Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Neostré fotky Nikon 50MM F1.4 G AF-S

abnormal
2014-03-31 20:30:04+02
Ahojte,
na fotenie využívam Nikon D5200 s objektívom Nikon 50MM F1.4 G AF-S, taktiež používam statív a moje fotky nie sú ostré. Clona f1,4; čas 1/1000s; ISO 160

Plné súbory:
http://uloz.to/xrPYP9nR/fotky-rar
 
kasko
2014-03-31 20:56:31+02
príspevok od: abnormal
Ahojte,
na fotenie využívam Nikon D5200 s objektívom Nikon 50MM F1.4 G AF-S, taktiež používam statív a moje fotky nie sú ostré. Clona f1,4; čas 1/1000s; ISO 160

Plné súbory:
http://uloz.to/xrPYP9nR/fotky-rar
pride mi to ako rozmazane pohybom, aj ked pises ten cas, stativ... mozno troska iny test vyskusaj - nieco na front/back focus. Pri týchto fotkách to nieje velmi vidiet, ale zda sa mi najostrejsie miesto vpravo dole pred nohou...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-03-31 21:01:27+02
Uz viackrat som sa u Nikonu stretol, ze u vysokosvetelnych objektivov niekedy fotak urobi to, ze v hladaciku vidis, ze zaostril, ale cela fotka je neostra. Prepnem na LV, zaostrim a je to OK. Potom to prepnem naspat a niekedy je to tiez OK. Sam netusim, co to sposobuje.
 
abnormal
2014-03-31 21:08:14+02
No zo začiatku som si myslel že neudržím fotoaparát v ruke preto som si zaobstaral statív ale zmena v tom nie je žiadna.
 
Guma
2014-03-31 21:11:55+02
ak otis pri nizkom clonovom cisle, aj metoda focus/recompose moze byt problem..i ked neviem ci az na takuto dialku...
 
kasko
2014-03-31 21:14:33+02
príspevok od: Karol Srnec
Uz viackrat som sa u Nikonu stretol, ze u vysokosvetelnych objektivov niekedy fotak urobi to, ze v hladaciku vidis, ze zaostril, ale cela fotka je neostra. Prepnem na LV, zaostrim a je to OK. Potom to prepnem naspat a niekedy je to tiez OK. Sam netusim, co to sposobuje.
tak taketo nieco mi robi tokina f/2.8 a skoncila v servise. Cez LV ostri fajn, cez hladacik sa trafi len na blizko cca do 50cm a potom si robi co chce. Presne ostrenie ma tak 10% uspech. V servise sa babrali, vymenili komplet vsetko ohladne AF aj s motorcekom a posielaju naspat... uz je na ceste, takze uspesnost opravy este neviem posudit
 
abnormal
2014-03-31 21:27:02+02
Takže ak dám objektív na reklamáciu má to význam? Mohla by byť chyba tam?
 
Guma
2014-03-31 21:36:09+02
ved si porob este nejake skusobne foto pred tym ako budes nieco reklamovat...
 
stamley
2014-03-31 22:50:04+02
príspevok od: abnormal
Ahojte,
na fotenie využívam Nikon D5200 s objektívom Nikon 50MM F1.4 G AF-S, taktiež používam statív a moje fotky nie sú ostré. Clona f1,4; čas 1/1000s; ISO 160

Plné súbory:
http://uloz.to/xrPYP9nR/fotky-rar
Z pôvodnej fotky pekne vidieť, že fotoaparát zaostril cca 0,5m pred slečnu (všimni si posunutú hĺbku ostrosti na spodku fotografie na kamienkoch). Rovina ostrosti je mimo záber. Ak ti to robí stále, tvoj objektív má tzv. front focus chybu.
Mám podobný problém s týmto objektívom asi u každej piatej fotky len s tým rozdielom, že môj preostruje za objekt tiež asi 0,5-1m. Všimol som si, že chyba sa prejavuje častejšie keď fotím s nasadeným NDčkom za slnečného dňa. Bez ND filtra ostrí presnejšie.
Stále neviem či je to AF v tele alebo objektív čo robí problémy. Objektív som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať na inom tele.
 
dmedia
2014-04-01 10:06:56+02
Urobil by som dva testy:
Na inom tele vyskusat
A rucne zaostrit ako to bude vyzerat potom

Tento objektiv je pomaly v AF nato, ze ma AF-S az velmi, predchodca 50/1,4D ide perfektne bez omylu, tento sa dost myli a reostruje ako divy ri dynamickejsich scenach.
Ma absolutny problem v slabsom svetle, inac je ostry a perfekt, chce to kus cviku a trpezlivosti.

Osobne take staticke veci a slabsie svetlo riesim manualnym ostrenim.

