Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kalibrácia monitoru, prípadne LCD notebooku

de Sade
de Sade 2009-02-06 20:39:05+01
Chcem sa popýtať na vaše názory, ako sa vy vyrovnávate s kalibráciou. Kalibrujete? Aké pomôcky, softy na to používate? Sú niektoré aj voľne stiahnuteľné? Prípadne nejaká lacnejšia varianta kalibrovania. ďakujem za odpovede.
 
zeppelin
2009-02-07 23:27:03+01
príspevok od: bear
Mojmu notebooku kalibracia dost pomohla, ale aj tak je to taky otrasny display, ze ma z kazdeho uhlu ine farby a ked je okolo trocha viac svetla vidim v nom lepsie seba ako zobrazovany obraz. Takze ak sa na nom hram s fotkami poriadne si k nemu sadnem, aby som na neho pozeral kolmo a zatemnim ako sa len da.
tiez mam velmi pozitivne skusenosti s kalibraciou notebookoveho monitora. on sice sam o sebe nezobrazuje dako moc dobre (ako notebooky vseobecne), ale aspon nevyrobis z fotiek uplne bludy. Ja som mal vzdy predtym trosku problem so saturaciou a teraz je to v poho.
 
xerion
2009-02-08 00:31:43+01
príspevok od: zeppelin
tiez mam velmi pozitivne skusenosti s kalibraciou notebookoveho monitora. on sice sam o sebe nezobrazuje dako moc dobre (ako notebooky vseobecne), ale aspon nevyrobis z fotiek uplne bludy. Ja som mal vzdy predtym trosku problem so saturaciou a teraz je to v poho.
a kde si si to dal kalibrovať?

 
stevonoz
2009-02-08 13:16:59+01
asi teraz položím blbú otázku. Ja mám k NTB pripojený LCD TV ako externý monitor samozrejme cez VGA dá sa mi aj ten televízor na kalibrovať? Lebo na TV v režime ´monitor´ sa dajú nastaviť také veci ako je: jas, kontrast, ostrosť, a farby ako je červená, modrá a zelená.
 
zeppelin
2009-02-08 14:07:25+01
no riesil som to sam doma s pozicanou sondou... neviem o tom ze by to niekto robil ako sluzbu... ale skus poguglit...
 
slavik74
2009-02-08 20:56:49+01
vzdy zalezi aky typ panelu to je, nie na tom ci to je TV alebo monitor. Najvacsi rozdiel medzi TV a monitorom je ale vo velkosti jedneho bodu - na TV s uhloprieclou 32´´ a rozlisenim 1366x768 je omnoho vacsia ako pri 22´´ monitore s rozlisenim 1680x1200. Druhy problem je VGA kabel - to je dnes uz ´vo vybehu´. DVI je minimum. Ale maloktory NB ma iny vystup ako VGA preto tazko z neho dostat nejaky rozumne vyuzitelny vystup.
 
anton julény
2009-02-08 21:33:50+01
Na kalibráciu používam SW a sondu Spyder3 od ColorData. Mám skoro všetky možné typy monitorov a skoro každý som skalibroval. Kalibračný SW sa snaží získať čo najviac a prispôsobí kalibračný proces možnostiam monitora. Niektoré edície SW majú možnosť kalibrácie aj výstupov TV.

Najväčšie zmeny po kalibrácii vidieť na notebookoch, lebo tie majú najmenšiu farebnú hĺbku, niektoré majú len 6-bitovú, hoci farebná hĺbka grafickej karty je vyššia.

SW som kupoval cez ebay, registrácia u výrobcu sondy prebehla bez problémov. Cena bola rádovo nižšia ako u dodávateľov na Slovensku. SW nie je licencované na HW/SW, ale na užívateľa.
 
stamley
2012-09-12 00:51:19+02
Zdravím. Zaujímalo by ma, či hardwarovú kalibráciu robí aj nejaká spoločnosť v KE alebo okolí.
 
stamley
2012-09-30 09:58:11+02
Zdravím, vie mi niekto poradiť? Hľadám človeka alebo firmu najlepšie z KE ktorá sa týmto zaoberá... ďakujem.
 
Bambulka
2012-09-30 12:43:21+02
http://www.kalibrovanie.com/
 
Bambulka
2012-09-30 12:45:53+02
ja mam sondu spyder 4 elite a kalibrujem si s nou notebook, velky rozdiel po kalibracii
a ex monitor eizo GC 243w
 
paulovic
2013-03-12 19:57:39+01
príspevok od: xerion
lcd mi strašne vadí že z každého uhlu máš iný pohľad tomu sa aj tak nedá veriť, ale rád by som videl rozdiel.. čo to spraví
dovolím si tvrdiť že rozdiel pred a po kalibrácii notebooku je výraznejší ako po kalibrácii monitora a o PVA a IPS ani nehovoriac. Pri kvalitnom monitore je to len dotiahnutie detailov posunu farieb.
žial o kvalite notebookových LCD netreba mať prehnané predstavy. Určite to pomôže, ale ideálne to nebude nikdy
 
