Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Fotenie vypreparovanych motylov

ksindy
2015-06-02 12:54:18+02
Dobry den,
ma niekto skusenosti alebo overeny postup pri foteni preparovanych motylov? nie pre umelecke, ale cisto vedecke ucely. mam na mysli mensie motyle, cca 2-3 cm rozpatie kridel. na fotenie pouzivam canon 50D a objektiv 100mm f2,8 macro USM. problem s neostrostou detailov mam predovsetkym pri foteni rubu motyla (t.j. spodnej strany, kde ma motyl vyskladane nozicky). co citam na forach, tak viac ako clona 13-14 sa neodporuca, avsak tato mi neumoznuje dostatocnu ostrost na celom motylovi. tak neviem ci je ku tomu potreba uz skladana foto (z viacerych zaberov) alebo je to mozne kvalitne odfotit aj na jeden zaber. jedna sa mi o zachovanie aj drobnych detailov (supinky na kridlach). neviem akym sposobom treba ostrit.

podotazka: je mozno to kvalitne sfotit aj bez blesku len pri dennom svetle?

budem rad za kazdu radu, nakolko tych informacii je dost malo, povacsine sa pise iba o foteni zivych motylov v prirode..ak sa niekde rozobera fotenie preparatov, tak su to najcastejsie uz rozmerovo male (niekolko milimetrove) objekty.
 
Krtko fotografom
2015-06-02 13:06:21+02
Opytaj sa Dusan-a, ten je na to velky odbornik. Teraz neviem, ale myslim, ze ma nick Dusan.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-06-02 13:20:04+02
Vacsia hlbka ostrosti sa lahsie dosahuje s mensim snimacom. Ja uz macro nefotim nicim inym ako Olympusmi CSC. Je to lahsie, mam menej odpadu.
Lenze ani s mensim snimacom nemusis dostat dostatocnu hlbku ostrosti a nezostava nic ine, len skladat z viacerych fotiek metodou focus stacking.
Kvalita fottky nie je dana mnozstvom, ale kvalitou svetla. Take veci sa fotia zasadne zo stativu a u mrtveho motyla je ti jedno, ci expozicia trva 1/500 alebo 5 sekund.
Lacne a velmi prakticke je svietenie lacnymi LED lampickami z IKEA. Su flexibilne a na detaily uplne super.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()