Nepodcenujem zadavatela vlakna, ale ostrenie pri 1,4 je dost problematicke, i mala chyba pri ostreni na nespravny bod sa rovna celkovej neostrosti zaberu.
Ludia si dost casto daju fotak do dynamickeho AF-C rezimu a potom im to lieta hore dole...skus klasiku AF-S a nastav si bod zostrenia tam kde mas oko modelu a uvidis ci sa tro zlepsi.
 
abnormal
2014-04-03 09:09:33+02
Ďakujem za rady, nemam možnosť objektív vyskúšať na inom tele ale aspoň to manuálne ostrenie a ostrenie cez LV skúsim
 
tomatito
ocenenie redakciou 2014-04-03 11:09:58+02
vsetky objektivy ktore takto ostria su u mna hlboky FAIL ! Take sa v mojom equipmente ani omylom nenachadzaju...u canonu maju tendenciu takto ostrit vsetky 50ky a este nejake ine sroty, Ostrit cez liveview mozem tak maximalne pri krajinke, Ked si kupim techniku priamo od nikonu za tazke peniaze tak ocakavam ze to bude odvadzat na 100 percent svoju pracu, omyly nie su pripustne, Ked to ma AF ma to pracovat na 100 percent, Mat nespolahlivy objektiv..to ho radsej hodim do kosa...S tymito zle ostriacimi srotmi som si uz ja zazil svoje...nastastie uz take nevlastnim ...
 
abnormal
2014-04-04 14:14:22+02
Dnes som našiel na nete test back / front focusu. A výsledok je podľa môjho veľmi amatérskeho oka fajn.
 
Guma
2014-04-04 16:18:10+02
takze chyba je v tebe kamos sorry
 
Guma
2014-04-04 16:19:29+02
http://www.visual-vacations.com/Photography/focus-recompose_sucks.htm
 
kasko
2014-04-04 18:02:39+02
príspevok od: abnormal
Dnes som našiel na nete test back / front focusu. A výsledok je podľa môjho veľmi amatérskeho oka fajn.
asi napis o tom teste viac... bolo to 45stupnov? urcite to netestuj na min.zaostrovacej schopnosti objektivu a toto je výsledok s AF cez hladacik, alebo LiveView? Kazde zaostrovanie moze byt ine. Skus este jeden test po násobkoch min.ostriacej vzdialenosti. Teda ak je min.30cm, tak skusit nieco viac ako min.-napr.40cm a potom ist vzdy dalej: 60cm,80cm,100cm a posudit ci sa AF vzdy takto pekne chyti a pripadne porovnavat foto tej istej vzdialenosti cez hladacik a LV.
 
abnormal
2014-04-04 23:44:33+02
Bolo to fotené z min ostriacej vzdialenosti čo je 45cm a fotil som cez hladáčik. Ten uhol 45 stupňou sa mi strašne blbo odhadovala ale zajtra to skúsim dať ešte raz presne do 45 stupňou s skúsim viac vzdialeností.

Zrovna s dnešného testu sa fotky cez LV a hľadáčik viac menej podobali nebol tam žiadny výrazný rozdiel.
 
kasko
2014-04-05 00:10:35+02
príspevok od: abnormal
Bolo to fotené z min ostriacej vzdialenosti čo je 45cm a fotil som cez hladáčik. Ten uhol 45 stupňou sa mi strašne blbo odhadovala ale zajtra to skúsim dať ešte raz presne do 45 stupňou s skúsim viac vzdialeností.

Zrovna s dnešného testu sa fotky cez LV a hľadáčik viac menej podobali nebol tam žiadny výrazný rozdiel.
zas 45stupnov neprehanaj - som sa len pytal... akoze + - . Odskusaj to pri najnizsom clonovom cisle napr. 50cm cez hladacik, to iste LV, posun sa dalej...hladacik, LV, zas dalej ... hladacik, LV... ja si myslim, ze cim dalej budes, tym horsie vysledky budu ak je spatny objektiv. Ked to bude stale dobre aj z 1metra, tak potom Guma mal asi pravdu co ti napisal Ale najskôr testuj!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-04-05 11:58:29+02
netuším či je to ešte aktuálne, ale bohužiaľ podľa fotky tam máš frontfocus jak svet, objektív treba doladiť alebo telo(jednoduchšie). Ked používaš techniku zaostriť a prekomponovať väčšinou máš back focus a nie frontfocus. Live view používa presné ale pomalšie kontrastné detekovanie (pri novších foťákoch) preto na to nastavnie zrkadla a fazoveho AF v hľadáčika nemá vplyv. AF treba naozaj vyskúšať na rôznych vzdialenostiach lebo na minimálke sa fotí len zriedka.
 
abnormal
2014-04-05 12:19:21+02
Tu som to skúšal z cca jedného metra, obe fotky sú z toho istého miesta a fotené cez hľadáčik. (clona f1.4, čas 1/200 s, iso 100)
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()