavaj kamossom, buchaj sa do prs, aky si ty hrdy uzivatel mydielka mna vasa banda gayov nevytoci, a to si tu mozte pisat co len chcete.

Pre doplnenie:
- nikde som nespominal, ze narazam na mydlo s velkostou snimaca kinofilmu
- a nikto z vas netusi, preco som ja chudak hlupy a slepy investoval tolke peniaze prave do takej pre vas hluposti akou je klasicka DSLR

Tak si chod vy**nit inde synku
Ty si vďačný objekt, ľahko dráždivý a ťažko ovladateľny, normálne sa Ti teším
0
6
 
quintes
2013-04-03 20:05:47+02
príspevok od: JohnNewton
Ty si vďačný objekt, ľahko dráždivý a ťažko ovladateľny, normálne sa Ti teším
Ano, ty ma dokonale poznas
4
0
 
blahoslav J B Art
2013-04-03 22:07:52+02
príspevok od: S3030150
ani by som nepovedal. pocuvat MP3 sa da LEN na prilozenych sluchatkach. ak chces pocuvat hudbu, ktora nie je zhovadena MP3 kompresiou, tak si musis zohnat nielen dobre sluchatka, ale hlavne dobry zdroj hudby, ktorym MP3 urcite nie je. ale na rytmusa staci aj mp3 a monster by dr. dre, hlavne ze basy pocut
'mp3' prehravac som pouzil len ako technicky termin pre prenosne zariadenie na prehravanie hudby, ktory ale prehra aj flac alebo wav
napokon aj kompakty a zrkadlovky su prenosne fotaky, ktore podobne maju format jpg aj raw

a co sa tyka prechodu zo zrkadlovky na kompakt, v mojom blizkom okoli su dve zeny, ktore fotili kompaktami a velmi ich to bavilo, preto im ich partneri kupili zrkadlovky /jednej Canon 7d, 50mm/1.4, 70-200 /2.8 IS, a nejaky zakl.zoom 18-55 a druhej nejaky Pentax + 2 objektivy/ a obe sa asi zlakli tychto vacsich strojov a fotit takmer prestali
takze rozumiem aj tomu, ked niekto namiesto velkej zrkadlovky radsej siahne po sikovnom kompakte, kde neriesi nejako zvlast sum, hlbku ostrosti, ale bavi sa fotenim

mal som aj znameho, krory predtym ako si kupil fotak, notbuk alebo smartfon, prestudoval vsetky mozne recenzie, aby dostal za danu cenu to technicky najlepsie zariadenie, ale sucasne si kupoval v Tescu tie najlacnejsie potraviny zn. tesco
0
1
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-04-03 23:59:11+02
nemam sajnu o com tu pises..ked sa mi chce ist na dovolenku s tazkou zrkadlovkou tak je to hadam moja vec a nepotrebujem k tomu citat studiu ze ako sa ist kupat s priatelkou a drahym fotakom dokopy...to mas super kamarata sikovneho...a to ze ty si spokojny s nejakym malym kompaktikom do vacku je tvoj problem..ja by som nebol...
3
11
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-04-04 00:05:53+02
príspevok od: gammaray
V konečnom dôsledku si myslím, že dobrá "dovolenková fotka" urobená kompaktom a ktorá poteší nie len autora, ale aj fotografované osoby má aspoň pre mňa vyššiu cenu ako vymakaná západovka drahou technikou z alpských štítov, ktorá zostane trčať na veky zamknutá v počítači, aby ju náhodou niekto neskopíroval.
citat niektore tie tvoje haluze to mi az oci z jamiek vyliezaju ked idem na dovolenku tak nafotim mrte fotiek so zrkadlovkou a najlepsie fotky mi neostanu v pocitaci akoby si si ty myslel ale bud ich ukazem kamosom na FB trebars ak je aj nejaka umelecka tak dam na fotoserver a aj na fotobanky..preco by mi mala lezat v pocitaci? Nechapem naco tu pises o nejakych chorych extremistoch ktory sa boja ist von z domu bez helmy aby im nahodou nepadla flasa na hlavu vyhodena z balkona...
5
7
 
tomatito
ocenenie redakciou 2013-04-04 00:08:38+02
a ked vidim jak sa tu pluskuje a minuskuje pod komentarmi tak niekedy premyslam ci tu vobec ma cenu chodit sa ukazuje slovenska natura...oblubeny clovek dvesto plusiek nech napise hocijaku debilinu a neoblubeny vyminuskovany pod holu zem..nevadi ze napise pravdu ako sa veci maju...ovce..
8
10
 
denySK
2013-04-04 05:57:17+02
príspevok od: tomatito
a ked vidim jak sa tu pluskuje a minuskuje pod komentarmi tak niekedy premyslam ci tu vobec ma cenu chodit sa ukazuje slovenska natura...oblubeny clovek dvesto plusiek nech napise hocijaku debilinu a neoblubeny vyminuskovany pod holu zem..nevadi ze napise pravdu ako sa veci maju...ovce..
suhlas, rodinkarstvo
4
3
 
haplo602
2013-04-04 09:25:27+02
príspevok od: quintes
Prejst na mydlo (rozumej kompakt) moze urobit len clovek, ktory bud:
1., absolutne foteniu nerozumie
2., prisiel na to, ze je malo inteligentny ovladat DSLR (rozumej zrkadlovku)
3., chce kracat s akousi dobou v nadeji ze bude konecne vyzerat cool