WildSammy
2013-03-12 20:52:23+01
aj ja mozem len doporucit HW kalibraciu.. ovela lepsie sa na tie farby pozera a povedal by som, ze je to dost rozdiel oproti neskalibrovanemu.. kalibrujem si notebook aj pevny pc a na oboch citit rozdiel.. kto sa venuje uprave foto a mysli to trocha vaznejsie, kalibracia musi byt samozrejmost
 
scoty
2013-03-12 20:59:02+01
neviem , ale asi sa to netyka monitorov, ktore su urcene na pracu s fotografiou a maju adobeRGB priestor a su zkalibrovane z vyroby s certifikatom.... ,
 
Vodovod
2013-03-12 21:19:51+01
Ja mam NEC EA 221 WM, tusim sa to uz ani nepredava. Skusal som ho svojpomocne nakalibrovat, bolo to peklo, nikdy som sa nevedel rozhodnut, ktory obrazec je spravny. Tak som to zresetoval a nejako dalej neriesil. Prekvapilo ma ale, ze pri prezerani fotiek na skalibrovanom monitore som nevidel vo farbach rozdiel. Skor to len neviem postrehnut.
 
mariohruby
2013-03-12 22:11:13+01
príspevok od: Bambulka
http://www.kalibrovanie.com/
Kalibrovať niečo v inom prostredí /svetelnom/ ako sa zobrazovacia jednotka štandardne používa je podľa mňa totálna blbosť pretože to nie je kalibrácia pre koncového používateľa /je to len kšeft pre toho čo to externe robí ..../. Treba si zaobstarať sondu a skalibrovať si zobr. jednotku tam kde sa PC resp. notebook fyzicky používa /doporučujem si spraviť aj niekoľko profilov napr. denný, nočný/ za daného používaného osvetlenia. Rekalibrácia má tiež po určitom čase svoj význam.
 
mariohruby
2013-03-12 22:14:31+01
príspevok od: scoty
neviem , ale asi sa to netyka monitorov, ktore su urcene na pracu s fotografiou a maju adobeRGB priestor a su zkalibrovane z vyroby s certifikatom.... ,
Tak tomu by som moc neveril .... Kalibrácia ak prebehla bola za určitých svetelných podmienok ktoré sa isto budú líšiť od tých čo má každý doma
 
WildSammy
2013-03-13 01:23:44+01
príspevok od: mariohruby
Kalibrovať niečo v inom prostredí /svetelnom/ ako sa zobrazovacia jednotka štandardne používa je podľa mňa totálna blbosť pretože to nie je kalibrácia pre koncového používateľa /je to len kšeft pre toho čo to externe robí ..../. Treba si zaobstarať sondu a skalibrovať si zobr. jednotku tam kde sa PC resp. notebook fyzicky používa /doporučujem si spraviť aj niekoľko profilov napr. denný, nočný/ za daného používaného osvetlenia. Rekalibrácia má tiež po určitom čase svoj význam.
zalezi od sondy.. nie kazda vie merat teplotu okoliteho svetla.. vacsinou len intenzitu.. napr. ja pracujem pri takom osvetleni, ktore mi sonda defaultne odmeria ako 80lux, pretoze je este nizsie.. ale nenecham to nastavit sondu a rucne kalibrujem na intenzitu 100 alebo 120lux, co mi dava najblizsie vysledky k printu (hlavne tych 100), aj ked monitor dosahuje vacsi gamut pri kalibracii na 80lux, len to je uz napr. prilis tmave za dna taky ideal aj na noc aj den je tych 120lux.. nie je to cez den ani tmave, ani v noci moc svetle.. skor vidim problem v rozdielnych krafickych kartach, ked dakto k dakomu donesie monitor na vytvorenie profilu
 
Robert Simeg
2013-04-09 09:01:14+02
Ja som si dal skalibrovat notebook, v prostredi kde sa notebook pouziva a vysledok bol taky, ze vo farbach nastal vyrazny posun zo studenych do teplych tonov, avsak takym sposobom ze napr. cb fotografie nie su cb ale su skor do zlta, zelena, cize mam problem vidiet bielu, pride mi to zvlastne. Mate s tym niekto taku skusenost?
 
martin9113
2013-04-09 09:13:43+02
príspevok od: Robert Simeg
Ja som si dal skalibrovat notebook, v prostredi kde sa notebook pouziva a vysledok bol taky, ze vo farbach nastal vyrazny posun zo studenych do teplych tonov, avsak takym sposobom ze napr. cb fotografie nie su cb ale su skor do zlta, zelena, cize mam problem vidiet bielu, pride mi to zvlastne. Mate s tym niekto taku skusenost?
bud zle skalibrovany. alebo si to zle upravil v pc do zlej farby. zaves sem nejake foto a zistime skorej kde je problem
 
Robert Simeg
2013-04-09 09:30:02+02
príspevok od: martin9113
bud zle skalibrovany. alebo si to zle upravil v pc do zlej farby. zaves sem nejake foto a zistime skorej kde je problem
prebehla len kalibracia, inak som nic neupravoval. Foto mozem zavesit, ale neskor, teraz nie som doma. V podstate ide o to, ze aj uplne desaturovane fotografie vidim do zlta aj ked tam napr. PS ziadnu zltu nenajde, ako keby cela obrazovka bola potiahnuta nejakym zltym filtrom, nepaci sa mi to.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()