A kludne ma tu ukamenujte
4. right tool for the right job (neviem to presne prelozit alebo najst equivalent)

0
3
 
Erick
2013-04-04 13:35:43+02
príspevok od: brki
videl som aj tu veľa fotiek ktoré vyliezli z full frame DSLR a boli to technicky kvalitné fotky zodpovedajúcej kvalite techniky, ale úplne sterilné, bez príbehu, bez emócií. A videl som veľa fotiek z kompaktov, pred autormi ktorých sa skláňam. Pár týždňov vlastním popri mojej DSLR aj Fujifilm X100 a nemôžem ho vynachváliť. Dobrý fotografický výsledok zďaleka nie je len o technike. Mohlo by sa tu už konečne začať diskutovať aj o fotografii a nielen stále o technike.
O fotografii sa diskutuje ťažšie, tomu treba aj rozumieť, nestačí len pridať link na dxomark..
0
5
 
gammaray
2013-04-04 14:09:56+02
Fíha. Tomatito sa voľaako vytočil.
Vo svojich postrehoch nepíšem o tebe, ale o možno 70 percent fotografooch s dslr.
Prečítal si si vôbec prvý text pri založení témy?
Alebo zapadáš do kategórie ako môj známy?
No a ešte sa to aj rymuje.
2
2
 
Paulie
2013-04-04 15:12:18+02
príspevok od: haplo602
4. right tool for the right job (neviem to presne prelozit alebo najst equivalent)

Správny nástroj na danú prácu.
Lovák repa.
0
0
 
kozlicek
2013-04-04 15:14:56+02
príspevok od: quintes
Len pritakavaj kamossom, buchaj sa do prs, aky si ty hrdy uzivatel mydielka mna vasa banda gayov nevytoci, a to si tu mozte pisat co len chcete.

Pre doplnenie:
- nikde som nespominal, ze narazam na mydlo s velkostou snimaca kinofilmu
- a nikto z vas netusi, preco som ja chudak hlupy a slepy investoval tolke peniaze prave do takej pre vas hluposti akou je klasicka DSLR

Tak si chod vy**nit inde synku
radosť vás je čítať "páni odborníci"!Tomuto má slúžiť táto web stránka?
1
2
 
kozlicek
2013-04-04 15:17:35+02
príspevok od: quintes
Pre mna patris do vsetkych troch kategorii, to mi hovori moje IQ, a viac nepotrebujem, ani nemam cas sa tebou zaoberat. A neskusaj ma riesit, ak mas nejaky problem, tak preferujem osobne stretnutie ako zbytocne spamovat napr. ephoto
o akú tému by sa jednalo pri tom osobnom stretnutí?
0
1
 
Fatty
2013-04-04 20:38:00+02
tak už zasa tárate o ničom...to ste celí vy
0
3
 
Y535
2013-04-04 21:19:03+02
príspevok od: tomatito
a ked vidim jak sa tu pluskuje a minuskuje pod komentarmi tak niekedy premyslam ci tu vobec ma cenu chodit sa ukazuje slovenska natura...oblubeny clovek dvesto plusiek nech napise hocijaku debilinu a neoblubeny vyminuskovany pod holu zem..nevadi ze napise pravdu ako sa veci maju...ovce..
a to akože quintesa tu mame šeci pluskovať za te jeho vulgárne vylevi ? to potom nebudeme ovce ale prasce...
0
2
 
Jozi Mačutek
2013-04-04 21:33:21+02
Mne stači ked vidim niekoho s D5100 a foti na zelenom foťačiku ... pána dať 600€ do zrkadla a využiť ju ako normalny malý foťak je dosť čudné ...
4
1
 
Paulie
2013-04-04 21:37:34+02
príspevok od: Jozi Mačutek
Mne stači ked vidim niekoho s D5100 a foti na zelenom foťačiku ... pána dať 600€ do zrkadla a využiť ju ako normalny malý foťak je dosť čudné ...
Ale so zrkadlovkou vyzerá viac PRO ako len s nejakým kompaktitom.
1
3
 
Strana 4 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()